'Macht en argumentatie lopen in politiek door elkaar heen' Brouw waagt nieuwe poging tot bouw van windmolenpark Minder mosselen op de veiling Stroopwafels in De Vlinder Aanrijding bij Bruinisse Diefstal uit caravan Receptie nieuwjaar Zierikzee Werving bestuurslid Renesse Cabaretière Els Austmann Nieuwe Cat voor BRU 5 4 DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 NR 25899 5 Mede-auteur Argumenteren in politiek en bestuurd Inge Bleijenbergh is mede-auteur van de publikatie waarin wordt ingegaan op doeltreffend discussiëren. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Over de kunst en onkunde vin argumenteren is volgens drs Inge Bleijenbergh, in de loop der jaren vrij veel geschreven. Maar, vindt de oud-inwoonster van Zierikzee, nooit eerder specifiek over argu mentatie in de dagelijkse praktijk van politiek en bestuur. In een recent verschenen publikatie heeft Bleijenbergh, tegenwoordig onderzoeker aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, dit fenomeen uiteengezet. Ze schreef het boek Argumenteren in politiek en bestuur, samen met dr. Igno Pröpper, universitair hoofd-docent bestuurskunde aan de vakgroep Politicologie en Bestuurskunde van de VIT. Bleijenbergh is geboren en ge togen op Schouwen-Duive land. Eerst woonde ze lange tijd in Brouwershaven en ver volgens nog een aantal jaren in Zierikzee, voor ze het eiland verliet om journalistiek in Zwolle te gaan studeren en aansluitend sociaal-culturele wetenschappen aan de VU. „Tijdens mijn studie aan de VU werkte ik al een tijdje voor Pröpper als assistent. Hij vond dat ik goed kon schrijven en vroeg me of ik hem wilde hel pen met een boek", vertelt Bleijenbergh. Pröpper had in middels een proefschrift ge schreven over argumentatie rond de Wet op de Investe ringsrekening (WIR), en wilde een boek over debatteren uit geven, dat voor een groter pu bliek toegankelijk is. Na anderhalf jaar van. diep gaande studie naar argumenta tie in de dagelijkse praktijk van politiek en bestuur, ligt de uitgave nu in de winkels. Eer der verscheen een onderzoek van Pröpper en onderzoeker Michiel de Vries over de kwali teit van het debatteren in ge meenteraden. Voor Bleijen bergh vormt Argumenteren in politiek en bestuur de eerste publikatie na haar afstuderen. ,,En dan meteen al een boek, daar ben ik natuurlijk erg blij mee", zegt ze. ,,We laten zien dat het in de po litiek niet alleen om argumen teren gaat, maar ook om macht. Die twee lopen voort durend door elkaar heen. Ik denk trouwens dat een hoop mensen argumentatiefouten wel herkennen. Daar hoef je niet voor te hebben doorge leerd. Wij hebben ze echter sys tematisch op papier gezet." Het boek geeft onder meer aan hoe een politieke discussie ver loopt, hoe je mensen kunt be trappen op argumentatiefou ten, hoe bestuurders in een debat anderen proberen 'te pakken', en vooral ook, wat je als 'gepakte' kunt doen om je plaats te heroveren. Als een opvallende overtre ding binnen een politiek de bat, draagt Bleijenbergh aan, de zogenaamde foutieve ge ruststelling. Iemand klaagt iets aan, waarop hij of zij te ho ren krijgt dat het allemaal zo erg niet is en dat er wel ergere dingen op deze aardbol gebeu ren, waarmee zo'n beetje al het gras voor de voeten van de aan gever, binnen een mum van tijd wordt weggemaaid. „Bij voorbeeld een bijstandsmoe der die kritiek heeft op be stuurders over de manier waarop haar inkomen wordt berekend. Als antwoord op haar betoog krijgt ze te horen dat ze niet moet klagen, maar juist dankbaar moet zijn om dat ze tenminste iets krijgt. Met zo'n opmerking maak je een debat onmogelijk", stelt de publiciste. Een voorwaarde voor een goe de discussie, is dat de deelne mers open zijn, volgens Ble ijenbergh. „Alleen is die openheid in de politiek gevaar lijk, omdat je dan kwetsbaar bent." In de publikatie is on der meer een hoofdstuk inge ruimd voor 'De zaak Zestien hoven'. Voorbeelden van de jarenlange politieke strijd rond dit vliegveld zijn naar vo ren gehaald, waarbij ook min stens één slachtoffer van open heid viel te betreuren. Onderuit „Een gemeenteraadslid van Rotterdam, die op een goed moment open en eerlijk stelde dat er verkeerde keuzes waren gemaakt. Zij is uiteindelijk on deruitgehaald, omdat ze zich te kwetsbaar opstelde." Verder geeft het hoofdstuk onder meer voorbeelden van terug name van standpunten en aan passing van standpunten ten gunste van de kiezers. Wat ze zelf heeft geleerd van haar onderzoek voor de publi katie? „Het viel me op dat de politiek een harde wereld is. Je moet sterk in je schoenen staan om er tegen te zijn opgewassen en staande te blijven",'conclu deert Bleijenbergh. Het boek Argumenteren in po litiek en bestuur heeft als sub titel Een leidraad voor doel treffend discussiëren. De publikatie is bedoeld voor mensen die in de praktijk met politiek en bestuurlijke argu mentatie te maken hebben, zo als gemeenteraadsleden, leden van provinciale staten, de Eer ste en Tweede Kamer, bestuur ders, beleidsmedewerkers, voorlichters en journalisten, studenten van het wetenschap pelijk en het hoger beroepson derwijs, en voor alle geïnteres seerden in politieke discussies en het openbaar debat. De uit gave is in de boekhandel ver krijgbaar en kost 45 gulden. 'Jammer dat Zeeuwind en Vogelwacht elkaar dwars zitten BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwers haven blijft bij haar standpunt dat er geen be zwaar is tegen de bouw van vier windturbines aan de Zuid Langeweg bij Dreischor. De bouw van het windmolenpark was al begonnen, maar werd op last van de rechter stilgelegd nadat de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland een rechtszaak had aangespannen. De gemeen te tekent beroep aan tegen de uitspraak van de rechter bij de afdeling Rechtspraak van Raad van State. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland is van meet af aan tegen de bouw van het windmolenparkje geweest, in tegenstelling tot de gemeen teraad van Brouwershaven. De Natuur- en Vogelwacht diende een bezwaarschrift in tegen de plannen, maar dat werd ongegrond verklaard. Beroep De organisatie maakte vervol gens gebruik van de mogelijk heid om tegen die ongegrond- verklaring beroep aan te tekenen. Tijdens de behande ling van dat beroepschrift werd een voorlopige voorzie ning aangevraagd. Op 18 de cember resulteerde een en an der in de vernietiging door de rechter van de reeds verleende bouwvergunning. Volgens de rechter was door de gemeente Brouwershaven ten onrechte vooruitgelopen op de vijfde herziening van het Be stemmingsplan Buitengebied. Het college van b en w van Brouwershaven heeft inmid dels aangekondigd hoger be roep aan te tekenen bij de afde ling Rechtspraak van de Raad van State. De Vereniging Zeeuwind dien de bij de gemeente een nieuw bouwplan in en in afwachting van de uitkomst van het hoger beroep werd vorige week aan de gemeenteraad voorgesteld opnieuw de vereiste procedu res in gang te zetten. „Het zou een te grote vertraging beteke nen om ten aanzien van deze aanvraag te wachten. De nodi ge voortgang is geboden van wege de huidige subsidiemoge lijkheden voor de bouw van windmolens van de Novem en van Delta Nutsbedrijven", al dus het college. De gemeenteraad, zo bleek vo rige week tijdens de vergade ring, had geen enkele moeite met het voorstel van het colle ge om opnieuw een voorberei- dingsbesluit te nemen. „Het besluit van de rechter is op zich juist, maar het is wel jammer dat het zo gelopen is", aldus SGP RPF GPV-gemeente- raadslid P. van der Meide. VVD-gemeentevaadslid M. C. J. Mol sloot zich daarbij aan. „Het is jammdr dat twee van dergelijke organisaties elkaar nu dwars gaan zitten. De Na- tuur- en Vogelwacht had eer der aan de bel moeten trek ken". PvdA-woordvoerster mevrouw E. M. O verbosch-De Reijger zei te hopen dat men door de uitspraak van de rech ter geen subsidies mis zou lo pen. „Wij hopen dat het alle- ma,al nog op tijd klaar komt". Niet in achtertuin D66-vertegenwoordiger Th. van Dijk hekelde de houding van de Natuur- en Vogelwacht die hij omschreef als passend in wat hij noemde de NIMBY (Not in My Back Yard)-cul- tuur. Vrij vertaald: De Natuur- en Vogelwacht is op zich geen tegenstander van windenergie zolang de windmolens maar niet in 'de eigen achtertuin' neergezet worden. Het CDA ging zonder verder commen taar akkoord met het voorstel van het college. Plaatsvervangend burgemees ter mevrouw A. P. de Haan toonde zich ingenomen met de instemmende geluiden vanuit de raad. „Maar het is wel vre selijk jammer dat het zo gelo pen is", aldus mevrouw De Haan. BRUINISSE - Op de brug over de Grevelingensluis bij Brui nisse heeft zaterdag rond 16.40 uur een aanrijding plaats ge vonden, waarbij twee voertui gen beschadigd raakten. Een 45-jórige inwoner van Dirksland reed vanuit de rich ting Bruinisse over de parallel weg de brug op, terwijl uit de tegenovergestelde richting op de parallelweg, een 20-jarige inwoner van Bruinisse nader de, die hij voorrang had moe ten geven. De inwoner van Dirksland deed dat niet. Beide voertuigen raakten bij de daarop volgende aanrijding beschadigd. Niemand werd ge wond. BRUINISSE - In een stacara van van een 48-jarige man uit Tegelen in Bruinisse is inge broken. De man deed gisteren aangifte van de diefstal bij de politie. Uit de stacaravan werd onder meer een televisie ontvreemd. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee houdt op de eerste werkdag van 1996, dinsdag 2 januari, de Nieuwjaarsrecep tie. Deze vindt plaats in de Vierschaar van het stadhuis. Iedereen, inwoners en verte-, genwoordigers van bedrijven, instellingen en verenigingen in Zierikzee, zijn welkom om tus sen 20.00 uur en 22.00 uur nieuwjaarswensen uit te wis selen met de leden van het ge meentebestuur. Omdat het de laatste Nieuw jaarsreceptie is van de gemeen te Zierikzee, wordt deze opge luisterd door achtergrondmu ziek. De muziek wordt ver zorgd door Martin de Ruiter op accordeon en bandeneon en Huibert-Jan Vader op gitaar. RENESSE - Het college van b en w van de gemeente Wester- schouwen is bezig met de wer ving van een nieuw bestuurs lid voor de Stichting Renesse. Het nieuwe bestuurslid moet de plaats innemen van ir. P. C. S. Kleijn. Deze trad begin no vember af na een conflict met het dagelijks bestuur over een forse verhoging van het erf pachtcanon. Kleijn vertegen woordigde de huurders/erf pachters in het algemeen bestuur. Het gemeentebestuur van Wes- terschouwen heeft alle huur ders en pachters een brief geschreven waarin kandidaat bestuurders worden opgeroe pen. Op initiatief van A. J. Padmos krijgt ex-bestuurslid Kleijn ondanks „de niet prettige ma nier waarop hij is weggegaan" een bedankbrief voor zijn in zet. Voorzitter ir. C. W. Veer- hoek voegde daaraan toe dat Kleijn „uiteraard ook zijn kerstpakket nog krijgt." In de grote zaal van het MFC-gebouw aan de De Huybertstraat in Zierikzee treedt vrijdag 12 januari de cabaretière Els Aust mann op. Zij is de hoofdgaste tijdens een Nieuwjaarsfeest van de werkgroep Vrouw, Geloof en Samenleving Schouwen-Duiveland en presenteert daarbij een 'programma op maat'. Austmann wordt op piano begeleid door Dominique Uhl. De cabaretière kreeg bekendheid nadat zij finaleplaatsen behaalde op het Am sterdams Kleinkunst Festival en Camaretten. Op het laatste ca baretfestival kreeg zij tevens de persoonlijkheidsprijs. In het voorprogramma treedt de 22-jarige Josie Kneepkens uit Zierik zee op. Zij zingt bekende covers en eigen liedjes en begeleidt zich zelf daarbij op de piano. Het Nieuwjaarsfeest van Vrouw, Geloof en Sameiileving is toegankelijk voor iedere belangstellende en begint om 20.00 uur. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week voor de kerstdagen bleef het voor wat de aanvoer be treft rustig op de mosselveiling in Yerseke. Van maandag 18 december tot en met donderdag 21 december gingen in totaal slechts twaalf ladin gen zwarte schelpdieren onder de hamer. Alle aangeboden partijen verdwenen in kopershan den. Op maandag 18 december meerde alleen de YE 182 aan de veiling af met 438 brutotonnen uit het Mastgat. Deze lading telde bij een stukstal van 246 een vleesgewicht van 24,9 kilo. Koopman was Mieras. Het trio YE 2, BRU 24 en YE 182 was op dinsdag goed voor het aanbod van 1136 brutotonnen. De eerstgenoemde kweker los te ruim 200 tonnen uit de Zand- kreek met een stukstal van 140 en een vleesgewicht van 18,1 kilo. De BRU 24 (Hoogerheide- Elenbaas) loste 666 brutoton nen met een stukstal van 130. Het vleesgewicht bedroeg 19,9 kilo. Uit het Mastgat werd dinsdag door de YE 182 op nieuw een kleine partij aange boden met een stukstal van 227 en een vleesgewicht van 23,5 kilo. Woensdag 20 december bleek de BRU 24 het enige vaartuig dat voor de deur van Europa's enige mossselveiling werd vastgeknoopt. Voor een lading van 487 brutoton met een stukstal van 130 tastte Zee- lands Roem het diepst in de buidel. De volgende dag waren een handvol aanvoerders van de partij waaronder drie vaar tuigen uit het noorden. De YE 19 loste de grootste lading, na melijk 1.312 tonnen met een stukstal van 158 én een vlees gewicht van 29,5 kilo. Van Bruse zijde arriveerde de BRU 50 (De Waal-Padmos) vanaf twee verschillende kweekpercelen in de Wadden zee (Meep en Oosterom) met in totaal 843 brutotonnen. Onge veer 300 brutotonnen van deze kweker werden in de wacht ge sleept door mosselhandel Hoogerheide uit Bruinisse. Een tweede lading met een stukstal van 145 en een vlees gewicht van 26,4 kilo verhuis de naar de natte pakhuizen van Zeelands Roem. De YE 69 verscheen eveneens uit de Meep met 531 brutoton nen. Bij een stukstal van 165 kookte deze partij een vleesge wicht van 27,8 kilo. Zeelands Roem waardeerde deze zwarte schelpdieren met de hoogste prijs. De YE 96 en de HON 14 visten op diverse percelen in de Oosterschelde enkele partij en met stukstallen van 132 tot en met 146 bij een vleesgewicht van circa 23 kilo. Zeelands Roem betaalde in week 51 de hoogste prijs van 177,77 per ton aan een Bruse kweker. BRUINISSE - Op het Zijpe heeft de mosselkotter BRU 5 'Dankbaarheid' van de firma J. de Waal-Jumelet tot volle te vredenheid van de eigenaren proefgevaren met een nieuwe Caterpillar-hoofdmotor (type 3412 DIT). De hermotorisering werd uit gevoerd bij machinefabriek Padmos in Bruinisse. De door Geveke in Papendrecht gele verde motor is de vervanger van een identieke krachtbron die tien jaar geleden werd geïn stalleerd. Personeelsleden van Padmos plaatsten tevens een nieuwe Masson-keerkoppe- ling. Het Zierikzees café De Vlinder luidt het nieuwe jaar in met een concert van The Amazing Stroop wafels. Maandag 1 januari is het duo vanaf 16.00 uur in het café aan de Nieuwe Boogerdstraat te beluisteren. Bezoekers kunnen daii kennis nemen van het nieuwe (dertiende) album van Wim Kerk hof en Rien de Bruin. Dit album heeft als titel: Het leven is een feest. Het titelnummer behandelt het leven van moederkoek tot grafzerk. De rest van de CD gaat over meer alledaagse zaken. Dat wil zeggen: Alledaags voor The Amazing Stroopwafels. En getuige de teksten is het leven voor het duo inderdaad een feest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5