Promill wil twee windmolens op inlaag naast haven De Val Met cabaret, nostalgie en promotie het nieuwe jaar in SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE" NIEUWSBODE 3: TENNISOPLEIDING tU Gemeente Zierikzee: ''Zaak ligt heel erg moeilijk' Nieuwjaarsrecepties ZierikzeeWesterschouweri en Bruinisse Gewonde bij aanrijding Haamstede 3 9 4 O 5 7 Wegversmallingen voor veiliger Poortambacht r~ dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 JANUARI 1996 152e JAARGANG NR 25902 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 IV/J WENSEN U EEN GEZOND EN SPORTIEF 1996 Theo Gorsse - Michel Gorsse - Emerence van Wingen SPONSOR: bljdevaate makelaardij zierikzee Volgens het Beheerplan voor het beheer- en reservaatsgebied Noord-Zeeland heeft de inlaag naast de voormalige haven De Val, waar Promill BV twee windmolens wil plaatsen botanische waarde als broed- en four ageer gebied voor kust- en weidevogels. (Foto: Marij ke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het bedrijf Promill BV uit Middelharnis wil twee wind turbines plaatsen op een inlaag naast haven De Val ten oosten van de Zeelandbrug bij Zierikzee. Als eerste stap naar realisatie van haar plan heeft het bedrijf bij de gemeente Zierikzee een principe-bouwaanvraag ingediend. Volgens hoofd algemene zaken van de gemeente Zierikzee, K. de Vlaam ligt de zaak echter heel erg moeilijk. „De bouw van windmo lens kan niet op die plaats." Dat komt volgens de gemeen teambtenaar omdat de bouw van twee windmolens op die plaats in strijd is met het ge meentelijke bestemmingsplan Buitengebied, waar het gebied onder valt. ,,De betreffende in laag heeft een agrarische be stemming." Een bestemming die volgens De Vlaam niet zo gemakkelijk kan worden ge wijzigd, omdat de inlaag tegen een natuurgebied aanligt. Dat is tevens de reden dat in de notitie Windmolens, die in 1992 werd uitgebracht, werd opgenomen dat die plaats niet geschikt is voor de bouw van windmolens. In de notitie Windmolens zijn de gebieden aangegeven waar windmolens zouden kunnen komen en de gebieden waar dit absoluut niet of minder gewenst is. Volgens De Vlaam is het plan van Promill BV ook in strijd met het provinciaal Beheer plan voor het beheer- en reser- vaatgebied Noord-Zeeland, „ïn dat plan Wordt de inlaag naast haven .De Val aange merkt als een gebied met bota nische waarde als broed- en fourageergebied voor kust- en weidevogels. Dat houdt in dat het provinciaal bestuur het plan zou blokkeren wanneer de gemeente Zierikzee er al mee in zou stemmen." Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat dat zal gebeuren. Volgens De Vlaam is tijdens besprekingen van het college van burgemeester en wethou ders gebleken dat het dage lijks bestuur van de gemeente de principe-bouwaanvraag van Promill BV afwijst. Uiter aard is het de Zierikzeese ge-, meenteraad die daar definitief over beslist. Hoe de raadsle den over de plannen denken blijkt volgende week tijdens een openbare vergadering vah de gemeentelijke adviescom missie ruimtelijke ordening. Uit de begeleidende brief bij de principe-bouwaanvraag blijkt dat Promill BV de aan vraag indiende na een gesprek met de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel (WD). Pro- mill-directeur D. Mol zegt in de brief dat zijn bedrijf zowel met de eigenaar als de gebruiker van de grond afspraken heeft gemaakt over plaatsing van windmolens. s De windturbines die Promill wil plaatsen hebben een as- hoogte van veertig of vijftig meter, een rotordiameter van veertig tot 45 meter en een ver mogen van 600 kilowatt per turbine. Ze hebben drie assen. De energie die de windmolens produceren zou voldoende zijn om vierduizend mensen op Schouwen-Duiveland te voor zien van schone energie van ei gen bodem. Volgens Mol pas sen de windmolens goed in het gebied bij De Val. „Het karak ter daarvan wordt bepaald door grootschalige elementen als dijken, wegen, de Zeeland- brug en strakke rechte ka vels." Gemeenteambtenaar De Vlaam denkt dat het plan van Promill BV, op basis van de notitie Windmolens, meer kans van slagen heeft wanneer het bedrijf haar windmolens meer oostelijk in de Gouwe- veersepolder wil plaatsen. „Dat zou wel kunnen. Als het gaat om windmolens die niet hoger zijn dan veertig meteren die minimaal dertig meter van de Oosterscheldedijk staan." Ook in dat geval is een artikel 19-procedure nodig om de agra rische bestemming van het ge bied zodanig te wijzigen dat de bouw van windturbines moge lijk wordt. •ilib. SCHOUWEN-DUIVELAND - Drie van de zes gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland luidden het nieuwe jaar in met een receptie voor hun inwoners. In Zierikzee bracht de VVV bij deze gelegenheid het 100-jarig bestaan onder de aandacht, in Bru was plaats voor nostalgie en in Burgh-Haamstede was er het traditionele optreden van Hannes en Wannes. In de Vierschaar in Zierikzee schudden burgemeester en wethouders en hun echtgeno tes dinsdagavond de handen van ongeveer 200 inwoners. In de lange rij ook H. Wohl, voor- zitter van de jubilerende WV. 1 Zijn, vereniging greep de r^ieüw jaarsreceptie aan om burgemeester mr. J. J. P. M. A'sselbergs de eerste jubileum- j sticker - geplakt op een rijks daalder - aan te bieden, {lét-eeuwfeest van de Zierik zeese Vereniging Voor Vreem delingenverkeer wordt dit voorjaar sober gevierd met on der meer een nieuwe wandel route, een voordeelactie en een syVpposium. Traditioneel hoogtepunt van Voorzitter H. Wohl van de VVV-Zierikzee nam de nieuwjaarsreceptie te baat om burgemeester J. Asselbergs de eerste jubileumsticker van zijn vereniging te overhandigen. (Foto: Marijke Folkerts ma) de nieuwjaarsreceptie in Wes- terschouwen is het optreden van het historisch/humoris tisch duo Hannes en Wannes. Gewoonlijk geeft het boeren- paar in plat Schouws een te rugblik op het afgelopen jaar. Maar vanwege de naderende opheffing van de gemeente ko zen de twee dit maal voor een 'banenplan' op rijm voor Wes- terschouwse raadsleden. Zo zag het duo voor wethouder G. J. W. van der Salm een mooie carrière in het verschiet als zwartwerker in het sport centrum. Voor zijn collega C. W. Veerhoek hadden Hannes en Wannes voor elke dag van de week een andere baan. Op zondag mag Veerhoek met zijn familie naar het activiteiten- strand. Burgemeester H. Tees zou vol gens de twee een prima ver volg aan zijn loopbaan kunnen geven door te solliciteren als president van de eilandelijke brandweer: „Dan kan hij alle geslaagden roemen en certifi caten geven. Neemt hij gelijk de jubilarissen mee, dan heeft hij elke week een gratis diner." Tijdens de receptie werden aan L. Baumann het wandbord van de gemeente en een bos bloe men overhandigd. De conciër ge van het gemeentehuis is morgen, vrijdag, 25 jaar in overheidsdienst. Nostalgisch Ook in Bruinisse werd dinsdag een goed bezochte receptie ge houden. „Tja, voor mij had de bijeenkomst toch een beetje een nostalgisch karakter", al dus burgemeester A. Vogelaar. „Ik hoop wel dat de traditie van de nieuwjaarsreceptie ook in de nieuwe gemeente behou den blijft''. Vogelaar vindt een nieuwjaarsreceptie één van de mogelijkheden om de onder linge contacten tussen burgerij en bestuur te verstevigen. 'Hard werken' Tijd om achterover te leunen zal er in 1996 volgens Vogelaar niet zijn. „Het wordt een jaar van ontzettend hard werken. Er zijn veel zaken die nog afge werkt moeten worden", aldus de Bruse eerste burger. „Maar wij gaan er met.veel energie weer tegenaan". Het was de laatste keer dat de gemeentebesturen van Schou wen-Duiveland onafhankelijk van elkaar een toost uitbrach ten op het nieuwe jaar. BURGH-HAAMSTEDE - Een tweejarig meisje uit Haamste de liep maandagavond een bo venbeenbreuk op bij een een zijdig ongeval op de kruising van de Lagezoom en de Arm- hoekseweg. Het meisje liep haar verwon ding op toen haar vader, een 33-jarige man uit Haamstede, met zijn personenauto op de kruising rechtdoor reed en een schrikhek vernielde. Hij kwam met zijn auto in de ach ter het schrikhek gelegen sloot. De man en zijn echtgeno te kwamen met de schrik vrij. Zijn dochter werd met de am bulance overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee. De auto werd zwaar be schadigd weggesleept. PLAN Er is een nieuw plan voor aanpak van problemen Scheepstimmerdijk. CONCERT Zangeres Julya Lo'ko geeft een concert in muziek- en theaterpodium Brogum. GROEI Economische groei ZeeJand zet door, maar werk gelegenheid staat onder druk. MARATHON John Quaak begint deze week met trainingsop- bouw voor marathon Rotterdam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Angst voorde toekomst is erger dan het ongeluk van heden. Quintillianus Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en in de ochtend in het zuidwesten mogelijk wat motregen. Min. temp. van plus 1 in Zeeland tot min 5 in het noordoosten. Middag- temp. van plus 2 in het zuiden tot min 2 in het noorden. Zuidoostenwind, kracht 4, langs de kust krachtig, 6. ZIERIKZEE - In zowel de Haringvlietstraat als de Scheldestraat in de Zierikzeiese wijk Poort ambacht worden twee wegversmallingen aan gebracht. Dat is althans de wens van het college van burgemeester en wethouders. Doel is de snelheid van het autoverkeer te verminderen zodat het voor fietsers veiliger wordt. Het plan om wegversmallin gen aan te leggen is het resul taat van de besprekingen in een werkgroep, waarin ook vertegenwoordigers uit de wijk zitting hadden. Hardrij- dende (vracht)auto's vormen al jaren een probleem in deze twee straten die toegang geven tot de nieuwbouwwijk. De ge meente is beperkt in haar op lossingen omdat er een lijn dienst van de ZWN door beide straten rijdt. In verband met de aanbeste ding kunnen de kosten die met de aanpassing gemoeid zijn nog niet bekend worden ge maakt. In het bestedingsplan voor dit jaar is een bedrag van 20.000 gulden gereserveerd voor het verbeteren van de verkeerssituatie in beide stra ten. De commissie openbare werken en milieu oordeelt maandag over de plannen. Tijdens deze commissieverga dering komt ook de sanering van de vervuilde grond aan de Zaagmolen 1 en 2 in Zierikzee aan de orde. De provincie heeft na onderzoek op deze voorma lige aardolie-opslag en -over slag gekozen voor een variant waarbij de vervuiling wordt geïsoleerd en beheersings- en controlemaatregelen worden toegepast; de zogenaamde ICB- variant. Met deze maatregelen moet verdere verspreiding van de verontreiniging worden voorkomen en onacceptabele risico's worden uitgesloten. De totale kosten van de sane ring bedragen 975.000 gulden. De gemeente Zierikzee neemt hiervan 7,5 procent (73.125 gul den) voor haar rekening. Een andere variant betreft het volledig verwijderen van de verontreiniging, zodat de bo dem weer voor alle doeleinden geschikt is. Deze variant scoort beter dan de ICB-va- riant. Toch kiezen provincie en gemeente voor deze laatste. Hiervan zijn de kosten lager, de technische uitvoerbaarheid hoger en de overlast voor de omwonenden beperkter. Daar naast wordt het milieurende ment van de ICB-variant beter beoordeeld. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil (m.i.v. 01.01.1996) een: MAAND abonnement met autpmatische afschrijving a 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zondér automatische afschrijving a 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis» Dhr./mevr. Plaats: Geb.datum:. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I I p~ j bank-/gironummer vermelden: lL_J IJ II l_J I J IJ 1I 21 Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1