Middenschouwen wil ton uittrekken voor strandje Schouwse boeren duurder uit door wijziging verontreinigingsheffing Twee ton gereedschap gestolen Bromfiets gestolen Aanrijding Inbrekers Drankrijder aangehouden Brand in de schoorsteen Reorganisatie Koni kost Zuidhoek vertrouwd werk Schietpartij in Terneuzen was afrekening drugswereld DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 NR 25888 3 Verbetering recreatievoorzieningen De locatie waar het strandje moet komen: ondiep water en een kleine zandoever. (Foto: Marijke Folkertsma) SCHARENDIJKE - Het college van b en w van de gemeente Middenschouwen wil een ton uit trekken voor de aanleg van een strandje met zwemplas en surfoever nabij de kruising Bout laan en Kapelleweg. Roompot Beheer BV, be heerder van Vakantiepark Zeeland Village bij Scharendijke, wil twee ton bijdragen. De plan nen komen donderdag 14 december aan de orde tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. Het plan voor de aanleg van genoemde voorzieningen komt uit de koker van Natuur- en re creatieschap De Grevelingen. Op de locatie waar een en an- Dat blijkt uit het voorstel tot vaststelling van de ontwerp heffingsverordening veront reinigingsheffing. Het voor stel komt maandag 18 decem ber aan de orde tijdens de vergadering van het water schap. De vergadering wordt gehouden in ontmoetingscen trum De Stenge in Heinkens- zand en begint om 19.30 uur. Op Tholen wordt al sinds 1976 een aanslag verontreinigings heffing opgelegd aan alle (grondgebonden) landbouwbe drijven, ongeacht of er vanuit een bedrijfsgebouw wordt ge loosd of niet. Op Schouwen- Duiveland krijgt een boer alleen een aanslag verontreini gingsheffing als er sprake is van een lozing vanuit een be drijfsgebouw. Dat houdt in dat er binnen het der verwezenlijkt zou moeten worden ligt nu een gedeelte on diep water en een kleine zand oever. De locatie is nu in ge bruik bij de plaatselijke werkgebied van het nieuwe waterschap verschillende ver ordeningen gehanteerd wor den en die ongelijkheid wil men rechttrekken. Dat houdt in dat men ook op Schouwen- Duiveland, Noord- en Zuid-Be veland en Walcheren een ver ontreinigingsheffing op moet leggen aan boeren of de boeren op Tholen verlossen van hun verontreinigingsheffing. Landelijk is er volgens het be stuur van het waterschap spra ke 'van een tendens tot het betrekken van landbouwgron den in de vei'ontreinigings- heffing. Uitgangspunt daarbij is dat de vervuilers de kosten van de bestrijding van de wa terverontreiniging betalen. De meeste bedrijven moeten nu al verontreinigingsheffing betalen-, maar dat geldt op bevolking, waarbij het talud van de dijk als ligweide wordt gebruikt. Meer druk(te) Het college verwacht echter dat de bewoners van het va kantiepark steeds vaker ge bruik zullen gaan maken van het strandje. „Door de realisa tie van het park Zeeland Villa- ge zal de druk op de locatie toe nemen" aldus het college. Men hoopt door aanleg van zwem plas, strandje en surfoever ver betering in die situatie te kun nen brengen. Officieel is uitvoering van het plan in strijd met het voor dat Schouwen-Duiveland (nog) niet voor de boeren. ,,En dat terwijl de (diffuse) lozingen van agrarische bedrijven sa men met de lozingen vanuit de overstorten juist de belang rijkste bronnen van verontrei niging van het oppervlakte water zijn", aldus het water schapsbestuur. Het waterschap heeft volgens het bestuur handenvol werk om het verontreinigde water wreer te zuiveren en de kwali teit van het oppervlaktewater weer te verbeteren: doorspoe len, bergen van baggerspecie, bestrijding van eutrofiëring, het verwijderen van fosfaat en nitraat uit het afvalwater en dergelijke. ,,Het is niet meer dan billijk en ook maatschappelijk recht vaardig dat het waterschap de- gebied geldende bestemmings plan. Het college vindt echter dat er geen planologische be zwaren zijn tegen de plannen. „Ter plaatse zijn geen bijzon dere natuurwetenschappelijke of landschappelijke waarden in het geding die kunrfen wor den geschaad". Als argument voor een ge meentelijke bijdrage aan de plannen voert het college aan dat niet alleen mensen uit het vakantiepark, maar ook veel inwoners van Scharendijke ge bruik zullen gaan maken van de te realiseren voorzieningen. „Gelet hierop en gelet op het feit dat er een verbetering op treedt van de situatie ter plaat se menen wij dat de aanleg van ze kosten op de vervuiler ver haalt", aldus het bestuur. Daar wordt aan toegevoegd dat het beginsel 'de vervuiler betaalt' in de wet is vastge legd. „Dit alsmede het kosten- veroorzakingselement en het schadelijk karakter van de lo zing pleiten er voor dat ook de diffuse" lozingen van agrari sche bedrijven in de heffing worden betrokken". Elk huishouden wordt nu aan geslagen voor drie VE's. Voor boeren komt daar één VE bij. Hetgeen een verhoging van het tarief verontreinigingsheffing betekent van 297 naar 396 gul den per jaar. Boeren die zowel een woning en grond als een bedrijfsge bouw met lozingspunt hebben gaan er iets op vooruit. In plaats van voor zes VE's wor den zij in het voorstel van het waterschapsbestuur voortaan aangeslagen voor vijf VE's: een voordeeltje van 99 gulden op jaarbasis. Gemeenten Het waterschapsbestuur wil in de toekomst gemeenten een aanslag reinigingsheffing op leggen van drie VE's voor de verontreiniging van het opper vlaktewater door lozingen vanuit overstorten. Door die heffing kan volgens het dage lijks bestuur van het water schap bex*eikt worden dat de gemeenten gestimuleerd wor den om maati-egelen te treffen om overstorten te voorkomen. In feite vindt er volgens het watex-schapsbestuur een las tenverschuiving plaats van de burger naar de gemeente. Ook wil men een heffing opleg gen voor lozingen van bodem saneringen. „Het fejt dat de lo zing tijdelijk is, is voor de heffing niet van belang", aldus het waterschapsbestuur. Het opleggen van een heffing voor lozingen in verband met bo demsanering strookt boven dien met het uitgangspunt van de Wet Verontreiniging Opper- vlaktewater (WVO). Alles bij elkaar moet het maatregelen pakket het waterschap op jaar basis 285.000 gulden aan extra opbrengst van de verontreini gingsheffing opleveren. een strand een algemeen be lang dient", aldus het college. Roompot Beheer BV, beheer der van vakantiepark Zeeland Village is bereid gevonden twee ton bij te dragen voor de aanleg van strand, zwemplas en surfoever. De overige kos ten die met de aanleg gemoeid zijn worden gedragen door het Grevelingenschap dat ook de kosten van instandhouding en groot ondei'houd voor haar re kening neemt. Het dagelijks beheer wordt de verantwoor delijkheid van Roompot Be heer BV. Zwarte Plein Op de agenda van de gemeen teraadsvergadering verder het voorstel van het college om het parkeerterrein Zwarte Plein in Schax-endijke te voorzien van een nieuwe toplaag. Het be staande asfalt blijkt niet opge wassen te zijn tegen hoge tem peraturen en wordt kapot gereden. Het is de bedoeling dat er - a raison van 29.850 gul den - een microtpplaag van emulsiebeton op het parkeer- plein wordt aangebracht. Tegelijkertijd wil het college het milieuparkje op het Zwar- te Plein opknappen. Dat mi lieupark bestaat nu uit een op parkeervakken geplaatste glasbak, een oud papierbak, een blikbak en een kledingcon- tainer. Door een gedeelte van het terrein naast de parkeer plaats, achter het VVV/post kantoor, te verharden ontstaat in de visie van het college een verzorgd milieuparkje zonder dat de parkeei'mogelijkheden op het Zwarte Plein aangetast woi'den. Een en ander vergt een investering van 6.400 gul den. WISSENKERKE - In de nacht van dinsdag op woensdag is in gebroken in een garagebedrijf in Wissenkerke. De dieven gin gen er vandoor met twee ton aan gereedschap. De dieven verschaften zich toe gang tot het bedrijfspand door een ruit te vernielen. Volgens de politie moeten de dieven be schikt hebben over een busje om alle gereedschap in te la den. De politie stelt een onder zoek in. Een vierde slachtoffer, dat zich begin deze week bij de politie meldde, heeft dat verklaard. De politie trof zondagavond de 28-jarige bewoner van het pand waar de schietpartij zich afspeelde gewond aan. Ook een 22-jarige vrouw uit Gent die al langere tijd bij hem woonde was gewond. Later meldde zich een 43-jarige inwoner van Gent bij de politie in Terneuzen met de medede ling dat hij bij de schietpai'tij in zijn been was geschoten. Hij vertelde dat een weigering om drugs aan de daders te leveren Volgens directeur P. J. de Gx-oot is de Zuidhoek er de du pe van dat Koni aan de kant van de toeleveranciers wijzi gingen aan het aanbrengen is. „Sommige produkten komen straks dii-ect uit Duitsland. Daar komen wij niet tussen. Hoe goed we het ook doen", al dus De Groot. Halffabrikaten Op dit moment worden er in Duitsland halffabrikaten ge maakt die via Oud-Beijerland bij de Zuidhoek terecht komen voor verwerking. Vervolgens gaan deze produkten weer te rug naar Oud-Beijerland. De Groot: „Koni wil de levertijd op de dempers waar wij aan werken verkorten. Dat kan wanneer de produktie ervan over minder schijven ver loopt." ZIERIKZEE - Aan de Zijpe straat in Zierikzee is dinsdag een bromfiets gestolen. De bromfiets, een donkerrode Puch maxi met gele en gouden bloemetjes op de tank, is eigen dom van een twintigjarige vrouw uit Zierikzee. De brom fiets stond niet op slot. ZIERIKZEE - Door een aanrij ding op het kruispunt van de Maltastraat en de Mulock- straat in Zierikzee moest de auto van een 39-jarige vrouw uit Zierikzee worden wegge sleept. De vrouw wilde vanuit de Mal tastraat rechtsaf slaan de Mu- lockstraat in. Zij hield hierbij niet voldoende rechts, waar door ze tegen de tegemoetko mende auto reed van een 31-ja- rige vrouw uit Bruinisse. ZIERIKZEE - Nadat zij inge broken hadden in de woning van een 41-jarige man aan de Kaersemakerstraat in Zierik zee, zijn afgelopen nacht vier inbrekers op Noord-Beveland aangehouden. Door de komst van de politie sloegen de inbrekers in een personenauto op de vlucht. De auto werd op Noord-Beveland staande gehouden. Het viertal is ingesloten op het politiebu reau in Goes. De buitgemaakte goederen zijn deels terugge vondenen de vluchtauto. BRUINISSE - Van een 34-jari- ge inwoner van Nieuwerkerk is dinsdagavond het rijbewijs ingevorderd door de politie omdat de man met te veel alco hol achter zijn kiezen achter het stuur van zijn auto zat. Controle op het politiebui-eau wees uit dat de man 870 micro- gram alcohol per liter bloed in zijn lichaam had. Bijna vier keer de maximum toegestane hoeveelheid. Behalve dat zijn rijbewijs werd ingevorderd kreeg hij een dagvaax-ding uit gereikt om zich voor de rechter te verantwoorden. aanleiding voor de schoten was geweest. De politie weet nog niet wie de drugs had moe ten leveren. Aangehouden De politie in Gent hield dins dag een 21-jai'ige man en een 19-jarige vrouw uit die plaats aan als vermoedelijke daders. Beiden zijn bekenden uit de drugswereld. Zij legden nog geen bekentenis af. De drie slachtoffers én de daders moe ten nog verder worden ge hoord. Desgevraagd schat De Groot dat in totaal tien medewerkers hun vaste werkzaamheden zul len verliezen. Drie nog dit jaar, de overige zeven in de loop van volgend jaar. Voldoende werk Economisch gezien is dit geen probleem. De orderportefeuil le is op dit moment zodanig ge vuld dat er voldoende vervan-' gend werk aanwezig is. Dit is echter niet allemaal op een ver gelijkbaar niveau als het werk voor Koni. Een groter probleem is volgens De Groot de emotionele kant van het verlies van het werk voor de medewerkers. „Ze doen al dertig jaar dit werk. Ze werkten als het ware niet eens voor de Zuidhoek, maar voor Koni." Verwachting t/m maandag 11 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 dec. Zon op 08.35, onder 16.27 Maan op 18.07, onder 09.15 Laatste Kwartier: 15 dec. (06.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag was het waar schijnlijk de laatste ijsdag. Welis waar blijft het ook de komende da gen 's nachts licht vriezen, maar in de middag ligt de temperatuur meest boven het vriespunt. Van nacht passeert een kleine storing. Het is dan overwegend bewolkt en vooral in de westelijke kustprovin cies kan wat sneeuw vallen, maar niet genoeg om het op uitgebreide schaal wit te laten worden. In het oosten kan het plaatselijk nog tot matige vorst komen. Morgen over dag is er ook wat ruimte voor de zon en blijft het op de meeste plaatsen droog. Er waait een meest matige zuid tot zuidoostenwind, windkracht 3. In de middag loopt het kwik uiteen van -2 graden in Groningen tot enke le graden boven het vriespunt in Zeeland. Een hogedrukgebied met centrum boven Wit-Rusland blijft ook in het weekeinde bepalend voor het weer in ons land. Er is wat meer ruimte voor de zon en het blijft droog. Wel verdwijnt de ergste kou en loopt overdag de temperatuur op tot ongeveer 2 graden hoven het vriespunt. NOORDWELLE - De bluseen- heid Renesse van de brand weer Westerschouwen kwam dinsdagavond in actie voor een schoorsteenbrand in Noord- welle. De bewoners van een huis aan de Bouwmansweg hadden de open haard flink opgestookt omdat de centrale verwai'ming defect was. Daardoor raakte het rookkanaal oververhit. Toen de brandweer om 20.00 uur ai'riveei'de, had het dakbe schot al vlam gevat. De bluseenheid had een uurtje werk met de schoorsteen brand. Omdat de brandweer het bluswater opving in een zeil bleef waterschade aan het interieur van de woning uit. Voldoende ander werk voorhanden ZIERIKZEE - Een reorganisatie bij Koni in Oud-Beijerland is er de oorzaak van dat mede werkers van Werkvoorzieningsschap de Zuid hoek na dertig jaar hun vertrouwde werk kwijtraken. Dat bleek gisteren tijdens de ver gadering van het algemeen bestuur van de Zuidhoek. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autorn. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Voorstel dagelijks bestuur waterschap ZIERIKZEE - Als het dagelijks bestuur van het Waterschap De Zeeuwse Eilanden zijn zin krijgt moet zelfs een boer die geen verontreinigende stoffen loost op het oppervlaktewater in de toekomst verontreinigings heffing gaan betalen en wel 99 gulden op jaarbasis, het tarief voor één vervuilingseenheid (VE). Vierde slachtoffer meldt zich TERNEUZEN - De schietpartij zondagavond in Terneuzen, waarbij de 30-jarige J. van Dromme uit het Belgische leper om het leven kwam en drie anderen gewond raakten, was een afreke ning in de drugswereld. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3