Bevolking Schouwen-Duiveland het afgelopen jaar fors gegroeid 1 SCHOUWEN-DUIVELAND Korte lampionoptocht Renesse UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bewaakte fietsenstalling bij busstation Zierikzee Auto rijdt te hard 2 3 7 9 Verkeer Zeeuwse wegen eist twee slachtoffers ié krant van schouwen-duiveland! 31. éj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE <^c£6\BU0 fV/iODt'^ VRIJDAG 5 JANUARI 1996 152e JAARGANG NR 25903 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bruinisse veruit grootste groeier De bevolking van Bruinisse groeide in 1995 met 122 zielen. Bruinisse is daarmee de sterkst groeien de gemeente van Schouwen-Duiveland. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De bevolking van Schouwen-Dui veland is in 1995 met 399 zielen gegroeid. Brui nisse boekte de grootste winst terwijl de gemeente Duiveland de kleinste bevolkings aanwas op kon tekenen. Schouwen-Duiveland telt anno 1996 32.337 inwoners tegen 31.938 in januari 1995. Bruinisse is qua inwonertal de een na kleinste gemeente van Schouwen-Duiveland, maar wel de snelste groeier. In janu ari 1995 telde het oude vissers dorp 3568 zielen en een jaar la ter zijn dat er maar liefst 122 meer zodat men nu in Bruinis se uitkomt op een inwonertal van 3690. Nieuwvestiging Dat zit hem vooral in het aan tal mensen dat zich in dat jaar nieuw vestigde in Bruinisse. Dat waren er 252 terwijl 141 mensen Bruinisse de rug toe keerden. Per saldo een winst van 111 en wat dat betreft scoort Bruinisse het beste van de zes gemeenten op Schou wen-Duiveland. In het afgelo pen, jaar werden in Bruinisse 47 kinderen -geboren en 36 overlijdens geregistreerd het geen een geboorte-overschot van 11 oplevert. Op de tweede plaats komt de gemeente Westerschouwen. Daar groeide het aantal inwo ners van 6024 naar 6099. Een groei van 75. Die groei heeft Westerschouwen te danken aan het forse vestigingsover schot. Vierhonderdeenenveer tig mensen vestigden zich in 1995 in de recreatiegemeente terwijl 348 mensen naar elders vertrokken. Een vestigings overschot van 93. Westerschouwen is één van de twee gemeenten op Schouwen- Duiveland die te maken heeft met een sterf te-overschot. In 1995 werden in Westerschou wen 51 kinderen geboren en overleden 69 mensen hetgeen per saldo een sterfte-overschot van 18 oplevert..Qok'in Zierik- zee stierven meer mensen dan er kinderen geboren werden. Brouwershaven zag haar inwo nertal met 67 groeien naar 3894. In 1995 werden in de ge meente Brouwershaven 41 kin deren geboren. In hetzelfde jaar werden 22 overlijdens ge registreerd. Per saldo geeft dat een geboorte-overschot van 19. Tweehonderdvijftig mensen' vestigden zich in Brouwersha ven terwijl 202 mensen naar el ders verhuisden. Een vesti gingsoverschot van 48. Schouwen-Duivelands cen trumgemeente - een toekom stig bestuurscentrum - Zierik- zee boekte in 1995 een winst van 64 zielen. Die winst dankt Zierikzee aan het feit dat 583 mensen zich in 1995 in de mo- numentenstad vestigden ter wijl 510 elders hun domicilie zochten. Een vestigingsover schot van 73. Daar staat tegenover dat er meer mensen overleden (130) dan er kinderen geboren wer den (121). Een sterfte-over schot van negen. De stad telt nu 10.151 inwoners. Overschot In Middenschouwen mag men niet mopperen voor wat be treft de bevolkingsaanwas. In januari 1995 telde de qua inwo ners kleinste gemeente van Schouwen-Duiveland 2645 zie len, maar men is anno januari '96 de 2700 gepasseerd. Mid denschouwen telt nu 2703 in woners. In de gemeente kon men zowel een geboorte-over schot als een vestigingsover schot optekenen. In 1995 werden negen overlij dens geregistreerd terwijl 35 kinderen geboren werden. Per saldo geeft dat een geboorte overschot van 26. Honderd- vierenzeventig mensen vestig den zich in 1995 in Midden- schouwen terwijl 142 mensen de gemeente verlieten. Een vestigingsoverschot van 32. De gemeente Duiveland blijft fors achter bij de andere ge meenten op Schouwen-Duive land. In die gemeente groeide het inwoneraantal van 5787 11000 10000 9000 8000 7000 6000 5000 4000 3000 2000 met 13 naar 5800. Opmerkelijk is het hoge geboorteoverschot in Duiveland. In 1995 werden er in de gemeente 76 kinderen geboren terwijl 27 overlijdens werden opgetekend hetgeen per saldo een geboorte-over schot van 49 oplevert. Even opmerkelijk is het feit dat Duiveland als enige ge meente op Schouwen-Duive land kampt ipet een vertrek - overschot. Honderdnegentig mensen vestigden zich in 1995 in Duiveland, maar daar staat tegenover dat 226 mensen de gemeente de rug toekeerden. Een vertrekoverschot van 36. Positief saldo Over heel Schouwen-Duive land bezien is het saldo posi tief. Het aantal inwoners groeide zoals al aangestipt met 399. Er werden 371 kinderen geboren terwijl 293 overlijdens werden geregistreerd. Een ge boorte-overschot van 78. In totaal 1890 mensen vestig den zich op Schouwen-Duive land terwijl 1569 mensen het eiland verlieten. Hetgeen per saldo een vestigingsoverschot van 321 oplevert. Bruinisse Duiveland Zierikzee M'schouwen B'haven W'schouwen Het was maar een korte lampionoptocht, gisteravond in Renesse, maar de kinderen genoten er niet minder om. Zo'n 150 volwassenen en kin deren hadden zich gisteren verzameld op de Laone voor de lampionoptocht en de kerst boomverbranding die op de op tocht volgde. Met muziekver eniging Luctor et Emergo voorop ging het vanaf het dorpshuis naar het sportveld en weer terug. Volgens onder directeur Jaap Moerland van Luctor et Emergo, was het in derdaad maar een kort rondje. ,,Maar het is op dit moment in Renesse met alle wegwerk zaamheden ook niet lekker marcheren. Zeker niet in het donker. Daarnaast speelde ook de lage temperatuur een rol in de duur van de ronde. Ik ben zelf ondernemer en in dat opzicht had het ook allemaal iets langer mogen duren. Maar als muzikant vond ik het giste ren lang genoeg."(Foto: Joop van Houdt) Onderzoek naar stalling in Meelstraat ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee wil in overleg met ZWN Openbaar Vervoer een be waakte fietsenstalling bouwen bij het bussta tion aan de Grachtweg in Zierikzee. In de stal ling kunnen 84 fietsen worden gestald. De nieuwe fietsenstalling moet tussen het kantoor van de ZWN en de katholieke begraaf plaats worden gebouwd. De nieuwe voorziening moet een eind maken aan de* capaciteits problemen van de huidige fiet senstalling. Deze is te klein om alle fietsen van de gebruikers van het openbaar vervoer een plaats te bieden. Het gevolg hiervan is dat veel fietsen op de stoep of in de bossen rond het station worden gezet. Op welke manier er toezicht gehouden wordt is volgens wethouder P. de Rijke nog niet bekend. „Daar zijn tegenwoor dig legio mogelijkheden voor, zoals via banenpoolers, Prak tijk Ervarings Plaatsen en het Jeugd Werk Garantieplan. Het is zelfs mogelijk om het via een camera te doen met een moni tor in de loketruimte. Dat zal in overleg gebeuren met de ZWN. Maar eerst moet de stal ling er maar eens komen." De fietsenstalling aan de Grachtweg is een van de stal lingen die vermeld staan in het Verkeersstructuurplan van Zierikzee. Het is de bedoeling dat eenzelfde stalling in het centrum gerealiseerd wordt. Volgens De Rijke wordt onder zocht of dit mogelijk in een van de gemeentelijke panden in de Meelstraat kan, tegenover het stadhuis. Dit pand wordt nu gebruikt voor het opslaan van meubilair van mensen die uit hun huis zijn gezet. Wanneer hiervoor een alternatief is ge vonden is de kans volgens De Rijke groot dat dit pand na eni ge aanpassingen gebruikt gaat worden als bewaakte fietsen stalling. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Weg naar de Val in Zierikzee passeerde een van de voertuigen de ra- darapparatuur met een snel heid van 150 kilometer per uur. Zeventig kilometer har der dan is toegestaan. De bestuurder van de be treffende auto kan minimaal rekenen op een boete van 840 gulden. Hij was een van de 39 hardrijders op een totaal van 725, die tussen 14.00 en 16.00 uur door de radar geregis treerd werden. Bij een controle op de N59 in Bruinisse reden 26 voertuigen harder dan de toe gestane tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg hier 118 kilome ter per uur. De mensheid is groot, de mensen zijn klein. Regen, mogelijk ijzel B HEj- WEER Wolkenvelden en af en toe regen, In het midden van het land mogelijk ook ijzel. Minimumtemperatuur van -6 gra den tot rond het vriespunt. Middag- temperatuur van min 2 graden in Gro ningen tot plus 3 graden in Zeeland. Zuidoostenwind, matig, 4. HUIZEN Eerste 'woningen voor het leven' in Rotterdam worden maandag opgeleverd. O STEIGER Showmodel steiger ligt klaar voor gebruik in Zierik- zeesejachthaven. PEUTERSPEELZAAL Peuterspeelzaal in Dreischor wil één ochtend per week meer open. TENNIS Verbraak en Van Dijke zetten zegereeks in Wester schouwen voort. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. NIEUWDORP/SINT MAARTENSDIJK - Bij twee verkeersongevallen zijn gisteren twee do delijke slachtoffers gevallen. In Nieuwdorp kwam de 31-jarige J. M. van den Dries uit Lewe- dorp om het leven bij een aanrijding. In Sint Maartensdijk verongelukte de negentienjarige N. Rijstenbilait Stavenisse bij een eenzijdig on geval. De heer Van den Dries was de bestuurder van een tankauto geladen met benzine en diesel olie. Omstreeks 13.30 uur verleende hij op een kruising in Nieuw dorp geen voorrang aan een vrachtwagen met oplegger, be stuurd door een 41-jarige man uit Den Haag. Deze vervoerde bevroren vis. Volgens de politie was Van den Dries op slag dood bij de aan rijding. De andere bestuurder raakte licht gewond. Omgeleid De aanrijding veroorzaakte zware materiële schade aan beide voertuigen. In verband met de brandge vaarlijke lading van de tank auto en de daarmee gepaard gaande bergingswerkzaamhe den is het verkeer geruime tijd omgeleid via de A58. Pas om kwart over zeven 's avonds werd de weg weer open ge steld. Het dodelijk slachtoffer in Sint Maartensdijk was te be treuren op de provinciale weg tussen Sint Maartensdijk en Scherp enisse. Door nog onbekende oorzaak raakte het slachtoffer aan de rechterzijde van de weg 'in de berm. Pogingen om het voer tuig weer op de weg te krijgen mislukten. De auto kwam aan de linker kant van de weg in de berm te recht, botste tegen een dam, draaide vervolgens totaal om zijn as en kwam tenslotte in de sloot terecht. Rijstenbil overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil (m.i.v. 01.01.1996) een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisll Naam Dhr./mevr..... Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:a Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I 1 I I I 1 I 1 I I 1 I 1 I 1 bank-/gironummer vermelden: II II II II II II lI II II 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. fY> Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ~i -i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1