Bomen rooien Ouwerkerk wordt toch even opgeschort Groothandelsbedrijven horen niet in Dreischor' Bestuur Bruse woningbouwvereniging creëert eigenhandig nieuw onderkomen 4 Zierikzeeënaar mishandeld na ruzie in de discotheek KERSTGEDACHTE MAANDAG 18 DECEMBER 1995 NR 25895 5 Na gesprek met wethouder Stouten In het oude postkantoor naast het gemeentehuis OUWERKERK - De inwoners van Ouwerkerk hoeven de komende dagen niet bang te zien voor werkgrage mannen met kettingzagen die in op dracht van de gemeente nog meer essen op de Ouwerkerkse Ring komen omzagen. Afgelopen vrijdagmorgen moesten dorpsbewoners op nieuw in actie komen om te voorkomen dat nog twee bomen werden omgezaagd. Enkele tientallen huurders kwamen zaterdag een kijkje nemen in het nieuwe onderkomen van de Christelijke Woningbouwvereni ging. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - „Hier hebben we met de kangohamer in handen gestaan en met de kruiwagen gereden. De verbouwing' was een veel grotere klus dan we hadden ingeschat. Maar dank zij Jan Wiebrens hebben we het toch volbracht. Zijn credo was: 'mond houden en doen wat ik zeg'. Daar hadden we niet van terug." Met gepaste trots toonden bestuursleden van de Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland in Brui- nisse zaterdag het nieuwe onderkomen van de .vereniging aan enkele tientallen huurders en andere belangstellenden. ZIERIKZEE - Een 24-jarige man uit Zierikzee werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in Zie rikzee op straat bedreigd met een mes, geslagen en met stenen bekogeld. Dat alles nadat hem traangas in het gezicht was gespoten. Tijdens de open dag werden de mensen rondgeleid in het vroe gere postkantoor naast het Bruse gemeentehuis, dat in het afgelopen half jaar een ge daanteverwisseling onder ging. De vrijwilligers, die het bestuur vormen van de wo ningbouwvereniging, gingen peraopnlijk aan de slag om het intérieur van., het vroegere postkantoor t'é slopen en ge schikt të maken als onderko men voor de woningbouwver eniging. Daarbij werd een baliekamer gecreëerd voor mensen die het kantoor binnen lopen om wat te vragen. Een werkruimte voor de drie part time medewerkers van de woningbouwvereniging, een archiefruimte, een vergader kamer en een keukentje en toi let. Via de aankoop en verbouwing van het oude postkantoor kreeg de Christelijke Woning bouwvereniging de beschik king over een totale vloerop Met deze motivatie keuren ge deputeerde staten een deel van pervlakte van 84 vierkante meter. Drie keer zoveel als de ongeveer 25 vierkante meter, waarmee men het vele jaren moest doen in de Poststraat, waar het kantoor was onderge bracht in een deel van de wo ning van tandarts Backer. „We zijn heel blij met het onderdak dat hij ons verleende. Maar het was behelpen. De archiefspul len stonden opgestapeld in do zen en vergaderingen hielden we tussen de bureaus van de medewerkers", aldus de voor zitter van de woningbouwver eniging, B. de Groot. De zelfwerkzaamheid van de bestuursleden kwam voort uit het streven een ruimere behui zing te creëren voor zo weinig geld, dat het geen invloed zou hebben op de huren van de 155 huurwoningen in de sociale sector, die de vereniging be heert. Dat lukte. Voor een to taalbedrag van 140.000 gulden werd het oude postkantoor aangekocht, verbouwd en in het nieuwe bestemmingsplan Dreischor Kom af. Het nieuwe gericht. Volgens De Groot was deze inspanning tevens het ge volg van de beslissing van de woningbouwvereniging om ook in de toekomst zelfstandig te blijven. Dat houdt in dat niet wordt overwogen om mee te gaan in de golf van schaalvergrotin gen, die zich de afgelopen jaren aftekent. Ook wannéér Schou wen-Duiveland één gemeente is fuseert de Christelijke Wo ningbouwvereniging niet met de enige andere woningbouw vereniging op Schouwen-Dui veland, Beter Wonen in Zierik zee. Volgens De Groot werd gekozen voor blijvende zelf standigheid omdat een kleine woningbouwvereniging de meeste mogelijkheden heeft voor persoonlijk contact met de huurders. „Men kent elkaar en maakt gemakkelijk con tact. Wanneer een huurder bij voorbeeld in het weekeinde opbelt omdat iets kapot is ge gaan aan de woning, wordt dat bestemmingsplan werd enkele maanden geleden door de Brouwse gemeenteraad vast gesteld om twee 'oude' bestem mingsplannen samen te voe gen en de locaties vast te leggen waar in de toekomst nieuwe woningen mogen wor den gebouwd in Dreischor. Met dat laatste hebben gs geen moeite. Het dagelijks bestuür direct gerepareerd wanneer het urgent is." De Bruse Christelijke Woning bouwvereniging werd opge richt in 1956 en heeft huizen in Bruinisse, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Samen met een woningbouwvereniging in Ar- nemuiden is het de kleinste in zijn soort in Zeeland. Voorzit ter De Groot liet verder vol trots weten dat de woning bouwvereniging geen huurach terstanden kent en de laatste jaren geen enkel bezwaar schrift ontving van een huur der. Wel heeft de woningbouw vereniging een wachtlijst waarop ongeveer honderd wo ningzoekenden staan, waaron der twintig a 25 urgente geval len. Volgens De Groot is dat geen reden om meer wdningen té la ten bouwen. „Het zou een risi co zijn om dat te doen omdat in de toekomst een leegstand wordt verwacht van goedkope huurwoningen. Dat komt om dat het kopen van een eigen woning steeds populairder wordt en mensen meer comfort en luxe in hun woning willen." Zoals op de voorpagina van de ze krant wordt gemeld heeft de Christelijke Woningbouwver eniging het plan om het Bruse gemeentehuis te kopen, af te breken en te vervangen door een complex met appartemen ten voor ouderen die intensie ve zorg nodig hebben. van de provincie stelt wel vast dat de mogelijkheid voor de bouw van in totaal dertig nieu we woningen voldoende moet zijn om te voldoen aan de wo ningbehoefte in Dreischor in de komende tien jaar. De mogelijkheid om groothan delsbedrijven in de kern te handhaven of vestigen wil gs niet goedkeuren. „Het provin ciaal beleid is gericht op bun deling van bedi'ijvigheid." Bij de keuze van de kernen waar een bedrijventerrein wordt ge vestigd wordt rekening gehou den met de aard, schaal en functie van een kern. Volgens gs is Dreischor een zo genaamde 'lokale' kern waar een industrieterrein niet is ge wenst. Het dagelijks provin ciebestuur adviseert het Brouwse gemeentebestuur om de drie bestaande groothan delsbedrijven in de kern een subbestemming toe te kennen die past bij hun huidige activi teiten. De vestiging van nieu we groothandelsbedrijven in de kern is voorlopig niet meer mogelijk. kei'kberiolileii Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Zuid: P. J. Trimp te Zoetermeer. BeroepDaarstelling: A. A. J. de Boer, Buitenhofstraat 23-1, 8261 BD Kampen, tel. 038- 3324058. Rooms-Katholieke Kerk ZIERIKZEE - Dinsdag 19 de cember, 19.30 uur Boetevie ring. Herenkoor. Woensdag 20 december, 16.30 uur Adventsviering bejaar den. Dameskoor. In een gesprek met de voorzit ter van de Stichting Ouwer kerk J. A. Huges en stichtings lid G. W. G. den Broeder heeft de Duivelandse wethouder W. P. Stouten zaterdag toegezegd dat de rooiwerkzaamheden tij delijk worden opgeschort. Na mens de Stichting Ouwerkerk hebben Huges en Den Broeder het dagelijks bestuur van de gemeente zowel mondeling als schriftelijk gevraagd om een openbare hoorzitting, waarin de gemeente precies uitlegt wat het groenstructuui'plan in houdt voor Ouwerkerk. Den Broeder liet weten goede hoop te hebben dat zo'n hoor zitting in januari 1996 wordt gehouden. Hij omschreef het gesprek met wethouder Stou ten als 'rustig en goed'. Tijdens het onderhoud lieten Huges en De mishandeling vond plaats nadat de man de discotheek be zocht en daar ruzie kreeg met een andere bezoeker. Hij werd daarbij bedreigd met een mes. De Zierikzeeënaar verliet de discotheek, maar werd naar buiten achtervolgd door een groep van vijf personen. Een Den Broeder aan de wethouder de gemeentelijke notulen zien van een hoorzitting die in 1993 in het Ouwerkerkse dorpshuis werd gehouden onder leiding van de vorige burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff. Het ging daarbij over allerlei zaken die betrekking hadden op het dorp. Uit het verslag blijkt dat Bergshoeff daarbij aankondig de dat een gemeentelijk groen- stx-uctuurplan in voorberei ding was. En dat een hoorzitting zou woi'den gehou den om de inwoners over de in houd te informeren wanneer het plan gex-eed was. „Dat is nooit gebeui'd", aldus Den Broeder. Hij vertelde dat tij dens de hoorzitting in 1993 door de inwoners van Ouwer kerk ook is gevi'aagd of op de van hen spoot traangas in zijn gezicht en vervolgens werd hij opnieuw bedreigd met een mes, geslagen en met stenen bekogeld. Door in een café te vluchten wist de man aan zijn achtervol gers te ontkomen. Hij had zo veel verwondingen dat er een Ring een aantal speeltoestel len voor de jeugd kon worden geplaatst. „Bei'gshoeff vexTelde dat daar voor i-eeds een bedrag was ge reserveerd in de gemeentelijke begroting 1994. Hij beloofde contact te houden met de Stich ting Ouwerkerk voor overleg over de meest gewenste soort speeltoestellen. Maar ook dat is niet gebeui'd. Inmiddels is het al bijna 1996 en de speeltoe stellen staan er nog niet", al dus Den Broeder. Hij vertelde dat inwoners van Ouwerkerk zich ook ongerust maken omdat in het groen structuurplan zou staan dat de zandbak op de Ring zou moe ten verdwijnen, evenals het oude schoolplein; het enige verharde gedeelte in het mid den van de Ring. „In die zandbak woi'dt ge speeld door kinderen. En het verharde gedeelte speelt een belangrijke rol bij het jaarlijk se Midzomernachtfeest in Ou werkerk." Daarom is het vol gens Den Broeder van groot belang dat de bevolking van Ouwerkerk precies wordt geïnformeerd over de inhoud van het groenstructuurplan ten aanzien van het dorp. dokter aan te pas moest ko men. De inmiddels gewaar schuwde politie hield kort daarna in de discotheek vijf mannen aan die betrokken ble ken te zijn bij de geweldple ging. Bij een van hen werd het mes aangetroffen. Ingesloten Zij wex*den meegenomen naar het politiebureau voor onder zoek. Twee van hen mochten daarna weer weg. De andere drie werden ingesloten voor nader onderzoek. Het zijn een 24-jarige en een 19- jarige ïrian uit Barendrecht en een 24-jarige man uit Hendrik Ido Ambacht. m r Nog een week, lieve lezers, én het is kerst. Wat is er mooier om de laatste Marzas van dit jaar af te sluiten (Tiet een fraaie kerstgedach te. Voor één keer geen gesneer, maar vredige gedachten bij het dovende jaar. December is niet voor niets de 'maand van de spiritualiteit' sprak deze week een vertegenwoordiger van Hij mannenmode, die door een advertentie- campagne opvallend in het nieuws kwam. Op zoek naar een mooie kerstgedachte ben ik dus bij deze zaak begonnen. Maar bij het zien van de posters waren de kerstelijke gedach ten snel verdwenen: flauwigheden met bijbel teksten zoals 'Hij roept u tot zich'. Een on-hij- lig grapje. Moet je volgens de nieuwste spelling 'klerenzaak' met of zonder 'n' schrij ven? Muziek! Muziek zou me vast wel op de kerst gedachte kunnen brengen. Een CD met mooie kerstmuziek. De eerste CD die ik in handen nam was 'Kerstfeest met André Hazes'. Laat ik nu met iedereen kerstfeest willen vieren maar in geen geval met André Hazes. Wat heb ik aan die figuren die opeens vrome kerstliedjes op een CD jammeren ter ere van de kassa. En weg was de kerstge dachte weer. 'Dan zoek ik het in de rust van de natuur' sprak ik. En op advies van Irene ging ik naar de bomen. Ik reed naar landgoed Mon Plaisir, maar daar waren ze nota bene bezig 280 bomen weg aan het halen omdat ze zoge naamd 'kaprijp' zijn. Hoe kun je nu op een kerstgedachte komen als Schouwen-Duive land compleet ontbost wordt? De Nieuwsbo de stond er deze week vol van. In Ouwerkerk leek het wel een Greenpeace-actie: mensen die zich vast ketenden aan bomen op het kerkplein. Brent Spar - Mururowa - Ouwer kerk. Je kunt ze in een adem noemen. Zag u die foto op de voorpagina? Een reuze ketting zaag en mensen die met z'n allen rondom de boom stonden. Een Ouwerkerker in het mid den hield zelfs z'n beide handen voor z'n kruis. Met zo'n kettingzaag kun je het natuur lijk nooit weten! En zo ging met maar door. Overal waar ik kwam op zoek naar de kerst gedachte werd ik overvallen door diepe ellen de. 'Dan gaan we maar naar de kerstshow van een tuincentrum' riep ik uit. Daar zijn allemaal aardige mensen die gezelligheid in huis willen brengen. Helaas, dat was het dieptepunt. Was er vroeger een klein stukje gereserveerd voor een paar kerstballen en wat kaarsen, nu was het hele tuincentrum een grote kerststal geworden waar je van de ene in de andere verbazing viel. Kerstmannen met bolle wan gen, ezels met bewegende koppen, en Do nald Duck figuren die met een trompetje in hun mond in een kerstboom hingen terwijl je zachtjes hoorde: 'Hark the herald angels sing'. Schreef ik vorig jaar niet reeds dat de auteursrechten van het kerstverhaal zijn ver kocht aan Walt Disney Company? Met een onbestemd gevoel bij de spijsverte ringsorganen verlieten we haastig de 'show' en besloten uit protest dit jaar onze geranium als kerstboom te beschouwen en als kerstdi ner stamppot met boerenkool te nuttigen in plaats van die walgelijke zoetigheid. Het werd me steeds duidelijker. Het verhaal tje met vredige kerstgedachten zou hopeloos mislukken. Die man van Hij kan dan wel be weren dat december een maand van spiritu aliteit is, maar ik zie alleen maar stakende mestboeren en kerstkransen met amandel spijs. Ik besloot dat ik de redactie maar zou doorgeven dat er wegens omstandigheden geen column zou verschijnen. Op deze wijze kon ik zelfs de voetbalwedstrijd Nederland- lerland zien. Wat een wedstrijd. De leren raak ten met 1-0 achter. Maar in plaats van te kniezen begonnen de Ierse supporters te zin gen alsof ze de leiding hadden genomen. Op een gegeven moment was het verlies onont koombaar. Maar ze bleven zingen. Op het laatst werd het zelfs 2 - 0. De Nederlanders waren verdwenen. Die gaan bij zulke standen over tot fluitconcerten. De leren begonnen op dat moment eens zo hard te zingen. Ze zon gen tegen het verlies in. Dat hield ze op de been. En zo gezien waren ze eigenlijk de win naars. Zingen tegen alles in. Toen zag ik dat ik steeds de verkeerde kant opgekeken had. Ver van de kerstglitter zag ik zoveel mensen ook aan de kant van het verlies staan. Toen dacht ik aan de leren. Ik had een kerstge dachtegevonden. Gs weigeren toestemming deel bestemmingsplan DREISCHOR - Groothandelsbedrijven horen niet thuis in de kern Dreischor. Vanwege hun re gionale functie horen dergelijke bedrijven thuis op een van de industrieterreinen die her en der op Schouwen-Duiveland zijn en worden gecreëerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5