20 OUDEJAARSBIJLAGE VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 Geheel boven: De Veste wordt geopend. Daaronder: Jumelage Zierikzee- Maore (Tanzania). Midden: Museumhaven Zierikzee. Linksmidden: Toezichthouders in Westerschouwen. Middenonder: Viering Bevrijdingsdag. Linksonder: Paardenmarkt in Zierikzee. vakantiebungalows feestelijk in gebruik genomen. Nog dit jaar wordt begonnen met de renovatie van de veertig 'oude! vakantiebungalows die het park telt. De bouw van de dertig nieuwe bungalows vergt een investering van 4,5 miljoen gulden. Aan de Manhuisstraat in Zierikzee wordt servicewoningencomplex De Veste officieel geopend. ,,De Veste heeft voor de bewoners een meerwaarde die niet in getallen en cijfers is uit te drukken. Je hebt een schouder om tegen te leunen." Zo omschrijft S. Boot, voorzitter van de bewonerscommissie de relatie tussen De Veste en haar bewoners. Het aantal historische schepen in de Museumhaven in het hart van Zierikzee wordt de komende jaren behoorlijk uitgebreid. De Stichting Museumhaven Zierikzee streeft er naar de haven binnen tien jaar vol te hebben, met in totaal zestien gerestaureerde, monumentale schepen. Dat maakt voorzitter het dorpshuis in Dreischor. Hij is door de ondercentrale Schouwen-Duiveland van de WD uitgenodigd om zijn visie te geven op onder meer de landbouwproblematiek. Het verzet tegen de plannen van de gemeente Brouwershaven voor herinrichting van de Markt blijkt nog lang niet gedoofd. Integendeel. Tijdens een hoorzitting over de gemeentelijke plannen komen zowel het Actiecomité Vader Cats als de heer Van Dijk met alternatieve herinrichtingsplannen. Verder blijkt dat het plan van de gemeente om de Markt te omzomen met bomen veel Brouwenaren nog steeds een doorn in het oog is. Geüniformeerde toezichthouders houden een oogje in het zeil in de gemeente Westerschouwen. Getweeën zien zij toe of de ondernemers zich houden aan de precariovergunningen en het bordenbeleid van de gemeente. De toezichthouders zijn onder meer aangetrokken omdat enkele ondernemers klaagden over het gedrag van collega's. Het plan van de gemeente Brouwershaven, om de belangen van de kleine kernen na de gemeentelijke herindeling veilig te stellen door het instellen van dorpsraden wordt gesteund door de vijf andere gemeenten in de regio. Dat blijkt uit een brief van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen op Schouwen- Duiveland aan gedeputeerde staten. Met het doorrijden van een stuk doek in de Nobelpoort in Zierikzee gaat de snelheidscampagne 'Mag 't wat minder?' officieel van start. De campagne is een initiatief van de Voetgangersvereniging en Veilig Verkeer Nederland. De actie maakt onderdeel uit van het streven in het jaar 2000 een kwart minder verkeersslachtoffers te hebben. Het experiment lijkt geslaagd: kooplieden en bezoekers blijken behoorlijk in hun nopjes met de nieuwe locatie van de Paardenmarkt in Zierikzee. In plaats van de eeuwenoude, traditionele marktplaats Balie en omgeving, vormen dit jaar voor het eerst het Havenplein, Havenpark en Oude Haven het toneel voor de uitgebreide jaarmarkt. Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven heeft een nieuw wapen in de strijd tegen het ultra-light-vliegtuigenterrein aan de Zuidernieuwlandweg uit de kast gehaald. Het college vindt dat een dergelijke voorziening in strijd is met het bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders zijn dan ook van plan voor elk opstijgen of landen van een ultra light de ULV- club een boete van 500 gulden op te leggen. Gezeten op een authentiek legervoertuig trekken kinderen van Zonnemaire, voor de gelegenheid als echte bevrijders verkleed, in alle vroegte door het dorp. Kwistig strooien zij kauwgom uit over de in groten getale aanwezige dorpsbewoners. Bevrijdingsdag 1995 kan niet meer stuk. Een feest voor jong en oud. En niet alleen in Zonnemaire. Ook in andere kernen van Schouwen- P. J. Huijbrecht bekend tijdens een bijeenkomst in restaurant Mondragon. De Koninklijke Christelijke Zangvereniging VZOS uit Oosterland viert haar 85-jarig bestaan. Zij is het oudste koor én een van de twee grootste koren van Schouwen- Duiveland. VZOS herdenkt het jubileum met een concert, waarvoor veel publieke belangstelling bestaat. De vriendschap is eigenlijk al een paar jaar oud, maar deze maand wordt de vriendschapsband tussen Zierikzee en het Tanzaniaanse dorpje Maore door middel van het ondertekenen van een oorkonde officieel bezegeld. De vriendschapsband is nadrukkelijk niet bedoeld als een vorm van liefdadigheid, maar veel meer als een uitwisseling van cultuur en kennis. Een gebrek aan afvalbakken, zwerfvuil her en der en glasbakken die vaak zo vol zijn dat er niets meer bij kan, waardoor er nog weer meer zwerfvuil ontstaat. Dat is één van de dingen die in de Zierikzeese wijk Poortambacht heel duidelijk als een knelpunt worden ervaren. Dat blijkt tijdens een druk bezochte avond over sociale vernieuwing in de wijk. Wethouder D. van der Wekken toont zich uiterst tevreden over de avond. De door het college van b en w van Westerschouwen voorgestelde bebording bij het strand komt er niet. Ook de enquête onder de recreanten het komend zomerseizoen gaat vooralsnog niet door. Na een langdurige discussie, onderbroken door twee schorsingen, weigeren CDA, PvdA en SGP/RPF medewerking te verlenen aan het plan. Met het onthullen van een informatiepaneel door Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder, wordt de samenwerking tussen de Vereniging Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer in het duingebied bij de uitkijktoren in Westerschouwen officieel bezegeld. Al jaren wordt er gesproken over samenwerking. Dat het nu zover is heeft te maken met de recentelijke opknapbeurt van de Adriaan van der Weydeweg. In Renesse, Bruinisse en Zierikzee worden herdenkingsbijeenkomsten gehouden voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Burgemeester Asselbergs van Zierikzee vindt dat jong en oud zich ervoor in moeten zetten dat ook zij, die momenteel nog niet in vrijheid leven, bevrijd worden. Duiveland hebben jong en oud het naar hun zin. Leerlingen en oud-leerlingen van de ZMLK-af deling (Zeer Moeilijk Lerende Kinderen) van de Beatrixschool in Zierikzee brengen een bezoek aan de televisie-studio's in Hilversum om daar deel te nemen aan een spelaflevering van het Teleac-programma 'Knoop in je zakdoek'. Op televisie is te zien hoe ze het er afbrengen. In bungalowpark Klein Poelland aan de Hogezoom in Renesse worden dertig nieuwe Als het aan PvdA-gedeputeerde D. J. P. Bruinooge ligt, worden de milieuregels versimpeld. Een groot bedrijf heeft er een aparte afdeling voor en dan lukt het wel, maar de milieuregelgeving moet ook voor een boer behapbaar blijven", aldus Bruinooge in Beter Wonen voor de taak 700 seniorenwoningen te bouwen. ,,Wat is het hier gezellig", is één van de meest gehoorde reacties van de mensen die dagverblijf Brugzicht in Zierikzee tijdens de open dag bezoeken. Verder verbazen ook velen zich over de grootte van het dagverblijf aan de Scheldestraat. Het open huis levert veel positieve reacties van bezoekers op. Sinds bekend is dat de gemeente Duiveland twintig hectare glastuinbouw mag ontwikkelen in Sirjansland staan tuinbouwers uit het Westland en de Hoeksche Waard te dringen. In een apibtelijke notitie wordt de hoek Ringweg, Bredeweg en Noord Hogeweg aangeduid als beste plek voor extra kassen. Wanneer alles volgens plan verloopt, verrijzen er ten westen van Oosterland binnen nu en tien jaar zo'n 55 woningen. In Dorpshuis Oosterhof wordt het nieuwe bestemmingsplan Oostkenshil- gepresenteerd aan een groot aantal belangstellenden. Deze uiten weinig kritiek op de plannen. Een delegatie van twaalf Japanners uit de stad Kobe, die in januari door een aardbeving werd getroffen, brengt een bezoek aan Zierikzee. De Japanners, met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en de overheid, zijn op bezoek in Nederland om kennis te maken met de mogelijkheden die het Nederlandse bedrijfsleven kan bieden bij de wederopbouw van de stad. Het Natuur- en.Recreatieschap De Grevelingen gaat meteen na deze zomer een jachthaven van vijftig ligplaatsen aanleggen aan de strekdam bij de Middelplaat aan de Brouwersdam. Dat zegt directeur J. Lodders na afloop van-de officiële opening van het surfgebied Kabbelaarsbank. Binnen vier maanden moet duidelijk zijn of de Regiovisie Schouwen-West haalbaar is. De bestuurlijke Met de opening van het nieuwe dorpshuis aan de P. Moggestraat is het voorzieningenniveau in Dreischor op een hoog peil gekomen. ,,Dat is van groot belang binnen onze kleine kernen", zegt wethouder G. J. van der Velde-de Wilde alvorens zij door het onthullen van een oude Dreischorse gemeentevlag het nieuwe complex voor geopend verklaart. Voorzitter van Brogum, Peter Groen had er zo zijn twijfels over, maar hij weet nu dat Zierikzee ook kan feesten als het moet. Rowwen Hèze, de grote act die Brogum ter gelegenheid van de vijftiende editie van Anywave heeft opgetrommeld, is goed voor zo'n zevenhonderd bezoekers die de tent op stelten zetten. Zo'n duizend leerlingen, een kerk vol, heeft L. B. Jonker uit Zierikzee, in de afgelopen vijftig jaar wel aan zich voorbij zien gaan. En nu vindt hij het mooi geweest. Na een halve eeuw lesgeven aan, en organiseren voor, zondagsschool De Zaaier van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zierikzee, legt Jonker zijn functie van voorzitter neer. De badgast in Westerschouwen wordt dit seizoen alsnog gevraagd om zijn mening over het plan de kustlijn in te delen in categorieën. In de vorige raadsvergadering sneuvelde de strandenquête. Nu tonen de raadsfracties zich alsnog bereid die enquête toch maar alvast te houden. De jachthaven van Zierikzee wordt uitgebreid aan de Engelse Kade, op de plaats waar zich nu de loswal bevindt. Dat is het streven van de werkgroep voor heroriëntatie voor een doelmatig gebruik van de havens. De keus van de loswal als locatie is vrijwel zeker nadat de Oude Haven is afgevallen als alternatief. De samenvoeging van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman en de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland in Zierikzee is van de baan. Op basis van een onderzoek concluderen beide schoolbesturen dat er op dit moment onvoldoende draagvlak is voor welke vorm van samenwerking ook. begeleidingsgroep heeft dit besloten. Volgens gedeputeerde J. G. van Zwieten moet de praatfase verlaten worden en aan de slag worden gegaan. Hij zegt dit tijdens een informele bijeenkomst in Renesse met vertegenwoordigers van onder meer gemeente en VVV. De veertig woningen aan de De Jongestraat in Zierikzee worden door Beter Wonen gesloopt. Het exacte jaar van sloop is nog niet bekend. De woningen maken plaats voor seniorenwoningen. Hieraan is op Schouwen-Duiveland een groot gebrek. In totaal staat 4 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 30