Neeltje Jans mogelijk nieuwe vestigingsplaats Dolfinarium 1 Kerstboom centrum Bruinisse wordt nu niet meer geplaatst UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND advocaten EuropaTuin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VI 12 Vuurwerkactie gaat van start 3 JUBILEA 0 5 DORPSRADEN 7 BEZORGER 9 VOLLEYBAL Mannen betalen winkeliers Nieuwerkerk met vals geld Vaarverbod Friesland L dé krant van schouwen - duiveland! ^SEBIBUot^ :-elbu' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25889 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een van alternatieve locaties voor Harderivijk Show in het Dolfinarium. Het is niet uitgesloten dat het Harderwijkse attractiepark zich vestigt bij Delta Expo op Neeltje Jans. (Fo to: Eurocolor Creative BV) ZIERIKZEE/HARDERWIJK - Het voormalig werkeiland Neeltje Jans is bij de directie van het Dolfinarium Harderwijk in beeld als nieuwe vestigingsplaats. In Harderwijk krijgt het attractiepark vooralsnog geen medewerking van de gemeente bij de aanleg van parkeerplaatsen. Directeur R. de Clerq dreigt met verhuizing van het park. De Clerq maakte begin vorige maand de aankoop bekend van een naast het Dolfinarium ge legen surfcentrum, maar liet daarbij nadrukkelijk weten dat: „uit deze investering niet zonder meer mag worden afge leid dat het Dolfinarium in Harderwijk gevestigd blijft. Die beslissing moet nog wor den genomen en deze hangt, zo als bekend, af van de toekom stige structurele regelingen met betrekking tot het toeris tisch parkeren," aldus De Clerq. Volgens marketing- en commu nicatiemanager Marcelle van den Hoven van het Dolfinari um wordt de beslissing over al dan niet verhuizen nog voor de jaarwisseling genomen. „Het liefst blijven v c in Harder wijk en we hebben nog steeds goede hoop op een voor ons po sitief besluit van de gemeen te," aldus Van den Hoven. Voor het geval de onderhande lingen met de gemeente Har derwijk mislukken heeft het Dolfinarium een aantal alter natieve locaties op het oog. Dat Neeltje Jans één van die alter natieve locaties is, wordt door Van den Hoven ontkend noch bevestigd. U it wencentrum Het voormalig werkeiland in de Oosterschelde is echter geen onbekend terrein voor het Dol finarium. Dit jaar opende het zeedierenpark binnen de poor ten van Delta Expo een uit wencentrum .voor gestrande dolfijnen. Bruinvis Tjitske was de eerste dolfijn die op Neeltje Jans weer mocht wen nen aan het leven in zeè. De voorgenomen aanleg van een verbindingsroute tussen Brouwersdam en Oosterschel- dekering maakt Delta Expo vanuit drie richtingen bereik baar. Tenslotte zou volgens nog onbevestigde berichten al overleg hebben plaatsgevon den tussen het gemeentebe stuur van Veere en eigenaar De Clerq van het Dolfinarium. De burgemeester van Veere was gisterrinddag niet voor com mentaar bereikbaar. Groei Het Dolfinarium trok'het afge lopen seizoen 933,000 bezoe kers. Dat betekende een stij ging van 50 procent ten opzichte van 1994. Door het toevoegen van telkens nieuwe publieksattracties blijft het zeedierenpark groeien, zowel in bezoekersaantallen als in omvang. Een beleid dat De Clerq eveneens toepaste in zijn vorige functie: die van direc teur van De Efteling in Kaats heuvel. Voor de ontvangst van dit groeiend aantal bezoekers is het Dolfinarium naarstig op zoek naar parkeerruimte. Vooralsnog weigert de ge meente Harderwijk daaraan mee te werken. Geveld door vandalisme Het centrum van Bruinisse wordt niet meer opgefleurd met een grote kerstboom. (Archieffoto) BRUINISSE - De ondernemersvereniging in Bruinisse zet dit jaar geen grote kerstboom in het centrum van Bruinisse. Het bestuur is het vandalisme beu en heeft geen zin meer om nog geld te steken in de kerstboom en de verlich ting, die het elk jaar in toenemende mate moe ten ontgelden. Volgens woordvoerder van de ondernemersvereniging, J. W. Braber is het nu genoeg ge weest. De kerstboom die de on dernemers elk jaar in het cen trum neerzetten, werd vooral de laatste decembermaanden zodanig door vandalen onder handen genomen, dat de lol om zo'n boom te plaatsen er nu he lemaal af is. „Elk jaar worden er lampen uitgedraaid. Vorig jaar waren dat er bij voorbeeld zo'n zestig, de helft van het totaal", zegt hij. Bra ber schat dat er voor ongeveer 250 gulden aan verlichting in de boom hangt. „De jeugd die die lampen er uit haalt, kan er thuis niks mee. Ze springen meteen. In de boom zit er een transformator tussen voor de veiligheid. Als duidelijk wordt dat ze niets met de lampen kunnen doen, dan hangen ze ze echt niet te rug. Meestal worden de lam pen dan kapotgetrapt of ge woon weggegooid", aldus Braber. Ondernemers De ondernemersvereniging heeft vanaf de jaren zeventig voor een boom met verlichting in het centrum gezorgd en die betaald. Eerst in samenwer king met de WV Bruinisse, la ter alleen. De boom was ge woonlijk rond de zeven meter hoog en kostte zo'n tweehon derd gulden. Alles bij elkaar waren de ondernemers jaar lijks vijf- tot zeshonderd gul den kwijt aan hun initiatief. Vanwege de aanhoudende ver nielingen vroeg de onderne mersvereniging vorig jaar aan de gemeente of die mee wilde betalen aan de kerstboom. „Maar de gemeente wilde niet", zegt Braber. Hij voegt toe: „We hebben het toen nog één keer geprobeerd op eigen initiatief. Maar er werden weer zestig lampen gestolen. In september hebben we daar om besloten geen boom meer te plaatsen." Braber betreurt het dat de boom niet meer terug komt: „Erg jammer, er gaat zo weer een traditie verloren. Normali ter zou de kerstboom deze w.eek worden geplaatst, maar het vandalisme heeft ons ini tiatief geveld." Erg jammer Ook de inwoners van Bru lij ken niet blij met het verdwij nen van 'hun' kerstboom. „Het brengt toch een stuk gezellig heid. Erg jammer dat de boom niet meer wordt gezet",'meent een inwoonster van de Dee- straat. Een inwoonster van de Dr de Kockstraat noemt het diep- treurig dat jongeren niet met hun handen van de lampen af kunnen blijven en vindt het erg jammer dat de boom niet terugkomt in het centrum. „Het brengt toch een stuk ge zelligheid", vindt ze. Aan de Oudestraat spreken verschil lende mensen over achteruit gang van de kerstsfeer nu een boom niet in het centrum zal prijken. Gemeente Volgens een woordvoerder van de gemeente Bruinisse was het de gemeente nog niet bekend dat de ondernemersvereniging geen boom meer plaatst. Brui nisse heeft gisteren, donder dag, kennis genomen van dit feit en de kwestie wordt bin nenkort aan het college van b en w voorgelegd. ZIERIKZEE - Deze maand ver zorgen de brandweer en het Rode Kruis op verschillende scholen op Schouwen-Duive- land voorlichting over vuur werk. Het geven van voorlich ting vormt onderdeel van de vuurwerkactie die de politie, het Openbaar Ministerie, de gemeenten en bureau Halt or ganiseert. De actie heeft als doel, controle op de (il)legale verkoop, het te rugdringen van de overlast en de gebruikers wijzen op de ge varen van vuurwerk. Handelaren mogen de laatste drie dagen van het jaar vuur werk verkopen. Dit jaar valt 31 december op zondag en daarom mag ook op 28 decem ber worden verkocht. Jonge ren onder de 16 jaar mogen zelf geen vuurwerk kopen. Afste ken mag alleen op 31 december vanaf 10.00 uur 's morgens tot 1 januari 2.00 uur 's nachts. De politie houdt in de gaten of vuurwerk wordt afgestoken op tijden dat dit niet mag. Ook het hebben van vuurwerk is voor 28 december, niet toege staan. Worden jongeren, tus sen de 12 en 18 jaar, door de po litie betrapt, dan moet een boete worden betaald of een af doening worden gevolgd via Halt. De boete ligt tussen de 50 en 250 gulden. Het vuurwerk wordt in beslag genomen. De boete vervalt als de afspraken met Halt goed zijn nagekomen. Tijdens een Halt-afdoening krijgen jongeren voorlichting over de gevaren van vuurwerk en moeten ze een aantal uren gaan werken. Dit kan zijn bij de brandweer of bij de plaatse lijke plantsoenendienst. Als er ook nog schade is ontstaan, moet deze altijd worden ver- Scholen voor het voortgezet onderwijs krijgen voor het eerst dit jaar lesmateriaal van Halt. Een speciale lesbrief is gemaakt voor de eerste twee klassen. Praktisch alle scholen in de Oosterschelderegio gaan met de lesbrief aan de slag. Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking Kans op sneeuw 3 HET WEER Wolkenvelden en tegen de avond in het zuidoosten opnieuw kans op sneeuw. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Wind uit zuid tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. Jubilerende leden koor Nu met Hope in de bloe metjes gezet. Dorpsraden Dreischor en Noordgouwe komen voor het eerst bij elkaar. Leendert van den Bos gekozen tot bezorger van hetjaar1995. Wekelijkse inzinking kost dames Kwiek overwin ning tegen Ervea. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. NIEUWERKERK - Twee mannen hebben giste ren in Nieuwerkerk tot twee keer toe betaald met vals geld. Een winkelier ontdekte de po ging tot oplichting, waarop de mannen op de vlucht sloegen. De twee mannen, allebei don ker getint, wilder in beide ge vallen hun boodschappen beta len met vals geld. Eén keer slaagden zij in hun opzet en verdwenen ze met de bood schappen. In het andere geval werden ze door de winkelier ontmaskerd. Hierop sloeg het tweetal op de vlucht met ach terlating van de boodschap pen. De politie wil in het belang van het onderzoek geen mede delingen doen over de coupu res waarmee betaald is. „De winkeliers kunnen het beste alert zijn op alle biljetten waarmee betaald wordt", al dus een woordvoerder van de politie in Zierikzee. Volgens deze woordvoerder is het „aannemelijk" dat bij meer ondernemers betaald is met vals geld. Op dit moment zijn echter alleen de twee ge vallen in Nieuwerkerk bekend bij de politie. LEEUWARDEN (ANP) - Vanaf zaterdagmorgen 9.00 uur geldt er in de provincie Friesland een vaarverbod. Het verbod geldt niet voor de belangrijke routes. Het wil nog niet zeggen dat het ijs in de provincie al betrouwbaar is voor een Elfstedentocht. Het vaarverbod is afgekondigd om de oevers en andere waters taatswerken te beschermen. Advertentie EXTRA KERST KOOPAVOND maandag 11 t/m vrijdag 15 december 19.00-21.00 uur Europatuin Renesse, Laone 20, 0111-461031 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. n a 51,00 af 48,50 a 192,50 a 182,50 JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. □jaarabonnement jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rgöi Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1