dier in het vizier Tentoonstelling Nederlandse visserij in Maritiem Museum Planten voor binnen en buiten Bestseller Een Zijden Draad nu ook in Nederland te koop Een Kerstpuzzel met een wens Kerstshow bij Galerie Borsboom Oliebollen bestellen Jaarvergadering NBvP Nachtdienst voor kerst Rasta kan goed opschieten met honden en soortgenoten Weer vrouwelijke winnaar van ZOC-decemberactie WOENSDAG 2 0 DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA ROTTERDAM - Het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam toont van 16 december 1995 tot en met 11 februari 1996 unieke foto's van de zee- en kustvisserij in de tijd dat de vis nog hoofdzakelijk met zeilschepen gevangen werd. Onder de titel 'De Nederlandse visserij 1900-1935, de RIVO Collectie' presenteert het museum een selectie van vijfendertig opnames uit de rijke collectie van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, het RIVO. Eind vorige eeuw kwam visse rij-onderzoek op zee tot ont wikkeling. Biologen voeren mee met onderzoeks- en vis sersschepen. Zij bestudeerden de visserijmethoden en de vangst, deden wetenschappe lijk onderzoek en fotografeer den. Op die manier ontstond een unieke serie glasplatenne- gatieven die, na vele verhui zingen, uiteindelijk in 1992 in het bezit kwam van het Visse rijmuseum in Vlaardingen. In de expositie in het Maritiem Museum komt vooral de rijk dom aan scheepstypen en vangmethoden, zo kenmer kend voor de Nederlandse vis serij in de jaren 1900-1935, uit gebreid aan bod. Bijzonder is dat vooral de vissers het onder werp zijn; mannen en jongens aan boord van haringloggers, kinderarbeid in een ansjovis- zouterij in Urk, oester- en mos selvissers in Zeeland en een nettenboetster op het boetveld in Scheveningen. Onderzoek Voor onderzoek op de Noord zee werd de radersleepboot Wodan ingezet. Aan boord werden in een daarvoor speci aal ingericht laboratorium me tingen verricht naar onder meer het zoutgehalte en de temperatuur van het zeewater en het plankton. De biologen voeren mee op vissersschepen en deden onderzoek naar de kwaliteit van de visvangst. Het is nu moeilijk voor te stel len hoe zij met hun zware glas plaatcamera's weer en wind trotseerden om schepen, tui gen en vissers te vereeuwigen. Bij de tentoonstelling is het ge lijknamige boek De Neder landse Visserij 1900-1935 ver schenen. Dit boek is te koop in de museumwinkel. Voor infor matie: Marijke Corneth en/of Sacha Vogler Telefoon: 010- 4132680, fax:010-4137342. Ope ningstijden museum: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feest dagen van 11.00 tot 17.00 uur. Openingstijden bibliotheek: dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Ope ningstijden onderwijsservice: woensdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 16.00 uur. Geslo ten op maandag, nieuwjaars dag en 25 december. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 6 december zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- J. J. S. v. d. Doel, Zonhof 21, Oude-Tonge De tweede prijs: Een waardebon van 15,- C. Jordan, Klaverstraat 59, Scharendijke De derde prijs: Een waardebon van 10,- LFIikweert, Veenbesstraat 714, Soest Het sleutelwoord van de puzzel van 6 december is: Koster-bakker-imker-drogist De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel ver schijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Kerst puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 29 decembei in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. wat voortgebracht is; 5 merkteken, het vaarwater aange vend; 9 terug; 10 onbep. vnw.; 12 distillaat uit rijst of suikerriet; 14 wijze van schrijven; 15 royaal'; 17 strafwerktuig; 19 aandeel; 20 punt in het cric ketspel; 21 voorzetsel; 23 schilderstuk: 25 zijtak van een rivier; 26 in de juiste stand brengen; 29 groente; 30 geluid om iemand het zwijgen op te leggen; 31 de uitgezette wacht; 32 metselspecie uit tot poeder gemalen tufsteen; 34 lengtemaat; 35 schroefboor; 36 oefentoestel voor roeien op het droge; 38 familielid; 40 halfedelgesteente; 42 uiting van teleurstelling; 43 rijksinstelling voor het beheer van wateren, dijken, wegen enz. (afk.); 45 welriekend mengsel van gom en hars met bittere smaak; 47 windstreek; 48 gunst; 50 levend organisme, op prikkels reagerend en van grotere be weeglijkheid dan een plant; 51 ankerplaats; 52 opspringend vochtdeeltje; 53 klap; 55 tennisterm; 56 voorzetsel; 57 ziekelijk; 59 streek, list; 61 voeg woord; 62 kleur; 64 vlaktemaat; 66 onbep. vnw.; 68 verplichte organisatie in ondernemingen waarin omtrent personeelsbelangen overleg wordt ge pleegd (afk.); 69 naar de linkerzijde; 70 overblijfsel bij verbranding: 71 ui terlijk schijntje; 73 doping; 74 oplossing van zouten of zuren om hout, me taal, weefsels enz. te conserveren; 77 bezitt. vnw.; 78 om iets dat reeds gemeld is; 80 vrij van onrust; 81 ondernemingsvorm (afk.); 83 boom; 85 daad, handeling; 87 speurhond; 88 gard; 89 afstammeling; 91 Europeaan; 92 zeegras; 93 meer dan middelmatig; 95 noot; 96 fase van de maan (afk.); 97 hetgeen men wint; 98 onverschrokken; 100 in goede conditie; 102 het zingen; 103 familielid; 105 trits; 107 hoepel om een vat; 108 inter nationale o'rganisatie voor de vrede en voor samenwerking (afk.): 109 hoofdtelwoord; 111 lekkernij; 114 gesloten; 115 zuivelprodukt; 117 snelle loop; 118 of iets dergelijks (afk.); 119 deel van de voet; 120 poeder; 122 onbep. vnw.; 124 te eniger tijd; 125 met rechtmatige trots; 127 harde delf stof; 128 de gezamenlijke edelen; 129 zwelling; 130 wat men afstaat. Verticaal: 1 gebouw van tijdelijke aard; 2 belofte; 3 bijwoord; 4 kleur van het gelaat; 5 begrip; 6 vogel; 7 van een bedenkelijke aard; 8 voeg; 9 harte lijk; 11 voorzetsel; 13 spoel; 14 middelste, binnenste kern; 15 innerlijke vrede; 16 op slaan (uitvallen); 18 algemeen ruilmiddel; 19 identiteitsbe wijs; 20 graansoort; 22 woord met eigen, scherp omlijnde betekenis; 24 in tenten onder de blote hemel zijn verblijf nemen; 26 wanordelijke drukte; 27 tijdrekening; 28 roep, faam; 31 hoogmoedig; 33 beroep; 35 stadium; 36 heuveltje; 37 de samengepakte bladeren van kool; 39 zangstuk; 41 dichter; 42 knaagdier; 44 kennis; 46 verslag van een vergadering; 48 gerecht; 49 vergeldingsmaatregelen verdienend; 52 mismoedig; 54 onnozel mens; 57 tot pap geperste of gewreven peulvruchten, aardappelen etc.; 58 gesloten hoekbalkon; 60 aanspraak op iets; 63 uitkering ingevolge de wet betreffen de de staatszorg voor algemeen ouderdomspensioen (afk.); 64 persbureau (afk.); 65 boom; 67 Europeaan; 71 etterend gezwel; 72 straten met een be paalde bestemming; 75 onbep. vnw.; 76 lief kind; 77 iemand die geschrif ten van een auteur laat drukken; 79 insekt; 80 precies; 82 doen blijken; 84 handvol; 86 gelukje; 87 wortelknol van een bepaalde plant; 88 gesloten, gebogen lijn die ongeveer een cirkelomtrek is; 90 rioolbuis; 92 luchtstroom in de dampkring; 94 opgeworpen hoogte in dijkloos land; 97 al het touw werk aan boord; 99 inwendig orgaan; 101 Europeaan; 102 grondsoort; 104 op alle plaatsen; 106 onbelemmerd, vrij; 107 jasje zonder panden; 108 oude maat; 110 slimmigheidje; 112 een klein aantal; 113 kernspreuk; 114 bak, kom; 116 dienstbode; 119 omwenteling; 121 donkergrijs gesteente; 123 uitroep van verrassing; 124 lyrisch lofdicht; 126 behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 128 een verwijdering van zeker punt. De wens wordt gevormd door de letters uit de vakjes; 57, 117, 78, 1, 56, 83, 90, 7, 35, 75, 67, 30, 114, 129, 128, 127, 58, 11, 119, 130, 96, 18. 109, 44, 61, 99, 29, 86. BURGH-HAAMSTEDE - Bij Galerie Borsboom in Burgh- Haamstede is tot 31 december een expositie te zien van de schilder Wilhelmus Anthonie van der Salm. Daarnaast is tijdens de kerst show een doorlopende exposi tie van Miems van Citters en Stein Eysbroek (schilderijen en bronzen beelden). Verder een expositie van oude topo grafische gravures en stadsge zichten, met de hand inge kleurd, uit 1700. De galerie is gevestigd aan de Achterweg 7 en is geopend op de volgende tijden: zaterdag 23 december, tweede kerstdag en verder op 27, 28, 29 en 30 december van 10.00 tot 17.00 uur. Telefoon 0111-653032. KÈRKWERVE - Vrijwilligers van de Nederlandse Hervorm de Kerk in Kerkwerve bakken ook dit jaar weer oliebollen voor oudejaarsavond. Omdat 31 december dit jaar op een zondag valt, worden de oliebollen zaterdag 30 decem ber al bezorgd. Bestellingen kunnen worden doorgegeven bij de familie Kooman (0111- 415372). De opbrengst van de oliebollenverkoop is bestemd voor het nieuwe kerkcentrum. ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen, houdt don derdag 25 januari haar jaarver gadering in de foyer van res taurant Mondragon. Voor de penningmeester R. van de Ouden-Hanse en de tweede voorzitter J. C. L. Huy- brecht-Sierevogel zit de be stuursperiode er op. Inmiddels heeft M. Onrust-Kok zich bij het bestuur een kandidaat aan gemeld voor de functie van penningmeester. OOSTERLAND - In de Neder landse Hervormde kerk in Oosterland wordt op zondag 24 december weer de traditionele kerstnachtdienst gehouden. De aanvang is 22.00 uur. Medewerking aan de dienst wordt verleend door de Chr. Gemengde Zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) onder leiding van W. D. van den Berg. Het orgel wordt bespeeld door Leonard Hoekman uit Bruinisse. Voor ganger van deze kerstnacht dienst is dhr. Francke uit Goes. Bij uitgeverij Harlequin Jonge Camellia's kunnen zeer rijk bloeien. Ze zijn dan geschikt als tijdelijke kamerplant. Z1ERIKZEE/MIDDELHARNIS - Winterbloei- ende tuinplanten zijn heel aantrekkelijk om tij delijk in huis te zetten. Ze komen goed tot hun recht in een royale mand of mooie pot. Door te combineren met bijvoorbeeld klimop en sier lijk gevormde takken bij te steken, ontstaat een 'tuintje'. Planten die in knop worden gekocht, zullen op een lichte, niet te warme plek lang zaam open bloeien. Ze zijn wekenlang mooi. Tuinplanten die tijdens de bloei in huis staan, kunnen na dien buiten worden geplant. Om de overgang naar buiten te vergemakkelijken moeten ze vooraf aan lagere temperatu ren wennen. Zet ze eerst een paar dagen op een lichte, koele plek. Plant ze alleen'uit als het niet vriest en wanneer geen vorst wordt verwacht. Als er één spektaculaire win- terbloeiende struik is, is dat wel camellia japonica. Deze heester is verwant aan de thee struik, maar kan tegen lage wintertemperaturen. Jonge planten kunnen al rijk bloeien. Ze zijn dan zeer aantx-ekkelijk om tijdelijk in huis te zetten. Jonge planten zijn gevoeliger voor kou dan oudere planten. Voor struiken die enkele jaren buiten staan, is een gemiddel de winter geen probleem. Wel zijn de bovenste wortels gevoe lig, omdat ze heel oppervlak kig groeien. Een dikke laag blad aanbrengen in de herfst geeft voldoende bescherming. De dikke bloemknoppen zitten al in het najaar aan de struik. Het merkwaardige is, dat ze ongesteeld zijn. Dat is iets om rekening mee te houden, voor al als Camellia's tijdens de bloei in huis staan. Ze moeten zo min mogelijk worden ge draaid of verplaatst. Want bla deren en (bloem)knoppen rich ten zich naar het licht. Als ongesteelde bloemknoppen te veel naar het -licht draaien, kunnen ze afvallen. Er zijn heel veel cultivars. De bloem vormen en -kleuren variëren. Er zijn rode, roze en witte Ca mellia's, ook tweekleurige. Waar Camellia's als kamer plant beslist een hekel aan hebben is hard leidingwater en een hogere kamertemperatuur dan 15'C. Vorst vrij is in feite voldoende. Zolang planten geen open bloemen hebben is het goed om de bladeren dage lijks te nevelen. Na de bloei gaan ze definitief naar buiten. Een beschutte, niet te zonnige plek is het meest geschikt. Winterheide Een groep dankbare winter- bloeiers zijn de winter- of voor- jaarsheidesoorten Erica car- nea en E. darleyensis. Deze compact groeiende heestertjes bloeien bijzonder lang en heel uitbundig, vanaf december. De hoogte varieert van 15 tot 20 centimeter. Er is veel keus in bloemkleuren. Cultivars met stip zijn de paarsroze King George (bloeit vanaf februari). Er zijn ook cultivars die zuiver wit bloeien of bronskleurig blad hebben. Meestal wordt winterheide op kleur aangebo den. In huis is een dagelijkse sproeibêurt aan te raden, om de kans op verdroging te ver kleinen. Sproei niet als de planten in volle bloei staan. Als leiplant is winterjasmijn (Jasminum nudiflorum) een goede keus. Zolang het niet vriest, zitten de groene twijgen vol gele stervormige bloem pjes. De bloei begint al eind no vember en houdt wekenlang aan. De soepele twijgen laten zich goed leiden, maar ze hech ten zich niet. Met zacht bindtouw moeten ze worden vastgezet aan een klimrekje. Winterjasmijn leent zich ook om langs een balkon- of galerijbalustrade te leiden. Op die manier is de bloei vanuit het huis goed te zien. H De winnaar van de ZOC-decemberactie is alweer een Zierik- zeese dame: Trudie Rotte. Ze had dit jaar nog niet eerder meege daan. Trudie: Vorige week ben ik een trui gaan kopen en toen had ik vier kaarten, die ik gelijk op de bus gedaan heb.Een leuk begin van de week dus voor Trudie, die gelijk haar moeder belde om het goede nieuws te vertellen. De winnares weet nog niet xoaar ze de 750 grilden aan waardebonnen, die ze uit handen van ZOC-coördinatorD. Schiettekatte ontving, voorzal gaan gebrui ken. Na de kerst trekt de notaris de superhoofdprijs van 2500 gul den uit de stapel kaarten. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE/MIDDELH ARNIS - Dit jaar heeft uitgeverij Harlequin een aantal aantrekkelijk geprijsde romans op de markt gebracht. Deze ro mans waren bestsellers in Engeland en Amerika en zijn nu in een Neder landse vertaling verkrijgbaar. De laatste uit de serie van dit jaar is Een Zijden Draad van de Amerikaanse schrijfster Laura van Woriner. In 1987 verscheen haar eerste roman. Een Zijden Draad is haar vierde roman, die zich, net als haar voorgaande boe ken, afspeelt in de mediawe reld. Een wereld die zij goed kent en waarin veel van haar vrienden werkzaam zijn. Een Zijden Draad is tot begin janu ari 1996 verkrijgbaar bij kios ken, op de stations, in super markten, warenhuizen en in de boekhandel. Na een verblijf van bijna drie maanden in het dierenasiel in Zierikzee wil kater Rasta dit onderkomen graag vaarwel zeg gen. Deze geheel zwarte kat zal het zeer op prijs stellen als een vriendelijk baasje hem komt ophalen, onderdak verleent en goed voor hem zorgt. De negen jaar oude Rasta kan heel goed overweg met honden. Hij heeft de leuke gewoonte om de honden in het asiel met een bezoekje te vereren en daar dan mee te gaan knuffelen. Hetgeen zij overigens zeer op prijs stellen. Met soort genoten kan deze kater ook goed opschieten. Contact met kleine kinderen hoeft geen problemen op te leveren. Rasta is heel lief en erg aanhankelijk. Op schoot zitten en kroelen zijn geliefde bezig heden van hem. Dierenasielbeheerster Jolanda Meerman spreekt dan ook van een echte 'kroelkat'. Wie Rasta graag in het gezin wil opnemen of eerst nog meer inf ormatie wil, kan cojitact opnemen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 0111-417013. Er zitten veertig katten en acht honden. (Foto: Joop van Houdt) Een Zijden Draad is een boei end en meeslepend verhaal over de Amerikaanse media wereld. Een groep „zeer ver schillende mensen speelt in de roman de hoofdrol. Zij hebben één ding gemeen: allen staan ze op het punt hun leven een nieu we wending te geven en maken ze een keus die alle zekerheid op losse schroeven zet: Geor- giana Hamilton-Ayres, de Hol- lywood-filmster met een ge heim dat haar carrière kan ruïneren, Montgomery Grant Smith, de aartsconservatieve radiocommentator met het hart op de juiste plaats, Eliza beth Robinson, de jonge, mooie en intelligente wetenschapster en Patty Kleczalc, huisvrouw, moeder en aankomend bestsel ler-auteur. Samen strijden ze tegen het meedogenloze en op permachtige ICA, het media concern waar ze allen onder contract staan. Ze spelen hoog spel, hun succes, hun geluk„ hun leven, alles hangt aan een zijden draad. Hoewel Een Zijden Draad ro mantische aspecten bevat, biedt het verhaal veel meer dan dat. De interactie tussen de verschillende personen in het verhaal en het kijkje in de keuken van de radio- en televi siewereld in Amerika is van veel groter belang. Toen Laura van Wormer redactrice was bij de gerenommeerde uitgeverij Double Day werd haar ge vraagd een boek te schrijven over de personen uit de popu laire televisieserie Dynasty. Deze taak volbracht ze met zo veel succes dat zij dezelfde op dracht kreeg voor Dallas. Sindsdien is ze full-time schrijfster.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15