30.000,- voor dorpshuis Film Trois couleurs rouge Jan Rijbroek Band treedt op in Jailhouse Kop/staart-aanrijdimg Studiedag Zeeland in Bataafs-Franse tijd Ss geloven een kunst? Kerstconcert in Koorkerk Auto van dijk inbraak in woningen Kindershow WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. ot en met donderdag 7 december Zierikzee Foto-expositie Koninklijk be zoek aan Zeeland. Bibliotheek De Stolpe. Openingstijden tij dens de openingsuren biblio theek. Tot en met vrijdag 8 de cember Teja van Hoften. Vierschaar van het stadhuis. Tot en met 9 december Burgh-Haamstede Beelden van herkenning. Schilderijen van Leontien Hooij. Museum de Bewaer- schole. Tot en met 16 december Middelharnis Expositie Rijnhard Schregar- dus, Galerie De Parterre, Voorstraat 31. Openingstijden: donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Verder volgens af spraak. Telefoon 0187-483532. Tot 21 december Zierikzee Kes Francke .met losbladig tijdschrift PRIËM. Galerie Ga lerij (RSG professor Zeeman). Van donderdag 7 december tot en met donderdag 28 december Bruinisse Foto-expositie Koninklijk be zoek aan Zeeland. Bibliotheek De Zaete. Openingstijden tij dens de openingsuren biblio theek. Tot en met 30 december Burgh-Haamstede Schildexdjen Wilhelmus Anto- nie van der Salm. Galerie Borsboom. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zondag 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Exposi tiegang verpleeghuis Corne- liastichting. Tijdens opening stijden vei'pleeghuis. Oosterland Schilderijen Yvonne van Kra nenburg. De Blauwe Keet. Tij dens openingstijden restau rant. Tot en met donderdag 4 januari Dirksland Schilderijen van Co Schelle- vis. Vroonkade. Geopend van maandag t/m zaterdag van 10.00-16.00 uur. Eerste en Tweede Kerstdag en Oud- en Nieuwjaarsdag gesloten. Tot en met zaterdag 6 januari Renesse Expositie van kerststalletjes van Willy Caland. Openingstij den: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag 10 en 24 december van 11.00 tot 15.00 uur. Blikmuseum de Blikvanger, Capelweg. Tot 1 april Brouwershaven Op de Reede. Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam. De Vergulde Garnaal. Maan dag tot en met vrijdag 09.00- 12.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 6 december Ooltgensplaat Eerste steenlegging veertien woningen. Emma- en Wilhel- minastraat. 15.00 uur. Donderdag 7 december Middelharnis Raadsvex-gadering. Gemeente huis. 19.00 uur. Vrijdag 8 december Goedereede Kerstmarkt. Oostdam. 09.00 tot 16.00 uur. Ooltgensplaat Duivententoonstelling PV De Zwaluw. Verenigingsgebouw 't Centrum. Vanaf 19.00 uur. Middelharnis Demonstratie Creatief met perkamentpapier. Gemeen schapsbibliotheek. 10.00-12.00 uur. Ouddorp Jaarlijkse clubtentoonstelling Nut en Genoegen. HFC De Dorpstienden. 19.00-22.00 uur. Zaterdag 9 december Middelharnis Après-ski-avond. Center Sports. Industrieweg 38. 21.00 uur. Ooltgensplaat Duivententoonstelling PV De Zwaluw. Verenigingsgebouw 't Centrum. 14.00-17.00 en van af 19.00 uur. Ouddorp Jaarlijkse clubtentoonstelling Nut en Genoegen. HFC De Dorpstienden. 14.00-21.00 uur. Zondag 10 december Sommelsdijk Jeugddienst. Hervox-mde Exo- duskerk. 10.00 uur. Advent-zangdienst. Gerefor meerde Kerk. 17.00 uur. Ouddorp Kinderdienst. Gereformeerde Kerk. 10.00 uur. Maandag 11 december Middelharnis Spreekuur. Informatie- en klachtenbux'eau gezondheids zorg. Dienstencentrum. 13.30- 16.00 uur. Commissie algemene bestuurs zaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oude-Tonge Commissie algemene zaken. Gemeentekantoor. 19.30 uur. Dinsdag 12 december Middelharnis Lezingen VBOG. Parel van de Delta. 20.00 uur. Woensdag 13 december Middelharnis Zweminstuif. Zwembad De Staver. 13.30-15.45 uur. Sommelsdijk Zangavond Lukaskapel van vex-pleeghuis De Samaritaan. 19.30 uur. Oude-Tonge Kerststukjes maken. Sociaal Cultureel Werk. 19.30 uur. Ooltgensplaat Verkoopmiddag handwerk groep SWOO. 't Centrum. Van af 13.30 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 6 december Zierikzee Vergadering algemeen bestuur De Zuidhoek. Bestuurskamer. 15.30 uur. Dreischor Bijeenkomst Agrarisch Schou- wen-Duiveland in dorpshuis aan Mr. Pieter Moggestraat. 19.30 uur. Bruinisse Afsluitingsavond project Sri Lanka werkgroep Ontwikke lingssamenwerking. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Donderdag 7 december Zierikzee Lezing met als thema Is gelo ven een kunst? door kunstena res Marja de Lange. In het MFC, De Huybertstraat 35, Zierikzee. Clubhuis de Licht boei. 19.30 uur. Open huis Israël Produkten Centrum. Driekoningenlaan 23. 13.30-17.00 uur. Vrijdag 8 december Zierikzee Open huis Israël Produkten Centrum. Driekoningenlaan 23.13.30-17.00 uur. Musical met Jasparina de Jong. Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Gere formeerde Gemeente. 19.45 Eerste uitvoering majorettes Vivace in het dorpshuis. 19.30 Zaterdag 9 december Zierikzee Oprichtingsvergadering PvdA Schouwen-Duiveland. MFC- gebouw. 10.00 uur. Concert door Int. koor Adonai, Jeugdkoor Sjaloom, Limited, Dik de Koning, gitaar en ande ren. Gereformeerde Kerk. 20.00 uur„ Hardrockdubbelconcert ist Avenue. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Project Actief terreinbeheer. Boerderij kruising Hoge- zoom/Ax-mhoekseweg om 09.00 Kindershow. Jongerencen trum Big S. 10.00 uur. Lego-wedstrijd. Geschenken huis. Vanaf 13.30 uur. Hobbybeurs Gouden Handen. Sportzaal De Vanger. 10.00- 17.00 uur. Zondag 10 december Zierikzee Prijsklaverjassen in Sportcafé Onderdak, Groeneweegje 7. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Zangdienst 'Haamstede zingt'. Gereformeerde kerk, Platbos- laan. 19.00 uur. Brouwershaven Jazzmiddag met Charlestown Jazzband, 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 11 december Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 12 december Zierikzee Gespreksgroep Ouders van Druggebruikers bouw. 19.30 uur. MFC-ge- Decembermarkt. 13.00-17.00 uur. Dorpshuis. Contactmiddag PCOB. Servi- cewoningencomplex De Veste. 14.15 uur. Burgh-Haamstede Kerstfeest4 NVvH. Zaal Gere formeerde kerk. 17.30 uur. Ellemeet Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o, Kerststukjes maken. Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 13 december Zierikzee NBvP Kerststukjes maken, Boerenweg 3. 9.00-11.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 'sLands- kamer. 10.00 uur. Informatie-avond borstvoe ding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerstviering ouderen door ANBO en SO W-gemeente. Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Van Juliana Welzijn Fonds STAD AAN 'T HARINGVLIET/NIEUWE- TONGE - Het Juliana Welzijn Fonds heeft in het kader van zijn Zuid-Hollandse dorpshui- zenproject aan Stichting Dorpsgemeenschap Stad aan 't Haringvliet een bijdrage gegeven van maximaal 30.000 gulden voor energiebespa rende maatregelen in dorpshuis 't Trefpunt. Ook de Stichting Dorpsge meenschap Nieuwe-Tonge krijgt 30.000 gulden voor ener giebesparende maatregelen in Ons Dorpshuis. Om de leefbaarheid in de klei ne kernen te behouden, is het Juliana Welzijn Fonds in fe bruari 1994 een tweejarige ac tie gestart voor de Zuid-Hol landse dorpshuizen. Het fonds stelt 1.350.000 gulden beschik baar om in de provincie Zuid- Holland het voortbestaan van de dorpshuizen veilig te stel len. Vijfenveertig dorpshuizen krijgen bij toepassing van energiebesparende maatrege len een bijdrage van maximaal 30.000 gulden. Het Juliana Welzijn Fonds wil gedurende een aantal jaren extra aan dacht geven aan de leefbaar heid op het platteland. Dorps huizen zijn daarvoor essentiële voorzieningen. Het fonds vindt het om die reden belang rijk dat de dorpshuizen hun functie goed kunnen blijven vervullen. Het fonds heeft ech ter geconstateerd dat met na me de energielasten vaak een flinke post op de begroting vormen. In veel gevallen kun nen deze kosten aanzienlijk verminderd worden door het treffen van energiebesparende maatregelen. Dit geeft dan ruimte in de begroting voor bijvoorbeeld periodiek onder houd dat er nu nog wel eens bij inschiet. Het Juliana Welzijn Fonds wil de besturen van de dorpshui zen nu door middel van het project helpen hun accommo daties energiezuiniger te ma ken. Een voordeel is ook dat energiebesparende maatrege len gunstig zijn voor het mi lieu. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder meer de GiroLoterij-BankLo- terij, de Lotto/toto en de Kra sloterij. In het Filmhuis in Middelharnis wordt donderdag 7 december de film Rouge van de Poolse regis seur Kieslowski getoond. De film maakt onderdeel uit van het drieluik Trois Couleurs, een serie films waarmee de regisseur de thema's vrijheid, gelijkheid en broederschap in beeld brengt. Trois Couleurs Rouge is de afscheidsfilm van Kielowski. In Rouge staat broederschap centraal. Rood komt daarbij naar voren als de kleur van de emotie. Het is een film met prachtige conversatie scè nes, ivaarbij communicatie en gebrek aan communicatie centraal staan. De film begint om 20.00 uur. Het is de laatste die dit jaar in het Filmhuis wordt gedraaid. In Jongerencentrum Jailhouse in Sommelsdijk treedt op vrij dag 15 december de rockgroep Jan Rijbroek Band op. De afge lopen zomer wérd de band in het KRO-programma Leidse Kade Live, aangekondigd als het best bewaarde geheim van Neder land'. Vervolgens rekende Revu hem tot één van de tien beste gi taristen van Nederland en meldde Countdown Café dat Rijbroek groot aan het worden is. De band maakte toernees door Ameri ka, Rusland en Europa. De band bestaat uit Jan Rijbroek (zang en gitaar), Billy Fisher (bas en zang), Frank Web er (hammond) en David van den Boogaard (drums). STELLENDAM - Een ver keerslicht dat op oranje sprong was de indirecte aanleiding voor een kop/staart-aanrij- ding op de Korteweg in Stel lendam. N57. De bestuurster van een personenauto had te laat in de gaten dat de bestuurster van de auto voor haar stopte voor het op oranje springende ver keerslicht. Het ongeluk gebeurde ter Beide auto's werden bij de aan- hoogte van de afslag Rijksweg rijding beschadigd. In Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt zaterdag 9 december een stu diedag gehouden over het thema Zeeland in de Bataafs-Franse tijd 1795-1814. Het gaat om een initiatief van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Via diverse lezingen worden de landelijke ontwikkelingen uit deze turbulente periode ge schetst en wordt ingegaan op specifiek Zeeuwse zaken die zich toen afspeelden. Het is dit jaar tweehonderd jaar geleden dat de Bataafs- Franse tijd begon. In die perio de vond een lange reeks politieke, maatschappelijke, economische en culturele ver anderingen plaats, die de nodi ge wijzigingen veroorzaakten in staatsinstellingen, politieke cultuur, fiscaliteit en landsver dediging. Wijzigingen die gro te invloed hadden op het open bare leven. De fundamenten van veel verworvenheden van de huidige maatschappij wer den in deze periode gelegd. Na zeven lezingen kunnen vragen worden gesteld en wordt gedis cussieerd. De studiedag is van 9.30 tot 17.00 uur. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden via telefoonnum mer 0118-638920. MIDDELBURG - Op zaterdag 16 december geeft het Middel burgs Kamerkoor een kerst concert in de koorkerk in Mid delburg. De aanvang is om 20.00 uur. Voor de pauze zingt het Mid delburgs Kamerkoor, dat on der leiding staat van Jan Schuurmans, Engelse Renais sance- muziek. Er wordt be gonnen met een drietal ad- ventsliederen van Th. Tallis, Adr. Batten en W.-Byrd. Het gedeelte voor de pauze wordt afgesloten met drie kerstliede ren. Na de pauze zal het koor Die Weinachtsgeschichte van H. Distier uitvoeren, een groot a capellawerk voor vierstem mig koor en vier voorzangers. De solisten in dit werk zijn An- nemarijke de Jong, sopraan, Marja de Waard, alt, Joost van der Linden, tenor en Janus Mondeel, bas. Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar in de voorver koop bij muziekhandel Van Damme in Middelburg en op 16 december 's avonds in de kerk. OUDE TONGE - In Oude-Ton ge schrok een automobilist zo danig van een overstekend dier dat hij met zijn auto de dijk afreed. Het ongeluk gebeurde op de Zuiderlandsedijk. Ondanks de onverwachte manoeuvre liep het voertuig geen schade op en kwam de bestuurder met de schrik vrij. STAD AAN 'T HARING VLIET - In twee, naast elkaar gelegen woningen in Stad aan 't Haringvliet werd ingebro ken. De inbraken werden 's nachts gepleegd. De inbrekers kwa men de panden binnen door het slot van de achterdeuren te forceren. Uit de woningen wer den diverse goederen meegeno men. BURGH-HAAMSTEDE - In jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede wordt za terdag 9 december de kinder show Lachen is okee gepresen teerd door entertainer Ton Laros. Het gaat om een nieuwe show waarin Laros onder meer trucs, spelletjes en een kleur- wedstrijd presenteert. Het evenement is gratis toeganke lijk en begint om 10.00 uur. CK STERKENBURG Het einde van het jaar nadert alweer met rasse schre den. De donkei-e dagen voor kerst of de 'koudsweken' zijn alweer aangebroken. Weer een jaar dat 'omgevlogen' is. Ik neem nooit met plezier afscheid van een jaar, wel vaak met een gevoel van dankbaarheid en, de laatste jaren vooral, ook met wat weemoed. Toch heb ik, juist aan het einde van het jaar, vaak een ge voel van opschieten, opruimen, afwerken, en in gedachten al weer echt 'bezig' met het nieuwe jaar. Uitkijken naar nieuwe dingen, plannen maken en nieuwe hoop en verwachting vullen de 'kale' plekken van het oude jaar in m'n denken al weer op. Terug kijken op m'n kunstjaar kan ik nog niet helemaal. De voorbereidingen voor-de kersttentoonstelling zijn nog in volle gang. Het is altijd weer op het laatste nippertje! Maar dat is wel goed zo, anders wordt het allemaal zo be- Hoe het er in grote lijnen uit zal gaan zien tekent zich wel al duidelijk af. Elk jaar heeft wel zo zijn kleine tenden sen en ontwikkelingen. De vakliteratuur, veilingberich- ten, media, kunstkaternen, critici en 'de kunsthandel' maken, bij nauwlettend volgen, zeker wat voorzichtige analyses mogelijk. Het is duidelijk dat 1995 een wat moeizaam jaar is ge weest. De opbrengsten op veilingen, zowel kopers als vei'kopers, waren nogal matig. Dat drukt de animo tot verkopen, en het kwaliteitsaanbod is derhalve gering, dus de lust tot kopen ook. Onrust op het front van de sociale zekerheid dit jaar, zoals de discussie over de AOW, Ziektewet, kortom onge wisse zaken voor de toekomst zullen daar m.i. zeker ook een rol in hebben gespeeld. Dat men in zijn algemeenheid minder geld uitgegeven heeft, blijkt wel uit de enorme toename van spaai'tegoe- den bij de banken. Wellicht dat een wat langer durende lage rente er toe zal leiden wat meer geld te investeren in duurzame kwaliteitsgoederen waaronder ook kunst b.v. Want financiële analyses, zelfs over de laatste, wat moei lijker jaren tonen toch een goed rendement aan voor kunst uit de laat 19e, vroeg 20e eeuw. Deze tendens zet zich voort en neemt nog steeds in om vang toe. Waar af gaat en niet bij komt, wordt minder zei mijn moeder vroeger altijd, om de logica van iets aan te tonen. Die logica gaat zeker op voor die laat 19e eeuwers. Er komt immers niets meer bij, er gaat eerder wat af. Ik zie dat in de prijsontwikkeling van goed werk van goede 'kleine meesters'. Die tendens zal zich naar mijn vaste overtuiging voortzetten. Kunstenaars met, destijds, goed en eerlijk werk en/of zich onderscheidend van de grote massa 'breken door', en krijgen daardoor alsnog de erkenning die zij verdienen. Daarvan zijn duidelijke voorbeelden te geven en ik kom daar zeker nog eens op terug. Een goede inschatting maken, het 'voorzien' van toekom stige koopmotieven is dan ook van essentieel belang. Het is derhalve zaak de juiste criteria aan te leggen voor een goede keuze. Het is een gegeven dat mij in hevige mate boeit, en een ï'eden temeer uit te kijken naar het volgend jaar. Ja toch!? Ik wens u in ieder geval heel goede kerstdagen toe en een fijne jaarwisseling. Lezing door Marja de Lange 'Psalm' van de schilderes Marja de Lange. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Worden kunst en religie gevoed uit dezelfde bron?" In een lezing probeert de uit Brouwershaven afkomstige schilderes Marja de Lange een antwoord te geven op de vraag of ge loven een kunst is. Deze lezing is georganiseerd door de Lichtboei en wordt donderdag 7 decem ber gehouden in het MFC in Zierikzee. Aanvang is om 19.30 uur. Aan de hand van een aantal kunstwerken gaat Marja de Lange op zoek naar de weten schappen tussen kunst en ge loof. Marja: Kunst put inspira tie uit het onuitspreekbare mysterie dat achter de zichtba re wereld schuilgaat. We kun nen ons afvragen of religie en kunst door dezelfde bron wor den gevoed. Je ziet dat al vele eeuwen religie en kunst ver want zijn geweest met elkaar. Bij de primitieve volken; de Inca's, de Azteken, de Egypte- naren, het Jodendom, het Boeddhisme en de Islam en ui teraard het Christendom. In het eerste testament Tenach (De Joodse bijbel) wordt het kunstenaarschap beschreven als een goddelijke gave en ui ting van hemelse inspiratie." In de visie van Marja de Lange moet haar kunst geloof en menselijke betrokkenheid uit stralen. Marja: ,,Ik hoop eer der dat er een trilling ontstaat, gewoon een goed 'tov' gevoel. Dat in mijn schilderijen de lief de het wint en dat ze zowel kracht als tederheid uitstra len." Volgens Marja de Lange scoort in onze moderne tijd het we ten, de kennis over iets: „Dat is de werkelijkheid van deze tijd: dat beheersen van kennis. Het 'weten' dat berust op bele ven, doet vreemd aan en wordt vaak afgedaan als irrationeel, dus: verdacht. Een andere bron van weten, namelijk die van het beleven van liefde, kunst, mystiek en geloof kan een di mensie méér geven." Die dimensie kan volgens de kunstenares ontstaan door op een andere manier naar de din gen te kijken. Max-ja: „Als een boer naar een hooiberg kijkt ziet hij eten voor zijn dieren. Dat is een noodzakelijke we tenschappelijke manier om er naar te kijken. Maar je kunt ook naar een hooibei'g kijken op de manier van een dichter: de kleur, de geur en de wax-mte die je voelt als je er in gaat lig gen. Wat voor gevoel krijg je als je vanuit die hooiberg op een heldere nacht naar de ster ren kijkt en probeert een ge dicht te maken? Het is belang rijk dat je je nog kun! verwonderen, zoals een kind dat doet. Het is gewoon een an dere invalshoek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11