Geslaagd eerste optreden Bruse majorettes Vivace €201 GOED KOOP Nieuw aanbod Z VU-cursussen Toch subsidie voor bewoners De Veste Kerstmarkt Poortershof Man bestuurt auto zonder rijbewijs Hardrijders Onder invloed Autoradio's gestolen Inbraken Renesse Personenauto aangereden Kerstconcert Boete voor slaan van schoonmoeder Elzen teruggezet op oude stobben 'Dramatische ontwikkeling' economie baart veel zorgen MAANDAG 11 DECEMBER 1995 NR 25891 Opperste concentratie bij de majorettes van het Bruse Vivace. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - Na tien maanden keihard werken was het vrijdagavond eindelijk zover voor de majorettes van Vivace uit Bruinisse. Voor het eerst traden ze voor het voetlicht. En al was het voor eigen puhliek in het eigen dorpshuis. De zenuwen gierden sommigen door de keel. Maar dat was aan de show niet te merken. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Zierikzee willen de bewonerscommissie van De Veste toch subsidie verlenen voor een bedrag van maximaal 795 gulden. Eerder wees het col lege een verzoek om subsidie af omdat De Veste niet valt onder de Wet op de bejaardenoorden (Who). De zaal in het dorpshuis was met 150 mensen bijna geheel uitverkocht. De majorettes van Bruinisse onder leiding van Diann'e Stander werden bijgestaan door de zusterver eniging, met dezelfde, naam uit Oude-Tonge, onder leiding van Germa Jansen. Afwisselend gaven zij een staaltje van hun kunnen weg op het podium. Voor de pauze werden de oefe ningen uitgevoerd op muziek van onder anderen Marco Bor- sato, Guus Meeuwis en John ROTTERDAM. - Zondagoch tend omstreeks acht uur zijn op de A16 tussen Rotterdam richting Dordrecht twintig per sonenauto's betrokken geraakt bij een kettingbotsing. BROUWERSHAVEN - In het Woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven wordt vrij dag 15 december voor de derde keer een kerstmarkt gehou den. Brouwse ondernemers, hobby isten, organisaties en bewo ners van Poortershof presente ren zicli deze dag met een veelheid aan kerstartikelen in de recreatieruimte en de hal ■van het woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat. De markt is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Denver. Na de pauze stond de show van Vivace geheel in het teken van Kerstmis. De majo rettes hadden voor deze gele genheid hun danspakjes ver wisseld voor het pak van de kerstman. Ze voelden zich er blijkbaar prettig in, want ze voerden hun show met veel en thousiasme uit. Verwarring Ze werden- hierbij geholpen MIDDELBURG - Het bestuur van het departement Zeeland van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel legt de schuld van de „dramatische ontwikkeling' van economie en werkgelegen heid in Zeeland direct bij de rijksoverheid. Dat schrijft het bestuur in een brief aan minis ter Wijers van economische za ken. Volgens het bestuur heeft het rijk door een verplaatsing van rijksdiensten voor het Zuid westen naar vooral Breda en Dordrecht, er mede voor ge zorgd dat Zeeland weer in de periferie terecht is gekomen. Hierdoor is de werkloosheid binnen drie jaar in snel tempo opgelopen tot een van de hoog- door instructrice Dianne Stan der. Deze had zich achter in de zaal opgesteld en deed alle oe feningen mee. Om verwarring bij haar majo rettes te'voorkomen deed ze dat met de rug naar het podi um toe gekeerd. Zodoende heeft ze weinig van het optre den gezien. „Maar zo nu en dan heb ik gekeken en het ging fan tastisch. Als je ziet dat we nog maar tien maapden bezig zijn, heeft het al mijn verwachtin gen overtroffen." In de afgelopen tien maanden is er dan ook veel gebeurd. Na dat Dianne het idee had opge vat ook in Bruinisse een majo- rettenpeloton op te richten, meldden zich direct twintig ge gadigden. Hiermee ging zij aan de slag. „Ik heb ze eerst leren lopen. Naarmate de tijd vor ste percentages van het land. Bovendien hebben onderzoe ken volgens het bestuur uitge wezen dat de groei van de werkgelegenheid op ongeveer de helft ligt van de landelijke prognose. Aanleiding tot het schrijven van de brief vormt de vorige week gepresenteerde re-orga nisatie bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Door deze re-organisatie ver dwijnen er minstens 425 ba nen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben richting de mi nister in dezelfde bewoordin gen hun ongerustheid uitge sproken over de economische ontwikkeling in Zeeland. Met dien verstande dat zij niet de beschuldigende vinger naar de rijksoverheid opsteken. derde kwamen daar draaien bij en vervolgens de echte oefe ningen", aldus Dianne. Volgens haar is het de bedoe ling volgend jaar oktober aan een festival deel te nemen. Wanneer dit alles naar wens verloopt is het de bedoeling dat de majorettenpelotons uit Bruinisse en Oude-Tonge geza menlijk aan wedstrijden deel gaan nemen. Wat daar van'kan komen werd vrijdagavond duidelijk aan het slot van het optreden. Ge huld in witte pakken en met speciaal blacklight op hen ge richt zorgden beide pelotons voor de apotheose van de avond. Dianne ziet het dan ook wel zitten. „De inzet is in ieder geval bij iedereen aanwezig en dat geeft vertrouwen voor de toekomst." ZIERIKZEE - Aan de Haring- vlietstraat in Zierikzee is vrij dag een 21-jarige man uit Zie rikzee aangehouden die een auto bestuurde zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De man verklaarde bij zijn aanhouding dat hij zijn rijbe wijs niet bij zich' had. Toen de politie naar zijn naam vroeg gaf hij een valse naam op. Con trole wees uit dat de man geen rijbewijs had. Zowel hiervoor als het opgeven van een valse naam kreeg hij een proces-ver baal uitgereikt. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Caland- weg in Zierikzee, vrijdag, reed slechts één van de 128 passe rende voertuigen te hard. Twee snelheidscontroles bui ten de bebouwde kom leverden 35 overtredingen op. De hardrijder op de Caland- weg passeerde de radarappara- tuur met een snelheid van 65 kilometer per uur, vijftien ki lometer harder dan toege staan. Op de Weg naar de Val bij Zierikzee ging het vrijdag avond aanzienlijk harder. Hier reed een van de voertuigen 55' kilometer te hard. Daarnaast passeerden nog eens zestien voertuigen de radarappara- tuur met een te hoge snelheid. Op de N59 bij Nieuwerkerk waren dit er achttien van de 345. ZIERIKZEE - Aan de Gracht- weg in Zierikzee is zaterdag- een twintigjarige man uit Zie rikzee aangehouden die onder invloed van alcohol een auto bestuurde. Bij controle op het politiebu reau blies de man 720 ug/1, ruim drie keer de maximum toegestane waarde. De man kreeg een dagvaarding uitge reikt en moest zijn rijbewijs inleveren. Dit kon hij echter niet overleggen, zodat ook hiervoor proces-verbaal werd opgemaakt. Het was D66-fractievoorzitter J. Th. M. van der Veer die en kele weken geleden tijdens een raadsvergadering een lans brak voor de bewonerscom missie van De Veste. Volgens hem moest de subsidieaan vraag niet getoetst worden aan de Wet op de bejaardenoorden, maar aan eenzelfde subsidie verzoek van de bewonerscom missies van de Wieken en Bor- rendamme. Deze werden positief gehonoreerd met een subsidie van maximaal 795 gulden. Er wordt een basiscursus foto grafie gegeven in de RSG Pro fessor Zeeman, in Zierikzee. In zes avonden komt de werking van diverse soorten camera's aan de orde en fotografisch toe behoren zoals verwisselbare lenzen en filters, filmkeuze, licht en verlichting. Daarnaast wordt een inleiding gegeven op landschaps- en mensenfoto grafie. In de cursus Oude schrift voor beginners worden de cursisten vertrouwd gemaakt met het le zen van oude handschriften. Er wordt begonnen met stukken uit de 18e, 17e en 16e eeuw. De cursus wordt in twaalf avon den gegeven aan de Nieuwe Kooiweg 8. De kennismaking vindt plaats op mandag 15 ja nuari om 20.00 uur. Er zijri twee cursussen tekst verwerken voor gevorderden. Eén met WP 5.1 en één met WP BURGH-HAAMSTEDE - Bij twee auto-inbraken aan de Ho- geweg in Burgh-Haamstede zijn evenzoveel autoradio's ge stolen. De auto's stonden geparkeerd oj3 bungalowpark Euroase. De inbraken werden in dé nacht van donderdag op vrijdag ge pleegd. RENESSE - In Renesse werd in de nacht van vrijdag op zater dag drie keer ingebroken of een poging daartoe gedaan. In één geval ging men er vandoor met de kassa met inhoud. Aan de Hogezoom werd een po ging tot inbraak ondernomen in de bar van een 39-jarige man. In een restaurant aan de Hogezoom slaagde men er wel in binnen te komen. Volgens de 32-jarige beheerster is er niets weggenomen. Aan de Lange Reke werd ingebroken in een winkel van een 61-jarige man. Uit het bedrijf werd de kassa meegenomen met daarin een onbekend geldbedrag. KERKWERVE - Op het par keerterrein bij Gymzaal de Werve in Kerkwerve is zater dag de auto aangereden van een 46-jarige inwoner van Nieuwerkerk. De veroorzaker van de schade is na de aanrij ding doorgereden. De auto, een groene Nissan Sunny, stond met de voorzijde naar de gymzaal geparkeerd. De rechterkant van de auto werd op een hoogte van zestig tot 95 centimeter beschadigd. De schade is tussen 8.15 en 15.10 uur ontstaan. AMSTERDAM - Twaalf wonin gen in een appartementencom plex in de Amsterdamse Pijp zijn zondagavond rond zeven uur gekraakt. Een deel van de woningen in de Daniël Stal- pertstraat stond jarenlang leeg. De commissie welzijn en socia le zaken ging vorige week una niem akkoord met het verle nen van subsidie aan de bewonerscommissie van De Veste. P. A. M. Wezenberg (PvdA) deed dit schoorvoe tend. Volgens hem is de bewo nerscommissie meer een buurt vereniging. Hij wees op het gevaar van precedentwerking die van het verlenen van subsi die uitgaat. Het subsidieverzoek komt aan de orde in de raadsvergadering van maandag 18 december. 6.0. Bij de cursus WP 6.0 hoort ook het grafisch tekstverwer ken. Verder wordt er een cursus Bridge voor Beginners gege ven in het MFC en een cursus Nederlandse Literatuur van na 1945 in de RSG. Een cursus Boekbinden wordt gegeven bij drukkerij Laken- man Ochtman aan het Janne- wekken. Verder is er de cursus Persoonlijkheid en kleuren met de onderdelen mengen en maken van combinaties van kleuren, ook in kleding. In Burgh-Haamstede is er de cur sus Decoratieve Verftechnie ken voor degene die graag met het interieur bezig is, maar geen zin heeft om veel kosten te maken. Voor inlichtingen en opgave: ZVU-bureau, telefoon 0118- 634800 of fax 0118-626789. KLOETINGE - Het Zeeuws Vo caal Ensemble geeft woensdag 20 december een kerstconcert in de Nederlandse Hervormde Geerteskerk In Kloetinge. Aan het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt medewerking verleend door een strijkkwar tet en harpiste Lenie de Meij. Op het programma prijken on der meer werken uit de roman tische periode van Brahms, Bruckner en Reger. Daarnaast is er aandacht voor barok (Bach). Het strijkkwartet is behalve als begeleiding ook apart te be luisteren in het bekende Pas torale uit de Weihnachtscon- certo van A. Corelli. Na de pauze volgt een integrale uitvoering van de populaire A Ceremony of Carols van Benja min Britten voor vrouwenkoor en harp. In dit werk geeft de componist een geheel eigen uit drukking aan het kerstgebeu ren. Het concert wordt afgeslo ten met drie oud-Hollandse kerstliederen van dirigent Kees van Eersel voor koor, strijkers en orgel. Advertentie ORIVA SINAAS APPELSAP literpak van '99 Aanbieding geldig van ma. 11 dec. t/m wo. 13 dec. 1995. A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 15 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 5 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -5 graden Mid.temp.-2 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 08.39, onder 16.26 Maan op 22.05, onder 11.31 Laatste Kwartier: 15 dec. (06.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is tijdelijk. Morgen komt het kwik overal boven nul. Rond een hogedrukgebied boven Groot Brittannië en de Noordzee wordt met een noordelijke wind zachtere lucht aangevoerd. Het rela tief warme Noordzeewater bracht vanochtend de temperatuur op de Waddeneilanden al tot 6 graden. Ge- vólg van de combinatie van zachte lucht en kou in de grond, is dat er op veel plaatsen toch weer mist ont staat. Plaatselijk kan de mist van nacht zeer-dicht zijn. Verder is het bewolkt en het blijft droog. Na mor gen draait het weer om een lage drukgebied op grote hoogte. Dat komt woensdag ten oosten van ons land te liggen. De wind wordt dan opnieuw oostelijk. Daarmee wordt koude lucht aangevoerd. Zowel 's' nachts als overdag komt het kwik niet meer boven nul. De neerslag kansen zijn niet groot, maar vooral op donderdag staat er een koude ijzige wind. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft on langs een 59-jarige inwoner van St. Maartensdijk veroor deeld tot een voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden. Dit omdat de man zijn 73-jari- ge schoonmoeder heeft mis handeld. Na een ruzie met haar dochter en schoonzoon op 14 ju li jongstleden, had de schoon moeder bij het paar voortdu rend de telefoon over laten gaan. De schoonzoon werd op den duur zo woedend dat hij naar het huis van zijn schoon moeder stormde en haar sloeg. De officier van justitie had 750 gulden geëist, alsook toewij zing van het gevraagde smarte- geld van vijfhonderd gulden. De politierechter bepaalde de schadevergoeding voor blau we plekken op 250 gulden. ZIERIKZEESCHEEf NIEUWSBODEÖ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Dertig vrijwilligers hebben zaterdag een elzenmeet langs de Hogezoom onder handen genomen. Op het perceel staan zo'n 35 zogenaamde stobben. Op deze stobben groeien de elzen. De elzenmeten zijn typisch een verschijnsel van de Kop van Schouwen. De elzen gedijen goed op de overgang tus sen het duingebied en de polder. Langs de Hogezoom waren vroeger dan ook veel elzenmeten te vin den. De meeste hiervan hebben plaats moeten maken voor weiland of camping. De elzenmeet die zaterdag is teruggezet aan de Hogezoom is een van de weinige die het heeft overleefd. Volgens Henk Dalebout, coördinator van de werkgroep Actief Terreinbeheer Schouwen-Duiveland, was het te rugzetten hard nodig. Op iedere stobbe stonden zo'n acht tot tien stammen, met soms een dikte van vijftien centimeter. Deze stammen werden vakkundig afgezaagd (teruggezet). Het takhout wordt gebruikt voor het maken van een takkenril op een nabijgelegen stuk weiland. Dit in tegenstelling tot vroeger, toen het hout door de plaatselijke bakkers gebruikt werd voor het opstoken van de jovens. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversi teit meldt zich al weer met het nieuwe cursus aanbod op Schouwen-Duiveland voor het nieu we jaar. In het cursusaanbod zijn weer allerlei studierichtingen vertegenwoordigd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3