¥oetgasigers voelen zich op hun eigen terrein bedreigd Staatsbosbeheer kapt populieren Mom Plaisir 10 TOP 10 Politie vraagt gemeenten geld voor cursus drugs Kandidaten eilandelijke afdeling- VVD bekend Onderzoek naar relatie bestuur en bestuurden Rugpijn TOP DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 NR 25893 3 Probleem waar mensen zich dagelijks aan storen Het voetpad rond Kaaskenswater wordt veelvuldig gebruikt door fietsers en bromfietsers. (Foto: Joop vati Houdt) ZIERIKZEE - Fietsers en bromfietsers op voet paden: een probleem waar eigenlijk geen oplos sing voor te vinden is. Zo ook niet in Zierikzee. Met name oudere mensen en kleine kinderen ondervinden veel overlast op de voetpaden. En wat misschien nog erger is: ze voelen zich onvei lig. Volgens Rinus van Zetten van de gemeente Zierikzee weet ie dereen wel waar hij wel of niet mag fietsen. Maar toch komen er regelmatig boze brieven van inwoners die op een voetpad bijna omver gereden zijn door een fiets of bromfiets. „Het is een probleem waar sommige mensen zich dagelijks aan sto ren", aldus Van Zetten. Dat is met name het geval op de paden in het park rondom Kaaskenswater, de voetpaden in Poortambacht (langs de bui tenrand, op het Wysantpad en de Kabbelaarsbank en rondom de basisschool Jan Wouter van den Doel) en op de Wandeling en het Slingerbos. Niet overal is het verbod voor (brom)fietsers duidelijk aan gegeven. Volgens Van Zetten kan de gemeente echter niet overal borden gaan plaatsen. Bovendien lost dat het pro bleem niet op. De mensen fiet sen toch wel op de paden en stoepen waar eigenlijk alleen gelopen mag worden. „Dat doe ik zelf ook. Wat dat betreft ben ik niet roomser dan de paus." Eigenbelang Dat velen er zo over denken il lustreert Van Zetten met het verhaal van een vrouw die komt klagen dat haar kinde ren op het voetpad achter het huis van de sokken zijn gere den door een bromfietser. „Dan zeg je tegen zo'n vrouw dat ook de kinderen daar niet mogen fietsen, maar dan blijkt ze dat niet zo erg te vinden. Op dat moment gaat toch het ei genbelang voor." Volgens Van Zetten is het vrij wel onmogelijk op te treden te gen (brom)fietsers die een in- rijverbod negeren.Verbalise ren door de politie is een uto pie. „We moeten met beide be nen op de grond blijven staan. We kennen de prioriteiten van de politie. Daar hoort het ver baliserend optreden tegen fiet sers zeker niet bij Hekken Wel is het mogelijk fysieke i maatregelen te treffen in de vorm van het plaatsen van hekken bij de toegangen van de voetpaden. Van deze hek ken staan er zo'n veertig stuks in de stad. Niet in alle gevallen is zo'n hek echter afdoende. „Daar waar ook een rolstoel of een kinderwagen door moet kunnen, kunnen bromfietsers ook door. En anders rijden ze er omheen en vernielen ook nog eens de plantsoenen", al dus Van Zetten Een voorbeeld hiervan is het park bij Kaaskenswater. Dit park is zodanig aangelegd dat het ook voor mensen in een rol stoel en mensen met een visu ele handicap toegankelijk is. Met name voor de mensen die tot de laatste groep behoren vormen de bromfietsers een gevaar. „Deze mensen horen een brommer wel aankomen, maar kunnen geen kant op. Ze kunnen alleen stokstijf blijven staan en hopen dat er niets ge beurt. Gelukkig is dat tot nu toe het geval", aldus Van Zet ten. In november 1996 aanplant nieuw bos SCHUDDEBEURS - Staatsbosbeheer is giste ren, woensdag, begonnen met het kappen van 280 populieren in Schuddebeurs. De bomen staan in het boscomplex bij landgoed Mon Plai sir. Het is de bedoeling dat volgend jaar novem ber een nieuw populierenbos wordt aangelegd. De werkzaamheden duren tot half januari 1996. De populieren die nu gekapt worden zijn ongeveer 40 jaar oud en in bosbouwtermen kap- rijp. Het merendeel van de bo men is volgens D. J. Fluyt van Staatsbosbeheer nog redelijk vitaal en dat is ook de reden dat de bomen nu gekapt wor den. „De handel neemt nu een maal geen half verrot hout af", aldus Staatsbosbeheer in een persbericht. Beheersplan De werkzaamheden moeten volgens Staatsbosbeheer ge zien worden als normale be- heerswerkzaamheden. Vol gens het beheersplan voor de bezittingen van Staatsbosbe heer in Schuddebeurs moet in het bosgedeelte waar nu de populieren geveld worden weer een nieuw populierenbos aangelegd worden. „Het gaat in feite om verjon ging van het bos", legt Fluyt uit. In november volgend jaar, als het blad van de bomen is, wordt begonnen met de aan plant van het nieuwe bos. Dat zal voor negentig procent uit populieren gaan bestaan. De overige tien procent gaat be staan uit abelen en wilgen. In de struiklaag wordt els, haze laar, vlier, veldesdoorn en meidoorn geplant. Gekozen is voor de populier, omdat dat een snelgroeiende boom is die in de regel rechte stammen vormt. Het hout is opgekocht door een houthan delaar uit Groningen. Het hout wordt volgens Fluyt gebruikt in de vezelindustrie en ook worden er pallets gemaakt van het populierenhout. In totaal bezit Staatsbosbe heer ongeveer 20 hectare bos in Schuddebeurs. De bomen die nu gekapt worden staan in een 1.7 hectare groot boscomplex bij Mon Plaisir. De .gebouwen van het landgoed en een ge deelte van het bos zijn in eigen dom en beheer bij Staatsbosbe heer. Wat de kap van de populieren Staatsbosbeheer oplevert is volgens Fluyt moeilijk te zeg gen. „Rijk hoeven we er niet van te worden en dat worden we ook niet. Het kappen doen we immers niet zelf, maar dat wordt uitbesteed", aldus Fluyt. De handel bepaalt de prijs en die is weer afhankelijk van de kwaliteit van het hout. TIENTJES (ft GOUDQVVAARD Gisteren, woensdag, werd begonnen met het kappen. De werkzaamheden duren tot half januari. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG - De violist Wil lem Noske is woensdagavond in zijn woonplaats Den Haag op 77-jarige leeftijd overleden. Wethouder: Dit is taak rijk BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede is irritatie ontstaan over het verzoek van de po litie in het Oosterscheldebekken om mee te be talen aan een cursus over drugs voor het politie personeel. „Bij mij gaan bij een dergelijk verzoek de haren overeind staan," zei wethouder G. J. W. van der Salm dinsdagavond in de raadscommissie welzijn. „Het gaat weliswaar om het luttele bedrag van 500 gulden, maar het is het principe. De werkgever (het rijk, red.) schiet hierin tekort en nu doet de politie een beroep op de ge meenten." Volgens het schriftelijk ver zoek van de korpsleiding is er onder het personeel sprake van een kennisachterstand op het gebied van drugs. De poli tie is niet op de hoogte van de meest recente middelen. Daar voor gaan agenten een cursus volgen. De gemeente Zierikzee heeft het verzoek om deze bij drage volgens Van der Salm in middels gehonoreerd. De vergadering in Burgh- Haamstede reageerde met ver bazing op het verzoek. „Ik dacht dat de politie zulke din gen gewoon wist," zei een com missielid. De gehele commis sie, inclusief Van der Salm, stelde met nadruk dat scholing van politiepersoneel een taak is van de rijksoverheid. Toch achten sommige commis sieleden het bijspijkeren van de kennis bij de politie belang rijk genoeg om het gemeente lijk budget aan te spreken. De discussie resulteerde in een verdeeld advies aan burge meester en wethouders. Van der Salm greep de gelegen heid aan voor het uiten van nog wat oud zeer aangaande de politie. „Westerschouwen heeft afgelopen zomer 20.000 gulden betaald om de veilig heid van de politie in Renesse te kunnen garanderen. Het is nog zeer de vraag of we dat ko mende zomer ook zullen doen. Met de inzet van parkeerwach ten en nog wat kleine zaken er bij hebben we dit jaar ergens tussen 100 en 120 duizend gul den betaald aan zaken die bij het rijk thuishoren." 'Gevaarlijk' Na afloop van de vergadering zei Van der Salm het een „ge vaarlijke ontwikkeling" te vinden dat gemeenten gaan be talen voor politiezorg. „Als dit fenomeen doorzet, krijg je straks rijke gemeenten die po litiebescherming kunnen ko pen en arme gemeenten die dat niet kunnen. Dat heeft weer tot gevolg dat vermogende mensen bij elkaar gaan wonen, waardoor je een scheiding in de samenleving teweeg brengt." DREISCHOR - Op de algemene ledenvergade ring van de VVD- afdelingen op maandag 18 de cember in Dreischor, worden de kandidaten voorgesteld voor het algemeen bestuur van de tijdens de bijeenkomst op te richten VVD-afde- ling Schouwen-Duiveland. Het voorzittersoverleg stelt de volgende kandidaten voor als algemeen bestuur van de eilan delijke afdeling: voorzitter ir J. P. Verseput uitZonnemaire, vice-voorzitter ing. A. J. Hanse uit Haamstede, secretaris K. Dekker uit Haamstede en pen ningmeester R. J. F. van den Bergh uit Zierikzee. Als leden worden voorgesteld: mevrouw L. G. C. van Dijke- van de Yate uit Noordgouwe, mevrouw C. A. den Baars-Al- berts uit Haamstede, Th. M. Ketting uit Bruinisse, G. M. Vlug uit Kerkwerve en P. Greefhorst uit Oosterland. Tot aanvang van de ledenver gadering kunnen tegenkandi daten worden gesteld, mits die de steun hebben van tenminste tien leden. De tegenkandidaten moeten bij. hun kandidatuur, een een voudige curriculum vitae aan de algemene ledenvergadering voorleggen. Kamerlid Verder zal op de vergadering spreken mr. J. A. te Veldhuis, lid van de WD-Tweede Ka merfractie. Hij gaat in op de actuele politiek. De vergade ring wordt gehouden in het dorpshuis van Dreischor, de aanvang is om 20.00 uur. Voor en na de herindeling ZIERIKZEE - „Uniek in Nederland," zo noe men gedeputeerde staten het plan om op Schou wen-Duiveland een onderzoek te doen naar de relatie tussen gemeentebestuur en de burgers, oftewel bestuur en bestuurden. Het onderzoek wordt in janu ari, uiterlijk februari gehou den. De datum is afhankelijk van de beslissing yan het mi nisterie van binnénlandse za ken op het subsidieverzoek dat de stuurgroep herindeling Schouwen-Duiveland heeft ge daan. Het onderzoek gaat bijna 80.000 gulden kosten. Het. pro vinciebestuur neemt hiervan 20.000 gulden voor zijn reke ning. Ook de minister is ge vraagd een kwart van de kos ten te betalen. De andere helft zal worden opgebracht door de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland. Gedeputeerde staten zijn zeer te spreken over het plan om de burgers te vragen hoe zij over hun gemeentebestuur denken. Temeer daar de inwoners zo wel voor als na de herindeling om hun mening wordt ge vraagd. Zo kan worden vastge steld of het samenvoegen van gemeenten van invloed is op de afstand tussen de burger en zijn gemeentebestuur. Het is voor het eerst dat in Nederland dergelijk onderzoek wordt ge daan. Enquête De vorm waarin het onderzoek wordt gehouden staat nog niet vast. Voorzitter C. Dietvorst van de stuurgroep herindeling: „Dat kan onder meer een en quête zijn, maar die keuze laat ik over aan het bureau dat het onderzoek gaat doen." De opdracht gaat naar het SGBO, het onderzoeksbureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Om regel matig te overleggen over de concrete invulling van het on derzoek en de voortgang er van, wordt een begeleidings groep ingesteld. Gedeputeerde G. de Kok maakt daar deel van DEN HAAG - Ruim de helft van de verzorgenden en ver pleegkundigen in verzor gingstehuizen had het afgelo pen jaar last van rugklachten. Driekwart wijt dit aan het werk. Dit blijkt uit een onder zoek van het NIVEL (Neder lands Instituut voor onderzoek in de gezondheidszorg) dat van daag in Dronten op een sympo sium is gepresenteerd. o een Top-10 van leuke en originele kado's onder een tientje! ui*'s t ha* .(V GOUD0WAARD Verwachting t/m maandag 18 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 1 graad - Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 08.42, onder 16.26 Maan op 00.16, onder 12.42 Laatste Kwartier: 15 dec. (06.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig koud. Vannacht komen er opklaringen voor en vriest het in het noordoosten een graad of 4 terwijl het dan in het wes ten rond -1 graad is. De kans op ma tige vorst is klein omdat het van nacht flink blijft waaien. Boven land staat een matige tot vrij krachtige oost- tot noordoostenwind; aan de kust waait het krachtig of hard. Pas morgen in de loop van de dag neemt de wind iets af. De middagtempera- tuur komt uit op ongeveer -1 graad en de zon schijnt geregeld. In het zui den komen nog wolkenvelden voor maar het blijft droog. Het droge weer danken we aan een hogedrukge- bied. Het zwaartepunt daarvan ver plaatst zich langzaam van Schotland in de richting van onze omgeving. Ook tijdens het weekeinde blijft het daardoor droog en laat de zon zich af en toe zien. Overdag schommelt het kwik rond het vriespunt en 's nachts vriest het licht tot matig. Na het weekeinde wordt het iets minder koud; de wind draait dan geleidelijk naar noordwest. Het gevolg is wel dat de kans op sneeuw toeneemt. TIENTJES een Top-lO van leuke en originele kado's onder een tientje! GOUD0WAARD DEN HAAG - Staatssecretaris Schmitz (justitie) voelt niets voor de suggestie van CDA en regeringspartij VVD om asiel zoekers met een tijdelijk ver blijfsvergunning langer dan de huidige termijn van drie jaar in onzekerheid te laten of ze in Nederland mogen blijven. Dat maakte ze woensdag in de Tweede Kamer duidelijk. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3