Fris is ve igei voor het verkeer WEEKEND RECEPT Marine-station Goeree mogelijk maar Walcheren Re-Gars op tv NIEUWSBODE EXTRA dier in het vizier Informatiedag over positie van akkerbouw Christa: een levensgenieter die veel van wandelen houdt Open huis Concert Volgens onderzoek LEI/DLO: Inkomens melkveehouders vergelijkbaar met buitenland 'Verplaatsing heeft bij voorbaat onze zegen Vleesfondue Alcohol DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Het affiche van de alcohol-voorlichtingscampagne is op veel plaatsen langs de wegen te zien. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ondanks alle campagnes van de laatste jaren blijft het rijden onder invloed een verkeersprobleem. Volgens CBS-cijfers neemt het percentage verkeerson gevallen waarbij alcohol in het spel is de laatste jaren weer toe. Met de slogan 'Fris, veiliger voor het verkeer' zet Veilig Verkeer Nederland de strijd tegen alcohol onvermoeibaar voort. In 1992 zat aan 8,2 procent van de ongevallen een alcohol- lucht, in 1993 was dit opgelo pen tot 8,7 procent en in 1994 tot 9,5 procent. De stijging kan samenhangen met een andere wijze van controleren of regis treren. Toch is de boodschap duidelijk: alcohol is en blijft een gevaar op de weg.Hoewel goede alcohol-voorlichtings campagnes zeker effect kun nen sorteren, blijft bestrijding van 'alcomobilisme', zoals wij het rijden onder invloed noe men, toch gewenst", zegt Hans DuPont van het Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in Hilversum. Bij Veilig Verkeer Nederland weten ze daar van mee te pra ten. Woordvoerder Bert Wou denberg: ,,We houden tijdens de jaarwisseling dit jaar een nieuwe campagne. Hierin is een grote rol weggelegd voor jongeren tussen 18 en 28 jaar. Via deze jongeren proberen we ook de ouderen aan te spreken. De praktijk leert dat de toena me van het rijden onder in vloed zich in 1994 vooral voordeed in het westen van Ne derland en dan met name on der mannen. Bij vrouwen nam het aandeel zelfs iets af. Bij de controles blijkt verder dat van de zware overtreders ruim de helft afkomstig is uit een horeca-gelegenheid. Ver der rijden er vooral tussen vrijdagnacht en zondagnacht veel benevelde automobilisten rond. In die periode, die elf procerit van de week beslaat, valt 37 procent van de alcohol- slachtoffers. Jongeren tussen 15 en 25 jaar hadden in 1994 weer het grootste aandeel in de alcohol-onveiligheid. Zij ma ken veertien procent van de bevolking uit, maar zijn be trokken bij circa een derde van de verkeersongevallen waar bij doden en gewonden te be treuren vallen. Dit betreft dan niet alleen rijden onder in vloed, maar ook ongevallen veroorzaakt door roekeloos rijgedrag en andere oorzaken. Leed Volgens een wetenschappelij ke schatting van de bij de verkeersveiligheid betrokken instanties beliep de maat schappelijke schade, die in 1994 viel toe te schrijven aan alcohol-ongevallen, anderhalf miljard gulden. Veel erger nog dan deze kille cijfers is het menselijk leed dat ontstaat door alcohol en verkeer. Ken nelijk nemen talrijke mensen elke dag het risico zichzelf, of erger nog, een ander het zie kenhuis in te rijden. Vooral rond de feestdagen en in de carnavalstijd zijn er pie ken te constateren in het rijden onder invloed. Tijdens deze pe rioden wordt door de politie dan ook extra intensief gecon troleerd. Veilig Verkeer Ne derland en het ministerie van verkeer en waterstaat starten nu een nieuwe voorlichtings campagne. Volgens Woudenberg is dit nog steeds nodig: ,,Uit onderzoek blijkt dat we de afgelopen ja ren al veel hebben bereikt. Steeds meer Nederlanders zien rijden met 'n slok op als a-soci aal. Toch is er nog steeds een groep weggebruikers die zich niet laat overtuigen. Dit zijn de gewoontedrinkers: mensen die bijvoorbeeld voor hun werk regelmatig drinken en rustig met vier of vijf glazen op gaan rijden." Tijdens de voorbereiding van de campagne ontdekte VVN dat er nog veel vooroordelen bestreden moeten worden. Zo geloven veel mensen dat je meer"bier kunt drinken dan wijn of jenever, omdat bier veel minder alcohol bevat. Een ander wijd verbreid mis verstand is dat je alcohol eer der kwijtraakt als je tussen door, vooraf, of na afloop melk of koffie drinkt, eet, rookt of een stukje wandelt. Na elk glas heeft de lever ongeveer ander half uur nodig om de alcohol uit het bloed te verwijderen. En dan zijn er ook nog de men sen die luidkeels verkondigen dat hun lichaam gewend is aan regelmatig alcoholgebruik. Het kan zijn dat een 'ervaren innemer' na verloop van tijd wat later beneveld raakt, maar de effecten op het li chaam en vooral op de reactie snelheid blijven altijd even groot. Uit onderzoek van de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) blijkt dat in 1991 tij dens de weekends gemiddeld 3,9 procent van de automobi listen met een slok op achter het stuur plaatsnam; in 1992 lag dit percentage op 4 procent, in 1993 was het al gestegen naar 4,2 procent en in 1994 naar 4,9 procent. (Dit zijn automobi listen met meer dan 0,5 promil le alcohol in het bloed). Hoewel de stijging van jaar tot jaar nog relatief klein is, gaat het toch weer met kleine stap jes de verkeerde kant op. Om dat alcohol ook de stemming beïnvloedt, heeft de drinker niet in de gaten dat 'de scherp te' weg is. Al na twee tot drie glazen is er sprake van een dui delijke vermindering van de reactiesnelheid. Het scheelt al gauw een halve seconde. Bij 80 kilometer per uur betekent dit dat de remweg maar liefst elf meter langer wordt. Gedragsverandering WN: „Vanuit het oogpunt van de wetgeving is de 0,5 promille regel prima. Je moet immers Een levenslustige, vrolijke en speelse hond. Die zit momenteel in het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Dit teefje, Christa, is een zwart/witte Siberische Husky van twee lentes jong. Ze is een mooie 'dame' met blauwe ogen. Christa kan goed opschieten met honden en kinderen. Omgang met katten is ze niet gewend. Christa heeft veel beweging nodig. Deze energieke levensgenieter wil vaak naar buiten om een lange wandeling met het baasje te maken. Ook vindt dit teefje het leuk om langs de fiets mee te lopen. Christa is een echte kilometervreter. Wie de nodige (wandel)tijd in deze leuke hond wil steken en haar een goed onderkomen geeft, kan bellen met het asiel, telefoon 0111- '17013. Even langsgaan kan ook. Het dierenonderkomen is maandag t/m zaterdag geopend van 09.00 tot 11.30 uur. Er zitten 38 katten en acht honden. Kater Rasta is nog niet geplaatst. (Fo to: Marijke Folkertsma) MIDDELHARNIS - De VVV/ ANWB Overflakkee houdt za terdag 6 januari open huis in het kantoor aan de Kade in Middelharnis. Van 9.00 tot 16.00 uur kan ie dereen een kijkje komen ne men in het kantoor. Daar lig gen ook de nieuwe vakantiegidsen klaar om mee te nemen. Ook zijn er ANWB- routekaarten en ledenwijzers met informatie over de win tersportgebieden en -activitei ten verkrijgbaar. Voor ANWB-leden zijn er tijdens het open huis kortingskaarten verkrijgbaar voor de Vakan tiebeurs. Deze wordt van tien tot en met veertien januari ge houden in de Jaarbeurs in Utrecht. STELLENDAM - Fanfare-or kest De Hoop uit Stellendam geeft op zaterdag 6 januari zijn traditionele Nieuwjaars concert in het Haegse Huus in Stellendam. De aanvang is om 20.00 uur. Het extra concert van vrijdag 5 januari komt hiermee te ver vallen. Tijdens deze avond zal tevens de presentatie van de CD plaatsvinden. Het orkest zal deze uitvoering versterkt worden door enkele instru menten die normaal gespro ken niet gebruikt worden. ergens een grens trekken. El ders in Europa gelden soms nog hogere promillages. Er is sprake van dat het alcohol- bloedpromillage in de EU-lan- den geharmoniseerd gaat wor den op 0,8. Maar hoe ziet de praktijk eruit? De stap van twee naar drie glazen is vaak heel klein. En van drie naar vier ook. Vei lig Verkeer Nederland wil ei genlijk een radicale gedrags verandering. Als je moet rijden, dan drink je geen alco hol. Punt uit. Ook het eerste glas heeft al effect. Vandaar dat het thema voor de nieuwe campagne luidt: 'Fris, veiliger voor het verkeer'. Bij het verbeteren van de ver keersveiligheid wordt nauwe lijks aandacht besteed aan de combinatie van alcohol en ge neesmiddelen. Bij geneesmid delen die de rijvaardigheid kunnen beïnvloeden vermeldt de bijsluiter een ter zake doen de waarschuwing. In een stu die naar de gevolgen van het aan het verkeer deelnemen met gebruik van Rijvaardig heid Beïnvloedende Genees middelen (RBG), zoals slaap middelen en spanningsbestrij ders, werd een schatting ge maakt dat hierdoor in 1993 on geveer vijftig verkeersdeelne mers zijn omgekomen en 400 gewond geraakt. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Een vergelij king van de uitkomsten in Nederland met die in andere lidstaten van de EU leert dat het gezins inkomen uit het bedrijf op de Nederlandse melkveebedrijven tot de betere in Europa be hoort. Ook in België en het Verenigd Konink rijk liggen de inkomens relatief gunstig. In Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk behalen relatief veel bedrijven een ho ge marge per 100 gulden op brengsten. Nederland is licht onderverte genwoordigd in de groep ge specialiseerde melkveehou ders die de hoogste marge realiseert. De Duitse melk wordt daarentegen relatief duur geproduceerd. Modelberekening De Nederlandse bedrijven zijn de kapitaal-intensiefste in de EU. Uitgaande van een model berekening op basis van op brengsten en kosten onder genormaliseerde omstandighe den en zonder de lasten van ex tra overheidsmaatregelen op het terrein van milieu, heeft 70 procent van de Nederlandse melkveebedrijven de komende jaren een goede financiële draagkracht. Ongeveer 10 pro cent scoort slecht. In de akkerbouw zijn de ver schillen in niveau en ontwik keling van inkomens tussen de EU-landen groot. Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk reali seren hoge geldopbrengsten per hectare tarwe. In de suikerbietenteelt scoren de Nederlandse en Duitse be drijven relatief hoog. De hervorming van het Ge meenschappelijk Landbouw beleid (GLB) heeft per saldo voor de grootschalige graan producenten tot een inkomens daling geleid. De kleinere pro ducenten werden meer dan volledig gecompenseerd door de Mac Sharrypremies. De ef fecten van de hervorming wa ren in de verschillende lidsta ten sterk uiteenlopend. Op basis van opbrengsten en kosten onder genormaliseerde omstandigheden heeft 60 pro cent van de Nederlandse ak- k'erbouwbedrijven de komen de jaren een goede financiële draagkracht. In Nederland en Spanje is de varkenshouderij relatief sterk gespecialiseerd. In de Deense varkenshouderij zijn de tech nische resultaten de afgelopen jaren sterk verbeterd. Zeugenhouders De inkomens van de Neder landse zeugenhouders liggen over een langere periode geme ten op het niveau van België en Denemarken. Het inkomen van de vleesvar kenshouders is lager dan dat van hun Belgische en Italiaan se collega's. Zonder rekening te houden met toekomstige ex tra milieulasten en onder ge normaliseerde omstandighe den bezit bijna de helft van de varkensbedrijven een goede fi nanciële draagkracht. DIRKSLAND - In de Schakel in Dirksland wordt woensdag 3 januari een informatiedag gehouden met het thema: Is er nog economische plaats voor de akkerbouw in het Nederlandse milieu? De organisatie van de informa tiemiddag is in handen van De gewasbeschermer Van der Wal Zaaizaden uit Melissant. Naast ing. G. J. van der Wal worden lezingen verzorgd door: dr. ir. O. Oenema van AB/DLO, ir. L. Molendijk en ing. E. Bouma van het PAGV en ir. C. van der Zande van het IMAG/DLO. Het programma begint om 8.45 uur met ontvangst. De laatste lezing is gepland om 15.00 uur. Na iedere lezing bestaat er ge legenheid voor de aanwezigen tot het stellen van vragen. Het zendstation vormt voor velen een verstorend element in het natuurgebied De Westduinen. (Foto: Joop van Houdt) heeft deze bij voorbaat de ze gen van het gemeentebestuur van Goedereede.'Verplaatsing naar Walcheren behoort tot de mogelijkheden, maar is niet op korte termijn te realiseren. Ook de kosten van verplaatsing, begroot op 23 miljoen gulden, vormen nog een bezwaar voor het door be zuinigingen geplaagde minis terie. Het is nog niet bekend of de NAVO bereid is een deel daarvan voor haar rekening te nemen. Het zendstation maakt deel uit van het NAVO-verbindings- stelsel, dat vanuit het Mari tiem Hoofdkwartier Neder land de aansturing van nationale en NAVO-eenheden op zee verzorgt. Het station is aan de kust in het zuidwesten van het land gebonden om een goed radiozicht op Het Kanaal te waarborgen. DEN HAAG/OUDDORP - Het ministerie van defensie overweegt het marine-zendstation op Goeree te verplaatsen. Op korte termijn zit een verhuizing er echter niet in, schrijft staatsse cretaris Meijling van defensie in antwoord op kamervragen. Volgens burgemeester C. Sinke van Goedereede heeft verplaatsing van het sta tion bij voorbaat de zegen van het gemeentebe stuur. verplaatsen. Hij was echter niet op de hoogte dat defensie een verplaatsing voorbereidt. „Het zendstation heeft nooit in de weg gestaan en we hebben er dan ook nooit bij defensie op aangedrongen het te verwijde ren. Maar ook al is technisch gezien verplaatsing niet nood zakelijk. Het is een kwetsbaar gebied en als defensie een cre atieve oplossing heeft, dan Het zendstation ligt in de West duinen, een gebied dat rond 2020 officieel natuurgebied wordt. Tegen die tijd is de afschrijvingstermijn van de daar te plaatsen zenders voor bij. Defensie wil de tussenlig gende periode gebruiken om een nieuwe locatie te vinden. Burgemeester Sinke is niet verbaasd over het voornemen van defensie het zendstation te Vleesfondue is een manier van creatief tafelen die bij velen erg populair is. Het biedt ook voor ieder wat wils. Of je nu met z'n tweeën bent of met een groot gezel schap, het is gewoon heel ge zellig om te doen. En hebt u iets te vieren, vleesfondue geeft het een extra feestelijk tintje. Zonder al te veel voorberei dingen en rompslomp maakt u van uw avond of middag een leuk etentje. Wellicht een leuke suggestie voor de Sinterklaasavond. Geschikte vleessoorten Varkensvlees: hamlapjes, haas, frican deau, oester, schnitzel, gehakt, lever Rundvlees/Paardevlees: biefstuk, bieflapje, rosbief, ossehaas, tartaar, gehakt Kalfsvlees: kalfslapje, schnitzel, oester, haas, gehakt, lever Lamsvlees: filet, lamslapjes van de bout, gehakt Het vlees wordt in blokjes van ca. 1V2 cm dik gesne den. Van gehakt of tartaar maakt u kleine balletjes van ongeveer dezelfde grootte. Bij Chinese fondue wordt het vlees in hete bouillon ge gaard. In dit geval wordt het vlees in dunne reepjes/lapjes gesneden. U kunt natuurlijk ook een kant-en-klare fon due-schotel bij uw slager be stellen. Lekker met stukjes paprika, uien, geblancheerde cham pignons, diverse soorten sla en rauwkost, stokbrood, ge pofte aardappels, kruiden boter en diverse (kant-en- klare) sausjes. Tenslotte nog wat berei- dingstips: -Gebruik bij voorkeur zon nebloem- of maïsolie - Bak niet te veel vlees tege lijk want dan koelt de olie te veel af - De temperatuur van de olie kunt u controleren door er een stukje brood in te doen; olie die dan bruist, is heet genoeg. Dit vermindert te vens de bak-lucht - Leg onb,ereid vlees nooit op het bord waarvan u eet - Kook gehaktballetjes en le ver even voor om spetteren te voorkomen - Zorg ervoor dat u varkens vlees helemaal gaar bakt MIDDELHARNIS - Re-Cars auto hifi centre, met vestigingen in Middelharnis, Middelburg en Oud-Beijèrland, is zaterdag 30 december te zien in het RTL-5 programma Evolution Award 1995. In dit programma nemen verschillende teams uit dezelfde branche het tegen elkaar op in een spelquiz. In totaal namen 55 teams van drie personen deel aan de voor selectie van de quiz. Tien teams ontmoeten elkaar in de grote finale. Deze wordt 30 de cember uitgezonden. Het-team van Re-Cars bestaat uit Robert Aarens, Lou Koster en Johan Weeda. De vragen die zij krijgen voor geschoteld hebben betrekking op produktkennis, verkoop techniek en technische kennis. Sommige vragen moeten daar bij worden uitgevoerd in een doe-vorm, waarbij enig impro visatietalent is vereist. Het programma begint om 13.00 uur. MIDDELHARNIS - In de nacht van zaterdag 23 op zon dag 24 december betrapte de politie een inwoner van Mid delharnis op rijden onder in vloed. De man blies 225 microgram per liter. Hij kreeg een geld boete en een rijverbod voor korte duur. Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur Druktechniek Sluitingstijd advertentie Advertentie-verkoop voor Schouwen-Duiveland Frits. Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 0187 482554 Bezorging/Lezersservice 0111 -417314 tijd.ens kantooruren 8.30-17.00 uur Redaktie Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 17