Raad van State kan alsnog waterschap de das om doen Gemeente wees duidelijk 'Naar bomen versnipperen komt geen poesje kijken' Plan voor mortuarium Dijkgraaf Eversdijk optimistisch over toekomst Na jaar overslaan weer kerstboomverbranding Oosterland Veel animo voor sanering Opheffing regionaal CDA-verb and Via aanbouw Bostonpleinkerk Brouwershaven Jeugdkomedie speelt in Concertzaal Zierikzee VRIJDAG 5 JANUARI 1996 NR 25903 5 GOES - Officieus is de fusie van de vier water schappen boven de Westerschelde tot Water schap Zeeuwse Eilanden een feit, maar de Raad van State kan nog een spaak in het wiel steken. Dat bleek dinsdag tijdens de vergadering van het waterschap. Dijkgraaf H. Eversdijk gaat er echter van uit dat Zeeuwse Eilanden door mag gaan. „Er is nog geen einduitspraak. Echter, de tijd schrijdt voort en ons waterschap staat op de rails". Het verzoek van mr. J. A. de Boe uit Poortvliet en oud hoofdingeland mevrouw B. J. Flach-de Geus uit Renesse om schorsing van de beslissing van de minister tot fusie is door Raad van State verwor pen, maar over het door het tweetal ingediende beroep te gen de fusie is nog geen uit spraak. Verkiezingen De Boe is geen tegenstander van de waterschapsfusie, maar hij vindt dat het algemeen be stuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden door nieuwe verkie zingen tot stand had moeten komen en die nieuwe verkie zingen komen pas in 1998, als de Zeeuwen ook naar de stem bus gaan voor de gemeente raad. De provincie heeft bepaald dat een deel van de in 1994 gekozen hoofdingelanden - 62 van de 110 - mag doorstromen. De Boe en Flach zijn het absoluut niet eens met deze gang van zaken. „Het gaat om de toepassing van de wet. Is de waterschaps wet nu van een andere orde dan de provinciewet of de ge meentewet?", aldus De Boe. Mevrouw Flach wil dat het overgangsbestuur uit 110 leden blijft bestaan. Mocht het beroep van De Boe en Flach door Raad van State gehonoreerd worden, dan zou volgens de heer Van Vlaande ren van de provincie Zeeland in theorie een waterschapsloos tijdperk kunnen ontstaan, maar hij acht het niet erg waarschijnlijk dat dat ook ge beurt. „Als de heer De Boe en me vrouw Flach in het gelijk ge steld worden zou dat tot gevolg kunnen hebben dat er alsnog waterschapsverkiezingen ge houden worden", aldus Van Vlaanderen. Ook loopt een door De Boe tegen gedeputeer de staten van Zeeland aange spannen bodemprocedure bij de rechtbank in Middelburg. In zijn nieuwjaarstoespraak haalde dijkgraaf H. Eversdijk fel uit naar de pers. De be schuldiging als zou hij als dijk graaf de waterschapsfusie in beslotenheid hebben doorge drukt wees hij resoluut van de hand. „Die macht om in m'n eentje door te drukken had ik gelukkig niet, zou ik niet wil len hebben en die macht zou den waterschapsbestuurders mij ook terecht niet hebben toegestaan", aldus Eversdijk. „Er is geen sprake geweest van doordrukken, maar van heel goed en intensief samenwer ken", aldus Eversdijk. Volgens Eversdijk is er ook ggen sprake geweest van ge heimzinnigheid. „Ja, en dat er dan geen grote conflicten wa ren, dat we niet vechtend over de straat rolden en er geen vui le was behoefde buiten te wor den gehangen en dat we het goed konden vinden met de bonden, dat was jammer voor de krant", aldus Eversdijk. Hij beschuldigde op zijn beurt de pers van negativisme. „Zeeuwse eilanden is nu echt een feit. En dat is goed nieuws, al zult u daarover niets in de krant lezen, want voor de me dia is goed nieuws geen nieuws", aldus de dijkgraaf. „Voor ons bestuurders en me dewerkers is het wél van be lang om ons in dit goede nieuws te verheugen". MIDDELBURG - 'Gemeente wees duidelijk' is de titel van het FNV'-rapport dat woens dag 10 januari wordt gepresen teerd in hotel Arneville in Mid delburg. Het rapport is het resultaat van een onderzoek dat de afde ling Zeeland van de FNV deed naar de kwaliteit van de infor matievoorziening rondom de Algemene Bijstandswet en de bijzondere bijstand in de ge meente Zeeland. Het onder zoek werd uitgevoerd vanwege de geruchten dat de voorlich ting van gemeenten over de ABW niet optimaal zou zijn en het voorlichtingsmateriaal te moeilijk en onduidelijk. Veel gemeenten houden geld over aan de bijzondere bijstand, omdat veel mensen het be staan ervan niet kennen. Vanaf 1996 zijn gemeenten in het kader van de nieuwe Bij standswet verplicht om haar burgers voor te lichten over de mogelijkheden voor bijzonde re bijstand. Het rapport Ge meente wees duidelijk wordt aangeboden aan de Middel burgse wethouder F. Smits kamp, lid van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten A. Stahl- Hemelsoet en chef afdeling So ciale Zaken van de gemeente Goes J. W. Schipper. De vlammen laaiden hoog op tijdens het vreugdevuur op het oude sportterrein in Oosterland. De brandweer hield een oogje in het zeil. (Foto: Joop van Houdt) OOSTERLAND/RENESSE - „Ze hadden er zo'n duizendklapper op moeten gooien. Dat was pas mooi geweest". Dat was het commen taar van één van de belangstellenden bij de kerstboomverbranding in Oosterland gisteren, donderdag. Vorig jaar werd het evenement noodgedwongen overgeslagen, maar dit jaar laaide het traditionele vreugdevuur weer hoog op. Er was veel publieke belangstelling voor de kerstboomverbranding. Ook in Renesse werd een kerstboomverbranding gehouden. De kerstboomverbranding in Oosterland is inmiddels uitge groeid tot een traditie. „Ik denk dat we het nu zo'n zes a zeven jaar doen", aldus M. Da lebout van de Oranjevereni ging Oosterland, de organise rende vereniging. In 1994 zag het er nog naar uit dat men toen voor de laatste keer de brand zou steken in na de kerstdagen overbodig gewor den kerstbomen, maar tot vreugde van Dalebout mag het nu weer. Verordening In de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) werd des tijds een bepaling opgenomen die een dikke streep door de kerstboomverbrandingen zet te. Ten gunste van het milieu werd het stoken van een derge lijk vreugdevuur verboden en hoewel menigeen zijn of haar scepsis voor de nieuwe regel niet onder stoelen of banken stak legde men er zich bij neer. Zij het morrend. Het alternatief, kerstbomen versnipperen, werd hier en daar wel uitgeprobeerd, maar echt goed beviel het niet. „Daar komt nog geen poesje naar kijken, naar dat bomen versnipperen", aldus Dale bout. „Zo'n vreugdevuur is veel mooier en het is ook een echt dorpsgebeuren waar al tijd veel volk op af komt. Wat dat betreft voorziet het toch in een behoefte". Gelukkig voor hem en zijn dorpsgenoten werd de maatre gel, althans in de gemeente Duiveland, weer geschrapt uit de APV. Het mocht weer. Deze keer was terrein De Saele - het oude sportterrein - uitgekozen voor het evenement. „Vroeger deden we het op het industrie terrein, maar dat werd steeds verder volgebouwd en het werd daar een beetje te gevaar lijk", vertelt Dalebout. Volgend jaar zal de Oranjever eniging echter weer op zoek moeten naar een nieuwe stek voor de kerstboomverbran ding, want het is de bedoeling dat op het voormalige sport terrein een servicewoningem complex voor ouderen ge bouwd wordt. Dalebout: „Daarom hebben we nu ook toestemming moeten vragen aan woningbouwvereniging Beter Wonen, maar dat was ge lukkig geen probleem". Tachtig bomen Om de kinderen, voor wie het evenement in de eerste plaats bedoeld is, nog extra te stimu leren om bomen voor het vreugdevuur bij elkaar te sprokkelen loofde de Oranje vereniging een kwartje per boom uit. Bovendien kregen alle bomen-aanslepers een lot waarmee kans gemaakt werd op een slagroomtaart. Volgens Dalebout werd er door de kin deren behoorlijk fanatiek ge sprokkeld. „Er waren er die met tien, twaalf bomen tege lijk aan kwamen". Alles bij el kaar belandden zo'n 80 sparren op het vreugdevuur in Ooster land. Onder het toeziend oog van de Duivelandse brandweer, met twee bluswagens present, werd rond half acht de brand gejaagd in de stapel bomen, voor de gelegenheid nog aange vuld met een aantal pallets.. Tegelijkertijd ,vpei:d ook in Re nesse op initiatief van de On dernemersvereniging Renesse een kerstboomverbranding ge houden en wel op de Korte Re- ke. De eenheid Renesse van de vrijwillige brandweer Wester- schouwen hield een oogje in het zeil. Vanavond, vrijdag, wordt in Bruinisse op het havenplateau een kerstboom-vreugdevuur ontstoken. DEN HAAG/BRUINISSE - Het Outwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Visserij heeft een saneringsregeling voor vissersschepen na drie da gen moeten sluiten om over schrijding van het beschikbare bedrag te voorkomen. De regeling werd woensdag 13 december van kracht en zou aanvankelijk tot en met 31 de cember duren. De grootte van het aan dertien kottereigena- ren uit te keren bedrag cirkelt tussen de twaalf en vijftien miljoen gulden. Na drie dagen waren reeds der tien kotters aangemeld, geza menlijk goed voor 14.100 te sa neren paardekrachten. De aangemelde kotters zijn af komstig uit Urk (zes), Goede reede (twee), Yerseke, Volen- dam, IJmuiden, Katwijk en Wieringen. De omvang van het totale bedrag is niet exact be kend. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visse rij heeft ongeveer negen miljoen uitgetrokken. Vanuit Brussel komt er nog minimaal drie en maximaal zes miljoen gulden bovenop. Het individu ele subsidiebedrag wordt vast gesteld aan de hand van het bouwjaar en de toekomst van het vaartuig. Het besluit 'capaciteitsaanpas sing vissersvloot' maakt het mogelijk om een bijdrage te verlenen voor definitieve ont trekking van vissersschepen die in de wateren van de Euro pese Unie vissen. De hoogte van de bijdrage is 3.975 gulden per brutoton. Volgens de Euro pese Commissie heeft de Ne derlandse visserijsector een overcapaciteit van 75.000 pk. SCHARENDIJKE - De CDA- afdeling Schouwen-Duiveland i.o. houdt dinsdag 9 januari haar eerste algemene ledenver gadering. Eén van de agenda punten is de opheffing van het regionaal CDA-verband. Tijdens de vergadering wordt een -nieuw overgangsbestuur gekozen en wordt afscheid ge nomen van een aantal be stuursleden. Na de pauze ver zorgt burgemeester ir. J. L. Mandos van Borsele een inlei ding b.ver.hel besturen van een gemeente met v^le kernen in het perspectief van gemeente lijke bestuurlijke vernieu wing. Aansluitend op de vergadering wordt- de nieuwjaarsreceptie van de nieuwe CDA-afdeling gehouden. De vergadering wordt gehouden in gemeen schapscentrum De Putmeet in Scharendijke en begint om 19.30 uur. Met Wie heet er nou Bons?"1 Een scène uitWie heet er nou Bons?' ZIERIKZEE - 'Wie heet er nou Bons?' is de titel van de nieuwste produktie van de Jeugdkome- die Amsterdam. Het Amsterdamse gezelschap is zaterdag 13 januari te gast in de Concertzaal in Zierikzee. De voorstelling begint om 15.00 uur. Bons is een meisje uit de hoog ste klas van de basisschool. Ze woont in een vrijstaand huis aan de oostkant van een druk ke verkeersweg. Bons mag van haar ouders die weg niet alleen oversteken, want die weg is ge vaarlijk. Die weg is vooral zo gevaarlijk, omdat de moeder van Bons voortdurend met een veel te grote auto over die weg heen en weer scheurt. Bons is vaak alleen. Ze kan niet naar haar vriendin Basje aan de an dere kant van de weg en is ver oordeeld tot eenzaam ver maak. Kat weg De eenzaamheid van Bons be reikt een hoogtepunt als plot seling haar kat verdwenen blijkt te zijn. Bons vermoedt dat het dier op de snelweg is doodgereden en komt in actie. Ze vindt dat er een voetgan gersbrug moet komen naar de overkant. Aanvankelijk heeft niemand begrip voor de plan nen van Bons, maar ze zet door. Ze saboteert de auto van haar moeder, belegt een be spreking met de wethouder van verkeer en weet een spon sor te vinden voor de voetgan gersburg. Verder slaagt ze erin haar on handige vader en de verveelde vriend van haar zus aan het werk te zetten. Ze schrijft een vlammend stuk in de plaatse lijke krant en uiteindelijk heeft haar actie succes: de brug komt er. Feestelijk wordt de ^ïieuwe brug - de brug van Bons - geo pend. Moeder doet haar auto weg, omdat het station voor taan via de brug heel gemakke lijk te bereiken is. Basje heeft inmiddels de doodgewaande kat van Bons terug gevonden en ook hij kan voortaan ge bruik maken van de brug. De teksten van 'Wie heet er nou'Bons?' werden geschreven door Ivo de Wijs. De muziek is van Joop Stokkermans. BROUWERSHAVEN - Het bestuur van de Gere formeerde Kerk Brouwershaven/Zonnemaire wil in Brouwershaven een mortuarium realise ren. De voorziening voor het opbaren van over ledenen zou kunnen worden gerealiseerd door een aanbouw aan het kerkgebouw op het Bos- tonplein in Brouwershaven. Het kerkbestuur heeft bij de gemeente Brouwershaven een verzoek ingediend om mee te werken aan de realisatie van een mortuarium. In de gemeen te Brouwershaven is geen mor tuarium. Enkele jaren geleden nam het Brouwse gemeentebe stuur het initiatief om een gemeentelijk mortuarium te realiseren in de kern Zonne- maire. Van dat plan zagen de bestuurders onder meer af vanwege de bezwaren die be woners van het dorp daartegen uitten. Ook was niet duidelijk of de bestaande mortuaria op Schouwen-Duiveland voldoen de capaciteit hadden om ook te voorzien in de behoefte van de inwoners van de gemeente Brouwershaven. Mede daar door reageert het Brouwse col lege van burgemeester en wet houders voorzichtig op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Kerk Brou wershaven/Zonnemaire. Het college laat in eerste in stantie een onderzoek instellen naar de mortuariumvoorzie ningen op Schouwen-Duive land. Daarbij wordt ook uitge zocht of elders in de regio plannen bestaan voor het reali seren van een mortuarium. Het college wil vervolgens de resultaten van dit onderzoek bespreken met het kerkbe stuur. Vervolgens wil het da gelijks bestuur van de gemeen te weten wat de bijdrage van het kerkbestuur is aan het mortuarium en wat men van de gemeente verwacht. Het resultaat van dit alles komt aan de orde tijdens de openbare vergadering van de gemeentelijke adviescommis sie algemene zaken in de maand februari. Aan de Bostonpleinkerk in Brouwershaven zou een aanbouw moeten komen voor een mortuarium. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5