Monofobie I ruse Leendert van den Bos wordt bezorger van het jaar Patriciërs moeten toeristen lokken Minder economische groei inflatie en rente omhoog exposities Vliegverbod File in de nacht Winnaars kleurplaat Sinterklaas Voorstellingen 't Beest VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 NR 25889 7 Tot en met 9 december Burgh-Haamstede Beelden van herkenning. Schilderijen van Leontien Hooij. Museum de Bewaerschole. Tot en met vrijdag 8 december Zierikzee Teja van Hoften. Vierschaar van het stad huis. Tot en met donderdag 28 december Bruinisse Foto-expositie Koninklijk bezoek aan Zee land. Biblitheek De Zaete. Openingstijden tijdens de openingsuren bibliotheek. Tot en met zaterdag 6 januari Renesse Expositie van kerststalletjes van Willy Ca- land. Openingstijden: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag 10 en 24 decem ber van 11.00 tot 15.00 uur. Blikmuseum de Blikvanger, Capelweg. Tot en met zondag 31 december Oosterland Schilderijen Yvonne van Kranenburg. De Blauwe Keet. Tijdens openingstijden restau rant. Tot en met 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Expositiegang ver pleeghuis Corneliastichting. Tijdens ope ningstijden verpleeghuis. Tot en met woensdag 31 januari Zierikzee Pastels Bertus Teeken. 't Lange Uus. Dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. APELDOORN - De hulpverle ning in Zuid-Sudan ligt vrijwel stil. Het vliegverbod in en naar dat gebied maakt het voor de ongeveer dertig organisaties die daar hulp verlenen vrijwel onmogelijk actief te zijn bij de opvang en hulp aan twee mil joen ontheemde Sudanezen. BREDA - De Amsterdamse rechter die op 6 juni een hoofd conducteur van de NS een klap gaf, hoeft niet voor de recht bank te verschijnen. De straf zaak tegen de 51-jarige man is na betaling van een transactie bedrag van 500 gulden beëin digd. FOTO JOOP VAN HOUDT Plan wordt maandag gepresenteerd ZIERIKZEE - Om het toerisme in en naar de Zeeuwse steden Zierikzee, Middelburg, Vlissin- gen en Veere een nieuwe impuls te geven, is een toeristisch marktontwikkelingsplan opge steld. Het plan Patriciërs en Piraten, belicht de rijke cultuurhistorie van de vier steden en hun maritieme verleden. Patriciërs en Piraten wordt op maandag 11 december in Vlis- singen gepresenteerd. Het plan speelt in op de toenemende be langstelling voor cultuurhisto rie als onderdeel van het toe ristisch produkt. Door samenwerking hopen de vier Zeeuwse steden meer toeristen te trekken, deze mensen langer aan zich te binden en een gro ter bezoek over het jaar te re aliseren. Hiertoe omvat Patriciërs en Piraten zowel een uitgebreid promotieprogramma als een aantal concrete uitvoerings projecten per stad. Daarnaast zijn er zogenaamde netwerk projecten ontwikkeld die de vier steden met elkaar verbin den. Aan het plan ligt een samen werking ten grondslag tussen de vier gemeenten, de provin cie Zeeland en de ministeries van economische zaken en on derwijs, cultuur en weten schappen. Ook de provinciale VVV Zeeland en de lokale VVV's nemen deel aan het pro ject. Het thema Patriciërs en Pira ten verwijst naar de tot de ver beelding sprekende maritieme historie die vandaag de dag nog terug te vinden is in de pakhuizen, patriciërswonin gen, musea, toeristische attrac ties en tal van verhalen en ver wijzingen naar oude tijden. Door deze gegevens nadrukke lijker te benutten in toeris tisch beleid en promotie, kan Zeeland volgens de plannen makers, zich als gebied breder profileren dan alleen maar als 'zee- en strandbestemming'. De in totaal 33 projecten die onderdeel vormen van het plan, worden de komende drie jaar uitgevoerd. Patriciërs en Piraten wordt net als de Zeeuwse bijdrage aan de lan delijke VOC-activiteiten, on dergebracht in het project Zee land Maritiem. De totale kos ten hiervoor, worden geraamd op meer dan twee miljoen gul den. De helft van dit bedrag komt van samenwerkende overheden, de rest uit particu liere investeringen. In de ko mende weken zullen de ge meenteraden zich uitspreken over hun deelname. Tijdens de presentatie in Vlis- singen wordt het plan toege licht door A. H. den Boon, bur gemeester van Veere en voorzitter van de stuurgroep Zeeuwse stedenaanpak, en door ir A. H. Zwart van het bu reau dat het plan heeft ontwik keld. Gedeputeerde voor recre atie en toerisme J. G. van Zwieten, geeft aansluitend een reactie op Patriciërs en Pira ten. 'Bezorgers een van de belangrijkste schakels ZIERIKZEE - Leendert Van den Bos is gister avond in de kantine van drukkerij Lakenman Ochtman in Zierikzee gekozen tot de bezorger van het jaar 1995 van de Zierikzeesche Nieuws bode en de- Nieuwsbode Extra. Hij kreeg uit handen van hoofd verkoopleider Ton van Een denburg een VVV-cheque van honderd gulden overhandigd. Leendert Van den Bos was een van de vijf bezorgers die uit een totaal van vijftig overble ven om kans te maken op de ti tel Bezorger van het jaar. Deze vijf ontliepen elkaar nauwe lijks. Vandaar dat er besloten, werd de winnaar te loten. D. L. van 't Leven, directeur van de drukkerij Lakenman Ocht man die beide kranten uit geeft, trok uiteindelijk de en velop met daarin de naam van Leendert Van den Bos. De zestienjarige Leendert is sinds februari 1994 bezorger in Grevelingenhout en de Lange- weg in Bruinisse. Al gaf hij gis teren toe dat hij de Langeweg aan zijn jongere broer over laat. In de meeste gevallen is dat rond 16.00 uur, direct wan neer hij uit school komt. Wan neer er klachten zijn worden deze door de abonnees direct aan hem doorgegeven. Dit jaar is dat echter nog niet voorge komen. De verkiezing van de beste be zorger van het jaar vindt hij een goed initiatief. En ook al Bezorger van het jaar 1995 Leendert van den Bos ontvangt de cheque uit handen van Ton van Een denburg. (Foto: Marijke Folkertsvia) maakt hij volgend jaar geen kans meer op deze titel; ,,Ik blijf het gewoon zo goed moge lijk doen", aldus Leendert. Criteria Het is dit jaar de eerste keer dat de uitgeverij de verkiezing bezorger van het jaar houdt. Criteria hiervoor zijn: het aan tal klachten en de afhandeling ervan, de grootte van de wijk, de moeilijkheidsgraad van de wijk (in het buitengebied of kern), De tijd waarop de krant wordt bezorgd, het verzuim van de bezorger en de moeite die hij of zij zelf neemt om voor een vervanger te zorgen en de inzetbaarheid bij ziekte van collega-bezorgers. Van de ongeveer vijftig bezor gers kwamen er twaalf door de eerste selectie. Dit zijn: Miran da van der Sande, Aart Lou- bert, M. de Vrieze, C. J. Kwaak-de Graaf, L. L. C. Ber- revoets-Natte, W. J. Pankow, M. van Dissel, Johan Bijde- vaate, Piet van der Horst, B. Post-Nieuwenhof, Willemien Louws en Leendert van den Bos. Van deze twaalf kwamen de laatste vijf genoemden ook door de tweede selectie. Volgens Van Eendenburg ligt het aantal klachten op een laag niveau. ,,Ik heb dat in mijn vo rige functies veel erger meege maakt", zei hij gisteren. Vol gens hem blijkt hieruit dat de bezorgers hun taak serieus op vatten. En dat is volgens hem maar goed ook, want ,,de be zorgers zijn de laatste schakel in het traject van pers naar le zer, maar wel een van de be langrijkste." Aldus Van Een denburg. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie zal in 1996 met 2,25 proeent groeien tegen 2,75 dit jaar. De inflatie loopt licht op. Verder gaan zowel de geld- als kapitaalmarktrente in de tweede helft van volgend jaar omhoog. Dat maakte H. Wijffels, voorzitter van de hoofddi rectie van de Rabobank, donderdag bekend bij de presentatie van het economische rapport Vi sie op 1996. Wijffels noemde zichzelf gema tigd optimistisch. Er is een maar: de onrust in Frankrijk. Dat acht hij de belangrijkste onzekerheid voor het door de bank gestelde scenario. ,,De kans dat de toekomst van de Europese Monetaire Unie (EMU) de komende week wordt bepaald in de straten van Parijs is niet denkbeeldig. De verhalen zijn niet gerust stellend. Er is sprake van een zeer onge wenste, desastreuze ontwikke ling." Minister-Wijers van eco nomische zaken sloot zich daarbij aan: „Frankrijk en de politieke instabiliteit in Duits land vormen een sta-in-de- weg." Maar echt pessimistisch was de Rabo-topman niet. Mocht de Franse regering erin slagen de bezuinigingsplannen toch ongeschonden door te voe ren, dan ziet Wijffels de infla tie licht stijgen, van 2 naar 2,25 procent. Daardoor wordt de gulden iets minder hard. De groei van de geldontwaarding hangt samen met de te ver wachten geringe loonstijging en de wat aantrekkende parti culiere consumptie. Verder zal de uitvoer iets afvlakken en nemen de investeringen min der snel toe. De rente stijgt, vooral in de tweede helft van het jaar. Als gevolg van de oplopende infla tie en het lichte groeiherstel lo pen de kapitaalmarkttarieven eind volgend jaar oja naar 7 procent (momenteel 6,3 pro cent). Begin 1995 stond de lan ge rente, voor leningen met een looptijd van minimaal 1 jaar, nog op 7,8 procent. Ook de geldmarktrente, het ta rief voor leningen met een kor tere looptijd, zal in het tweede semester aantrekken. Wijffels mikt op 4,5 'a 5 procent eind 1996. Momenteel ligt dit per centage op ongeveer 4. Ondanks de relatief gunstige conjunctuur zal de werkloos heid slechts mondjesmaat te ruglopen. De werkgelegenheid zal duidelijk toenemen, maar de beroepsbevolking groeit eveneens. Overigens is dit vol- gens de Rabo-topman, een pro minent CDA-lid, niet zozeer het directe resultaat van het kabinetsbeleid, alswel van het gunstige conjuncturele tij. HOOFDDORP (ANP) - Het verkeer op de autoweg A4 tus sen Amsterdam en Den Haag is in de nacht van donderdag op vrijdag twintig minuten lang afgesloten geweest voor alle verkeer. Ter hoogte van het brugrestau- rant sloot de politie alle acht rijbanen af zodat Rijkswater staat een portaal kon plaatsen. Het portaal is bedoeld om weg- signalering aan op te hangen. Het overspant acht rijbanen, vier vluchtstroken, een mid denberm en zijbermen. ZIERIKZEE - De win naars van de Sinter klaaskleurplaat zijn Robbert Uyl van de Bo- gerdweg 64 uit Drei- sclior en Anneleen Luy- endijk van de West straat 42 in Zierikzee. Robbert Uyl (8 jaar) won in de oudste leeftijdsca tegorie. Hij heeft een walkman gewonnen. Anneleen Luyendijk (4) heeft met haar kleur plaat een dokterskoffer tje gewonnen. De prij zen kunnen worden afgehaald aan de balie van de Zierikzeesche Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zie rikzee. B In het podium voor muziek en theater 't Beest in Goes wordt donderdag 14 en vrijdag 15 december de voorstelling 'Het perio diek systeem der elementen' gepresenteerd. Het betreft een grote zaalproduktie van de theatergroep Alex d'Electrique. Twaalf spelers geven vorm aan het toneeOlstuk waarin een familie vati grootindustriëlen centraal staat die een chemisch concern run nen. Hun dagelijkse omgang met het periodiek systeem der ele menten heeft sporen achtergelaten in de DN A-structuur van de hele familie. Liefdeloosheid, opportunisme, cynisme en de drang om de wereld te vervormen tot een geldmachine zijn uitgegroeid tot absurde proporties. Het stuk begint beide dagen om 20.30 uur. Zaterdag 16 december is in 't Beest een concert van de groep Sla gerij Van Kampen. Aanvang 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7