Zierikzeese scholieren in touw voor actie CT-scan Kaasboerderij de Stolpe krijgt VVV-kerststerren chumm Maritiem Museum open in de kerstvakantie Vuurwerkactie van start Programma Radio Schouwen-Duiveland Extra nachtbussen tijdens jaarwisseling Voor Van Weel-Bethesdaziekenhuis Herdenking De Schouw Kinderspelen in tennisbal Zorg aan huis Topjaar vismijn Levenslust met bio-energetica Keuze aannemer attractie begin volgend jaar bekend Koppermaandagprent 1996 DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Scholieren van het MBO-college in Oude-Tonge werkten twee dagen bij Albert Heijn in Zierikzee en gaven hun loon aan de actie CT-scan. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Vijf Zierikzeese leerlingen van het MBO-college in Oude-Tonge werkten vorige week twee dagen bij Albert Heijn in Zierikzee en gaven hun loon aan de actie CT-scan. Dit als onderdeel van een aantal acties die de school or ganiseerde ten bate van het inmiddels overbe kende project van het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis in Dirksland. Al ruim anderhalf jaar worden op Goeree-Overflakkee diver se acties gehouden om geld bij een te brengen voor de aan schaf van een CT-scanner voor het ziekenhuis in Dirksland. Op 1 december dit jaar werd de voorlopige - opbrengst, ruim een half miljoen gulden, offi cieel aan het ziekenhuis over handigd door burgemeester D. Boonstra. Tijdens deze uitrei king werd al gemeld, dat dit bedrag, vanwege de nog steèds lopende acties, nog niet het eindbedrag zou zijn. Ook het MBO-college in Oude- Tonge blijkt het van Weel- Bethesdaziekephuis .een warm hart toe te dragen. Coördina tor de heer D. J. Vroeginde- weij: ,,De hele school is betrok ken bij de acties. Uitgangspunt was dat 250 leer lingen van de school elk een be drag van 75 gulden voor het goede doel bijeen zouden bren gen. Hoewel het meedoen aan de acties op basis van vrijwil ligheid was, sloeg het initiatief enorm goed aan." Vrienden Behalve met de verkoop van zelfgemaakte kerststukjes en voorverpakte koek en kerst brood in de gemeenten Oost- flakkee, Middelharnis en Dirksland was het idee om ook door middel van het verrichten van werkzaamheden op 20 en 21 december het gewenste be drag bijeen te brengen. Een aantal stagebedrijven werd dan ook verzocht om de leerlin gen, tegen betaling, simpele werkzaamheden te laten ver richten als uitpak-, sloop- en grondwerkzaamheden. Een aantal leerlingen stelde het loon van hun huidige bijbaan op de genoemde dagen voor het goede doel ter beschikking. In samenwerking met de belas tingdienst lukte het de school het meedoen aan de acties voor het bedrijfsleven extra attrac tief te maken, want de ge maakte kosten mogen fiscaal worden afgetrokken. Ook de uit Zierikzee afkomsti ge MBO-studenten Emiel Jan- se, Carlo Kristalijn, Natascha Lookman en de zusters Tessa en Micha Winsveen hoorden van de actie en reageerden spontaan. Emiel en Carlo zijn al zes jaar goede vrienden en het groepje Zierikzeese scho lieren trekt regelmatig met el kaar op. Tessa, Natascha en Carlo werkten al op de zater dag en in de schoolvakanties bij de vestiging van Albert Heijn in de Lange Nobelstraat. Carlo: ,,Toen ik aan chef Wer ner van Laere vroeg of Emiel MIDDELBURG - Ter gelegenheid van de kerst dagen en de jaarwisseling reikte de Provinciale VVV Zeeland voor de vierde keer kerststerren uit als blijk van erkentelijkheid voor goede dienstverlening' en taakopvatting. Kaasboerde rij de Stolpe uit Nieuwerkerk was één van de vijf bedrijven die deze symbolische prijs moch ten ontvangen. Ditmaal werden kerststerren uitgereikt aan een aantal kleinschalige bedrijven, actief in de sfeer van plattelandstoe- risme. Vorige week werden de sterren in Middelburg uitge reikt door ing. R. H. ter Heide, directeur van de WV Zeeland. Ter Heide: ,,De vele mogelijk heden die Zeeland te bieden heeft rond het water zijn over het algemeen wel bekend. Veel minder is dat het geval met mogelijkheden op het land, en dan vooral het land wat verder van de kust. We zijn al een tijd je aan het worstelen geweest met het begrip plattelandstoe- risme. Het is een toverwoord, maar je moet er natuurlijk wel handen en voeten aan geven. Vandaar dat we nu dit soort bedrijven eruit gepikt heb ben." De van oudsher aanwezige ele menten als ruimte, rust, na tuur, cultuur, historie, klein schaligheid en authenticiteit vormden het criterium voor het in aanmerking komen van de prijs. Via produktontwikkeling en promotie probeert de VVV er aan bij te dragen dat toeristen en recreanten niet alleen van de kust maar vooral ook van deze elementen kunnen genie ten. Inventief In de hele provincie nemen kleinschalige bedrijven steeds vaker en met steeds meer suc ces initiatieven, gericht op ont wikkeling van het plattelands- toerisme. Een aantal van deze initiatieven wilde de WV be lonen, omdat zij een platte landskarakter hebben, origi neel zijn, kleinschalig en van goede kwaliteit. Behalve kaas boerderij De Stolpe in Nieu werkerk ontvingen imkerij Poppendamme in Grijpsker- ke, Boonman's wijnmakerij in Nieuwdorp, escargotkwekerij In den Wijngaard in Aarden burg en het voet/fietsveer Go- rishoek Yerseke een prijs. Ter Heide: ,,Deze inventieve bedrijven zijn een voorbeeld voor andere startende onder nemingen, zowel in als buiten de sector recreatie en toerisme. Juist omdat het niet meer van-; zelf spreekt dat de toerist voor Zeeland kiest, komt het aan op kwalitatief goede produkten en diensten en een professio nele instelling." In voorgaande jaren werden door de Provinciale WV Zee land kerststerren uitgereikt aan de medewerkers van de Zeelandbrug, Hof Domburg en WV Sluis-Retranchement. In alle gevallen ging het om er kenning van goed dienstbe toon, een element waar het in het huidige toerisme blijkbaar steeds meer op aankomt. De heer en mevrouw De Reus van Kaasboerderij de Stolpe in Nieuwerkerk ontvingen de kerstster ren van de VVV Zeeland. (Foto: Joop van Houdt) en ik extra mochten werken voor de actie, vond hij dat geen enkel probleem. Óok de fili aalchef, de heer G. Henning, stond al snel helemaal achter de actie." Enthousiast Volgens Carlo en Emiel is na genoeg iedereen op school erg enthousiast over de acties. ,,De school organiseert ieder jaar een actie voor een goed doel. Vorig jaar was het voor Uni cef. Verder zijn wij ook heel blij dat de school in Dirksland bestaat, want 'anders zouden we voor onze opleiding hele- maal naar Middelburg of Rot terdam moeten. Ondanks de fusie met het Albeda-college in Rotterdam, kunnen we ge woon in Oude-Tonge naar school blijven gaan." Half miljoen De enthousiaste manier waar op de bevolking en het be drijfsleven van Goeree-Over flakkee achter het voortbe staan van het ziekenhuis in Dirksland staan, werkt blijk baar aanstekelijk. Ook op Schouwen-Duiveland wordt meegedaan. De opbrengst van een half mil joen gulden betekent een be drag van ruim dertien gulden per inwoner. Het ziekenhuis in Dirksland behoort samen met het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee tot de kleinste ziekenhuizen van Nederland. De CT-scanner zal in het begin van het volgen de jaar in het ziekenhuis wor den geïnstalleerd. BROUWERSHAVEN - Binnen kort bestaat de School met de Bijbel De Schouw uit Brou wershaven tien jaar. Vrijdag 29 december wordt in de Gere formeerde kerk aan de Haven noordzijde een herdenkings bijeenkomst gehouden. De dienst begint om 13.30 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt het woord gevoerd door drs. K. de Jong Ozn, oud-voorzitter van de Unie School en Evange lie. Ook wordt het gedenkboek School maken met de Bijbel gepresenteerd. In aansluiting op de herdenkingsbijeenkomst wordt van 16.30 uur tot 21.00 uur een reünie gehouden in het Tonnenmagazijn. De reünie is bestemd voor oud-leerlingen, - leerkrachten, -bestuursleden en -commissieleden. Tijdens de reünie is in het Tonnenmaga zijn een fototentoonstelling te BURGH-HAAMSTEDE - De tennishal van het Sport- en Re creatiecentrum Westerschou- wen wordt komende zomer weer ingericht als 'Kinder- droomkermis' voor toeristen. Momenteel wordt een proef ge daan met platen die de vloer moeten beschermen tegen de speeltoestellen en de kinder voetjes. De exploitatie wordt evenals vorig jaar gegund aan de firma Loontjes uit Middel burg. Deze heeft hiervoor in Italië toestellen besteld. Loontjes betaalt huur voor de hal en bovendien draagt hij bo ven een vastgesteld aantal be zoekers een deel van de entree gelden af aan de stichting. De horeca-exploitatie blijft volle dig in handen van Stichting Renesse. MIDDELBURG - Zorg aan huis voor mensen met een ver standelijke handicap is het thema van een symposium dat wordt gehouden op initiatief van de provinciale raden Volksgezondheid in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Het symposium is donderdag 8 februari in het Provinciehuis in 's-Hertogenbosch. Het wordt gehouden omdat sinds het eind van de zeventiger ja ren sprake is van een toene mende belangstelling voor ge zinssituaties waarin mensen opgroeien met een verstande lijke handicap. Tijdens de bij eenkomst wordt een aantal in leidingen gehouden over het onderwerp. Het symposium begint om 10.00 uur. VLISSINGEN - Het gemeente lijk vismijnbedrijf in Vlissin- gen heeft de jaaromzet van 55 miljoen gulden gepasseerd. Met dit resultaat is de hoogste omzet sinds 1987 bereikt. De mijlpaal werd genoteerd nadat visinlcoopster G. Meulmeester van vishandel Noordzee Bres- kens de hoogste prijs afdrukte voor een partij tong van de ARM 44 van rederij J. Siere- veld. Wethouder T. R. K. Me- ijers van visserijzaken over handigde bloemen aan de inkoop- ster en schipper Joop Siereveld. ZIERIKZEE - Gedurende de kerstvakantie tot en met 7 januari, is het Maritiem Museum' Zie rikzee alle dagen geopend, behalve op eerste kerstdag en Nieuwjaarsdag. Het Maritiem Museum is ge vestigd in het 's Gravensteen aan de Mol. In het museum zijn maritieme voorwerpen te zien, zoals schilderijen en scheeps modellen. Een van de nieuwste aanwinsten is een model van de Zeeuwse poon Zeelandia 1790, dat onlangs door de ge meente Zierikzee werd aange kocht. In het museum zijn ook de eeu wenoude gevangenisruimten te zien met daarin de inscrip ties en tekeningen die gevan genen op de muren aanbrach ten. Ook zijn in het 's Graven steen vondsten te zien uit de Oosterschelde, waaronder fos siele beenderen en Nehalennia votiefaltaren. In het museum werd deze maand nieuwe verlichting aan gebracht. Het Maritiem Muse um is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 12.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Deze maand verzorgen de brand weer en het Rode Kruis op verschillende scho len op Schouwen-Duiveland voorlichting over vuurwerk. Het geven van voorlichting vormt onderdeel van de vuurwerkactie die de politie, het Openbaar Ministerie, de gemeenten en bu reau Halt organiseert. De actie heeft als doel, controle op de (il)legale verkoop, het te rugdringen van de overlast en de gebruikers wijzen op de ge varen van vuurwerk. Handelaren mogen de laatste drie dagen van het jaar vuur werk verkopen. Dit jaar valt 31 december op zondag en daarom mag ook op 28 decem ber worden verkocht. Jonge ren onder de 16 jaar mogen zelf geen vuurwerk kopen. Afste ken mag alleen op 31 december vanaf 10.00 uur 's morgens tot 1 januari 2.00 uur 's nachts. De politie houdt in de gaten of vuurwerk wordt afgestoken op tijden dat dit niet mag. Ook het hebben van vuurwerk is voor 28 december, niet toege staan. Worden jongeren, tus sen de 12 en 18 jaar, door de po litie betrapt, dan moet een boete worden betaald of een af doening worden gevolgd via Halt. De boete ligt tussen de 50 en 250 gulden. Het vuurwerk wordt in beslag genomen. De boete vervalt als de afspraken met Halt goed zijn nagekomen. Tijdens een Halt-afdoening krijgen jongeren voorlichting over de gevaren van vuurwerk en moeten ze een aantal uren gaan werken. Dit kan zijn bij de brandweer of bij de plaatse lijke plantsoenendienst. Als er ook nog schade is ontstaan, moet deze altijd worden ver- Scholen voor het voortgezet onderwijs krijgen voor het eerst dit jaar lesmateriaal van Halt. Een speciale lesbrief is gemaakt voor de eerste twee klassen. Praktisch alle scholen in de Oosterschelderegio gaan met de lesbrief aan de slag. KAPELLE-BIEZELÏXGE - In centrum Namas- kara in Kapelle-Biezelinge start op maandag 15 januari de cursus lichaamswerk '(ver)ken je lijf'. Via uitgekiende lichaamsoefeningen wordt men zich weer bewust van het lichaam en de gevoelens. De cursus bestaat uit tien avon den die beginnen om 19.30 en eindigen om 22.30 uur. De cursus wordt gegeven door Irene Roozenburg, lichaamsge richte psychotherapeut. Op maandag 8 januari is er een vrijblijvende informatie avond. Deze begint om 20.00 uur. Bio-energetica leert mensen weer wat voelen is en hoe dit in balans gebracht kan worden met het denken. Veel van onze spanningen worden veroor zaakt doordat gevoelens on derdrukt worden. Als de taken waar men verantwoordelijk voor is te zwaar zijn, dan zul len de schouders dat vertellen. Nooit praten over ergernis thuis of op het werk moeten velen bekopen met rugklach ten of hoofdpijn. Het is alsof het gevoelsleven zich ophoopt in de spieren en zich daar vast zet. Daar ligt het startpunt voor bio-energetica: door zeer uitge kiende oefeningen wordt de spierspanning opgezocht en de bijbehorende emotie bevrijd. Zo brengt bio-energetica men sen terug bij hun levenslust. De avonden duren drie uur, zo dat er tijd is om oefeningen te doen, gevoelens, emoties en er varingen die bovenkomen te bespreken en uit te wisselen. Irene Roozenburg heeft ruim zes jaar in de reguliere gezond heidszorg gewerkt en heeft nu een eigen praktijk, EOS ge naamd, voor gezondheid en be wustwording. Zij is erkend lid van de Vereniging Rebirth Holland en aangesloten bij de ANG (Alliantie Natuurlijke Geneeswijze). Voor meer informatie of fol der: EOS, Achterhaven 2, 4461 DC Goes, telefoon 0113-211377. Centrum Namaskara is geves tigd aan de Waardekensstraat. NEELTJE JANS - Delta Expo maakt begin vol gend jaar de aannemer bekend die het Waterpa viljoen mag bouwen. Op dit moment worden nog onderhandelingen gevoerd met één bedrijf. Het paviljoen moet voor het seizoen 1997 klaar zijn. Uit een aantal geselecteerde ondernemingen heeft Delta Expo één bedrijf gekozen die op dit moment de laatste hand legt aan het besteksklaar ma ken van het project. Wanneer opdrachtgever en aannemer tot overeenstemming komen kan het project begin 1996 van start gaan. Voor bouw en in richting is in totaal zo'n acht miljoen beschikbaar. Het Waterpaviljoen moet de bezoeker op een speelse, ver rassende en wetenschappelijk verantwoorde manier confron teren met het verschijnsel wa ter en waterbeheer. Het ge bouw krijgt de vorm van een reusachtige kikkervis. Middelharnis Schoenmakers sinds 1917 Westdijk 29 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 09.00/10.00 Info (herh.). 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 20.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). Woensdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/11.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 15.00/16.00 Ontbijtkids (herh.) 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Non-stop metal. Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Bonzai (housemuziek) Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 15.00/16.00 Een bolus bie de koffie. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Schots en scheef. Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (informatieve ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Hitradio sensatie (jongerenprogramma). 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). 22.00/23.00 Dance FM. Zondag 10.00/11.00 On a classical note (klassiek). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/15.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 15.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 19.00/21.00 De Silo-show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Music from Paradise (romantische muziek). RENESSE - In de nacht van de jaarwisseling rijdt op Schouwen-Duiveland een gratis nacht bus om feestvierders naar het centrum van Re- nesse te vervoeren en weer terug. der meer Zierikzee (00.45 en 01.30 uur), Noordwelle (01.44), Brouwershaven (01.01 en 01.46 uur), Looperskapelle (01.07 en 01.52 uur), Scharendijke (01.10 en 01.55 uur) en Ellemeet (01.14 en 01.59 uur). De vervoersmaatschappij ZWN-Groep en de Stichting Horeca Renesse hebben de handen ineengeslagen om dit extra vervoer te realiseren. Bus 133 die feestvierders naar Renesse vervoert vertrekt van uit Burgh om 00.20 uur en van uit Bruinisse om 00.30 uur. Andere opstapplaatsen zijn on- Op Nieuwjaarsochtend ver trekken de bussen om 04.00 en 05.00 uur vanuit Renesse voor de terugreis. ZIERIKZEE - Het eerste exemplaar van de Koppermaandagprent 1996 wordt op maandag 8 januari om 15.00 uur overhandigd aan de bur gemeester van Goes, drs. D. J. van der Zaag. Daarbij aanwezig zijn de Westbrabantse en Zeeuwse grafische bedrijven, verenigd in het district Zuidwest-Nederland van het Konink lijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO). De heer F. van de Velde, voor zitter van het district Zuid- West Nederland verricht de overhandiging in de tuinzaal van het stadhuis aan de Grote Markt te Goes. De traditie van de Koppermaandagprent is een overblijfsel uit de tijd van de gilden. Op de eerste maan dag na Driekoningen is het Koppermaandag, een feest dag, die in de Middeleeuwen door alle gilden gevierd werd. Gilden hadden in die tijd de goede gewoonte om één dag per jaar in 'ledigheid en vro lijkheid' door te brengen waar bij 'de kop' (drinkbeker) vro lijk van hand tot hand ging. Toen de politieke betekenis van de gilden afnam, verdwe nen ook de gewoonten die met de gilden te maken hadden. Dit droeve lot trof ook de kopper maandagviering. Het druk- kersgilde echter hield de vie ring in ere. Uniek bij het drukkersgilde is het vervaar digen en aanbieden van een rijm- of kopperprent. Kennis Oorspronkelijk werden de prenten door de gezellen aan hun 'heersers en meesters' aan geboden om op die wijze hun kennis en kunde te tonen. Ook nu nog voeren kopperprenten het tastbare bewijs van het grote potentieel aan techni sche, ambachtelijke en artis tieke kwaliteiten van de grafi sche industrie. Later werden de prenten aan geboden aan de plaatselijke notabelen, om uitdrukking te geven aan de sterke verbon denheid van de drukkers met de lokale gemeenschap. Tegen woordig is dat de burgemees ter van een plaats, waar de gra fische industrie een rol van betekenis vervult. Dit jaar valt de eer te beurt aan de ge meente Goes. In 1993 vond de uitreiking plaats in Zierikzee en ontving burgemeester Asselbergs het eerste exemplaar. De op brengst van de verkoop van de prent, 2500 gulden, werd toen gebruikt voor de aanschaf van een unieke collectie van 1500 prentbriefkaarten van Zierik zee uit de periode van 1890 tot 1970. Voor de uitvoering van de 'Koppermaandagprent 1996' zal Grafisch Bedrijf Pit man te Goes zorg dragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15