Plan voor expos i Is tijdens Vrouwendag WEEKEND RECEPT Nieuw type raambeveiBiging dier in het vizier Acht Schouwse kunstenaars op winterexpo Kunstkring Stijgend aantaO aanvragen van Zonnebloemvakanilies Nieuwe historische roman Peter Berling Probate methode om inbrekers te weren Crosshead en Scaloway genomineerd popprijzen Twee zwervers gevonden Kerstmarkt Poortershof Creatieve vrouwen gezocht In 35 jaar 75.000 deelnemers Rijnlands gemarineerd paardevlees met rozijnen WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Inbrekers hebben drie favoriete plaatsen om zich toegang te verschaffen tot een woning: ramen, deuren en lichtkoepels. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Er gaat geen minuut voorbij of iemand wordt wel slachtoffer van een inbraak. Vorig jaar werden er in ons land niet minder dan een half miljoen inbraken gepleegd en dat aantal stijgt helaas elk jaar verder. Om dit te voorkomen levert Secubar een traliewerk van verzinkt staal dat het vrijwel onmogelijk maakt voor een inbreker om binnen te komen door het raam. De meeste methoden doen pas hun werk wanneer de inbreker zich al in huis bevindt en nog net zijn slag kan slaan. Die in breker heeft eigenlijk maar twee manieren om binnen te komen: door een raam of door de deur. Van alle inbraken ge schiedt dan ook 99,9 door het forceren van ramen of deuren. Voor de beveiliging van ramen zoals bovenlichten, zijlichten, wc-raampjes, tuimelramen, kelderramen, ventilatieraam- pjes, lichtkoepels en dakra men is er nu de SecuBar. Het traliewerk is door de bewoner zelf te plaatsen en borgen met' de bijbehorende sloten. Secu Bar levert een probate oplos sing om dieven buiten te hou den terwijl het uitzicht niet door tralies wordt bedorven. Inbraak in gebouwen bezorgt mensen, bedrijven en verzeke ringsmaatschappijen elk jaar een schade van vele honderden miljoenen guldens. Daarmee is nog niet eens het ergste leed ge leden. Want inbraak veroor zaakt ook een groot gevoel van onveiligheid. De ervaring leert namelijk dat veel dieven er graag een gewoonte van ma ken terug te keren naar plaat sen waar ze eerder succes had den. De politie adviseert niet voor niets ramen en deuren te voorzien van een goede bevei liging, waardoor een hindernis ontstaat om binnen te komen. Zo'n barrière kost tijd en het slopen maakt meestal lawaai. Dieven hebben daar een hekel aan en dikwijls is dat al genoeg •om ze af te schrikken. Hekwerk In vroeger tijden werd voor de beveiliging vaak gebruik ge maakt van kunstig smeedijzer- werk. Maar niemand wil te genwoordig dagelijks achter tralies leven. Spijlen en hek ken voor de ramen wordt door de meeste mensen dan ook als hinderlijk ervaren. SecuBar levert samen met goed hang en sluitwerk een effectieve raambeveiliging. Het is een van verzinkt staal gemaakt traliewerk, dat met twee slo ten is te bevestigen. Zo ont staat 's avonds, in het week end, tijdens' vakanties en wanneer dat verder nodig is, een perfecte barrière. SecuBar is ook bijzonder geschikt voor het optimaal beveiligen van de ramen van vakantiehuisjes. Naast de verwijderbare en her plaatsbare SecuBar is er een SecuBar Special. Dat is een se- mi-permanente beveiliging voor ramen en nooduitgangen, die snel kan worden geopend met een speciale trekkabel, waardoor het raam weer volle dig toegankelijk wordt. Bij brand en in andere noodgeval len kunnen slaapkamers van woningen en hotels meteen worden verlaten. Tot slot is er ook een perma nente raambeveiliging, de Se cuBar Single. Deze is vooral geschikt achter bovenlichten, raampjes van souterrains, kel ders en andere ramen waar een permanente beveiliging ge wenst is. De SecuBar Single kan ook uitstekend worden toegepast onder kleinere licht koepels. Voor klap- en tuimel ramen is een speciale valraam beveiliging verkrijgbaar. Eenvoudig Alle SecuBar modellen zijn verkrijgbaar in verschillende afmetingen. Ze zijn uitschuif- baar, dus ze passen altijd. Het SecuBar programma is ver krijgbaar bij doe-het-zelf-za- ken en ijzerwarenwinkels. Met de duidelijke Nederlandse handleiding en het bijgelever de montagemateriaal is het aanbrengen op of in het kozijn in een handomdraai klaar. Voor de extra beveiliging van deuren is er de door de politie geteste en geadviseerde Secu Strip. Samen met de SecuBar is daarmee een perfecte bevei liging voor het hele huis voor handen. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse bands Crosshead en Scaloway zijn genomineerd voor een van de Zeeuwse popprijzen. Crosshead in de categorie voor de beste CD. Scaloway dingt mee naar de prijs voor de beste demo. Crosshead dankt de nominatie aan de CD Say no more. Deze CD werd 2 april uitgebracht. De CD geeft een dwarsdoor snede van de nummers die de band tijdens optredens ten gehore brengt. Te horen zijn onder andere covers van Thin Lizzy, Gary Moore en Bruce Springsteen. Behalve Cross- head is ook de Vlissingse rock groep Bl0f genomineerd in de categorie voor de beste CD. Bandleider Kees de Feiter van Crosshead is zeer verguld met de nominatie. En ook al is hij zich ervan bewust in Bl0f een grote concurrent te vinden; he lemaal kansloos acht hij Crosshead niet voor de Zeeuw se popprijs. „Is het niet in de categorie voor de beste CD, dan toch voor de publieks prijs", aldus De Feiter. Voor Bij het dierenasiel aan de Zandweg i?i Zierikzee is 20 november een ongeveer één jaar oud teefje gebracht. Ze is vermoedelijk een gestroomde kruising Mechelse herder/Bouvier. Deze hond-zie fo to - is gevonden in de Deurloostraat (Poortambacht) in Zierikzee. De eigenaar xoordt verzocht contact op te nemen met het asiel. Maandag 11 december is een kmising Labrador gevonden bij Port Zélande. Dit donkerblonde teefje is ondergebracht in het asiel. De eigenaar van deze hond wordt ook gevraagd zich in ver binding te stellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 0111- 417013. Er zitten 45 katten en zes honden. De kater Buster is ge plaatst. Er kwam een vijftal reacties op deze kat. (Foto: Marijke Folkertsma) deze publieksprijs kan ieder een zijn voorkeur door middel van een briefje bekend maken bij de Stichting Popmuziek Zeeland. De Feiter hooopt dat veel mensen van Schouwen- Duiveland op deze manier een stem op Crosshead uitbrengen. Gezien het enthousiasme tij dens de optredens moet dat volgens hem mogelijk zijn. Ook Etienne van Oeveren was blij verrast met de nominatie van zijn band Scaloway in de categorie voor de beste demo. De demo (zonder titel) werd be gin dit jaar uitgebracht. Er prijken drie eigen nummers op. Door de jury van de Zeeuw se Popprijzen wordt de demo omschreven als „een frisse de mo, energiek, goede sound, strak gespeeld." Behalve Scaloway zijn in de categorie voor de beste demo genomineerd: In Geval van Noot, Them Bones en Down to Earth. Over de kansen van Scaloway laat Van Oeveren zich niet uit. „De drie andere bands hebben ook een goede demo gemaakt. Ik zou niet we ten wie straks de eerste prijs in de wacht sleept." De winnaars van de Zeeuwse popprijzen worden donderdag avond 28 december bekend ge maakt in Theatercafé Schut tershof in Middelburg. Mensen die deel willen nemen aan de publieksjury moeten voor 19 december hun voorkeur ken baar maken bij de Zeeuwse Popprijzen, Postbus 72, 4330 VB Middelburg BROUWERSHAVEN - In het Woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven wordt vrij dag 15 december voor de derde keer een kerstmarkt gehou den. Brouwse ondernemers, hobby isten, organisaties en bewo ners van Poortershof presente ren zich deze dag met een veelheid aan kerstartikelen in de recreatieruimte en de hal van het woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat. De markt is geopend van 10.00 tot 16.00 ZIERIKZEE - Het 8 maart-team Schouwen-Dui- veland Internationale Vrouwendag is op zoek naar creatieve vrouwen die een steentje bij wil len dragen aan wat een 'massale' expositie moet worden in het MFC in Zierikzee tijdens de Internationale Vrouwendag'. Wat het comité wil is een mas sale, veelkleurige en kunstzin nige expositie in de aula van het MFC. De opdracht aan vrouwen is om individueel of samen met andere vrouwen een kunstwerk te produceren. Dat mag een schilderij zijn, maar ook een wandkleed, een beeld, een tekening of een ets. Thema Daarbij staat het thema Vrou wen nemen de ruimte centraal. Aanleiding voor de expositie is de aanbieding en onthulling van een vrouwenbeeld dat door een beeldend kunstenares wordt vervaardigd. Dit beeld wordt door het 8 maart-team geschonken aan het MFC. Het is de bedoeling dat het beeld een plaats krijgt in de hal van 'het MFC. Iedere vrouw die de uitdaging aan durft te gaan kan mee doen. Het is de bedoeling dat het thema zo inspirerend en herkenbaar mogelijk tot uit drukking wordt gebracht in het werkstuk. De deelneem sters dingen mee naar de wis- selprijs, een kleine replica van het beeld dat aan het MFC wordt geschonken. De werkstukken worden beke ken door een jury bestaande uit drie professionele Schouw- se kunstenaressen: Addy Bliek, Hedi Bogaers en Marja de Lange. De jury maakt haar keuze be kend tijdens een feestelijke avond op 8 maart. De maakster van het winnende beeldje ont vangt een wisselprijs. Viering Het 8 maart-comité wil van de viering van de Internationale Vrouwendag op Schouwen- Duiveland een jaarlijks terug kerend evenement maken waaraan een culturele wed strijd gekoppeld wordt. De expositie wordt vrijdag middag 8 maart 1996 - de Inter nationale Vrouwendag - geo pend door teken- en schilderdocente Anneke Ley- dekker. MIDDELBURG - Schouwen-Duiveland is goed vertegenwoordigd tijdens de winterexpositie van de Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal in Middelburg. Op deze expositie tonen tweeën twintig kunstenaars - waaronder acht van Schouwen-Duivelandse bodem - hun werk. De tentoonstelling gaat zaterdag 23 december van start. Dit jaar is gekozen voor een verfrissend uitgangspunt. De veertien exposerende leden hebben gezamenlijk voor nog negen gast-exposanten ge zorgd. Dat maakt van de expo sitie een zeer afwisselende. Ge toond worden onder meer schilderijen, beelden grafiek, gemengde technieken, teke ningen, objecten, foto's en ke ramiek. Tessa Braat uit Zierikzee maakt al sinds 1957 keramiek. In haar werk heeft zij zich toe gelegd op het spel van vloeien de glazuren. Dagelijks expo seert de Zierikzeese kunste nares samen met haar echtge noot. Ad Braat - die ook mee doet aan de expositie - in het Burgerweeshuis in Zierikzee. Ad Braat is al 51 jaar actief als beeldhouwer. Hij presenteert op de winterexpositie in Mid delburg vier beelden: Lezende clown, Botanicus, Politicus en Verkeerd gevallen. Kunstena res Hans Cool uit Kerkwerve presenteert schilderijen. Miems van Citters uit Burgh- Haamstede ziet zichzelf als handwerksvrouw. Voor haar lopen de disciplines schilde ren, etsen en beeldhouwen naadloos in elkaar over. Zij werkt zowel naturalistisch als bijna abstract. Graficus Saskia Eggink uit Nieuwer- kerk is al vijftien jaar actief als graficus en beeldend kunstenaar. Haar atelier is in Zierikzee gevestigd. Jan Jong- schaap uit Zierikzee heront dekte het schilderen drie jaar geleden. Het kernbegrip voor hem is 'vrijheid'. Margreet Leij dekker - even eens uit Zierikzee - behoort tot de jongere garde. Zij presen teert tijdens de winterexposi tie twee series in gemengde techniek in zwart-wit. Fransje van der Swan uit Dreischor gaf jarenlang tekenles, maar wil nu vooral zelf schilderen. Zij is geobsedeerd door het Schouw se landschap en schildert voor al landschappen en zeegezich ten. Leen van Duivendijk uit Mid delburg was onlangs in het nieuws met zijn project in een nieuwbouwwijk in Vlissingen. Beeldhouwster Hansje den Hollander uit Den Haag toont werken in steen en brons. Renée Mink uit Kortgene pre senteert zich met aquarellen op rijstpapier, een gouache en een beeld. Klei Gerda Rutters uit Middelburg boetseert veel in klei. Zij komt met drie geboetseerde portret ten in brons en aluminiumce- ment. Rijnhard Schregardus uit Middelburg werd vooral bekend als materieschilder. Hij toont tien kleine werkjes over Middelburg. Rien van Zeist uit Weert toont op de ex positie twee grote zwart-wit naakten. De tentoonstelling is vanaf za terdag 23 december dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot zon dag 7 januari 1996. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - De nationale vereniging de Zonnebloem begroet in 1996 haar 75.000ste vakantiegast. Tot nu toe namen onge veer 70.000 langdurig zieken, lichamelijk ge handicapten en hulpbehoevende ouderen aan een aangepaste Zonnebloemvakantie deel. Vol gend jaar, als het vakantiewerk van de Zonne bloem 35 jaar bestaat, komen daar bijna 5800 vakantiegangers bij. handhaven. Naast algemene medewerkers, zet de Zonne bloem een groot aantal mensen met een specifieke deskundig heid in, zoals artsen, fysiothe rapeuten, diëtisten en maar liefst 1200 verpleegkundigen en ziekenverzorgenden. „In 1986 hadden we vierdui zend vakantiedeelnemers," weet Zonnebloemdirecteur Joh. G. Klaassen zich nog goed te herinneren. „De laatste tien jaar hebben we onze capaciteit dus met bijna vijftig procent vergroot. Als de voorspellin gen uitkomen mogen we in 1996 op 10.000 aanmeldingen rekenen," vertelt de heer Klaassen. Het liefst zou de Zonnebloem alle aanvragen honoreren, maar dat is finan cieel en organisatorisch niet haalbaar. Bovendien kiezen ze bewust voor kwaliteit boven kwantiteit. Meer dan de 5800 vakantieplaatsen kunnen vol gend jaar niet gerealiseerd worden. Aandacht Die kwalitatieve aandacht spitst zich momenteel onder meer toe op twee hoofdlijnen. Allereerst heeft de Zonne bloem zich, vooral met het oog op de enorme groei van het aantal aanvragen, bezonnen op de doelstelling van de aange paste vakanties. „De uitkomst daarvan is dat we vinden dat de zieken en gehandicapten die de meeste verpleging en ver zorging nodig hebben het eerst voor een Zonnebloemvakantie in aanmerking moeten blijven komen," vertelt directeur Klaassen. „De mate van hulp behoevendheid is dus door slaggevend." Vrijwilligers Daarnaast hecht de Zonne bloem veel belang aan de kwa liteit van de diverse vakantie accommodaties. „De accommodaties moeten aan sluiten bij de wensen en per soonlijke behoeften van de deelnemers", legt de heer Klaassen uit. „Bovendien moeten ze qua aanpassingen en voorzieningen aan hoge nor men voldoen." Een goed voor beeld is het hypermoderne bungalowpark Stroombroek in Braamt (bij Doetinchem) dat de Zonnebloem in 1996 aan haar vakantie-aanbod toe voegt. „Werkelijk een schitte rend complex, met behalve al le noodzakelijke aanpassingen en voorzieningen een groot aantal toegankelijke facilitei ten", aldus de directeur van de Zonnebloem. De Zonnebloem heeft in 1996 meer dan zesduizend vrijwilli gers nodig voor de begeleiding en medische/verpleegkundige verzorging van de ruim 5800 zieke en gehandicapte vakan tiegangers. Er is ongeveer één vrijwilliger op één deelnemer nodig om kwaliteitszorg te Verpleegkundigen Ruim éénderde van de vakan tiedeelnemers van de Zonne bloem gaat als passagier op het totaal aangepaste hotelschip ms De Zonnebloem mee. Het 'varend hotel', dat jaarlijks 33 Rijnreizen naar Duitsland en twee reizen over de Nederland se wateren maakt, begint in 1996 aan zijn elfde vaarsei- zoen. Volgend jaar wordt de 25.000ste zieke/gehandicapte passagier aan boord verwel komd. In 1996 bestaat het programma uit groepsvakanties voor indi- viduelen, (echt)parenvakan- ties, gezinsvakanties en va kanties voor thuiswonende (echt)paren, waarvan één der partners dementerende is. Sinds de eerste Zonnebloemva kantie in 1962 is niet alleen het aantal aanvragen enorm toege nomen, vertelt directeur Klaassen. Tendens „Ook werden we in die 35 jaar steeds met zwaar hulpbehoe vende mensen geconfronteerd. Die tendens zal zich in de toe komst voortzetten." De consequenties voor de Zon nebloem laten zich wel raden: „Dat betekent dat we in de toe komst vooral ook een beroep moeten blijven doen op men sen met een verpleegkundige achtergrond." U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram borstlappen 60 gram boter Marinade: Vg liter krachtige rode wijn azijn |/g liter water V2 liter wijn zout V2 kopje suiker Bouquet garni (1 prei, 2 mid delgrote wortelen, 1 ui met schil, V2 knolselderij, alles fijn gesneden, 1 eetlepel gek neusde peperkorrels, 2 thee lepels jeneverbessen, Vo laurierblad, 2 kruidnagelen) 1 eetlepel tomatenpuree 1 eetlepel mosterd Voor de saus: 5 deciliter rode wijn 2 deciliter runderbouillon 60 gram rozijnen aardappelzetmeel om te bin den Meng de voor de marinade bedoelde ingrediënten. Leg het vlees in de marinade. Voeg het bouquet garni toe samen met tomatenpuree en mosterd. Dek het vlees met een deksel af en laat het een dag lang in de koelkast mari neren. Neem het vlees uit de marinade en laat het uitlek ken en droog het af met keu kenpapier. Verwarm de oven voor op 180°C of gas- stand 4. Braad het vlees in een hoge pan in de boter aan. Blus het af met de marinade en zet het vervolgens in de oven. Overgiet het vlees re gelmatig met de marinade. Als de vloeistof is verdampt, overgiet het dan nog eens met de rode wijn en bouillon en laat het vlees dan afge dekt smoren. Druk het bou quet garni en het bouillon door een puntzeef. Meng de geweekte rozijnen door de saus. Bind de saus nog eens naar wens met een beetje water en aardappelzetmeel. Lekker met aardappelkoek jes, stoofpeertjes en diverse koolsoorten. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1700 kJ (405 kcal) Eiwit: 32 gram Vet: 14 gram Koolhydraten: 38 gram ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De Duitse au teur Peter Berling, bekend van De naam van de roos en Montaillou, heeft een nieuwe histori sche roman geschreven: De kinderen van de Graal. De Duitse auteur is voor het eerst in het Nederlands te lezen. In De kinderen van de Graal wordt op boeiende wijze be schreven hoe twee kinderen worden bedreigd door hun er fenis, het koningschap. De beschermengel van de twee kinderen Rog en Yeza is de Vlaamse franciscaanse mon nik William Roebroeck. De schrijver heeft de originele ge schriften die deze monnik ach tergelaten heeft gebruikt om zijn boek te schrijven. Het verhaal begint in 1244. Vanuit het verre Sicilië heerst Frederik II, één van de Hohen- staufen, over het Romeinse Rijk. In Rome regeert Innocen- tius IV over een kerk die steeds meer bij de wereldlijke poli tiek betrokken raakt. In deze situatie gehoorzaamt Lode- wijk IX van Frankrijk aan de oproep van de paus en stuurt een leger naar Montségur, de onneembare ketterburcht in de weerbarstige Languedoc. Het koningschap van de twee kinderen zou de wereldreligies' kunnen verenigen, maar dat is een zware taak. Gesteund door William Roebroeck raken ze betrokken bij een machtsstrijd waarbij grote machtsbelangen en een groot plan dat zowel eên spiritueel geheim als een wereldlijke samenzwering vormt. Het boek is uitgegeven door uitgeverij NAS en is mooi geïl lustreerd met tekeningen en kaarten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 16