Zoekplaatje Wim m - Jubilerende koorleden Nu met Hope in de bloemetjes gezet isvense sr.-Ki JL Kerstconcert met liet ensemble Sint Laurens Verdachte schietpartij Terneuzen uitgeleverd Hogere grenswaarden woningen in Zierikzee De Schelde moet opnieuw asbestslachtoffer betalen Q Strandnota aangepast VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 Gemeentebord voor dames SemeijnSpeelman en Van der Weel BURGH-HAAMSTEDE - Als dank voor hun langdurige inzet voor het koor en als stimulans om vooral door te blijven zingen, zijn donder dagavond drie jubilerende leden gehuldigd van Zangvereniging Nu met Hope in Burgh-Haam- stede. De dames C. Semeijn, P. Speel man, beiden vijftig jaar lid van de vereniging, en mevrouw J. van der Weel, zestig jaar lid, kregen bloemen en het ge meentebord overhandigd door burgemeester H. Tees. „Be doeld om ook andere leden een hart onder de riem te steken en de honderd jaar te halen", al dus Tees, die daarmee refereer de aan het negentigjarig be staan dat Nu met Hope onlangs vierde. Sopraan mevrouw Speelman is vanaf haar twintigste onon derbroken lid geweest van het gemengde koor en mevrouw Semeijn, ook sopraan, vanaf haar zestiende jaar. Beiden zongen daarvoor in het Burgh- se kinderkoor, dat toen onder leiding stond van dirigent Jaapje Rademaker. Dezelfde man die toentertijd Nu met Hope leidde. Ze werden lid vlak na de Tweede Wereldoor log. Vijf jaar lang had Nu met Hope stilgelegen. Er was geen oefenruimte, terwijl het koor ook nog eens verboden was door de Duitsers. Mevrouw Van der Weel, alt, was ook zestien toen ze bij Nu met Hope aantrad. Ervaring deed ze op in het schoolkoortje. Ze woonde destijds in Burgh- sluis. „Omdat we daar woon den, waren we geen lid van het kinderkoor. Het was te ver lo pen", vertelt ze. Tot in de jaren dertig was het gebruikelijk dat een vrouw het koor verliet als ze ging trouwen. „Ik heb toen gevraagd of ik niet ge woon verder kon zingen, want ik wilde helemaal niet uit het koor. Gelukkig mocht ik aan blijven", zegt ze. Gerepeteerd werd er lange tijd in wat nu het museum de Burghse Schoole is. En twee keer per jaar gaf Nu met Hope een uitvoering. Eén keer voor de donateurs van de vereni ging en een keer met Strao. De donateursavond en de volks uitvoering vonden plaats in het toenmalige hotel van Mi- chiel de Koster aan de Burghse Ring. Tegenwoordig beperkt de zangvereniging zich tot één uitvoering per jaar en repe teert in dorpshuis De Schutse in Haamstede. De dames zijn het er over eens dat het repertoire in al die ja ren behoorlijk is veranderd. „Vroeger zongen we bijvoor beeld stukken als Chrysanten en De Vader Waakt. Prachtige liederen, die nu eigenlijk nooit meer gezongen worden", aldus mevrouw Semeijn. Frans Veel buitenlands werk is er voor in de plaats gekomen. „Moeilijker, maar ook erg leuk om te zingen hoor", voegt ze toe. Met de Duitse en Engel se taal, bijvoorbeeld bij Strauss-walsen of werk uit de musicals Cats of Westside Sto ry, hebben de jubilerende le den niet zoveel moeite. „Maar zingen in het Frans is niet zo gemakkelijk", vindt mevrouw Van der Weel. Nu met Hope telt vandaag de dag 65 leden, en als het aan de dames, Speelman, Semeijn en Van der Weel ligt, zullen ze.zelf nog heel wat jaartjes deel uit maken van deze vaste zang club. ■«f***" pg tl Deze keer een gezicht op het water als Zoekplaatje. ..Maar wel water en waar", zei fotograaf Joop van Houdt vanmorgen enigs zins mysterieus. Het Zoekplaatje van vorige week had ook met water te maken. Joop fotografeerde het kruispunt van de Zuid- weg en de Jan Goudzwaardweg aan de onderkant van de dijk aan 't Zijpe. ..Bovenop de dijk heeft men een prachtig uitzicht over het water", schreven een aantal van de in totaal elf inzen ders bij hun oplossing. Uit de inzendingen werd de kaart van J. M. de Ruiter, Zuidweg 5 in Bruinisse als winnaar getrokken. Hij of zij krijgt een cadeaubon ter waarde van 25 gulden toegestuurd. Lezers die weten op welke plaats Joop van Houdt bovenstaande foto heeft gemaakt en kans willen maken op een cadeaubon moe ten een kaartje met oplossing sturen naar de redactie van de Zierikz-eesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. De oplossingen kunnen ook in de brievenbus aan het Jannewekken 11 worden gegooid. Ze moeten uiterlijk woensdag 13 december binnen zijn. Graag aan de buitenkant het ivoord Zoekplaatje ver melden. (Foto: Joop van Houdt) Van Stichting Ars Musica DREISCHOR - Op initiatief van de Stichting Musi Voca wordt zondag 17 december een kerst concert gehouden in de Nederlandse Hervorm de kerk in Dreischor. emotie die het maken van mu ziek oproept. Oosterlands Fan fare staat onder leiding van Jaap Knuist uit Dreischor. De fanfare werkte reeds vaak mee aan concerten die werden ge houden in de Nederlandse Her vormde kerk. Aan het evenement wordt mee gewerkt door het vocaal en semble Sint Laurens en de mu ziekvereniging Oosterlands Fanfare. Het vocaal ensemble wordt gevormd door elf man nen. Het betreft een enthou siaste groep amateurzangers die onder leiding staan van Hans van den Broeke. Zij zingen a capella meerstem mige muziek en doen dit van uit het doel het publiek te la ten delen in het plezier en de Ter gelegenheid van het kerst concert wordt de kerk versierd met kaarsen. Het concert be gint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk voor iedere be langstellende. TERNEUZEN - De 21-jarige inwoner van Gent die in België is aangehouden wegens zijn ver meende betrokkenheid bij een schietpartij in Terneuzen wordt vandaag uitgeleverd aan Ne derland. Zijn negentienjarige plaatsgenoot, die eveneens verdacht wordt van betrokkenheid bij de schietpartij blijft in handen van de Vlaamse justitie. De man wordt in Terneuzen aan de tand gevoeld over zijn rol bij de schietpartij in Ter neuzen zondagavond. Bij deze schietpartij kwam een man uit het Belgische leper om het le ven en raakten drie personen gewond, waarvan een man en een vrouw ernstig. De man is gisteren in het ziekenhuis in Gent voor het eerst gehoord door de politie. Zijn toestand is nog steeds zorgelijk. Woensdag zijn bij een huiszoe king in een woning in de Ter- neuzense binnenstad goederen aangetroffen die verband hou den met de schietpartij. Het moordwapen is nog niet aange-, troffen. Geluidsoverlast nieuwbouw ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zee land hebben voor de acht nieuw te bouwen wo ningen aan de Mulock- en Caustraat in Zierik zee hogere (geluid)grenswaarden vastgesteld. Gs komen hiermee tegemoet aan een verzoek van de gemeente Zierikzee. Uit akoestisch onderzoek is ge bleken dat het verkeerslawaai aan de gevels van de nieuw te bouwen woningen meer dan 50 dB(A) bedraagt. Het geluidsni- veau van de woningen aan de Caustraat en de Mulockstraat bedraagt, na een correctie van vijf dB(A) respectievelijk 51 en 52 dB(A). Volgens gs betekent het plan om op de plaats van de voor malige school De Kluut wonin gen te bouwen een versterking van de woonfunctie in de om geving. Het beleid van de ge meente Zierikzee richt zich op een dergelijke versterking in de bebouwde kom. Zowel volgens de gemeente als gs zijn maatregelen bij de bron niet mogelijk. Dit zijn onder meer het asfalteren van de weg, het plaatsen van een scherm voor enkele woningen of de afstand vergroten tussen de weg en de woningen. Voorschot van 75.000 gulden MIDDELBURG (ANP) - De Koninklijke Schel- degroep in Vlissingen moet een oud-werkne mer die bij het bedrijf kanker heeft opgelopen door het werken met asbest, 75.000 gulden als voorschot bijbetalen. De man heeft al eerder 25.000 gulden gekregen, maar vond dat niet ge noeg. Zijn voorschot op een nog na der te bepalen schadeclaim komt daarmee op 100.000 gul den. Dat is het gevolg van een uitspraak van de president van de Middelburgse recht bank, H. Witsiers, dinsdag in kort geding. De oud-werknemer, een 55-ja- rige man uit Vlissingen, lijdt aan mesothelioom, een vorm van kanker tussen de longen en het buikvfies veroorzaakt door asbeststof. Omdat asbest- procedures dermate zwaar en langdurig zijn, wilde hij nog vóór zijn overlijden een finan ciële genoegdoening. In de pe riode 1954 tot en met 1994 heeft de man bij de werf De Schelde met het kankerverwekkende asbest gewerkt. Een longarts constateerde de fatale asbest ziekte in 1994. In haar vonnis stelt de recht bank dat in de tijd dat hij bij De Schelde in dienst was, het bedrijf voldoende op de hoogte was van de gevaren van het werken met asbest. De onder neming is tekortgeschoten in het nemen van preventieve maatregelen. Verder gaat de rechtbank er vanuit dat De Schelde in een bodemprocedure eveneens tot het betalen van een schadever goeding wordt veroordeeld. Gelet op de ongunstige levens verwachting van de man, heeft hij er belang bij dat hem reeds nu een voorschot wordt uitge keerd", aldus de rechtbank. Beroep Eenzelfde voorschot moest De Schelde in juni van de recht bank ook betalen aan een - in middels overleden - asbest slachtoffer. In die zaak is De Schelde in beroep gegaan. Er lopen in Nederland circa 150 „asbestvorderingen" die in be handeling zijn bij het Comité Asbestslachtoffers. Nieuwerkerk 0111-641368 UNAstraat 10 Brouwershaven 0111-691634 Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee 0111-413348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Verwachting t/m dinsdag 12 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 08.36, onder 16.27 Maan op 19.01onder 09.56 Laatste Kwartier: 15 dec. (06.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur gaat iets omhoog. Dat geldt vooral voor over dag; vanaf vandaag komt het kwik in vrijwel het hele land iets boven het vriespunt, 's Nachts blijft het voorlo pig licht vriezen. Vandaag blijft in het noordoosten het kwik de hele dag onder nul. In het zuidwesten wordt het vanmiddag ongeveer +2 graden. De bewolking overheerst. In het noordoosten kan nog wat sneeuw vallen. Verder blijft het een groot deel van de dag droog, maar vanavond neemt vanuit het zuidoosten de kans op sneeuw opnieuw toe. Er waait een zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen zuid en zuidoost, rond windkracht 3. De bewolking hangt samen met het opdringen van zach tere lucht vanuit het zuiden. Zater dag draait de wind echter naar het oosten, waardoor de aanvoer van de zachtere lucht tot stilstand komt. Verder krijgt het hogedrukgebied boven oost-Europa weer meer greep op het weer in onze omgeving. Dat heeft tot gevolg dat de kans op neer slag vanaf morgen erg klein is. BURGH-HAAMSTEDE - De strandnota van de gemeente Westerschouwen is aangepast.' De nota komt dinsdag 12 de cember aan de orde tijdens de vergadering' van de commissie ruimtelijke ordening. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Naast de aangepaste strandnota komt aan de orde de Wet op de Open lucht Recreatie (WOR). Ook aan de orde komt een verzoek tot wijziging van de detailhan delsbestemming van het pand Vroonweg 44 in Rcnesse in een pensionbestemming. De vergadering is openbaar en wordt in het gemeentehuis ge houden. Voor het publiek be staat de gelegenheid om het woord te voeren. De op de ver gadering betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor het begin van de vergade ring ter inzage. ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111,416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het eindte van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni che of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/?% B.T.W. V.l.n.r. mevrouw P. Speelman, C. Semeijn en J. van der Weel. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3