dichters Winterland Economische groei zet door, maar werkgelegenheid komt onder druk Q) Q) Geheugencursus en cursus notuleren Hoorzitting Don Burgers burgemeester Middelburg Leesprogramma bibliotheken vanwege jaar van de natuur DONDERDAG 4 JANUARI 1996 NR 25902 Wees gegroet Daar arriveerden gasten in Zierikzee Die verblijven hier ruim twee weken Zij dragen een blijde boodschap met zich mee en worden door mensen bekeken. Uit vreemde, verre landen vertrokken zij waarschijnlijk uit het hoge noorden Zij staan hier vol lichtjes, vredig en zo blij als een melodie zondër woorden. Licht en vreugd brengen zij in de duisternis Zodat wij weer kunnen geloven aan iets onzichtbaars, maar dat er toch wel is. Dichtbij ons en ver weg daarboven. Zij geven de mensen vreugd, hoop en weer moed. Heilzame voeding aan hun dromen. Dus gezegende kerstbomen wees gegroet Gij zijt hier van harte wellekome Leny Streefkerk-Levasier, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kon deze opsturen noar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht FOTO JOOP VAN HOUDT Ondernemers Noord- en Midden-Zeeland verwachten zakelijk goed jaar GOES - Het Oosterschelde College heeft haar nieuwe programma met de vormingscursussen uitgebracht. Van januari tot de zomervakantie worden twintig cursussen, verspreid over de re gio, uitgevoerd. In de eerste helft van januari begint een geheugencursus in Goes en voor vrij willigers in besturen komt in Noord-Beveland een cursus notuleren. De geheugencursus richt zich met name op ouderen die-meer willen weten over de werking van het geheugen en op zoek zijn naar tips om zo goed moge lijk te kunnen onthouden. De cursus omvat acht ochten den en begint op maandagmor gen 8 januari in Goes. Aan de orde komt de werking van het geheugen, problemen met het geheugen, herinneringen en het leren beter te onthouden. Als op een vergadering ge vraagd wordt wie er een ver slagje wil maken, wordt het soms akelig stil. Men ziet er te genop, is bang om fouten te maken, weet niet goed hoe dat aan te pakken of vindt de com binatie van mee vergaderen en notities maken te moeilijk. Dat is de reden voor het Oos terschelde College om een cur sus notuleren aan te bieden. Als plaats is gekozen voor Kamperland. In maart zal nog een cursus ge houden worden in Tholen. In vijf avonden, vanaf maan dag 15 januari, leren deelne mers tijdens korte vergader momenten aantekeningen te maken en deze uit te werken tot een leesbaar verslag. ZIERIKZEE - Het economisch herstel in Zeeland, dat begon in 1994, zet te vorig jaar door. Dat had onder meer tot gevolg dat de werkgelegenheid in Noord- en Midden-Zeeland bij kleine bedrijven toenam met 1,9 pro cent. Bij grotere industriële bedrijven daalde het aantal banen met 3,7 procent. De regionale ondernemers verwachten dat 1996 zakelijk gezien een goed jaar zal worden. Desondanks zal de werkgelegenheid, met na me in detailhandel en groothandel, onder druk komen te staan. Dat blijkt uit de resultaten van de Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling (ERBO) die beide Zeeuwse Kamers van Koophandel in het najaar hiel den. En uit het Werkgelegen- h^idsonderzoek 1995 dat werd uitgevoerd door de Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland (RIBIZ). De Kamers van Koophandel geven cijfers die specifiek be trekking hebben op Midden- en Noord-Zeeland, terwijl het werkgelegenheidsonderzoek uitsluitend resultaten meldt die van toepassing zijn op heel Zeeland. Uit de enquête van de Kamers van Koophandel blijkt dat de bedrijfsontwikkelingen in Noord- en Midden-Zeeland weliswaar positief zijn, maar in grote lijnen achterblijven bij de landelijke cijfers. De omzet van ondernemers in de regio groeide met 0,1 procent, terwijl dat landelijk 2,3 pro cent was. Alleen de land bouw/visserij 3,5 procent) en detailhandel 0,6 procent) in Noord- en Midden-Zeeland ontwikkelden zich beter dan landelijk. De relatief kleine bedrijven in Noord- en Midden-Zeeland ex porteerden in 1995 vijf procent meer goederen naar het buiten land, terwijl het landelijk ge middelde 3,7 procent was. De grotere bedrijven in de regio bleven met een exportgroei van 2,1 procent wat achter bij het landelijk gemiddelde. Een cijfer dat wordt veroorzaakt door de grote industriële be drijven bij wie de export daal de met 0,8 procent. Bij alle an dere sectoren steeg de uitvoer van produkten naar het bui tenland. Vooral de groothan del en kleinindustrie deden het goed met een groei van respec tievelijk 8.8 en 7,9 procent. Door initiatieven van de groot handel en bouwbedrijven werd in Midden- en Noord-Zee land 5,3 procent meer geïnves teerd dan in 1994 (landelijk 4,6 procent). De stijging werd vooral veroorzaakt door be drijven met minder dan vijftig werknemers. De detailhandel en landbouw/visserij inves teerden in 1995 minder dan het jaar daarvoor. Werkgelegenheid De werkgelegenheid in Mid den- en Noord-Zeeland groeide .volgens de Kamers van Koop handel vorig jaar met 0,1 pro cent, terwijl het RIBIZ als resultaat van haar werkgele genheidsonderzoek een groei van 0,6 procent meldt voor heel Zeeland. Het aantal arbeids plaatsen in Noord- en Midden Zeeland groeide vooral in de landbouw, visserij (met 3,4 procent) en detailhandel (met 0,5 procent). In de industriële bedrijven nam het aantal ba nen af met 2,2 procent en in de groothandel met 1,2 procent. Bij kleinere, bedrijven kwam 1,9 procent meer werkgelegen heid, terwijl de banen bij grote industriële bedrijven vermin derden met 5,5 procent. In 1995 maakte 87,6 procent van de bedrijven in Noord- en Midden-Zeeland winst. Lande lijk ligt dat resultaat èèn pro cent lager. De sectoren bouw en de dienstverlening boekten de beste resultaten. Ruim ze ventig procent van de onderne mers in de regio vindt dat ze in 1995 voldoende rendement haalden uit eigen vermogen. In 1994 was 63 procent van de on dernemers daarover tevreden. Vertrouwen Uit de enquête van de Kamers van Koophandel blijkt dat veel ondernemers 1996 met vertrouwen tegemoet zien. Naar verwachting neemt dit jaar de omzet bij ruim een kwart van de bedrijven toe, terwijl vooral de groothandel meer zal investeren. De werk gelegenheid zal volgens de Ka mers van Koophandel onder druk komen staan, vooral in de detailhandel en groothandel. De winstverwachtingen zijn gunstig. Ruim 93 procent van Noord- en Middenzeeuwse be drijven verwacht een positief resultaat. ZIERIKZEE - In de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis wordt dinsdagavond een hoor zitting gehouden over het be stemmingsplan gedeelte Eer ste Weegje. Tijdens de hoor zitting wordt het bestem mingsplan toegelicht en kun nen mensen hun mening geven over de plannen. In het gebied dat ingesloten wordt door het Eerste Weegje, de Laan van Saint Hilaire en de Westhavendijk, wordt in de toekomst de mogelijkheid voor woningbouw open gela ten. Om de openheid van het gebied te bewaren mag de be bouwing echter niet meer in beslag nemen dan zesduizend vierkante meter. Aan deze be perking is ook het agrarisch bedrijf van de familie Kloet gebonden. Kloet wil op zijn grond een camping exploite ren. De gemeenteraad heeft echter begin vorig jaar het be sluit genomen dat dit niet mo gelijk is. In het plan is ook een uitbrei ding van de parkeergelegen heid voorzien. Op en aan de Westhavendijk is volgens het plan mogelijkheid voor de aan leg van voorzieningen ten be hoeve van watersportactivitei ten. Hierbij wordt gedacht aan vlonders, terrassen en steigers. MIDDELBURG - Mr. D. C. B. (Don) Burgers uit 's-Hertogen- bosch is door de Commissaris van de Koningin in Zeeland met ingang van 16 januari be noemd tot waarnemend burge meester van Middelburg. De 63-jarige Burgers was tot vorig jaar burgemeester van 's-Her- togenboscli. De werkgelegenheid in detailhandel en groothandel wordt naar verwachting minder. (Archieffoto) Burgers neemt de plaats in van mr. C. G. J. Rutten. Deze is be noemd tot burgemeester van Breda. In verband met de ge meentelijke herindeling op Walcheren, per 1 januari 1997, is gekozen voor een waarne mend burgemeester in plaats van voor het openstellen van de vacature. Burgers (CDA) was eerder bur gemeester van de gemeenten Haaren (1972-1979), Rosmalen (1979-1989) en 's-Hertogen- bosch (1989-1995). Als neven functies is hij onder meer lid van Brabant Export Overleg van de Kamer van Koophandel 's-Hertogenboseh, Business Sociëteit Noord-Brabant/Ne- derlandse Antillen en Business Club 's-Hertogenbosch. Burgers speelde een opmerke lijke rol bij het samenvoegen van Rosmalen en Den Bosch. Als burgemeester van Rosma len verzette hij zich met hand en tand tegen de voorgenomen annexatie. Als burgemeester van Den Bosch bleek hij later ineens voorstander van de fu sie, die met ingang van 1996 van kracht werd. Boeken met een staartje In Boeken met een staartje wordt extra, aandacht, gegeven aaji.' natuur en milieu. ZIERIKZEE - Boeken met een staartje heet het leesprogramma, dat de openbare bibliotheken op Schouwen-Duiveland presenteren omdat 1996 het jaar van de natuur is. Dat houdt in dat dit jaar extra aandacht wordt gegeven aan natuur en milieu. De openbare bibliotheken spelen daarop in met een leesprogramma van jeugdboeken waarin dieren een belangrijke rol spelen: 'boeken met een staartje'. Kin deren van vier tot en met twaalf jaar kunnen tot 1 april deze boeken lenen in de biblio theek De Stolpe in Zierikzee, bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede en biblio theek De Zaete in Bruinisse. Zij krijgen in de bibliotheek een pasje waarop vijf stickers kunnen worden geplakt. Tel kens wanneer zij in het kader van het leesprogramma 'Boe ken met een staartje' een boek hebben gelezen wordt een stic ker op het pasje geplakt. Ook moeten zij een opdracht uit voeren die verband houdt met het boek dat ze hebben gele- zeh. Half april wordt het lees programma afgesloten met een feestelijke middag in de drie bibliotheken. Het leesprogramma is volgens een medewerkster van de bi bliotheken in de eerste plaats bedoeld om het lezen bij kinde ren te stimuleren en het plezier dat zij in lezen hebben te ver groten. Behalve boeken die kinderen zelf kunnen lezen, worden in het kader van het leesprogramma 'Boeken met een staartje' ook voorleesboe ken uitgeleend voor de jongste deelnemers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5