n cl Belastingen al eeuwenlang een noodzakeli jk kwaad OPVOEDINGS PROBLEMEN De nieuwe OpeS Caiibra Black Magie op de markt Oliebollen en schieten DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkome wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Rubriek over het opvoeden van kinderen door Rini Stoutjesdijk en Ellen Dreijer. Zij zijn als orthopedagogen verbonden aan het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo, Vlasmarkt 8, 4461 CW in Goes. Telefoon 01100-50470. Hoogvliegers moet je óók oplaten Heerlijk als een kind zich goed en snel ontwikkelt zonder noemenswaardige problemen, heerlijk als alles als vanzelf lijkt te gaan. Iedêre (toekomstige) ouder zou zich dat wen sen. We weten wel beter. Opvoeden, 'groeter groeien', is een proces waarbinnen heel veel goed maar ook fout kan gaan. Ieder kind ontwikkelt zich, in meer of mindere mate, aan de omgeving, aan de relatie met leeftijdgenoten en vol wassenen. Als een kind op de basisschool komt, kunnen we allemaal zien, hoe snel de ontwikkelingen dan gaan.... Echter, er zijn kinderen die kennis en vaardigheden bezit ten die men op hun leeftijd niet zou verwachten of die op een school pas op een hoger leerjaar (of soms helemaal niet) aan de orde komen. Deze groep 'hoogvliegers' wordt wel omschreven als hoogbegaafd. Hoogbegaafde kinderen zouden zich prima kunnen redden. Dit blijkt echter in de praktijk niet waar te zijn. Zomaar zal een hoogbegaafd kind niet al zijn mogelijkheden ont plooien. Onderstimulering kan leiden tot verveling, moti- vatieverlies en allerlei gedragsproblemen. Ook 'hoogvlie- gei-s' moeten opgelaten worden. Mede door hun goede opmerkingsgave, hun snel begrip en hun hoog leertempo vallen deze kinderen aanvankelijk in positieve zin op. Hoge intellectuele capaciteiten kunnen echter ook in gemaskeerde vorm voorkomen. Door het feit, dat hoogbegaafde kinderen reeds kennis en vaardigheid bezitten die hun klasgenoten nog moeten verwerven en/of nieuw aangebonden leerstof sneller beheersen, kunnen ze weerstand, onbegrip oproepen. Het kind dreigt in een soci aal isolement te raken. Emotionele problemen, zich soms uitend in gedragsproblemen, vormen geen uitzondering. Behalve een gevoel van anders zijn dan de anderen, een ge voel van eenzaamheid, kan dit ook tot gevolg hebben, dat het kind niet meer luistert als er dingen uitgelegd worden, die ook nieuw voor hèm zijn. Met andere woorden, het kind is niet meer gemotiveerd zodat er lacunes kunnen ont staan. Oudere kinderen kunnen hierdoor als het ware 'stu- deerluiheid' ontwikkelen. Op grond van een ongewone grote en rijke woordenschat van het kind, ervaren we een discrepantie tussen zijn actueel schoolsucces (wat er uit komt) en zijn potentieel schoolsucces (wat er uit zou kun nen komen). Het is met .name deze hoogbegaafde onder- presteerder, die als het ware zijn talent verspilt, die voor zijn omgeving moeilijk te herkennen is en daardoor gewel dig in de problemen kan komen. Een ander kenmerk van hoogbegaafdheid is de taakge richtheid, het volharden in een taak. Het willen bereiken van een gesteld doel. Dit is onontbeerlijk voor de verwe zenlijking van hoogbegaafdheid. Dit vereist behalve con centratie, ook doorzettingsvermogen en: een sterke motiva tie. Veel is afhankelijk van stimuleren en voeding door de omgeving, herkenning en acceptatie door school en leeftijd genoten, persoonlijke belangstelling. Een derde kenmerk betreft creativiteit. Creativiteit heeft hier te maken met origineel denken, flexibiliteit en vin dingrijkheid. Hoogbegaafde kinderen kunnen heel goed zoekstrategieën ontwikkelen buiten de conventionele ma nieren om. Bovengenoemde kenmerken kunnen aangevuld worden met: de sociale omgeving, te weten gezin, school en leeftijdsgenoten. Dit betekent, dat in het geval van proble matiek rondom hoogbegaafdheid deze componenten in dè hulp en advisering ook terug te vinden moeten zijn. .Het Pedagogisch Hulp en Advies Buro wordt regelmatig geconfronteerd met problematiek waaraan hoogbegaafd heid ten grondslag ligt. Nadat hoogbegaafdheid middels intelligentie-onderzoek is vastgesteld, kan het gezin ondersteuning krijgen om de er varen problematiek beter te leren hanteren en hun hoogbe gaafde kind adequaat tegemoet te kunnen treden. De school zal zich vooral moeten richten op de onderkenning van de problematiek en de wijze waarop de leerkracht de betreffende leerling zijn mogelijkheden optimaal kan laten verkennen door versnelling, verbreding en verdieping. Voor het kind kan individuele begeleiding wenselijk zijn, waarbij sociale vaardigheidstraining en remedial teaching tot de mogelijkheden behoren. Beperkt aantal exemplaren De Opel Caiibra Black Magie 'Limited Edition' ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Een nieuwe speciale versie van de Opel Caiibra, de 'Black Magie', brengt een vleugje magie van de be faamde DTM-races binnen handbereik van de sportieve automobilist. Voorzien van de ken merkende BBS-wielen en een verlaagd onder stel maakt deze ravezwarte Caiibra zijn spor tieve uitstraling ook op de weg volledig waar. Tot en met 30 december Burgh-Haamstede Kerstshow bij Galerie Bors- boom, Achterweg 7. Werk van Anthonie van der Salm, Mienis van Citters en Stein Eysbroek. Ook expositie van oude topo grafische gravures. Openings tijden: zaterdag 23 december en tweede kerstdag en verder op 27, 28, 29 en 30 december van 10.00 tot 17.00 uur. Tele foon 0111-653032. Tot en met zondag 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Exposi tiegang verpleeghuis Corne- liastichting. Tijdens ope ningstijden verpleeghuis. Burgh-Haamstede Expositie schilderijen van Wil helmus anthonie v. d. Salm. Galerie Borsboom. Oosterland Schilderijen Yvonne van Kra nenburg. De Blauwe Keet. Tij dens openingstijden restau rant. Tot en met donderdag 4 januari Dirksland Schilderijen van Co Schelle- vis. Vroonkade. Geopend van maandag t/m zaterdag van 10.00-16.00 uur. Eerste en Tweede Kerstdag en Oud- en Nieuwjaarsdag gesloten. Tot en met zaterdag 6 januari Renesse Expositie van kerststalletjes van Willy Caland. Openingstij den: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag 10 en 24 december van 11.00 tot 15.00 uur-. Blikmuseum de Blikvanger, Capelweg. Tot en met zondag 14 januari Herkingen Kerst-expositie van Toos Ze- gers-Koenders. Geborduurde ikonen. Theetuin De Bongerd. Openingstijden: dagelijks van 10.00-21.00 uur, behalve don derdags en eerste kerstdag. Maandag 15 tot en met 26 januari Zierikzee Vietnam, een land met veel water. Vierschaar stadhuis. Tijdens openingsuren stad huis. Tot en met woensdag 31 januari Zierikzee Pastels Bertus Teken, 't Lange Uus. Dinsdag tot en met zater dag van 09.00 tot 17.00 uur. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot 1 april Brouwershaven Op de Reede. Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam. De Vergulde Garnaal. Maan dag tot en met? vrijdag 09.00- 12.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE Donderdag 28 december Dirksland Spelmiddag Buurtvereniging West. Victoriahal. Vanaf 13.30 uur. Sommelsdijk Champions League. De Staver. 17.00 tot 23.00 uur. Vrijdag 29 december Dirksland Flipporuilmiddag. Victoria hal. Vanaf 13.30 uur. Sommelsdijk Champions League. De Staver. 09.00 tot 20.00 uur. Middelharnis Oliebollen eten. Your Choice, Kerkepad 58. Vanaf 13.00 uur. Zaterdag 30 december Stellendam Oliebollenavond en schietwed strijd. De Schuur. 20.00 uur. Middelharnis Oliebollen eten. Your Choise, Kerkepad 58. Vanaf 13.00 uur. Maandag 1 januari Ouddorp Nieuwjaarsduik. Strand Flaauwe Werk. 14.00 uur. Dinsdag 2 januari Dirksland Rollerskatefestijn. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Woensdag 3 januari Ouddorp Inleveren kerstbomen. Ge meentewerkplaats, Molenweg 3a. 09.00-12.00 en 13.00-15.00 uur. Goedereede Inleveren kerstbomen. Ge meentewerkplaats, Achter straat 1. 09.00-12.00 en 13.00- 15.00 uur. Stellendam Inleveren kerstbomen. Ge meentewerkplaats Tuinstraat 1. 09.00-12.00 en 13.00-15.00 uur. Dirksland Bijeenkomst Gewasbescher mer Van der Wal BV. De Scha kel. 08.45-15.45 uur. Hindernis zwemmen. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Middelharnis Bijeenkomst Gnostische Be weging. Diekhuus. 20.00 uur. Donderdag 4 januari Dirksland Disco zwemmen. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Middelharnis Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.00 uur. Vrijdag 5 januari Dirksland Fietsparcours. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Middelharnis Voetbalvaardigheidsdag voor de jeugd. De Staver. 09.00- 16.30 uur. Zaterdag 6 januari Stellendam Nieuwjaarsbijeenkomst vi ssers. Restaurant De Zee meeuw. 10.30 uur. Middelharnis Open huis VW/ANWB Over- flakkee. Kade 9. 09.00-16.00 uur. Maandag 8 januari Middelharnis Spreekuur. Informatie- en klachtenbureau gezondheids zorg. Dienstencentrum. 13.30- 16.00 uur. Dinsdag 9 januari Dirksland Ledenvergadering Oranje Ver eniging. De Schakel. 20.00 uur. Woensdag 10 januari Middelharnis Bijeenkomst Gnostische Be weging. Diekhuus. 20.00 uur. Donderdag 11 januari Middelharnis Thema-avond faalangst. Diek huus. 20.00 uur. Woensdag 17 januari Middelharnis Bijeenkomst Gnostische Be weging. Diekhuus. 20.00 uur. Maandag 22 januari Middelharnis Spreekuur. Informatie- en klachtenbureau gezondheids zorg. Dienstencentrum. 13.30- 16.00 uur. Woensag 24 januari Middelharnis Bijeenkomst Gnostische Be weging. Diekhuus. 20.00 uur. Woensdag 31 januari Middelharnis Bijeenkomst Gnostische Be weging. Diekhuus. 20.00 uur. Maandag 12 februari Middelharnis Spreekuur. Informatie- en klachtenbureau gezondheids zorg. Dienstencentrum. 13.30- 16.00 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Vrijdag 29 december Brouwershaven Herdenkingsdienst 100 jaar School met de Bijbel in Gere formeerde kerk aan Haven De Belastingdienst wil klant vriendelijker gaan werken, on der het motto 'Leuker kunnen we 't niet maken, makkelijker wel', Verstandige belasting plichtigen bezinnen zich nu al op hun aftrekposten voor 1996. Het heffen en ontduiken van belasting kent een geschiede nis die zo oud is als de mens zelf. Maar er is een hemels breed verschil tussen het be lastingsysteem dat Nederland er nu op na houdt en de heffin gen uit de barbaarse tijden van het Romeinse Rijk. Toch zijn er overeenkomsten. Net als Nederlanders anno nu, hadden de middeleeuwse in woners van een stad behoefte aan orde en veiligheid, aan be scherming en een eerlijke rechtspraak. Waar mensen sa menleven, gaan ze samenwer ken om in dat soort zaken te voorzien. En dan ontstaat er al snel behoefte aan een gemeen schappelijke beurs om de kos ten te betalen. De toenmalige overheid ging geld inzamelen en de voorloper van onze belas tingdienst was geboren. In Nederland werd één van de eerste systemen van belasting heffing geïntroduceerd door landsheren, die meestal de ti tel van hertog of graaf droe gen. Het betalen van belasting was in die tijd geen plicht. Wanneer een landsheer behoef te had aan extra middelen, bij voorbeeld in oorlogssituaties, dan riep hij de standen, die de stedelingen vertegenwoordig den, bijeen en vroeg hij om een bede. Om steeds meer geld te ontvangen werd het belasting stelsel steeds verder uitge breid. In 1695 werd er zelfs een prijsvraag uitgeschreven voor het bedenken van een nieuwe belasting. Dit leverde belas ting op trouwen en begraven op. Baardenbelasting In Rusland ging men nog ver der. Daar werd zelfs belasting op baarden geheven. Het steeds verder uitbreiden van het belastingsysteem zorgde ervoor dat er regelmatig op roeren uitbraken. In de loop van de tijd werd het gebruike lijk dat de zogenaamde 'gewo ne beden' altijd werden toege- Noordzijde. 13.30 uur. Maandag 1 januari Zierikzee Concert The Amazing Stroop wafels in café De Vlinder. 16.00 uur. Woensdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst NBvP afdeling Schouwen in de foyer van restaurant Mondragon. 10.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP af deling Noordwelle e.o. 't Wa pen van Renesse. 10.00 uur. Donderdag 4 januari Burgh-Haamstede Nieuwjaarsreceptie NVvH met toneelstuk eigen leden. Dorpshuis De Schutse. .14.00 uur. Brouwershaven Lezing met dia's over zuiniger energiegebruik. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Zaterdag 6 januari Renesse Nieuwjaarsconcert met vocaal ensemble Cantare. Nederland se Hervormde kerk. 16.00 uur. Maandag 8 januari Zierikzee Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken. 19.30 uur. Dinsdag 9 januari Zierikzee Jeugd-aerobic-instuif. 't Vrije 4.16.00-16.45 uur. Donderdag 11 januari Brouwershaven Vergadering commissie alge mene zaken en ruimtelijke be heer. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk 50-jarig bestaan van de afde ling NBvP. Ons Dorpshuis. 19.00 uur. Vrijdag 12 januari Zierikzee Opening tentoonstelling Viet nam, een land met veel water. Stadhuis. 16.15 uur. Nieuwjaarsfeest Vrouw Ge loof Samenleving Schouwen- Duiveland. MFC-gebouw. 20.00 uur. Maandag 15 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- kend. Een voorbeeld daarvan is het schot, een heffing op on roerend goed die werd geheven omdat de landsheer de oor spronkelijke eigendomsrech ten op de grond had. Maar er was nog lang geen sprake van een echt systeem, dat overal in het land gold en waarbij ieder een wist waar hij aan toe was. In de late Middeleeuwen pro beerden buitenlandse vorsten als Karei de Stoute en Karei V een systeem op te zetten. Ze wilden inventariseren welke heffingen bestonden en hoe veel die opbrachten. Maar de steden waren daar over het al gemeen niet van gediend en zij weigerden hun bevoegdheden af te staan. De zoon van Karei V, Filips, stuurde in de zestien de eeuw de Hertog van Alva naar Nederland, niet alleen om het verzet van de steden te on derdrukken, maar ook om ein delijk eens een goed belasting stelsel op te zetten. De tiende penning die Alva wilde heffen, en die in feite neerkwam op een omzetbelasting van tien procent, was een belangrijke voedingsbodem voor het ver zet tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Pas in 1798, toen de eerste Ne derlandse grondwet werd op gesteld, maakte ons land een begin met een landelijk en wet telijk gewaarborgd belasting stelsel. Maar ook dit systeem werd onhandig gevonden. Er werd bijvoorbeeld geen reke ning gehouden met een eerlij ke verdeling van de lasten. Er is veel veranderd in de wereld sinds de beden van de middel eeuwse hertogen. Aan het be gin van deze eeuw bedroeg de inkomstenbelasting voor de hoogste inkomens vijf procent. Inmiddels is dit tarief opge klommen tot zo'n zestig pro cent. De overheid is afhankelijk van belastingen. De inkomsten van de overheid bestaan voor drie kwart uit belastingen. In 1990 was dit bijvoorbeeld ongeveer 150 miljard gulden. In de laat ste dertig jaar is er een woud aan regelgeving ontstaan, die vaak alleen nog begrijpelijk is na jarenlange studie. Accoun tants en actuarissen verdienen er een goede boterham mee. Maar ook de Belastingdienst biedt volop werk: bijna dertig duizend mensen hebben een volledige dagtaak aan de in ning van belastinggeld. In to taal halen zij zo'n 215 miljard gulden op bij ruim vijf miljoen particulieren en 600.000 bedrij ven. Belastingen zijn van alle tij- I Duiveland in benedenzaal Mondragon. 17.00 uur. Kennismakingsbij eenkomst cursus Oud Schrift. Nieuwe Kooiweg 8. 20.00 uur. Dinsdag 16 januari Zierikzee Begin computercursus. School gebouw Jannewekken. 20.15 uur. Woensdag 17 januari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Donderdag 18 januari Scharendijke Jaarvergadering NBvP, afde ling Noordwelle e.o. Dorps huis. 19.30 uur. Zaterdag 20 januari Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Dinsdag 23 januari Burgh-Haamstede Lezing koninklijke Neder landse Redding Maatschappij voor NNvH. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Woensdag 31 januari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Dinsdag 6 februari Burgh-Haamstede Lezing Chinese vrouwen en de vrouwenconferentie NVvH. Dorpshuis De Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 10 februari Zierikzee Elly van Munster, div. luiten en theorbe, Liesbeth Franken, alt. (Ars Musica). Lutherse kerk. 20.00 uur. Dinsdag 13 februari Burgh-Haamstede Gewestelijke vergadering NVvH. Dorpshuis De Schutse. 10.30 uur. Woensdag 14 februari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. den. De inspecteur probeert het wat makkelijker te maken, al weet hij dat het nooit leuk zal worden. Belastingplichti gen helpen elkaar in de Neder landse Vereniging van Belas tingbetalers. En historici hebben een heus museum ge wijd aan de rijke geschiedenis van de belastingheffing. In het Belastingmuseum wordt dui delijk dat er veel is veranderd sinds de tijd dat er belasting werd geheven op het dragen van een pruik. Belastingmuseum In Rotterdam is de lange ge schiedenis van belastingen op bijzondere wijze in beeld ge bracht. Zo is er een driedui zend jaar oud Egyptisch beeld je van een belastingambtenaar te zien. dat gevonden werd in het graf van een farao. Blijk baar werd de overheidsdie naar geacht ook in het hierna maals toe te zien op de belastingheffing. In het muse um zijn veel relikwieën ten toongesteld die verbonden zijn aan het heffen van belasting en het ontduiken ervan. Van de eerste belastingen die in de stad werden opgelegd tot de inventieve methodes die smok kelaars gebruikten om accijn zen te ontduiken. In het Belas tingmuseum wordt op een spannende manier duidelijk dat de belastingen van alle tij den zijn. Het Belastingmuse um is gevestigd aan de Park- laan 11-16,3016 BB Rotterdam. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang gratis. Vereniging In Nederland bestaat sinds 1993 een belangenvereniging van belastingplichtigen, de Nederlandse Vereniging van Belastingbetalers (NVB), die inmiddels al meer dan 10.000 leden heeft. Blijkbaar bestaat er behoefte aan een organisatie die de belangen van belasting betalers in de gaten houdt. De leden krijgen voorlichting via het magazine de Belastingbe taler en de Nieuwsbrief NVB Actueel. Ook is de vereniging uitgever van de NVB Belas- ting-adviesgids. Verder is er een telefonische ledenservice die jaarlijks meer dan duizend problemen op fiscaal en finan cieel gebied oplost. De NVB, gevestigd in 's-Hertogenbosch, is onafhankelijk van aanbie ders van diensten, van de over heid en van politieke partijen. I Standaard heeft de, Caiibra 'Black Magie' al een flinke reeks accessoires aan boord. Zoals twee airbags, aircondi tioning, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, centrale deurvergrendeling met anti diefstalsysteem, elektrisch te bedienen zijruiten, sportstoe len, startblokkering, oliedruk- en voltmeter en een close-ratio versnellingsbak. Het 'Black Magie' pakket voegt daar nog aan toe: 7J x 16 BBS velgen, 205/50 banden en een verlaagd sportonderstel. De V6- en Turbo-uitvoeringen zijn bovendien uitgerust met een koplampreinigingsinstal- latie en mistlampen voor. De Caiibra Turbo kenmerkt zich verder door een zesversnel lingsbak en vierwielaandrij- ving, terwijl de V6 een Tractie Controle Systeem heeft. De Caiibra 'Black Magic' is lever baar met 85 kW/115 pk tweeli ter motor en de zestienklep- penversie daarvan, met een vermogen van 100 kW/136 pk. Werkelijk topvermogen levert de Turbo versie (150 kW), ter- n wijl de V6-uitvoering (125 kW) voorziet in de kracht en de souplesse van een zescilinder. De prijslijst begint met 63.950 gulden voor de 2.0i, wat de meerprijs voor de 'Black Ma gie' ten opzichte van de verge lijkbare uitvoering op slechts 2.700 gulden brengt. Er is ove rigens al een Opel Caiibra 2.0i voor 56.640 gulden. Deze spe ciale Caiibra zal geruime tijd in het leveringsprogramma van Opel aanwezig zijn. STELLENDAM - Jeugd-stuif- in-Stellendam houdt op zater dag 30 december een avond waarbij de jeugd vanaf 15 jaar oliebollen kan eten en mee doen aan een schietwedstrijd. De avond begint om 20.00 uur. De Schuur in Stellendam is ge opend vanaf 19.30 uur. 4 ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De Nederlandse Belastingdienst is, net als het onbestendige weer, een populair gespreksonderwerp. Op fa miliefeestjes, in het café of in de supermarkt. De discussie bereikt elk jaar een hoogtepunt vlak voor 1 april, de uiterste inzenddatum van het beruchte Opgaveformulier Inkomstenbelasting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 23