Verdeeldheid over zonering van Westerschouwse strand Duivelandse ouderen houden kerstmiddag in Nieuwerkerk 'De Kunstschouw mag geen commerciële affaire worden' Aanbod en gebruik lopen ver uiteen Lening voor Beachpop Infodag DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 NR 25893 5 Commissie akkoord met verzelfstandiging BURGH-HAAMSTEDE - Op voorwaarde dat de commercie niet de over hand krijgt, mag - althans wat de raadscommissie welzijn betreft - de Kunstschouw Westerschouwen worden ondergebracht in een stichting los van de gemeente. „Ik hoop dat die stichting geen klein, elitair en commercieel clubje wordt," zei mevrouw F. Steyn, die het Jeugd- en Jonge renwerk vertegenwoordigt in de commissie. Commissievoor zitter G. J. W. van der Salm was het daar dinsdagavond he lemaal mee eens. „Als er spra ke zou zijn van commercieel ei genbelang, dan heb ik daar grote moeite mee. De werk groep zegt van niet en zal dat ook in de statuten vast laten leggen. Dat was trouwens van mij ook een voorwaarde voor het verlenen van de subsidie van 15.000 gulden voor ko mendjaar." De Kunstschouw werd afgelo pen zomer voor de tweede keer gehouden. Belangstellenden kunnen tien dagen lang, ver spreid over een twintigtal lo caties kijken naar kunst. Een kunstmaal en een kunstveiling completeren het geheel. Het evenement wordt georga niseerd door een werkgroep, waarvan twee ambtenaren en wethouder Van der Salm deel uit maken. Met de samenvoe ging van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland, vreest de werkgroep voor het voort bestaan van het culturele eve nement. Om de voortgang te verzeke ren stelt de werkgroep voor om de organisatie onder te bren gen in een stichting die los van de gemeente opereert. Op termijn wil de stichting zich ook in financieel opzicht los maken van de gemeente. Dat zou kunnen door spon soring of donaties, maar ook door het organiseren van ande re culturele evenementen in opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland. Van daar de vrees van de commis sie voor een te commerciële op zet. Toegangsprijs Commissielid Hekman pleitte voor de invoering van een toe gangsprijs voor de Kunst schouw. „Kunst is toch voor een beperkte groep mensen. Moet iedereen in deze gemeen te daar via een subsidie 2,50 gulden voor betalen?" De com missie wilde hiervan echter niets weten. „De opzet is juist om op een laagdrempelige ma nier iets van kwaliteit te laten zien. We moeten juist heel blij zijn dat er op cultureel gebied eens wat gebeurt," aldus Bert Stuit, een van de organiseren de ambtenaren. De subsidie voor de Kunst schouw 1996 is inmiddels rond. Het evenement mag rekenen op 15.000 gulden van de ge meente en 5000 gulden van de provincie. Zonnemaire Overigens wordt een ander cultureel evenement op Schou wen-Duiveland: Zonnemaire Buitengewoon, met hetzelfde probleem geconfronteerd als de Kunstschouw. Ook over de ze cultuuruiting bestaan twij fels over subsidiëring door de nieuwe gemeente. BURGH-HAAMSTEDE - De vierde editie van Beachpop volgende zomer mag rekenen op een renteloze lening van tienduizend gulden van de ge meente Westerschouwen. Het popfestival heeft gemeen ten en provincie gevraagd om een garantiesubsidie. Die is nodig om de aanloopkosten van het festival te dekken. Westerschouwen geeft echter de voorkeur aan een rentelöze lening. Naar verwachting zal de ge meente Middenschouwen op dezelfde basis vijfduizend gul den verstrekken en de provin cie vijf- of tienduizend. ARNEMUIDEN - De Aeroclub Zeeland houdt zondag 17 de cember een informatiedag op Vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Vanaf 11.00 uur kunnen belangstellenden in formatie krijgen over de theo rie en de praktijk van het vlie gen. Er is een theorie-instructeur aanwezig om informatie te ge ven over het cursusaanbod op het vliegveld Midden-Zeeland. De chef-vlieginstructeur van de aeroclub geeft tekst en uit leg over het vliegen zelf. Be halve dat er informatie gege ven wordt bestaat er de mogelijkheid, tegen een ver goeding, een proefles te ne men. terschouwen kerstfeest in res taurant Zeelust in Westen- schouwen. Zondag 17 december verzorgt Musi Voca een kerstconcert in de kerk van Dreischor. De af deling Zonnemaire van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP), houdt maandag 18 december kerst avond in het dorpshuis van Zonnemaire, terwijl op woens dag 20 december de NBvP-af- deling Brouwershaven dat doet in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Voor deelne mers van de Krea-Klub van het Leger des Heils en De Licht boei, is er die dag ook kerst feest, en wel in het gebouw aan de Poststraat in Zierikzee. In de Hervormde kerk in Brui- nisse vindt op donderdag 21 december koor- en samenzang plaats. Kerstavond, 24 december, houdt de werkgroep Samen op Weg een kerstzanguur in de voor deze gelegenheid sfeer rijk verlichte St. Nicolaaskerk in Brouwershaven. In Toeris tenkerk de Ark in Renesse wordt die avond een nachtmis gehouden met medewerking van het koor De Westhoekzan gers, onder leiding van Elvira Vos. In Zierikzee in de Grote Kerk, houdt de Interkerkelij ke Werkgroep Zierikzee een Volkskerstzangdienst met on der meer medewerking van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. WASSENAAR - De oorlogsheld Charles Douw van der Krap is zaterdag op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Wassenaar .overleden. Hij was kapitein ter zee b.d. en Ridder in de Militai re Willemsorde, de hoogste mi litaire onderscheiding. Hij is woensdag gecremeerd. ZIERIKZEE Amnesty-schrijfavonden Maandag 18 en dinsdag 19 de cember worden op initiatief van Amnesty International schrijfavonden gehouden op verschillende locaties. Maan dag kan men terecht in een zaal van de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein in Brou wershaven (19.30 tot 21.00 uur) en een zaal van de Gerefor meerde kerk aan de Platbos- laan in Burgh-Haamstede (19.30 tot 21.00 uur). De con tactpersoon voor Ouwerkerk is bereikbaar via telefoonnum mer 414217. Dinsdag 19 decem ber worden schrijfavonden ge houden in de zaal van de Gereformeerde kerk in Scha- rendijke (19.30 tot 21.00 uur), de voormalige huishoudschool aan het Jannewekken in Zie rikzee (19.30 tot 21.00 uur) en in het pand Dr. Wortmanstraat 23 in Noordgouwe (10.00 tot 11.30 uur) Kerstmarkt In gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde in Zie rikzee wordt een driedaagse kerstmarkt gehouden. Van daag, donderdag, kan men er terecht van 18.45 tot 21.00 uur. Morgen, vrijdag, is de kerst markt toegankelijk van 13.00 tot 17.15 uur en van 18.45 tot 21.00 uur. Zaterdag kan men terecht op de kerstmarkt van 10.00-16.00 uur. HAAMSTEDE Oliebollenactie Leden van de Christelijke Ge reformeerde Kerk van Haam stede houden een oudejaars- oliebollenacktie. De opbrengst van de actie komt ten goede aan de kerk. De oliebollen kunnen tot 29 december be steld worden (0111-653824). Op verzoek worden de oliebollen thuis bezorgd. Kerstnachtdienst In de Hervormde kerk van Haamstede wordt zondag 24 december weer de traditionele kerstnachtdienst gehouden. De dienst is voorbereid door de Christelijke Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Kerk. De kerk wordt sfeervol verlicht'. Voorganger is ds. J. C. Harde man. Het orgel wordt bespeeld door mevrouw J. Troost-Öf- fringa. Verder werken aan de dienst mee de Koninklijke Mu ziekvereniging Witte van Haemstede onder leiding van dirigent Jaap Knuist en het In terkerkelijk Kerkkoor onder leiding van C. den Braber. De kerstnachtdienst begint om 22.00 uur. NIEUWERKERK Kerstavond Vanavond, donderdag, houdt de afdeling Duiveland van de Nederlanse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) de jaar lijkse kerstavond. Deze avond wordt gehouden in Ons Dorps huis in Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. BRUINISSE Open huis De Christelijke Woningbouw vereniging Schouwen-Duive land Bruinisse houdt zaterdag 16 december open huis in het nieuwe kantoor aan de Molen straat 63 in Bruinisse. Belang stellenden kunnen er tussen 10.30 en 15.30 uur een kijkje komen nemen. ASSEN - Mensen met een licha melijke handicap kunnen bin nenkort motorrijbewijs halen. Dat is te danken aan een initia tief van oud-motorcoureur Rob Janssen uit Assen. Rapport geestelijke gezondheidszorg MIDDELBURG - Aanbod en gebruik van de verschillende voorzieningen geestelijke ge zondheidszorg in de provincie lopen ver uiteen. Dat staat te lezen in het rapport 'Regioverken ning geestelijke gezondheidszorg Zeeland' van VMC Zeeland. Morgen neemt gedeputeerde G. de Kok het rapport in Middelburg in ontvangst uit handen van directeur M. Luijpen. In het rapport is een vergelij king gemaakt met het lande lijk gemiddelde. De conclusie die hieruit getrokken kan wor den is dat in Zeeland aanbod en gebruik van de voorzienin gen geestelijke gezondheids zorg nogal uiteenlopen. In ver gelijking met het landelijk cijfer is de ambulante zorgca- paciteit van de RIAGG ruim een kwart lager, maar het be zoek ervan juist hoger. Afgezet tegen de Zeeuwse bevolkings prognose tot 2015 ontstaat er een tekort aan intramurale voorzieningen. Volgens het rapport heeft de geestelijke gezondheidszorg „overigens de neiging om als voorziening meer te integreren in de maatschappij". Een effi ciëntere hulpverlening, ver nieuwing van zorg en meer aandacht voor de patiënt lig gen hieraan ten grondslag. Het rapport is een van de ver kennende schakels in een reeks van de Projektgroep re gioverkenning van de Stich ting VMC Zeeland. Op grond van deze verkenningen wordt de gehele Zeeuwse zorgsector in kaart gebracht. De gegevens dienen onder meer om een zo genaamde regiovisie op te stel len. Meerderheid PvdA ziet niets inplannen De categorieën gezinsstrand met veel en gezinsstrand met weinig voorzieningen zijn samengevoegd tot de categorie gezinsstrand. (Fo to: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - „Het is jammer dat dit voorstel niet breder gedragen wordt, maar laten we nu in vredesnaam aan de slag gaan". Een hartekreet van wethouder ir. C. W. Veer- hoek, geslaakt tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening deze week naar aanleiding van de discussie over de strand- nota. Veerhoek kreeg de steun van CDA, VVD en SGP, maar moest tot zijn spijt constateren dat een meerderheid binnen de PvdA-fractie niets ziet in de plannen. Over de strandnota wordt al meer dan een jaar gepraat en inmiddels is het oorspronkelij ke plan op verschillende pun ten aangepast. In eerste instan tie was.het de bedoeling om het strand in Westerschouwen on der te verdelen in zes catego rieën: activiteitenstrand, luxe strand, natuurstrand, naakt strand, gezinsstrand met veel voorzieningen en gezinsstrand met weinig voorzieningen. Minder categorieën In de aangepaste versie gaat het om vier categorieën. Het naaktstrand bestaat in die plannen niet meer als aparte categorie en de twee catego rieën gezinsstrand zijn samen gevoegd tot één. „Dit plan is compacter dan het vorige. maar de intenties zijn overeind gebleven", constateerde VVD- commissielid A. M. Verseput. „Er is duidelijk rekening ge houden met de uitkomsten van de strandenquête". Verseput schaarde zich achter de aangepaste strandnota en had slechts kritiek op wat de tails. Zo drukte hij het college op het hart om nog eens goed te kijken of op bepaalde drukbe zochte strandgedeelten de com binatie gezinsstrand/activitei- tenstrand wel gehandhaafd kan blijven. Verseput zei zich te kunnen vinden in het voor stel om een speciale project groep in het leven te roepen voor het verder in detail uit werken en realiseren van de plannen. Een heel ander geluid kwam van de kant van PvdA-woord- voerder J. C. Hendrikse, spre kend namens een meerderheid van de fractie. Hij constateer de dat uit de strandenquête blijkt dat een meerderheid van de bezoekers tevreden is over het Westerschouwse strand. „Wij hebben niet uit de enquê te gehaald dat het anders zou moeten. Wij vinden de plannen niet zo nodig", aldus Hendrik- se. De PvdA-meerderheid heeft zich vooral gekant tegen een verdeling van het strand in ca tegorieën. Wel vindt de fractie- meerderheid dat de bebording beter moet en dat er meer en betere sanitaire voorzieningen op het strand moeten komen. „Maar verder willen we het strand laten zoals het is". Het CDA, dat eerder bezwaar aantekende tegen indeling in zes categorieën, noemde het aangepaste voorstel 'een aan vaardbaar compromis'. Wel wilde CDA-woordvoerder A. J. Padmos van het college we ten wat er nu precies op de bor den bij het strand aangegeven wordt en hoe deze borden eruit gaan zien. Naaktstrand SGP/RPF/GPV-woordvoerder J. Roukema meldde dat zijn fractie zich kan vinden in de plannen. Hij interpreteerde de uitkomst van de strandenquê te anders dan de PvdA-meer derheid. „Zevenenveertig pro cent van de gasten ziet voordelen in een indeling van het strand in categorieën en dat is toch bijna de helft", al dus Roukema. Over naaktrecreatie maakte Roukema op persoonlijke titel een opmerking. „U weet dat onze fractie tegen naaktrecre atie is. Het is echter bij wet toegestaan en dat is een feit waar we rekening mee moeten houden". In de aangepaste versie van de strandnota is naaktrecreatie toegestaan op gedeelten die aangewezen zijn als natuur strand. Voorwaarde is dat naakt-re- creanten zich houden aan de af spraak dat naakt recreëren niet mag binnen een straal van 300 meter bij een duinover gang. Eén van de stukken na tuurstrand is dat bij het Ver klikkerpad. Roukema pleitte ervoor de naakt-recreanten daar niet links het smalle strand, maar rechts het veel bredere strand op te sturen. Die suggestie werd door de overige fracties én het college overgenomen. Verschillende kerstevenementen in aantocht ze hulp aangeboden", zegt me vrouw W. de Ruiter-Valk van Samen op Weg. Samen op Weg is overigens een instelling van de Gereformeerde en Her vormde Kei'k in Nieuwerkerk. De kerstmiddag voorzag in een meditatie, een kerstverhaal en een vertelling in dialect. Voorafgaand aan Kerstmis worden verspreid over Schou wen-Duiveland, verschillende festiviteiten en bijeenkomsten gehouden. Vrijdag 15 december vindt in de Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee een Ars Musica- kerstconcert plaats, terwijl in de kerk van Noordgouwe het Christelijk Gemengd Koor 'Eén in geest en streven' uit Se- rooskerke (W) aantreedt. Ook zijn er die dag kerstmarkten, en wel in Poortershof in Brou wershaven, het dorpshuis van Dreischor, obs De Meerpaal in Bruinisse en gebouw de Drie hoek in Zierikzee. Zaterdag 16 december is er kerstsnuffelmarkt in het sportcentrum van Haamstede, een kerstmarkt in het dorps huis van Zonnemaire, Onder de Beuze in Zierikzee en in ge bouw De Driehoek. Voor kerstconcerten kunnen lief hebbers terecht in Slot Haam stede voor een Barbershop-uit- voering en in de Jacobuskerk in Brouwershaven voor een zangavond door het Hervormd Kerkkoor Renesse. Verder viert de ANBO-afdeling Wes- NIEUWERKERK - Het dorpshuis in Nieuwerkerk vormde woensdag' het toneel voor een kerstmiddag voor ouderen, georganiseerd door de ANBO-afdeling Duiveland en Samen op Weg. Met het oog op kerst, wor den de komende tijd verspreid over Schouwen-Duiveland, verschillende festiviteiten gehouden, variërend van een kerstmarkt tot concerten. Vorig jaar ging de kerstmid dag voor ouderen in Duive land, niet door. De samenwer king tussen de gemeentelijke soos en de ANBO-afdeling hield op te bestaan. De afde ling zag geen kans het festijn alleen op poten te zetten. „De middag bleek een groot gemis voor de ouderen. De mensen vonden het erg jam mer dat het niet meer door ging. Dat kwam ons al vrij snel ter ore. Daarom hebben wij on- Ruim 85 ouderen kwamen gisteren bij elkaar voor een kerstmiddag. (Foto: Joop van Houdt) 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5