d a Woonbond voert actie tegen uit de pars rijzende servicekosten NIEUWSBODE EXTRA Zeswielige March te zien bij het Autotron Reünie De Hoop Kerstbal Kerst bij Let's Dance Grandorado In kerstsfeer WOENSDAG 2 O DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Tot 21 december Zierikzee Kees Francke met losbladig tijdschrift PRIËM. Galerie Ga lerij (RSG Professor Zeeman). Tot en met donderdag 28 december Bruinisse Foto-expositie Koninklijk be zoek aan Zeeland. Bibliotheek De Zaete. Openingstijden tij dens de openingsuren biblio theek. Tot en met 30 december Burgh-Haamstede Schilderijen Wilhelmus Anto- nie van der Salm. Galerie Borsboom. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Kerstshow bij Galerie Bors boom, Achterweg 7. Werk van Anthonie van der Salm, Miems van Citters en Stein Eysbroek. Ook expositie van oude topo grafische gravures. Openings tijden: zaterdag 23 december en tweede kerstdag en verder op 27, 28, 29 en 30 december van 10.00 tot 17.00 uur. Tele foon 0111-653032. Tot en met zondag 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Exposi tiegang verpleeghuis Corne- liastichting. Tijdens opening stijden verpleeghuis. Oosterland Schilderijen Yvonne van Kra nenburg. De Blauwe Keet. Tij dens openingstijden restau rant. Tot en met donderdag 4 januari Dirksland Schilderijen van Co Schelle- vis. Vroonkade. Geopend van maandag t/m zaterdag van 10.00-16.00 uur. Eerste en Tweede Kerstdag en Oud- en Nieuwjaarsdag gesloten. Tot en met zaterdag 6 januari Renesse Expositie van kerststalletjes van Willy Caland. Openingstij den: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag 10 en 24 december van 11.00 tot 15.00 uur. Blikmuseum de Blikvanger, Capelweg. Tot en met zondag 14 januari Herkingen Kerst-expositie van Toos Ze- gers-Koenders. Geborduurde ikonen. Theetuin De Bongerd. Openingstijden: dagelijks van 10.00-21.00 uur, behalve don derdags en eerste kerstdag. Maandag 15 tot en met 26 januari Zierikzee Vietnam, een land met veel water. Vierschaar stadhuis. Tijdens openingsuren stad huis. Tot en met woensdag 31 januari Zierikzee Pastels Bertus Teken, 't Lange Uus. Dinsdag tot en met zater dag van 09.00 tot 17.00 uur. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot 1 april Brouwershaven Op de Reede. Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam. De Vergulde Garnaal. Maan dag tot en met vrijdag 09.00- 12.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 20 december Middelharnis Kerstconcert. Dienstencen trum. 19.30 uur. Donderdag 21 december Dirksland Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.00 uur. Middelharnis Leerlingenconcert Marjo Boon. Diekhuus. 20.30 uur. Zaterdag 23 december Goedereede Kerstmiddag voor de jeugd. Partycentrum Oostdam. 13.30- 16.00 uur. Middelharnis Tweede J. G. Pallandtloop. Vanaf Texaco service station. Start 13.00 tot 14.00 uur. Kerstzangavond Jeduthun. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Kerstparty. Het Prieel in De Staver. 20.30 uur. Nieuwe-Tonge Kerstzangavond. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Oude-Tonge Kerstbal Dance Fever '85. De Grutterswei. 20.30 uur. Zondag 24 december Ouddorp Kerstnachtdienst. Gerefor meerde kerk. 22.00 uur. Sommelsdijk Kerstzangdienst. Hervormde Exoduskerk. 10.00 uur. Maandag 25 december Ouddorp -Kerstgezinsdienst. Gerefor meerde kerk. 17.00 uur. Dinsdag 26 december Sommelsdijk Kerstconcert. Nederlandse Hervormde kerk. 15.30 uur. Woensdag 27 december Dirksland Nieuwjaarskaarten en surpri ses maken. Bij Buurtvereni ging West. Victoriahal. Vanaf 13.30 uur. Sommelsdijk Champions League. De Staver. 17.00 tot 23.00 uur. Donderdag 28 december Dirksland Spelmiddag Buurtvereniging West. Victoriahal. Vanaf 13.30 Sommelsdijk Champions League. De Staver. 17.00 tot 23.00 uur. Vrijdag 29 december Dirksland Flipporuilmiddag. Victoria hal. Vanaf 13.30 uur. Sommelsdijk Champions League. De Staver. 09.00 tot 20.00 uur. Middelharnis Oliebollen eten. Your Choice, Kerkepad 58. Vanaf 13.00 uur. Zaterdag 30 december Middelharnis Oliebollen eten. Your Choise, Kerkepad 58. Vanaf 13.00 uur. Maandag 1 januari Ouddorp Nieuwjaarsduik. Strand FlaauweWerk. 14.00 uur. Dinsdag 2 januari Dirksland Rollerskatefestijn. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Woensdag 3 januari Ouddorp Inleveren kerstbomen. Ge meentewerkplaats, Molenweg 3d. 09.00-12.00 en 13.00-15.00 uur. Goedereede Inleveren kerstbomen. Ge- meentewerkplaats, Achter straat 1. 09.00-12.00 en 13.00- 15.00 uur. Stellendam Inleveren kerstbomen. Ge meentewerkplaats Tuinstraat 1. 09.00-12.00 en 13.00-15.00 uur. Dirksland Hindernis zwemmen. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Donderdag 4 januari Dirksland Disco zwemmen. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Vrijdag 5 januari Dirksland Fietsparcours. De Gooye. 13.00-15.00 uur. Middelharnis Voetbalvaardigheidsdag voor de jeugd. De Staver. 09.00- 16.30 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 20 december Zierikzee Kerstviering afdeling Zierik zee NCVB. Christelijke Gere formeerde kerk. 18.00 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur reinigingsdienst in dorpshuis 'tZuudènde. 15.00 uur. Serooskerke Kerst-klaverjasavond in het dorpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering raadscommissie algemene en bestuurlijke za ken in het gemeentehuis. 10.30 Vergadering raadscommissie financiën in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Kerstbijeenkomst NBvP in Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping Stichting Adullam. Zaal Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 21 december Noordwelle Kerstviering NBvP, afdeling Noordwelle e.o. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Kerstzangavond m.m.v. ge mengd koor Laus Deo en het Duivelands Mannenkoor. Ned. Herv. kerk. 19.30 uur. Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Kerstviering NCVB. Her vormd Verenigingsgebouw. 19.45 uur. Vrijdag 22 december Zierikzee A ceremony of Christmas Ca rols. Gereformeerd kerkkoor, leden cantare, Nuove Pri- mavera (Prins Maurits), een blazersensemble, Prosper Se- vestre, orgel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Solovoorstelling Cécilia Mein- ders. MFC. 20.30 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ongeveer een miljoen huurders betalen servicekosten. Kos ten die bovenop de kale huur komen voor dien sten die de verhuurder levert. Over die service kosten kwamen de afgelopen jaren veel vragen en klachten binnen bij de Nederlandse Woon bond. Verhuurders blijken zich vaak niet aan de regels te houden. Dit komt soms omdat ze de re gels niet kennen, maar ook om dat ze als enige leverancier denken dat zij de spelregels zelf kunnen bepalen. Niets is echter minder waar. Er zijn re gels waar verhuurders zich aan moeten houden. Servicekosten die niet in het huurcontract zijn afgesproken met de huur der, mogen niet in rekening worden gebracht. De verhuur der mag dezelfde kosten niet dubbel opvoeren onder ver schillende namen. Ook is hij verplicht een afrekening te sturen, die duidelijk om schrijft waar de bedragen pre cies betrekking op hebben. En als een huurder dat wil, moet er inzage worden gegeven in de rekeningen die ten grondslag liggen aan de servicekostenaf rekening. Dit is belangrijk, omdat de ser vicekostenafrekening zowel reëel als redelijk moeten zijn. Reëel wil zeggen dat de huur der alleen kosten hoeft mee te betalen die echt zijn gemaakt door de verhuurder. Redelijk wil zeggen dat er getoetst moet worden aan wat gangbaar is. Huurders kunnen als zij het met de redelijkheid niet eens zijn, concurrerende offertes opvragen en daarmee in over leg gaan met hun verhuurder. De Woonbond heeft een contro lelijst ontwikkeld met maxi mum normbedragen voor ver schillende servicekosten. Met behulp van die controlelijst kunnen huurders de eigen ser vicekosten vergelijken met de normbedragen van de Woon bond. In één oogopslag is dan duidelijk of alles klopt. De maximum-norm voor schoon maakkosten voor collectieve ruimtes (onder andere het trappenhuis in een flat) be draagt bijvoorbeeld 22,50 gul den. Een ander voorbeeld zijn de kosten voor tuinonderhoud. Het maximum normbedrag ligt hier op 9,50 gulden per maand. Het komt voor dat een ver huurder met een voorstel komt waar de huurder niet om zit te springen. Bijvoorbeeld het aanstellen van een huismees ter. In principe hoeft men dit niet te accepteren, maar als de grote meerderheid van de huurders er wel voor is, stel zo'n tachtig procent, dan is de kans groot dat men verliest als de verhuurder een procedure De Woonbond roept huurders van servicewoningen op om kritisch te zijn ten aanzien van de kosten die bijvoorbeeld voor schoonma ken gemaakt worden. (Foto: Joop van Houdt) aanspant bij de kantonrechter. Het is in alle gevallen verstan dig om een taakomschrijving te vragen. Daarmee wordt voorkomen dat men opdraait voor kosten die van de ver huurder zijn. Denk aan het ver vangen van deuren, het onder houd van gemeenschappelijke installaties (de cv bijvoor beeld), het tonen van een lege woning aan nieuwe bewoners enzovoort. De maximale kosten voor een huismeester zijn overigens vol gens de Woonbondnorm twin tig gulden per maand. Is er geen taakomschrijving voor de huismeester, dan is er geen huurcommissie die accepteert dat de huurders meer dan ze ventig procent van z'n kosten betalen. Er zijn zelfs huurcom- missies die 50, 55 of 60 procent meer dan genoeg vinden. Verder is de verhuurder ver plicht een afrekening te stu ren. Dat moet hij doen voor af loop van het kalenderjaar dat volgt op het boekjaar waarop de servicekosten betrekking hebben. In de praktijk kan het dus bijna twee jaar duren voor dat men een afrekening ont vangt. De verhuurder is verplicht om inzicht te geven in de rekenin gen die aan de afrekening ten grondslag liggen. Weigert hij dat, of krijgt men geen afreke ning, dan kan men naar de huurcommissie en een artikel 13-procedure beginnen. Daar zijn standaardformulieren Het is mogelijk om als indivi duele huurder iets te onderne men tegen de servicekosten. Toch is het altijd beter dat te doen samen met andere huur ders. Deze hebben immers met hetzelfde probleem te maken. In sommige gevallen is het zelfs noodzakelijk de krachten te bundelen. Wanneer huur ders niet tevreden zijn over de samenstelling van het service kostenpakket of de kwaliteit van de geleverde diensten, heeft het weinig zin dit als in dividu bij de verhuurder aan te kaarten. Voor zijn actie tegen de hoge servicekosten heeft de Woon bond onderzoek gedaan. Het gaat om de problemen en me ningen van huurders. Wie de Woonbond wil helpen bij z'n werk, kan zich opgeven voor het huurderspanel. Men wordt dan twee a drie maal per jaar geënquêteerd. Opgave kan bij het secretari aat van het Huurderspanel, te lefoon: 020-5517700. Dorpskerstfeest. Nederlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Zaterdag 23 december Zierikzee Concert De Gigantjes in mu ziek- en theaterpodium Bro- gum. 22.00 uur. Noordgouwe Kerstbal met muziek van Ad Hagesteijn. Café-restaurant J. van der Weijde. 20.00 uur. Zondag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Grote Kerk. 19.30 uur. Kerstnachtdienst Leger des Heils. 23.00 uur. Serooskerke Kerstzangdienst met Ouderen- koor Kamperland. Nederland se Hervormde kerk. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Kerstnachtdienst in de Neder landse Hervormde kerk. 22.00 uur. Brouwershaven Kerstzanguur. Sint Nicolaas- kerk. 19.00 uur. Noordgouwe Kerstzangdienst. Driekonin gen kerk. 21.00 uur. Oosterland Kerstnachtdienst met christe lijke gemengde zangvereni ging VZOS. Nederlandse Her vormde kerk. 22.00 uur. Maandag 25 december Zierikzee Kerstmusical De Koning komt bij het Leger des Heils. 16.00 Dinsdag 26 december Zierikzee Kerstcircus Rijn Trijn in MFC. 15.00 uur. Levende kerststal. Kinder boerderij De Punt. 13.00 tot 16.00 uur. Woensdag 27 december NeeltjeJans Excursie door natuur. Vanaf parkeerterrein bij Delta Expo. 14.00 uur. Vrijdag 29 december Brouwershaven Herdenkingsdienst 100 jaar School met de Bijbel in Gere formeerde kerk aan Haven Noordzijde. 13.30 uur. STELLENDAM - In verband met het honderdjarig bestaan van fanfareorkest De Hoop in Stellendam wordt zaterdag 10 februari een reünie gehouden voor oud-leden. Het evenement wordt gehou den in het Haegse Huus. Op de zelfde dag wordt ter gelegen heid van het jubileum ook een receptie gehouden. De organi satie van de evenementen is nog op zoek naar een aantal adressen van oud-leden van De Hoop. Oud-leden wordt daar om verzocht telefonisch con tact op te nemen met de secre taris van het organiserend comité, Piet van Lenten, 0187- OUDE-TONGE - Dansvereni- ging Dance Fever '85 houdt op zaterdag 23 december haar gro te kerstbal in de Grutterswei in Oude-Tonge. Aanvang is om 20.30 uur. De muziek op deze avond wordt verzorgd door dansor- kest Telstars. De Grutterswei is voor deze avond sfeervol versierd. In de pauze zullen twee ronden bingo worden ge speeld met prijzen die in de stijl van de avond zijn. Geadvi seerd wordt om op tijd aanwe zig te zijn in verband met de te verwachten belangstelling. De zaal is om 20.00 uur open. GOEDEREEDE - De jeugd van Goedereede kan op zaterdag 23 december bij dans-, sport- en balletschool Let's Dance te recht voor een kerstmiddag. Het duurt van 13.30 tot 16.00 uur. Rond 22.00 uur begint het traditionele kerstbal. Behalve dansen kunnen de jeugdige bezoekers meedoen aan een bingo en een disco. Om 19.00 uur is er afdansen voor alle cursisten die gestart zijn in januari. Na de jurering en het uitdelen van de speldjes, tus sen 21.00 en 22.00 uur, begint het kerstbal. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door de Rythm Boys uit Hellevoet- sluis. Om 18.00 uur kunnen de paren terecht die willen oefe nen voor het afdansen. Aange paste feestkleding is verplicht. Voor opgave: Monique Grin- wis, 0187-684030. ROSMALEN - Hij maakt zijn debuut bij Auto tron Rosmalen tijdens de traditionele 'Autot ron in de Winter'-show van 23 december tot en met 7 januari: het unieke zeswielige Formule I- racemonster van March. Het automobielmuse um is bijzonder opgetogen over de aankoop in Engeland van deze unieke auto. Van de auto werd er slechts één gebouwd. terste as verder van het zwaar tepunt van de auto ligt. Beide zaken hebben een positieve in vloed op de wegligging en het weggedrag. Tegenover de voordelen staan ook nadelen. Zo dragen de vier wielen ech ter bij aan een aanzienlijke toename van de lengte en daar mee van het gewicht. Maar al met al is het een bijzonder inte ressant en gewaagd experi ment geweest. Wie het Tyrrell Project 34 zag, met zijn vier kleine wielen voor, was meteen enthousiast of verklaarde de constructeurs voor gek. Het was Robin Herd die het vierwiel-concept los liet en als experiment de zes wielige March bouwde met aandrijving op alle vier de ach terwielen. De basis voor zijn revolutionaire model vormde de March 761, die in 1976 dienst had gedaan als testmodel. De door de motor opgewekte paardekrachten worden op een bijzonder ingenieuze wijze op de vier achterwielen overge bracht. De twee achterassen zijn van hetzelfde formaat als die aan de voorzijde en nemen aanzienlijk minder plek in be slag dan de normale achterwie len van een Formule I-bolide. Voordeel van dit concept is dat de luchtstroom, die over de achterkant van de auto strijkt, minder wordt verstoord. Èen ander voordeel is dat de ach- De show 'Autotron in de Win ter' duurt van vrijdag 23 de cember tot en met zondag 7 ja nuari en is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, de March is tot en met 3 januari te bewonderen en daarna gaat de auto voor even naar Engeland terug voor een race-show. De expositie 'Autotron in de Winter' wordt opgeluisterd door een keur van hele bijzon dere automobielen. Infolijn Autotron: 073 521 9050. OUDDORP - Het overdekte centrum van Grandorado Port Zélande is ook dit jaar weer omgetoverd tot een 'Winterwonderland'. Tevens is het mogelijk om kerst en Oud en Nieuw op een gezellige manier door te brengen in één van de restaurants. Kerst zonder kerststal is in Grandorado ondenkbaar. Van daar dat er dit jaar weer een le vensgrote kerststal aanwezig is in de Gran Place. Daarnaast wordt de Gran Place gesierd door een beweegbaar kabou terdecor, een wensput, een Amerikaanse open haard, een arreslee met kerstman, een en gelendecor en een sneeuwland schap met ijsberen. Ook loopt er een echte kerstman rond. Wie geen zin heeft om te koken kan de kerstmaaltijd in één van de restaurants in Port Zé- lande laten opdienen. In het fa milierestaurant. Plat du Jour kan men op beide kerstdagen terecht, evenals in steakhouse Le BoeufEen Italiaanse kerst maaltijd met een bijzonder dessert is te vinden in Ristor- ante Pizza Pasta. In visres taurant Neptune kan er a la carte besteld worden. In deze restaurants zijn ook kinder- kerstmenu's te krijgen. De Sylvesterparty in Gran Dora do is een bijzonder hoogtepunt in de feestmaand december. Met live-muziek op de achter grond kan men genieten van een buffet, bestaande uit ge rechten met vis, gevogelte, wild en diverse vleessoorten, voorafgegaan door soep naar keuze. Ter afsluiting wordt een uitgebreid dessertbuffet opgediend. De Sylvesterparty begint om 19.30 uur. Rond mid dernacht wordt een feestelijke show met vuurwerk gepresen teerd door het Port Zélande- team. De kleintjes kunnen de avond doorbrengen in de kin derspeelhoek. Voor informatie en reservering: 0111-674893. Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Druktechniek Sluitingstijd advertentie Advertentie-verkoop Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 0187 482554 Bezorging/Lezersservice: 0111-417314 (ma., di., do., vr.) Redaktie Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 13