Personeel sociale werkplaats staakt voor 'fatsoenlijke' CAO dichters j* Doopsgezinde leidsman Menno Simons werd vijfhonderd jaar geleden geboren Dode dieren aangetroffen Toeslag wethouders (2) DINSDAG 5 DECEMBER 1995 NR 25887 7 Dertien medewerkers Zuidhoek naar Utrecht ROODESCHOOL (ANP) - De politie heeft in een woning: in het Noordgroningse Roode- school 140 dode dieren aange troffen. Het betreft hamster- en ratach- tige beestjes en enkele konij nen. Ook vond de politie zestig verwaarloosde dieren, waar onder enkele konijnen en chin chilla's. De 27-jarige bewoner hield de dieren in hokken op de bovenverdieping van zijn huis aan de Laanweg. Dat heeft de politie dinsdag bekendge maakt. De dieren zijn door ondervoe ding en uitdroging om het le ven gekomen. De man was en kele weken niet thuis geweest en verklaarde dat hij de ver zorging van zijn dieren aan ie mand anders had overgelaten. Volgens de politie zijn de die ren in die periode in het geheel niet verzorgd. Ze zaten zo dicht op elkaar gepakt dat ze aan el kaar begonnen te vreten toen ze geen eten meer kregen. De man had de dieren twee jaar in bezit. Hij had er maxi maal 280 in huis. Hiervan ver kocht hij er de afgelopen tijd tachtig. De dode en overgeble ven dieren zijn afgevoerd of opgevangen door de Dierenbe scherming, die betrokken was bij het onderzoek. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. In een - verlate - reactie op het artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode over de wethou dersvergoedingen en de reactie hierop in de krant van vorige week donderdag van de heer Van der Wekken, het volgende: Ook in de gemeenteraad van Bruinisse heeft het college van b en w in commissieverband de mening van de raad hierover gepeild. De CDA-fractie heeft bij deze gelegenheid het colle ge gevraagd of het niet moge lijk was het extra tijdsbeslag op te vangen door een andere taakverdeling binnen het colle ge en delegatie aan ambtena ren. En wel omdat de Bruse CDA-fractie van mening is dat er op verantwoorde wijze met gemeenschapsgelden dient te worden omgegaan en het de po litiek niet past de burger te la ten betalen voor het in stand houden van een onnodig verga dercircuit. De reactie van het college was ronduit afwijzend. Toch hoopt de CDA-fractie dat het college zich alsnog bezint en dat zij door herschikking van taken en bevoegdheden een extra taakbelasting op zal weten te vangen. Want hier gaat het na tuurlijk om, en dat is ook de es sentie Van het redactioneel commentaar bij het artikel, er zal goed moeten worden geke- kén of de extra toelage echt no dig is en het college zal dit op een voor de burger overtuigen de wijze aan moeten kunnen tonen, tenminste indien men wil voorkomen dat het publiek de indruk krijgt dat de heren wethouders zichzelf zitten te bevoordelen. Want dit is een slechte zaak voor de politiek. Namens de CDA-fractie in de gemeenteraad van Bruinisse, N. P. de Danschutter Naschrift redactie: Wellicht ten overvloede zij ver meld dat de commissievergade ring waarop de heer De Dan schutter doelt achter gesloten deuren heeft plaatsgevonden. De stakende WSW'ers van de Zuidhoek gisteren bij hun vertrek naar de Jaarbeurs in Utrecht. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Dertien medewerkers van Werk voorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee legden gisteren het werk neer en vertrokken naar Utrecht. Daar verzamelden zich rond het middaguur zo'n zesduizend mensen in de Jaar beurs voor een protestbijeenkomst. De werkne mers in de sociale werkvoorziening wensen een 36-urige werkweek en meer loon. Morgen wor den de onderhandelingen over de CAO met het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid hervat. ZIERIKZEE Ballroom De Zierikzeese dansparen Wim en Wijnanda Scheffers en Bram Wilkens/Ad van Dijke hebben goed gepresteerd tij dens internationale danswed strijden in het Belgische Kort- rijk. Het paar Scheffers werd tweede in de finale van de eer ste klasse ballroomdansen. In de hoofdklasse ballroomdan sen sleepten Ad van Dijke en Bram Wilkens eveneens een tweede prijs in de wacht. De wedstrijd was georganiseerd door dansclub Kuurne onder auspiciën van de Dansliga Sportfederatie VZW. Er deden in totaal 145 ballroomparen mee aan de wedstrijd. zal op zijn orgel enkele impro visaties laten horen. Het Her vormd Kerkkoor onder leiding van Jan Heuseveldt heeft min der bekende liederen ingestu deerd en toneelvereniging Op Drift zal voor de declamatie zorgen. BURGH-HAAMSTEDE Kindershow In jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede wordt za terdag 9 december de kinder show Lachen is okee gepresen teerd door entertainer Ton Laros. Het gaat om een nieuwe show waarin Laros onder meer trucs, spelletjes en een kleur- wedstrijd presenteert. Het evenement is gratis toeganke lijk en begint om 10.00 uur. De Zuidhoek is een van de 55 bedrijven voor sociale werk voorziening, van de in totaal 102, waar een deel van het per soneel maandag het werk neer legde. Hoeveel mensen zich maandag als staker hadden in geschreven kon de AbvaKabo niet zeggen. Ook enkele werk nemers uit de overige instellin gen voerden actie in Utrecht. Volgens Zuidhoek-medewer- ker Jan Adriaanse (AbvaKa bo) willen de SW'ers met de ac tie gisteren druk op de ketel zetten voor een „fatsoenlijke" Viering in 1996 Er zijn nu ongeveer een mil joen doopsgezinden/menno nieten, waarvan de meesten in Noord-Amerika en Afrika wo nen. In Nederland telt de 'doopsgezinde broederschap' ongeveer vijftienduizend le den. Dit zijn alleen volwasse- CAO. „Daar hebben ook de mensen die werkzaam zijn in de sociale werkvoorziening recht op", aldus Adriaanse. Met de stakingen gisteren wil den de werknemers hun eisen voor een nieuwe CAO kracht bij zetten. Na maanden onder handelen is er nog steeds geen overeenstemming tussen bon den en werkgevers over de in voering van een 36-urige werk week en loonsverhoging. De meeste actievoerders gaven maandag aan vooral een be nen, want de geloofsgemeen schap kent geen kinderdoop. De katholieke priester Menno Simons komt in 1531 voor het eerst in aanraking met het in Zwitserland ontstane doper- dom. Hij hoort van de terecht stelling in Leeuwarden van hoorlijke loonsverhoging te willen zien. De bonden eisen voor dit jaar 1,75 procent en voor volgend jaar 2,5 procent. De werkgèvers kwamen in hun laatste bod op tweemaal een half procent plus een ein dejaarsuitkering. Volgens Ab- vaKabo-bestuurder H. Lee- rentveld is prijscompensatie noodzakelijk in verband met de huur en de energierekening. Op dit moment verdient een werknemer in de sociale werk voorziening volgens de bond 2650 gulden bruto per maand. De staking is alleen georgani seerd door de FNV-bond Ab vaKabo. Deze bond vertegen woordigt 14.000 van de 85.000 werknemers in de sociale werkvoorziening. De CFO (3.500 leden) vindt het nog te vroeg voor acties. Morgen vindt opnieuw overleg over de CAO plaats. Het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid zei eerder de ze week ervan uit te gaan dan dan overeenstemming wordt bereikt. Het ministerie is nu Sikke Freerks, die onthoofd wordt 'omdat hij zijn doop had vernieuwd'. Hij bestudeert het Nieuwe Testament en begrijpt daaruit dat het dopen van kin deren eigenlijk onjuist is, om dat aan de doop boetedoening en geloofsbelijdenis vooraf moeten gaan. Ook op een ander punt krijgt hij een van de ka tholieke leer afwijkende visie. Brood en wijn veranderen tij dens de mis volgens hem niet echt in lichaam en bloed van Christus, maar zijn slechts een teken. Rondreizend Op 30 januari 1536 bekent Men no Simons kleur en legt zijn pastoorsambt neer om 'zich te begeven onder Christus' druk kend kruis'. Hij sluit zich aan bij de dopers en wordt begin 1537 in Groningen oudste of bisschop. Omdat op zijn hoofd een prijs staat, is Menno Si mons gedwongen een zwer vend leven te leiden. Dopend, avondmaal vierend, onderwij zend, adviserend en bemidde lend trekt Menno Simons door de Noordelijke Nederlanden en Noord-Duitsland. Ook na dat hij kreupel is geworden, blijft hij als rondreizend bis schop actief. De laatste zeven jaren van zijn leven brengt Menno Simons door in Oldeslo in Sleeswijk-Holstein. De doopsgezinden zijn van me ning dat Menno Simons' ideeën ook nu nog zeer actueel zijn, en voor de kerk en samen leving van de 21e-eeuw veel waarde hebben. Zij kiezen voor navolging van Christus en daarmee voor werken aan een rechtvaardige en vreedza me samenleving. Kerkasiel verlenen aan uitgeprocedeerde asielzoekers, vakantiekampen organiseren voor onder andere 'jonge onbegeleide asielzoe kers', en hulp- en verzoenings werk doen in voormalig Joego slavië zijn het gevolg van deze keus. Doopsgezinden willen een samenleving waarin eer- bereid de 36-urige werkweek langzaamaan in te voeren. Vol gens de AbvaKabo gaat het echter om hetzelfde bod dat eind vorige week op tafel kwam. „Ook wij hopen op een akkoord", zei Leerentveld gis teren in de Jaarbeurs, „maar dan zal Melkert toch wel met betere voorstellen moeten ko men." Volgens Adriaanse zijn de eer der aangekondigde stakingen in het oosten van het land op donderdag £n de estafettesta kingen volgende week even in de ijskast geplaatst in afwach ting van het overleg. Vrijdag staken de medewerkers van het werkvoorzieningsschap in Lelystad voor 24 uur. Mocht er morgen geen akkoord worden bereikt, dan vindt volgens Adriaanse begin volgende week overleg plaats in Bergen op Zoom over het houden van estafettesta kingen. „Het is zaak om dan een rooster samen te stellen en vervolgens de leden te mobili seren", aldus Adriaanse. lijk delen, een gezond milieu en soberheid in persoonlijke levensstijl centraal staan en geen enkele plaats is voor na tionalisme, racisme en discri minatie. Vrouwen en jongeren Vrouwen en mannen hebben binnen de doopsgezinde broe derschap gelijke rechten en mogelijkheden, ongeacht hun geaardheid. De doopsgezinden waren in 1911 in Nederland de eersten die een vrouwelijke predikant hadden in de per soon van Annie Mankes- Zerni- ke en nu is veertig procent van het aantal doopsgezinde predi kanten en pastoraal werkers vrouw. Met een eigen kampor ganisatie, die jaarlijks twaalf vakantiekampen voor zo'n driehonderd jongeren organi seert en eigen 'broederschaps huizen' op Texel, in Giethoorn, Schoorl, Steenwijk en Elspeet hebben de doopsgezinden ook in de recreatieve sfeer het no dige te bieden. Maar de plaatselijke gemeente is toch de plek waar het in de eerste plaats gebeurt. Zondags is er de kerkdienst en door-de- weeks zijn er activiteiten als koren, jeugdclubs, bijbelkrin gen en gespreksgroepen. Hier weet men zich geborgen en toch vrij. Belangrijke kenmer ken voor een geloofsgemeen schap, die ondanks de 500e ver jaardag van haar leidsman nog bij de tijd is en volledig open staat voor een ieder die zich er toe aangetrokken voelt. In 1996 vieren de doopsgezin den het 500-ste geboortejaar van Menno Simons met tal van tentoonstellingen, concerten, publikaties en bijeenkomsten. Hoogtepunten zullen zijn een wetenschappelijk congres en een grote landelijke tentoon stelling in Leeuwarden en een grote landelijke en Europese bijeenkomst in Elspeet. In Zee land zijn activiteiten in Vlis- singen, Middelburg en Goes. Collecte De opbrengst van de collecte Geef 's voor diabetes die van 12 tot en met 18 november gehou den werd heeft 1.336,85 gulden opgebracht. Spreekuur FNV De FNV afdeling Schouwen- Duiveland houdt woensdag 6 december van 10.00 tot 11.30 uur spreekuur in het MFC Zie rikzee in de De Huybertstraat. Prijsklaverjassen Sportcafé Onderdak houdt op zondag 10 december Prijskla verjassen in Sportcafé Onder dak, Groeneweegje 7 in Zierik zee. Aanvang: 13.00 uur. Telefonische opgave bij num mer 413903 of aan de bar van het café. Kerstviering NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen, houdt vrijdag 15 december haar kerstviering in de foyer van restaurant Mon- dragon. Het gezamenlijk diner wordt aangekleed met optre dens van een koor, een decla matie en samenzang. Belang stellenden kunnen zich tot 11 december 12.00 uur opgeven bij J. de Boer-van Schelven (te lefoon: 0111-414270). De zaal is vanaf 18.30 uur geopend. Jaarvergadering NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen, houdt donderdag 25 januari haar jaarvergade ring in de foyer van restaurant Mondragon. Voor de penning meester R. van de Ouden-Han- se en de tweede voorzitter J. C. L. Huybrecht-Sierevogel zit de bestuursperiode er op. Inmid dels hééft M. Onrust-Kok zich bij het bestuur een kandidaat aangemeld voor de functie van penningmeester. RENESSE Kerstzang In de donkere dagen van de Advent wordt weer een koor- en samenzangavond gehouden in de Jacobuskerk. Op zater dag 16 december is de kerk vanaf 19.00 uur open en begint om 19.30 uur de muzikale voor bereiding op het komend kerstfeest. Behalve de oude, bekende kerstliederen is ook minder bekend materiaal op gezocht. Henk Blom heeft voor de kopergroep van Luctor et Emergo enkele bewerkingen gemaakt en Prosper Sevestre NIEUWERKERK Kerstviering De ANBO en de SOW-gemeen- te Nieuwerkerk houden in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwer kerk een kerstviering voor ou deren. De middag is op woens dag 13 december om 14.00 uur, de zaal is open om 13.30 uur. Opgave vóór 8 december, telcv foon 0111-643116. GOES Bedrijfsauto's waterschap Het nieuwe Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft 32 be drijfsauto's in gebruik geno men. Het zijn de auto's die in de plaats komen van auto's van de oude waterschappen en het wegschap Walchereh. Het wagenpark was in 1994 en 1995 aan vervanging toe. Bij dc symbolische overhandiging benadrukte dijkgraaf H. Eversdijk van het waterschap, dat deze auto's de eerste ken nismaking van veel burgers met het nieuwe waterschap zullen zijn en een goede indruk van de nieuwe organisatie ge ven. 'De rijdende visitekaart jes' zoals de dijkgraaf ze noemt, zijn uitgevoerd in de huisstijl van het nieuwe water schap: hgt logo in blauw en groen op een witte auto. Uit oogpunt van veiligheid voeren dc nieuwe auto's ook een stri ping in de vorm van de golven uit het logo. Dit alles is reflec terend uitgevoerd, waardoor de waterschapsauto's tijdens het werk ook in het duister goed zichtbaar zijn. De overige bedrijfsauto's, circa twintig stuks, zijn afkomstig van de oude waterschappen. In de loop van december krijgen ook die het logo van de Zeeuwse Ei landen. DEVENTER - Een tot nu toe onbekende man is maandag avond in het centrum van De venter bij een steekpartij in de Bergstraat om het leven geko men. 0) Terug naar af PW1 Hoera, de winkels gaan langer open. Nu kunnen we lekker nog meer gaan kopen. Voor menigeen is dat een plezier. yJ/}) Maar helaas niet voor de kleine winkelier. Het personeel van de grote zaken, kan men er ook niet enthousiast voor maken. Langer open... voor hen is dit niet leuk. In hun gezinsleven komt nu wel een deuk. Als de groten aan de touwtjes trekken moeten winkeliertjes dan maar verrekken? Eens, in een nog afzienbaar verleden werd er fel voor winkelsluiting gestreden. Winkels dicht op een redelijke tijd. Die winkeliersdroom werd werkelijkheid. En nu dreigt deze wrede, bittere straf. Waarom toch moeten ze weer terug naar af? Ze moeten wel meedoen want concurrenten gaan anders aan de haal met hun centen. Ze zijn toch vrij om dicht te gaan of open? Och, dat is te gek om los te lopen. Men rooft nog meer van hun toch al schaarse vrije tijd Waaronder hun gezin dan schrijnend lijdt. De zondagsrust wordt ook geweld aan gedaan. Wie trekt er zich van God's gebod wbt aan? Is het middel nu niet erger dan de kwaal? Vetgemest wordt slechts het groot-kapitaal. Voor- en tegenstanders kunnen sléchts hopen Dat zij geen kat in de zak gaan kopen. Leny Streefkerk-Levasier Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven 'van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Het oudst bekende portret van Menno Simons is circa 1607 gegra veerd door Christoffel van Sichem II. ZIERIKZEE - In 1996 is het 500 jaar geleden dat de doopsgezinde leidsman Menno Simons werd geboren in het Friese Witmarsum. Van katho liek pastoor in zijn geboortedorp werd hij de rondtrekkende leider van de toen zwaar ver volgde wederdopers. Naar hem noemden zij zich later wereldwijd mennonieten, maar in Nederland gaven de vrijzinnigen de voorkeur aan de naam doopsgezinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7