'Als VVV hadden we ons er meer van voorgesteld Kerstzang door Smalstads koor in Brouwse Sint Nicolaaskerk Subsidietest rijvaardigheid senioren opnieuw aan de orde Peuterspeelzaal Dreischor wil drie dagdelen open Fietsers geschept Illegaal vuurwerk Auto uit de bocht Kippen gedood door honden Controle op snelheid Actie voor Blijf van mijn Lijf 4 4 DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 NR 25899 3 Toeristische kerstdrukte valt tegen Bij Port Zélande vond vrijdagmiddag de kerstintocht plaats. De verwachte file hleef echter uit. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Volgens directeur van de Provin ciale VVV Zeeland, R. ter Heide heeft de be langstelling voor een korte vakantie met kerst in de provincie, dit jaar te wensen over gelaten. „We hadden ons er meer van voorgesteld, maar het blijkt dat de Nederlander nu ook, net als de Duitser, liever de kerstdagen thuis door brengt", zegt hij. Ter Heide meent dat alleen re creatie-ondernemers die tij dens de kerstdagen een en an der hadden georganiseerd voor hun gasten en daar ook duide lijk vooraf mee adverteerden, dezer dagen hebben kunnen spreken van goede zaken. De directeur zegt meer gasten ver wacht te hebben, dan er daad werkelijk zijn gekomen. „Juist ook omdat: de 'kèrstda:' gen voor ons gunstig vielen. Met het opnemen van een paar vrije dagen, had jè een week vakantie", aldus Ter Heide. Welk percentage van de voor de winter geschikte bungalows nu verhuurd is geweest met kerst, weet hij niet. „Moeilijk te zeggen, want er zijn natuur lijk ook veel;eigenaren van wo ningen die in die periode zelf gebruik maken van de bunga low." Maar al met al-denkt hij dat ér minder verhuurd is in de vakantiehuizensector dan vo rig jaar. „Het is niet zo dat we hier zitten te azen op nieuwe records, maar een goede bezet ting met kerst, had toch mooi meegenomen geweest", stelt hij. Waar hij wel over te spreken is, is het volgens hem 'redelij ke aanbod' van evenementen én tentoonstellingen^ dat' de december- maand in Zeeland kent. „Er is behoorlijk wat te doen. De mensen hoeven be slist niet met hun ziel onder de arm te lopen." Wat de percentages Nederlan ders en Duitsers betreft die de afgelopen dagen in Zeeland verbleven, zegt hij dat het om ongeveer zestig procent Neder landers gaat en de rest Duit sers. Dat is ovex'igens geen nieuw gégeven, want Duitsers hebben de naam graag thuis te zijn met Kerstmis. Zij reizen dezer dagen massaal af om Oud en Nieuw elders te vieren. En zeker ook in Zeeland, want zegt Ter Heide: „Komend weekeinde zullen we naar ver wachting drie maal zoveel toe risten over de vloer hebben dan met kerst het geval was." Aquadelta Voor Schouwen-Duiveland gold afgelopen kerstweekend eigenlijk hetzelfde verhaal wat de bezetting van accom modaties betreft, als Ter Heide vertelt. Afgezien van die ver huurders, die hun accommoda tie vol hebben met 'vaste' gas ten, zijn alleen de parken waar veel op touw was gezet voor kerst, echt vol geweest. Zowel op Port Zélande aan de Brouwersdam, als op Aquadel ta in Bruinisse was dat in elk geval een feit. Voor het overige varieerde de bezettingsgraad in de meeste gevallen van 'Minder dan vorig jaar', tot 'Ongeveer hetzelfde, maar niet vol'. Gerrit-Jan Koenderink van Port Zélande spreekt bijvoor beeld van een 'vol park' en een bezetting 'die er goed uit ziet'. Hij vertelt dat ook veel reser veringen waren gemaakt voor het kerstdiner dat het park op het programma had staan. Veel belangstelling was er ver der voor de verschillende an dere kerstaangelegenheden die op Port Zélande klaar ston den voor de gasten. Aquadelta in Bruinisse zat ook vol. „Het was heel erg druk en er heerste een bijzonder leuke sfeer", vertelt marketeer bij Aquadelta, Tobias Taminiau. Het park had ook tal van 'ker stextraatjes in huis om de gas ten in de stemming te brengen, en belangrijker wellicht, heeft daar vooraf ook uitbundig mee geadverteerd. „Het centrum plein bijvoorbeeld was hele maal versierd, vrijdag werden de gasten verwelkomd door een zingende kerstman, we hebben voor live-muziek ge zorgd, kinderen konden mee doen aan een lampionoptocht en er reed een paard en wagen met de kerstman rond", ver telt hij Volgens- Taminiau waren het veelal Nederlanders die de kerst op het park doorbrach ten: „Zo'n beetje tachtig pro cent van de mensen. Maar we hebben ons bij de kerstpromo tie dan ook het meest op de binnenlandse markt gegooid." BROUWERSHAVEN - Verwarmen is een onbe gonnen zaak, dus werd het jaarlijkse Kerst- zangguur georganiseerd door de Werkgroep Sa men op Weg, als vanouds in een ijskoude Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven gehouden. Maar een uurtje in de kou zitten bleek geen pro bleem voor de honderden toehoorders van het Smalstads Gemengd Koor, dat daar acte de pré- sence gaf. De Werkgroep Samen op Weg. wordt gevormd door leden van de Hervormde kerken Brou- wershaven-Zonnemaire en Noordgouwe-Dreisclior en van de Gereformeerde Kerk Brou- wershaven-Zonnemaire. M. C. Feijtel van de werkgroep ver telt dat Samen op Weg jaar lijks drie of vier zangdiensten organiseert en een aantal toe ristendiensten. Het Kerstzang uur wordt altijd gehouden in de Sint Nicolaaskerk. De overige vinden plaats waar het zo uitkomt. Gedurende de restauratie van de Grote Kerk in Brouwershaven, werd het Kerstzanguur in Zonnemaire en Noordgouwe gehouden. Met de voltooiing van de restaura tie kon het Smalstads Ge mengd Koor echter vorig jaar weer haar traditionele plaats innemen. De werkgroep verzorgt de ver schillende diensten met als doel een blijvende samenwer king op poten te zetten tussen voornoemde Hervormde Ker ken en de Gereformeerde. Een samenwerking die in Scharen- dijke steeds meer vorm krijgt en in Nieuwerkerk al helemaal Het Smalstads Gemengd Koor verzorgde zondagavond de zang in de Sint Nicolaaskerk. De kerk was sfeervol verlicht met kaarsen, de temperatuur was minder aangenaam. (Foto: Marijke Fol kertsma) tot stand is gekomen, mede 'door de inspanningen van een zelfde werkgroep. De Sint Nicolaaskerk was niet verwarmd zondagavond, maar met een goede reden. „Het ge bouw is 24 meter hoog. Het kost zo'n beetje drie dagen of vier dagen om de zaak op tem peratuur te krijgen, dus dat wordt te gek. We waarschuwen de mensen altijd van tevoren, zodat ze zich er op kunnen kle den", zegt Feijtel. Ruim twee honderd brandende kaarsen op de banken brachten wel iets van warmte en zorgden op kerstavond beslist voor een sfeerrijk geheel. Nadat het koor met Sanctus haar intrede had gedaan, ver zorgde mevrouw ds H. J. Buijs het welkomswoord, gevolgd door een gedicht gelezen door Feijtel, dat weergaf hoe macht en geld de ware betekenis van het kerstfeest tegenwoordig bedreigen. Later in de dienst, droeg hij een kerstgedicht van Nel Benschop voor. Naast enkele samenzangen, bracht het Smalstads Ge mengd Koor verder onder meer de liederen Heilige Nacht, He will comfort me en Stille Nacht. Omdat er volgens Feijtel altijd behoorlijk wat kinderen meekomen naar het Kerstzanguur, was voor hen speciaal een kinderlied aan het programma toegevoegd. Het koor stond onder leiding van B. Gebbe.n, terwijl het orgel werd bespeeld door L. Hoek man uit Bruinisse. De entree tot het Kerstzanguur was gratis. Bij de uitgang was er een collecte voor het werk van zendingsverpleegster Jet ty Stouten in het Afrikaanse Burkina 'Faso. ZIERIKZEE - De aanvraag; van de Stichting Welzijn Ouderen voor een rijvaardigheidstest voor ouderen, staat opnieuw ter discussie in Zierikzee. Dit jaar en vorig jaar wees de ge meente een dergelijk verzoek af, maar nu is ge bleken dat de besluitvorming niet helemaal juist was, komt het verzoek opnieuw ter tafel. Een meerderheid van' de com missie welzijn en sociale zaken van de gemeente Zierikzee wees het verzoek om subsidie vorig jaar af, wegens een vol gens die meerderheid te lage deelnemersbijdrage en de vrij luxe begroting van de kosten voor een rijvaardigheidstest voor ouderen. Het college van b en w besloot toen, ook geen voorstel aan de raad te doen. Dit gebeurde ook dit jaar niet. De Stichting Welzijn Ouderen liet het er echter niet bij zitten en diende bezwaar in tegen de gang van zaken. Behandeling van dit bezwaar in de commis sie voor bezwaar- en be roepschriften wees uit dat het verkeerde gemeentelijke or gaan een besluit heeft geno men. Daarom wordt het subsi dieverzoek nu opnieuw aan de commissie welzijn en sociale zaken voorgelegd. Tijdens een vergadering van de commissie op maandag 8 januari om 19.30 uur in het stadhuis van Zierik zee, komt het verzoek weer aan de orde. Verder buigt de commissie zich dan onder meer over de begro ting 1995 en 1996 van De Licht boei voor het buurt- en clubhuiswerk en peuterspeel- zaalwerk, en het bezuinigings voorstel Kiezen of Delen en het reorganisatieplan van de GGD Zeeland. Ook komt aan de orde de aanvraag van de Willibror- dusschool voor zonwering voor de koffieruimte. DREISCHOR - De Stichting Peuterspeelzaal De Drei Schorren in Dreischor wil per 1 januari drie in plaats van twee dagdelen open gaan. Dit omdat de toegangsleeftijd is verlaagd van tweeëneenhalf jaar naar twee jaar en de .wacht lijst inmiddels is opgelopen tot anderhalf jaar. Met de extra openingsuren is een bedrag van ruim achtdui zend gulden gemoeid. Het col lege van b en w is bereid het derde dagdeel toe te kennen en de daarbij horende subsidie, mits de extra benodigde perso- neelscapaciteit zo wordt inge vuld dat hieruit later geen wachtgeldverplichtingen kun nen voortvloeien, mocht het aantal dagdelen ooit moeten worden teruggeschroefd. In een gecombineerde vergade ring van de commissie algeme ne zaken en ruimtelijke beheer van de gemeente Brouwersha ven op donderdag 11 januari om 19.30 uur in het stadhuis, komt het verzoek van de peu terspeelzaal aan de orde. De commissies zullen verder onder meer oordelen over het verzoek van ASV Brouwersha ven voor het aanbrengen van verlichting op het hoofdvoet balveld. De club raamt de kos ten op ongeveer 50.000 gulden, waarbij zoveel mogelijk werk in eigen beheer wordt uitge voerd. ASV Brouwershaven denkt zelf 35.000 gulden te kunnen bijdragen en hoopt 15.000 gulden subsidie van de gemeente te krijgen. Verder komen op de vergade ring ter tafel de GGD-bezuini- gingen, het rapport Wegen structuur Schouwen-Duive land en de liggeldregeling voor de openbare aanlegplaatsen in de Grevelingen. ZIERIKZEE - In de Schelde- straat in Zierikzee zijn zondag avond drie fietsers geschept door een automobiliste die te veel had gedronken en de be vroren ramen van haar auto niet had schoongemaakt. De geschepte fietsers behoren allemaal tot hetzelfde gezin. De fietsen van het drietal raak ten zwaar beschadigd. De ge zinsleden zelf liepen geen ver wondingen op. ZIERIKZEE - In Zierikzee werd in de omgeving van de Dikke Toren een vijftienjarige jongen uit Zierikzee betrapt op het aansteken en in bezit heb ben van strijkers. De jongen nam met zijn actie een behoorlijk risico. Tegen over de Dikke Toren bevindt zich namelijk het politiebu reau. De strijkers die de jongen nog had zijn door de politie in beslag genomen. De jongen is verwezen naar het Bureau Halt. ZIERIKZEE - Op het Groene- weegje in Zierikzee vloog gis teren een auto uit de bocht. Oorzaak was het gladde weg dek. De auto, bestuurd door een in woonster van Zierikzee, kwam tegen een boom tot stilstand. Het voertuig raakte hierdoor zodanig beschadigd, dat deze moest worden getakeld. BURGH-HAAMSTEDE - Twee loslopende honden, Rottwei lers, hebben zondag in Burgh- Haamstede drie kippen dood gebeten. Gedupeerde is een bewoner van de Hogeweg, in wiens tuin de kippen werden doodgebe ten. Tegen de eigenaar, een 33- jarige inwoner van Burgh- Haamstede, is proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - Zaterdag heeft de politie op verschillende plaatsen op Schouwen-Duive land op snelheid gecontro leerd. Van 16.45 uur tot 18.30 uur was dat op de Weg naar de Val bij Zierikzee. Het aantal gecontro leerde voertuigen bedroeg 585, waarvan er 63 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 130 kilometer per uur. Van 19.40 uur tot 21.15 uur stond de politie langs de Se- rooskerkseweg bij Seroosker- ke. Daar werden 135 voertui gen gecontroleerd, waarvan er tien te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg daar 111 kilometer per uur. Op de Rijksweg N59 bij Nieu werkerk werden van 21.25 uur tot 22.00 uur 109 voertuigen ge controleerd. Zes daarvan, re den te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 108 kilome terper uur. dat het nieuwe jaar maar gladjes mag verlopen... de graaf-stoutjesdijk schilders 0111 415356 Verwachting t/m maandag 1 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -7 graden Mid.temp. -3 graden Windkracht oost 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -3 graden Windkracht oost 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -3 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 08.48, onder 16.33 Maan op 12.31onder 01.08 Volle Maan: 5 jan. (21.52) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De winter pakt goed uit met behoorlijk koude dagen. Afgelo pen nacht kwam het in het grootste deel van het land tot strenge vorst. Ook komende nacht gaat het hier en daar streng vriezen maar waar schijnlijk op minder uitgebreide schaal omdat het meer waait. Be wolking is er niet of nauwelijks. Dat geldt zeker ook voor morgen over dag: de zon schijnt dan bijna onge hinderd. De temperatuur loopt op tot ongeveer -2 graden in de middag. De wind waait uit oost tot zuidoost en trekt aan tot matig, kracht 3 tot 4, aan de westkust tot vrij krachtig, 5. Een hogedrukgebied, boven noord oost-Europa is verantwoordelijk voor het droge, zonnige weer. Tij dens het weekeinde krijgt de winter een ander karakter. Het blijft vriezen maar een stevige oostenwind maakt dat het extra koud aanvoelt. De zon moet plaats maken voor meer be wolking en mogelijk valt er wat sneeuw. Vooral het zuiden van het land maakt daar kans op. De veran deringen hangen samen met een storing die over Frankrijk en België naar het oosten trekt. Het ziet er naar uit dat ook na zondag de winter aan houdt. MIDDELBURG - Een bliksem actie van klas drie van de op leiding MRTO van het Delta College in Middelburg heeft vijftig kerstpakketten opgele verd voor Blijf van inijn Lijf huizen in Zeeland en Utrecht. De actie was een initiatief van studente Riët Oving uit Vlis- singen. Met haar inzameling haakte zij aan bij een idee van de zedenpolitie in Utrecht om kerstpakketten te bezorgen bij slachtoffers van de meest schrijnende gevallen van vrou wenmishandeling. Twintig pakketten blijven in Zeeland, de overige dertig zijn gisteren naar de Utrechtse politie ge bracht. ZIERIKZEESCHE (51 NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij' autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171A% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3