Gevarieerde muziekavond interkerkelijk koor Adonaï Fakkeloptocht voor de rechten van de mens Schouwen-Doivelarid achter in huisvesting statushouders I ViJ 1/ gsi dgg Dorpsraden Noordgouwe en Dreischor 5 k Een databank voor vrouwelijke bestuurders Dealer hard drugs aangehouden Gs bezorgd over banen VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 NR 25889 5 Instroom vluchtelingen fors afgenomen Gospelscountry-folk, Jiddische liederen en gitaarspel v i jA JLrA' P *- ZIERIKZEE - Het interkerkelijk koor Adonaï heeft voor zaterdagavond, een gevarieerde mu ziekavond georganiseerd in de Gereformeerde Kerk aan de St. Domusstraat in Zierikzee. Op het programma staan gospels, country-folk, Jiddische liederen en gitaarspel. Het koor Adonaï onder leiding van Liesheth Franken. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het huisvesten van statushou ders - asielzoekers die in Nederland mogen blij ven - verloopt in het merendeel van de Zeeuwse gemeente volgens plan. Op Schouwen-Duive- land is een achterstand. In 1995 had men 21 sta tushouders moeten huisvesting, maar men kwam niet verder dan 17. MIDDELBURG - Het Emancipatiebureau Zee land gaat op korte termijn van start met een da tabank voor vrouwelijke bestuurders. TERNEUZEN - De Districts Ondersteunings Groep (DOG) van de politie Zeeland heeft woensdag elf personen aange houden in Terneuzen in ver band niet de handel in hard drug's.'Een 26-jarige Terneuze- naar, die beschouwd wordt als dealer, is in verzekerde bewa ring gesteld. De actie van de DOG werd ge houden in en in de omgeving van deTholensstraat. Bij de elf mensen die werden aangehou den bevonden zich drie vrou wen tussen de 23 en 27 jaar, af komstig uit Den Haan (B.) en Terneuzen en Den Haag. De acht aangehouden mannen va riëren in leeftijd van 21 tot 27 jaar. Ze zijn afkomstig uit Den Haan, Terneuzen en Den Haag. In totaal werden er ongeveer zeventig gram hard drugs en een aantal XTC-pillen in be slag genomen. Behalve de 26- jarige man uit Terneuzen zijn alle aangehouden personen na verhoor en het aanzeggen van proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. Met subsidie van het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid heeft het bureau onlangs een folder uitgegeven, omtrent deze databank. Ver groting van het aantal vrou wen op de arbeidsmarkt, is namelijk waar het overheids beleid zich op richt. De Eman cipatiebureaus in Nederland hebben het verzoek gekregen, dit uitgangspunt tot een speer punt in hun beleid te maken. Vacatureformulier Bij de databank kan een be stuur zich met een vacature melden. Met betrekking tot de vacature wordt een vacature formulier ingevuld en/of 'een profielschets opgesteld. Eman cipatiebureau Zeeland zoekt in de databank naar mogelijke kandidaten. Er wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de voorkeur(en) die vrou wen hebben opgegeven. De concertavond wordt ver zorgd door een groot aantal re gionale beroeps- en amateur musici in steeds wisselende samenstelling. De zangers en instrumentalisten treden op uitnodiging van Adonaï voor het voetlicht met een aantal korte programma's. Het christelijk gereformeerd jeugdkoor Sjaloom bestaat uit zo'n veertig jongeren in de leef tijd van 15 tot en met 25 jaar. Het staat onder leiding van Kees Groenleer. Sjaloom brengt een programma van gospels. Kees Groenleer is tevens de vaste begeleider van Adonaï, dat onder leiding staat van zangeres Liesbeth Franken. Adonaï zingt onder meer speci aal voor het koor gecompo neerde muziek van de Franse componist Patrice Bernard. Het betreft hier een vijfstem mig stuk in close harmony- stijl. De tekst is van de hand van de Amerikaanse Donna Oostdijk. Oostdijk legt weer de link naar de country-muziek. Zij is na melijk de leadzangeres van de uit Kruiningen afkomstige driemansformatie Limited. De op handen zijnde databank vormt onder meer onderwerp van gesprek op de vergadering van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid (ZSG) op woensdag 13 december om 16.15 uur in Terminus te Goes. De stichting waardeert het da tabank-initiatief en hoopt dat ook de participatie in besturen door vrouwen met een handi cap, met de databank mede ge stimuleerd wordt. Happy Hour Op vrijdag 22 december houdt de Stichting een Happy Hour voor iedereen die in bestuurlij ke, professionele en/of vrijwil lige zin, betrokken is bij het het ZSG-werk. Dit Happy Hour vindt plaats in De Vroone aan de C. D. Vereeke- straat 74 in Kapelle. De bijeen komst begint om 15.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Het betreft een country-folk- groep die voornamelijk 'un plugged' speelt. Limited treedt overal in Nederland op en was verscheidene malen te horen op de radio, onder meer in het programma Country-Trail. Gitarist Verder staat op het program ma een optreden van de Zierik- zeese gitarist Dik de Koning. Hij geniet bekendheid als gi taardocent en treedt veelvul dig op in de regio. Als solist speelt hij werk van de Spaanse componist Albiniz. Verder zal hij te horen zijn als begeleider van zangeres Liesbeth Fran ken in een aantal Jiddische lie deren. Samengesteld De begeleidingsband van de muzikale avond is samenge steld uit muzikanten van ver schillende eilandelijke mu ziekverenigingen. De aanvang van het gratis toegankelijke evenement is 20.00 uur. Tij dens het concert wordt gecol lecteerd voor een goed doel dat die avond bekend wordt ge maakt. MIDDELBURG - In een brief aan de minister van economi sche zaken G. J. Wijers spre ken gedeputeerde staten van Zeeland hun bezorgdheid uit over het verlies aan structure le werkgelegenheid in de pro vincie. Door een reorganisatie bij de Vlissingse scheepswerf De Ko ninklijke Schelde Groep gaan 425 arbeidsplaatsen verloren. Volgens gs zal het een grote krachtsinspanning van vele partijen vergen om voor zo'n grote groep mensen ander werk te vinden. Te meer omdat in Zeeland ook in andere secto ren en bedrijven de laatste tijd sprake was van een verontrus tende daling van het aantal ar beidsplaatsen. gs verzekeren de minister dat zij, in overleg met het bedrijfs leven, gemeenten en arbeids bureau, alles in het werk stel len om de economische groei en werkgelegenheid.in Zeeland te bevorderen. Zij doeh een be roep op de minister om daarbij te helpen op punten waar het provinciaal beleid ontoerei kend is. De gemeenten Brouwersha ven, Bruinisse, Duiveland en Westerschouwen zagen geen kans om woonruimte ter be schikking te stellen aan status houders terwijl de opdracht was om respectievelijk 3, 2, 4 en 4 statushouders huisvesting te bieden. Zierikzee daarentegen deed meer dan twee keer zoveel als gevraagd. De opdracht was om aan zes statushouders onder dak te bieden, maar de ge meente wist 15 statushouders aan woonruimte te helpen. Middenschouwen moest twee statushouders onderdak verle- -De dag van, de rechten van de mens wordt ieder jaar door Amnesty herdacht omdat in december 1948 de Universele Verklaring van de rechten van de mens werd aangenomen door de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Dit jaar staat de herdenking in het teken van 'de verdedigers van mensenrechten' Amnesty wijst er op dat men senrechten in alle delen van de wereld worden geschonden. ZIERIKZEE Kerstcollecte De kerstcollecte van het Leger des Heils heeft 4200 gulden op gebracht. Van 14 tot en met 21 november gingen de collectan ten langs de deuren. Binnen kort staat de kerstpot van het Leger des Heils weer in het centrum. Kerstmarkt In de gymzaal aan de Mulock- straat in Zierikzee wordt za terdag 9 december een kerst markt gehouden. Het gaat om een initiatief van Delta Sport. Het evenement omvat een kerst-rommelmarkt, kinder spelletjes in kerstsfeer, het vertonen van kinderkerstvi- deo's en de verkoop van kerst bomen. In de kantine kunnen bezoekers wat eten of drinken. Het evenement is van 10.00 tot 16.00 uur. Hondesporten Op initiatief van de Kynolo- gen Club wordt zaterdag 9 de cember een demonstratie gege ven van twee hondesporten. Het evenement wordt gehou den op sportveld Den Hogen Blok in Zierikzee. Leden van de club laten zien wat de hon desporten behendigheid en flyball inhouden. Na de de monstratie kunnen honde-ei- genaren onder begeleiding van ervaren instructeurs de spor ten met hun hond uitproberen. Belangstellenden met honden van twaalf maanden of ouder kunnen zich telefonisch aan melden via 0111-415320. De de monstratie begint om 10.00 uur. Mini-instuif In gebouw de Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde in Zierik zee wordt woensdag 13 decem ber een mini-instuif gehouden voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar. Het gaat om een initiatief van de CJV Sa men verder. Tijdens het evene ment worden de kinderen be zig gehouden met spelletjes en knutselactiviteiten. Van 14.00 tot 16.00 uur. Corneliastichting In de hal van verpleeghuis Cor neliastichting staat van maan- nen en vervulde die opdracht. Binnen het interprovinciaal verband is de afspraak .ge maakt dat er naar wordt ge streefd om binnen twee jaar de prestaties per gemeente in overeenstemming te brengen met de taakstelling. Dat stre ven wordt de nul-situatie ge noemd. Gemeenten die achterlopen, dienen volgens gedeputeerde staten te worden aangejaagd om hun taakstelling uit te voe ren. „Gemeenten die voorlo pen dienen te worden- gepre zen, maar desondanks worden afgeremd", aldus gs. De in- Mensen worden vervolgd, ge dood, gemarteld of gevangen gezet vanwege hun overtui ging, hun geloof, hun huids kleur of hun geaardheid. Tege lijkertijd zijn in die landen mensen die opkomen voor de mensenrechten en zich inzet ten voor vrijheid en een recht vaardige samenleving. Vaak lopen ze daarbij zelf ge vaar. Ze 'verdwijnen' omdat ze informeren naar anderen die zijn verdwenen of worden ge dag 11 tot en met donderdag 14 december een kraam waarin werkstukken worden ver kocht die zijn gemaakt door de bewoners van het verpleeg huis. Het gaat om handwerken als kussens, kinderkleding en geborduurde kleden encreatie- ve werkstukken van glas en hout. De kraam is dagelijks open van 14.00 tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor ac tiviteiten ten dienste van de bewoners. Kerstviering UW De Unie van Vrijwilligers af deling Zierikzee houdt woens dag 13 december van 14.30 tot 18.00 uur een kerstmiddag in het UVV-gebouw aan het Kerkhof. Kerstkraam Ladies' Circle Schouwen-Dui- veland houdt een Kerst Kraam op zaterdag 16 december vanaf 10.00 uur 's morgens. De markt wordt gehouden onder de Beu- ze aan het Havenplein in Zie rikzee. Er worden allerlei za ken aangeboden die de kerstsfeer in huis brengen. De opbrengst komt ten bate van de Stichting voor het Kind. Schrijfavonden In verband met de kerstdagen zijn de schrijfavonden van Amnesty International in de cember een week eerder dan gebruikelijk. Op maandag 18 december kunnen belangstel lenden terecht op de gebruike lijk adressen in Brouwersha ven, Burgh-Haamstede en Ouwerkerk. Op dinsdag 19 de cember worden schrijfavon den gehouden in Noordgouwe, Scharendijke en Zierikzee. Contactochtend UW De Unie van Vrijwilligers af deling Zierikzee houdt woens dag 10 januari een contactoch tend in het UVV-gebouw aan het Kerkhof. Na het officiële gedeelte kan iedereen elkaar de beste wensen toewensen voor het nieuwe jaar. De aan vang is 9.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kerstsnuffelmarkt In de sporthal van Sport- en re- stroom van statushouders is volgens gs fors afgenomen, zo dat het steeds moeilijker wordt om in de pas te komen met de taakstellingen. Per regio De meest simpele manier om tot de beoogde nul-situatie te komen is om de taakstellingen niet per gemeente, maar per re gio uit te rekenen. „De voorde len zijn dat flexibeler kan wor den ingespeeld op het woningaanbod en een scheef groei met daaraan inherente fi nanciële problemen kan wor den vermeden", aldus gs. Het provinciebestuur denkt daarbij aan een 'pool-systeem'. Een gemeente die achterloopt voor wat betreft de huisves ting van statushouders kan dan bij een gemeente die meer doet dan eigenlijk van haar verwacht wordt, een stukje taakstelling 'kopen'. dood omdat ze protesteren te gen overheidsgeweld. Amnes ty benadrukt dat de inbreng van de verdedigers van de mensenrechten harder nodig is dan ooit. Zij hebben daarbij morele en daadwerkelijke steun en inzet nodig van ande ren. Mensen kunnen dat doen door deel te nemen aan de maande lijkse schrijfavonden van Am nesty. Ook via de fakkelop tocht kan men zijn be trokkenheid bij de mensen rechten tot uitdrukking bren gen. De optocht begint om 19.15 uur bij gebouw de Drie hoek aan het Kerkhof Noord zijde. Begeleid door tromge roffel trekt de stoet door het centrum van Zierikzee. creatiecentrum Westerschou wen wordt zaterdag 16 decem ber een kerstsnuffelmarkt gehouden. Het gaat om een ini tiatief van de beheerder van het sportcentrum en het evene menten adviesbureau Sier- ick's Ee. In de sporthal worden vijftig kramen geplaatst waar in allerlei artikelen te koop worden aangeboden. Er wordt een terras ingericht waar win terse lekkernijen worden ver kocht als chocolademelk, erw tensoep en Glühwein. Voor kinderen wordt een aparte hoek ingericht waar ze kunnen verven, tekenen en met klei spelen. Ook kunnen ze worden geschminkt. De kerstsnuffel markt is van 9.30 tot 17.00 uur. Lokale omroep West Radio C (Stichting Loka le Omroep Westerschouwen) neemt zaterdag 9 december in een speciale uitzending een voorproefje op 1996. In dit jaar wil West Radio C locatie-uit zendingen gaan verzorgen van uit onder meer Renesse en Burgh-Haamstede. Zaterdag 9 december staat de promotie van de radio centraal. Tijdens deze Uitzending zijn ook prij zen te winnen. BROUWERSHAVEN Kerstmarkt In de recreatiezaal en in de hal van woonzorgcentrum Poor tershof wordt vrijdag 15 de cember een kerstmarkt gehou den. Brouwse ondernemers, hobbyisten, ideële organisa ties en bewoners van de Poor tershof presenteren tijdens het evenement een veelheid aan kerstartikelen. Verder bestaat de mogelijkheid om op een ter ras koffie of chocolademelk te drinken met een warme wafel. De kerstmarkt wordt voor het derde achtereenvolgende jaar gehouden. Het evenement is van 10.00 tot 16.00 uur. DREISCHOR Oud papier Leden van de muziekvereni ging Crescendo halen zaterdag 9 december oud papier op in de kern Dreischor en het polder gebied daarom heen. De actie start om 9.00 uur. Het oud pa pier kan voor die tijd gebun deld gereed worden gezet aan de kant van de weg. M In het stadhuis in Brouwershaven kwamen gisteravond, donderdag, de pas benoemde dorpsraden van de kernen Noordgoxiwe en Dreischor voor het eerst bijeen. De leden van de dorpsraden werden verwelkomd door de Brouwse wethouder G. J. van de Velde-de Wilde. Vervolgens trok elke dorpsraad zich in een aparte ruimte terug om op informele wijze met elkaar kennis te maken. Daarbij werden de functies onderling verdeeld en werd afgesproken op welke manier men als dorpsraad gaat werken. De dorpsraden werden door de Brouwse gemeenteraad benoemd om het beheer van het dorpshuis en de gymzaal in hun kern op zich te nemen en de belangen van hel dorp naar voren te brengen bij de gemeenteraad. Vanaf 1 januari 1997 gaat het daarbij om de nieuwe gemeenteraad Schoxi- wen-Duiveland. Op de foto van links naar rechts: lid van de dorpsraad voor Noordgouwe namens de ouderenorganisaties Ph. van Oe- veren, de gebruikers van het dorpshids R. A. de Vlieger, de gebruikers van de gymzaal L. Dalebout, het overig sociaal-cultureel werk mevrouw V. Baris en namens de middenstand H. Baris. Voor Dreischor namens de gebruikers van de gymzaal K. L. van der Werve, de gebruikers van het dorpshiiis mevrouw W. A. van Schelven, als onafhankelijk lid K. van Gastel, namens de middenstand D. Schouten en namens de ouderenorganisaties T. Roggebajid. (Foto: Marijke Folkertsma) 3 Donderdag 14 december in Zierikzee ZIERIKZEE - Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van Amnesty Interna tional wordt donderdag 14 december in het cen trum van Zierikzee een fakkeloptocht gehou den voor de rechten van de mens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5