Alleen archeologen mogen nog zoeken naar verdwenen haven 1 'Dit is zo laag dat ik er geen woorden voor heb' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? Westerschouwen past plaatselijke verordening aan 3 5 7 9 Twee geweren gestolen uit woning Zierikzee Er is haast geboden met parkeerbeleid Zierikzee dé krant van schouwen-duiveland! i J Bromfiets inwoner Kerkwerve in brand gestoken originel^^Hmmoderne GEBOORTBfHM» VINDT BIJ drukkerij lakenman ochtman bv JanneweKken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 DINSDAG 9 JANUARI 1996 152e JAARGANG NR 25905 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Niets is zo moeilijk, of door onderzoek kan het tot klaarheid worden gebracht Terentlu8 Regen HET WEER Veel bewolking en vooral overdag perioden met regen. Min. temp. omstreeks 4, middagtemp. ongeveer 7 graden. Wind uit zuid tot zuidoost, matig, kracht 3 tot 4. In het Wadden gebied eerst nog vrij krachtig, 5. TOERISME De Streek VW en Promotie Schouwen-Duiveland gaat door met toeristische promotiecampagne. O RIJRICHTING Zierikzeese adviescommissie openbare werken wil rijrichting op Scheepstimmerdijk omdraaien. DANCE-ACTS Het Beachpopfestival aan de Brouwersdam staat dit jaar in het teken van dance-acts. DRESSUUR Judy de Winter uit Dreischor wint eerste plaats tijdens de dressuurwedstrijden bij Indoor Zeeland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE Uit een woning aan de Een- drachtstraat in Zierikzee zijn tussen 31 decem ber en 8 januari twee geweren gestolen. De geweren zijn ontvreemd ge durende de afwezigheid van de 45-jarige bewoner van het huis. Hij heeft een wapenver gunning. Volgens een woord voerder van de waren de geweren opgeborgen, vol gens de regels die daarvoor gel den. Omdat er bij de inbraak ook een kleurentelevisie en een radio zijn ontvreemd, gaat de politie er vooralsnog niet van uit dat men bewust op zoek was naar de wapens. De technische recherche heeft on derzoek verricht. Eigen beheer of uitbesteden afrondende fase bevinden. Het belanghebbenden parkeren moet parallel lopen aan de re alisering van een groter par keerterrein. Pessers (D66): ,,Bij de algeme ne beschouwingen Was ieder een voor haast. Anders zouden we te laat zijn. Het is nu tijd om te kiezen. Het kan niet lan ger uitgesteld worden." ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee moet haast maken met het belanghebbenden par keren. Deze raad gaf gister avond de voltallige commissie openbare werken en milieu mee aan de verantwoordelijke wethouder P. de Rijke. Het was op voorspraak van R. W. A. M. Pessers dat De Rijke tot spoed gemaand werd. Dit overigens zeer naar de zin van De Rijke zelf. Ook hij is van mening dat de tijd dringt. Dit mede omdat de grondaanko pen voor de uitbreiding van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat zich in een De fracties willen dat in de raadsvergadering van 29 janu ari bekend is of het belangheb benden parkeren in eigen be heer wordt uitgevoerd of dat een derde zich hierover mag buigen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil (m.i.v. 01.01.1996) een: ÜMAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving f 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnementzonderautomatischeafschrijving f 100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisll Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon ..Plaats: Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I I I I I I I I I I I I I I bank-/gironummervermelden: lI II II II II II II II II 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. Leden van de Werkgroep Archeologie Schouwen-Duiveland waren ook het afgelopen weekeinde actief op het strand bij De Punt in Westenschouwen. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Alleen archeologen en amateur-archeologen mogen sinds 1 januari op het Westerschouwse strand speurwerk verrich ten met behulp van een metaaldetector. Die nieuwe maatregel is opgeno men in de Algemene Plaatselijke verordening (APV) van de gemeente Westerschouwen. De maatregel is onder meer bedoeld om een halt toe te roepen aan de groeiende stroom mensen die voor eigen gewin met een be hulp van een metaaldetector op het strand bij De Punt op zoek zijn naar munten en andere overblijfselen van het middeleeuwse stadje Westen. Volgens lid van de Werkgroep Archeologie Schouwen-Duive land, F. Beekman zijn die zoektochten door particulieren vooral ongewenst, omdat die mensen de vondsten die zij doen meestal niet melden bij het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland of de Werk groep Archeologie. .Terwijl het wetenschappelijk van be lang is dat elke vondst wordt vastgelegd." Leden van de Werkgroep Ar cheologie zijn sinds 1994 op het Westerschouwse strand bij De Punt op zoek naar overblijfse len van de havenbuurt en wel licht nog meer gebieden van de kern Westen. Een uit 1400 a 1500 daterende leefgemeen schap, die onder invloed van de getijdestroming in zee ver dween. Volgens Beekman was het stadje indertijd belangrijk vanwege zijn haven. Wanneer het geen haringsei zoen was, vervoerden schip pers van daaruit vrachten naar Engeland, Frankrijk en de Oostzee.' Uit Engeland werd steenkool gehaald, uit Frank rijk wijn, zout en meekrap, terwijl de schippers op de heenreis vanuit Schouwen- Duiveland vaaA meekrap mee namen. In de loop van de tijd verzandde de havengeul. Op het strand troffen de archeolo gen restanten aan die getuigen van de vroegere haven en ha venbuurt. Het gaat daarbij over paaltjes, puin, aardewerkschijven en een ronde natuursteen die werd gebruikt als molensteen. Archeologen troffen de afgelo pen jaren op het strand ook Middeleeuwse munten, stuk ken vijzel, oud eetafval en ges pen en nestels van schoenen aan. Ook vond men insignes: speldjes met afbeeldingen van heiligen die mensen in de Mid deleeuwen meebrachten van bedevaarten. Volgens Beekman is het van groot belang dat dit alles pre cies wordt beschreven en inge tekend. Op die manier hoopt men op den duur een zo volle dig mogelijk beeld te krijgen van de vroegere leefgemeen schap aan de rand van Wester schouwen. Vorig jaar werd het voorlopig resultaat tentoonge steld in de Burghse Schoole en door Beekman beschreven in het boekje Verdronken Wes tenschouwen. Vanwege de oostenwind van de afgelopen weken lag het ge bied waar het dorp Westen zich bevond langere tijd 'droog'. De vrijwilligers van de Werk groep Archeologie waren daar om wekelijks actief met hun metaaldetectors en spade. Vol gens provinciaal archeologe Ellen Vreenegoor zitten in het gebied nog heel veel wetens waardigheden onder het zand verborgen. ,,Het vermoeden bestaat dat behalve de haven buurt ook een kerk en een aan tal andere buurten in zee zijn verdwenen." Volgens de archeologe is het heel goed mogelijk dat over blijfselen van de nederzetting in de loop van de tijd met eb in zee zijn gespoeld en vervolgens weer terug aangespoeld op het strand. „Daardoor is het heel moeilijk om juiste conclusies te trekken over de plaats waar overblijfselen zijn gevonden." Het is volgens de archeologe een heel goede'zaak dat via de aanpassing van de APV nu kan worden voorkomen dat niet- archeologen met behulp van metaaldetectoren gaan graven op het strand. „Zo kan de werkgroep heel gericht zoeken en alles wat zij aantreft vast leggen door inmeten en inteke nen." Het verbod om met me taaldetectoren actief te zijn op het strand wordt binnenkort door middel van borden aange geven. Volgens een woordvoer der van de gemeente Wester schouwen wordt tegen over- treders proces-verbaal opge maakt, waarna ze zich moeten verantwoorden voor de kan tonrechter. brommer van zijn zusje, waar hij enige tijd gebruik van maakte toen zij in het buiten land verkeerde. De eerste brommer werd in augustus van het vorig jaar gestolen. Vier maanden later kreeg hij de brommer terug. Althans; wat er nog van over was. En dat was niet veel. Zo'n beetje alles wat van het rijwiel kon worden afgehaald was er daad werkelijk afgehaald. Wat res teerde was slechts een frame. Van de bromfiets die hij daar na aanschafte heeft hij nog korter plezier gehad. Maar dat lag aan hemzelf. Hij wil niet direct van een miskoop spre ken, maar in december durfde hij er geen gebruik meer van te maken, omdat hij er niet zeker van was op de plaats van be stemming te komen. Verjaardag In de regel is deze plaats of Zie rikzee of zijn woonplaats Kerkwerve. Jurgen zit op het CIOS in Goes en heeft zijn brommer nodig voor het dage lijks ritje naar het busstation in Zierikzee en terug. Daarom ook kwam er direct een nieuwe brommer. Deze kreeg hij voor zijn achttiende verjaardag, za terdag 6 januari. Omdat hij niet zonder kan nam zijn vader gisteren speciaal een vrije dag om het rijwiel te repareren. Met hulp van de fietsenmaker lukte dat in één dag. Hij kan dus weer naar het bus station en naar de dansschool. „Ja, ik zal wel moeten. Boven dien staat er een camera bij de fietsenstalling van de dans school", aldus Jurgen. Deze ca mera draait echter alleen tij dens de openingsuren van de dansschool, 's Nachts is deze buiten werking. „Maar ik laat mijn brommer 's nachts niet meer daar staan. Ik zet hem wel ergens anders." 'Bedankt voor het in brand ste ken van mijn brommer, die ik een dag eerder voor mijn ver jaardag gekregen heb. Jurgen', stond er gisteren tussen de ad vertenties van deze krant te le zen. Op deze manier probeerde Jurgen iets van zijn frustratie kwijt te raken. „Dit leek me een goed idee om af te reage ren. Ik was zo ontzettend kwaad. Ik mag niet schelden, maar dit is zo laag, dat ik er geen woorden voor heb." Zondagmorgen trof hij zijn verbrande brommer aan. In verband met de gladheid durf de hij zaterdagavond niet naar huis te rijden en was in Zierik zee blijven slapen. Zijn brom mer had hij bij Dansschool Kramer laten staan. Zondag morgen bleek de brommer in brand te zijn gestoken. Door ingrijpen van een voorbijgan ger en de eigenaar van de dans school werd voorkomen dat de brommer geheel uitbrandde. „Iemand zag omstreeks drie uur het ding in de fik staan en heeft bij Kramer aangebeld. Samen hebben ze de brand ge blust", aldus Jurgen. Gestolen Voor Jurgen was het niet de eerste keer dat hij door 'brom merleed' werd getroffen. Sinds zijn eerste brommer, die hij an derhalf jaar geleden kreeg, heeft hij al twee exemplaren versleten. Afgezien dan van de KERKWERVE/ZIERIKZEE - Jurgen de Lang en brommers blijken niet goed samen te gaan. Zijn eerste bromfiets werd vorig jaar gestolen en zijn tweede heeft hij onlangs aan de kant gezet, omdat het rijwiel niet be trouwbaar genoeg was. Zaterdag kreeg hij van zijn ouders een nieuwe bromfiets voor zijn achttiende verjaardag, 's Nachts werd deze in Zierik zee in brand gestoken. Hij kan er nu weer om lachen, maar toen hij zijn verbrande brommer zondagmorgen aantrof, zonk de moed hem even in de schoenen. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1