Koninklijke onderscheiding voor ondernemer J. Quist En de beste wensen Af 'Doel nog steeds de vrije school voor heel de natie' Auto ondersteboven op het ijs van sloot kerKberichten MANUSAMA Schaduw in de nacht Avonden Universele Gnosis Mishandeling- Schietpartij DINSDAG 2 JANUARI 1996 NR 25901 5 '1/ hebt uw nek durven uitsteken en dat verdient respect Burgemeester Asselbergs speldt de versierselen op bij J. Quist. Diens echtgenote kijkt toe. (Foto: Joop van Houdt) ZIËRIKZEE - J. Quist, eigenaar van de Zierik- zeese supermarkt op het Havenplein, kreeg vo rige week een koninklijke onderscheiding: de ere-medaille in goud. De bij de onderscheiding behorende versierselen werden hem opgespeld door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Zo op het eerste gezicht was er niets bijzonders aan de hand vrijdagavond in het centrum van Zierikzee. Ware het niet dat de lichten nog volop brand den in het pand van Super markt Quist aan het Haven plein in Zierikzee en er ongewoon veel mensen te gast waren op de groente-afdeling van de supermarkt. Die avond werd stilgestaan bij het af scheid van Quist en diens echt genote. Het echtpaar zet na ruim veertig jaar ondernemer schap een punt achter het be drijf. In eigen huis De supermarkt verdwijnt niet uit de Zierikzeese binnenstad, maar is wel overgegaan in an dere handen. „Toen ik hoorde dat u ermee stopte kon ik me het eigenlijk niet voorstellen", stelde burgemeester Assel bergs die tot verrassing van Quist opdook tijdens de recep tie. Quist begon in 1955 als zelf standig ondernemer. In de Korte Sint Janstraat startte hij een slagerij. In 1966 kocht hij het huidige pand aan het Havenplein waar hij samen met zijn echtgenote een levensmiddelenbedrijf be gon. Een bedrijf dat in de loop der jaren meer en meer de uit straling van een supermarkt kreeg. „U hebt uw nek durven uitsteken en dat verdient res pect", aldus Asselbergs. ,,Want toen begon de zon op te gaan boven het bedrijf' Asselbergs schetste de ontwik keling van kleine naar grote supermarkt. In 1981 onderging het bedrijf een ware metamor fose toen het echtpaar Quist besloot de achtertuin te gaan bebouwen. Het vloeropper vlak van de winkel groeide daardoor naar 600 vierkante meter, terwijl het personeels bestand uitgroeide naar elf mensen. Burgemeester Asselbergs om schreef de supermarkt aan het Havenplein als 'een begrip in Zierikzee'. Een bedrijf dat moest opboksen tegen de zwa re concurrentie van een filiaal van een landelijke super marktketen, ,,Ik vind het bij zonder knap dat u die concur rentie het hoofd heeft kunnen bieden", aldus Asselbergs. „Uw bedrijf heeft ook altijd een aanzuigende werking ge had voor het centrum van Zie rikzee". Ook op maatschappelijk ge bied liet Quist zich niet onbe tuigd. Van 1976 tot 1981 was hij diaken van de Christelijke Ge reformeerde Kerk in Zierik zee, tevens voorzitter van de diaconie en lid van de commis sie van beheer. In die periode maakte hij ook deel uit van het comité Tafeltje-dek-je. Van 1983 tot 1992 was de Zierikzee se ondernemer voorzitter van het bestuur van de sectie MAVO/LHNO van de Vereni ging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs in Zierikzee. Slager In zijn hart is Quist altijd sla ger gebleven. ,,U liep hier al tijd rond in een witte slagers- jas", wist Asselbergs. Quist is sinds november 1957 lid van de Algemene Christelijke bond van slagerondernemers. In 1974 werd hij lid van het dage lijks bestuur en wel in de func tie van secretaris/penning meester. Vanaf vandaag, dinsdag, werkt het echtpaar Quist niet meer in de supermarkt. ,,Het zal voor u geen echte feestdag zijn", aldus Asselbergs. „Want eigenlijk had u liever gewoon in de zaak willen blijven". Een conclusie die Quist met een hoofdknik beaamde. Hij liet het eerbetoon gelaten over zich heen komen. ,,Ik had dit nooit durven hopen. Het stemt tot grote dankbaarheid", aldus de zichtbaar aangedane Quist. YERSEKE - Schaduw in de nacht is de titel van het nieuwe theaterprogramma van Stef Bos. Via een try-out brengt de cabaretier het programma op woensdag 10 januari voor het eerst op de planken in Yerse- ke. Dat gebeurt in dorpshuis De Zaete vanaf 20.00 uur. Stef Bos presenteerde eerder de- pro gramma's Tussen liefde en leegte en Vuur. Hij kreeg ook bekendheid als schrijver en zanger van Nederlandstalige nummers als Papa, Radio en Breek de stilte. De theater voorstelling in Yerseke begint om 20.00 uur. Belangstellen den kunnen voor nadere infor matie telefonisch contact opne men via 0113-551552. DREISCHOR - Een 21-jarige inwoner van Drei- schor belandde zondag met zijn auto onderste boven op het ijs van de sloot langs de Gaander- seweg in zijn woonplaats. De man, die door de brandweer werd bevrijd uit zijn auto, is met on bekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. De man reed omstreeks 17.00 uur over de Gaanderseweg uit de richting van Zonnemaire. Ter hoogte van de kruising met de Zuidlandseweg, kwam hij in een bocht naar rechts in de linkerberm terecht en vervol gens in de sloot. In de sloot schoof de auto ondersteboven over het ijs. De bestuurder raakte bekneld en moest door de brandweer uit zijn benarde positie worden bevrijd. De man verkeert niet in levensge vaar. Hij werd overgebracht naar het Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. De auto werd totaal vernield getakeld. Zo rustig het op Schouwen-Duiveland na twaalven op straat was. zo druk was het wat later in de cafés. In korte tijd stroomden de cafés vol en werden de heilwensen uitgewisseld. Het nieuwe jaar werd uitbundig begroet en uiteraard werd druk geproost op 1996. De jaarwisseling op Schouwen- Duiveland verliep vredig. Bij de politie kwamen geen meldingen binnen van vechtpartijen of ande re vervelende incidenten. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - Het gnostie- ke pad is de titel van een serie van twaalf bijeenkomsten, die in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg worden gehouden op initiatief van de Internatio nale School van het Gouden Rozenkruis. Het begrip gnosis duidt op 'wa re kennis' of 'de kennis van God'. Het tracht antwoord te geven op vragen van mensen die zoeken naar hun oorsprong en bestemming. Tijdens de bij eenkomsten wordt aandacht geschonken aan het mysterie van leven en dood, reïncar natie en karma, de twee na- tuurorden, transfiguratie en opstanding, macrokosmos, kosmos en microkosmos en de Broederschap van het Rozen kruis. De eerste bijeenkomst is maandag 8 januari om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aan melding telefonisch contact opnemen via 023-5323850. Dinsdag 9 januari is in de Zeeuwse Bibliotheek een the ma-avond over het onderwerp Levende waarheid. Aanvang 20.00 uur. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Oldehove: H. G. Gunnink te Schildwolde. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Goes: C. A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt voor Terneuzen: W. Harinck te Kapelle-Biezelin- ge. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Donderdag 4 januari, 19.30 uur ds. T. Klok, bediening Heilige Doop Oud-staatssecretaris over christelijk onderwijs: BROUWERSHAVEN - Een christelijke school moet volgens drs. K. de Jong Ozn, oud-staatsse cretaris van onderwijs en oud-voorzitter van de Unie School en Evangelie, vooral een school met de Bijbel zijn. Dat betoogde De Jong Vorige week tijdens de herdenkingsdienst ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel voor Basisonderwijs in Brouwershaven. Een dergelijk jubileum is vol gens de oud-bewindsman een gelegenheid bij uitstek om stil te staan en terug te kijken, maar vooral ook om vooruit te kijken. Daarbij gaat het dan in de visie van De Jong vooral om wat hij noemde de 'doorgaan de lijn' In het onderwijs en dus ook in het christelijk on derwijs verandert er van alles en dat is prima zolang de grondgedachte maar onaange tast blijft. Schoolstrijd De Jong schetste in het kort de geschiedenis van het christe lijk onderwijs dat, zo betoogde De Jong, zijn oorsprong vindt in de schoolstrijd zoals die in Nederland woedde van 1840 tot 1920. Het christelijke volksdeel voelde sterk de be hoefte aan eigen scholen. Het geven van godsdienstonder wijs op openbare scholen was in hun ogen niet voldoende. ,,De ouders wilden hun kinde ren de Bijbel leren kennen", aldus De Jong. Toen op sommi ge openbare scholen de gods dienstlessen ook nog geschrapt werden was de maat vol en in ijltempo werden christelijke scholen opgericht. In het jaar 1910 ging in Vreeland de dui zendste christelijke school van Nederland van start. De christelijke scholen kenden zo hun ups en downs. ,,Er was sprake van een zekere ingezon kenheid", omschrijft De Jong. Toch waren er altijd mensen die zich in bleven zetten voor het christelijk onderwijs en haar idealen. De Jong citeerde De Savornin Lohmann: 'Ons doel moet zijn de vrije school voor heel de natie'. „Dat is nog steeds een heel goed adagium", aldus De Jong. „De kern van het christelijk onderwijs is dezelfde geble ven. Ouders en leerkrachten bepalen zelf wat er onderwe zen wordt en hoe het onderwe zen wordt. Betrokkenheid van de ouders bij het onderwijs is van levensbelang voor het christelijk onderwijs". M. Hanse, voorzitter van het bestuur van de vereniging, stelde in zijn toespraak dat het christelijk onderwijs in de loop der tijden veel verande ringen heeft ondergaan. Niet alleen in de manier waarop on derwijs gegeven wordt, maar ook in de manier waarop be slissingen tot stand komen. „Vroeger werd er meer gesteg geld over allerlei zaken, nu is er veel meer openheid", aldus Hanse. „De tijd dat bestuursle den regenten waren heb ik niet meer meegemaakt". Geen regenten Het dieptepunt in de geschie denis van de vereniging was volgens Hanse het geschil met de gemeente bij de invoering van de Wet op het basisonder wijs. „De minister heeft uit eindelijk in moeten grijpen en $at is heel vernederend", al dus Hanse. Hij stak een pluim op de hoed van het onderwij zend personeel van De Schouw, de christelijke basis school in Brouwershaven. „Veel mensen hebben maar weinig idee wat er van het on derwijzend personeel ge vraagd wordt. Er wordt veel van hen gevergd". Tijdens de herdenkingsdienst werd door G. Groenleer, vroe ger verbonden aan het Streek- archivariaat Schouwen-Duive land, het gedenkboek School maken met de Bijbel gepresen teerd. Aansluitend op de her denkingsbijeenkomst werd in het Tonnenmagazijn een reü nie van oud-leerlingen, onder wijzend personeel en oud-on derwijzend personeel gehou den. DEN HAAG - De Haagse poli tie heeft afgelopen zaterdag een 43-jarige man aangehou den op verdenking van zware mishandeling van zijn 34-jari- ge vriendin. De vrouw is aan haar verwondingen overleden. LEEUWARDEN - De proef van PTT Telecom om met het gratis bellen vanuit een telefooncel het vandalisme in oudjaars- nacht tegen te gaan, is mislukt. Vandalen hebben de telefoon cel in het Friese Giekerk ver nield. Vanuit die telefooncel kon vanaf afgelopen weekein de gratis worden gebeld. ^DORDRECHT - In het centrum van Dordrecht heeft zich in de oudejaarsnacht een "schietpaf- tij voorgedaan, waarbij een ge wonde is gevallen. Een onbe kende schutter schoot voor de ingang van een caf'e een 25-ja- rige Dordtenaar in de buik. Onzeker kwam ik de lerarenkamer binnen. Het was een zaal waar zeker zeventig docen ten aan de koffie zaten. Amper drie jaar was ik van de middelbare schooi af en nu stond ik aan de andere kant van de lijn. Het was een baantje van elf lesuren. Een lerarenkamer Is een plek waar je als leerling stiekem naar bin nen loert. Nu mocht ik als beginnend leraartje de heilige plek zelf betreden. Het was in het begin van de jaren zeventig. De lange haren vielen nog in m'n nek. Eén voor één gaf ik de mensen, die ik opeens mijn collega's mocht noemen, een hand. Ze hebben vast gedacht wat ik nu denk als weer een pas afgestudeer de zich in de lerarenkamer komt voorstel len:'Daar heb je weer zo'n jong ventje'. 'Wat geeft u voor vak vroegen ze. 'Muziek' ant woordde ik en achteraf hoorde ik dat ik de vierde nieuwe muziekdocent in vijf jaar was. Toen ik bijna met de ronde klaar was kwam ik langs een oudere man die wat achteraf in de lerarenkamer stond. Hij gaf me een hand, stelde zich voor en zei slechts 'Manusama'. Het moeten de laatste jaren geweest zijn dat Ir. Manusama, naast zijn functie als president van de RepCibliek der Zuid Molukken, les gaf in het vak wiskunde. Het gebeurt niet elke dag dat je een president je collega mag noemen, ook al is hij een koning zonderland. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Ik heb hem nooit gesproken, waarschijnlijk ook niet gezien. Want Manusama had een eigen koninkrijk. Hij gaf les in een van de bijgebouwen en dat was stevige kost. Als de hele school om een of an dere reden vervroegd uit was stond er op het rooster 'de lessen van de heer Manusama gaan gewoon door'. Het was een baantje naast m'n studie. Ik bereidde dus maar één les per week voor en gaf die elf keer achter el kaar. De eerste les mislukte grandioos, de tweede les ging al beter. Daarna deed ik het nog negen keer anders en na tien maanden wist ik hoe het moest. De tweede keer dat ik Manusama ontmoette was een jaar later. Het was hetzelfde moment van het schooljaar. Na de terugkeer van de Franse campings, waar docenten veelal in de zomer bijkomen, ontmoette men elkaar weer in de docentenkamer. Weer gaf ik alle colle ga's een hand. 'Fijne vakantie gehad Er waren er zelfs tegen wie ik niet meer 'u' en 'meneer' tegen zei. Ook nu stond in diezelfde hoek de bescheiden gestalte. Hij stak zijn hand naar me uit en stelde zich weer voor 'Manusama'. Ook dat jaar heb ik hem nauwelijks gezien, laat staan gesproken. Misschien, als ik wat ouder geweest zou zijn, had ik hem durven aanspreken en gevraagd 'Mag ik eens met u praten over uw droom van een republiek der Zuid Molukken Maar je durfde het niet. Hij ging bijna weg en ik begon net. Misschien zou het ook nooit gelukt zijn. Uit alles bleek dat deze vriendelijke man er wel was, maar tege lijk ook helemaal niet. Manusama verkeerde in twee werelden, maar meestal in die andere wereld, die van voortdurende zorg voor zijn eigen volk in ballingschap waarvan hij de .vader was. Als een Mozes moest hij zijn volk naar het beloofde land leiden, een land dat wel beloofd, maar nog lang niet in zicht was. De karavaan morde soms. En in 1975 sloegen jonge Molukkers een andere weg in. Maar ter wijl de geweerlopen op hem gericht waren ging hij toch de gekaapte trein in en bleef vol houden 'Dit is niet de weg die we moeten gaan'. Aan het eind van het vorige jaar is Manusama gestorven. Het beloofde land heeft hij nooit gezien. In een krant las ik dat hij ooit diep ge troffen is door een gedicht van Roland Holst. 'Ik zal de halmen niet meer zien. Noch binden ooit de rijke schoven. Maar doe mij in de oogst geloven waarvoor ik dien.' Drie keer heb ik hem een hand gegeven en drie keer steldé hij zich voor 'Manusama'. Ik was de enige niet. Er deed een verhaal de ronde dat hij een andere jonge docent voor een leerling aanzag. Toen hij toevallig het lo kaal van Manusama binnenkwam zei hij tegen hem: 'Zeg, maak jij dat bord eens even schoon'. Manusama was een diepgelovig mens. In een wereld waarin het geluk alleen maar is 'nu' of 'nooit' geloofde hij nog in een toekomstig ide aal. Maar Mozes is het beloofde land nooit in gegaan. Hij kwam in de hemel aan en stak hij zijn hand uit: 'Manusama'. Het was niet nodig. Hij was al gekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5