Verkoop van 'kerstbomen' uit boswachter! slaat goed aan Ecologisch beleid excuus om de zaak te verwaarlozen' Eén nieuwe PvdA-afdeling voor Schouwen-Duiveland Kampeerboeren tevreden over Wet op de openluchtrecreatie Project elzemeet van Actief Terreinbeheer Omroep Bijdrage DINSDAG 5 DECEMBER 1995 NR 25RR7 5 Oprichtingsvergadering zaterdag 9 december ZIERIKZEE - In verband met de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland op 1 ja nuari 1997 wordt één eilandelijke afdeling van de Partij van de Arbeid opgericht. partijgenoten uit Bruinisse (waar geen PvdA-raadsfractie is) werden bij deze besprekin genbetrokken. De afdeling Schouwen-Duive land van de PvdA komt in de plaats van de zes gemeentelij ke PvdA-afdelingen die nu nog actief zijn. Ze wordt zaterdag 9 december officieel opgericht tijdens een vergadering in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Tineke Bergwerf uit Zierikzee wordt daarbij voor gedragen als voorzitter van de nieuwe afdeling. Als voorbereiding op de nieu we gemeente Schouwen-Dui veland én de nieuwe eilandelij ke Pvd A-af deling vergaderden de raadsfracties van de zes hui dige gemeenten de afgelopen tijd regelmatig samen. Ook De raadsleden bespreken daar bij onderwerpen van gezamen lijk belang, maar ook proble men en ontwikkelingen in de verschillende gemeenten. Eind oktober werd in Vlissingen een conferentie gehouden over za ken die van belang zijn voor Schouwen-Duiveland. Als voorbereiding op de bijeen komst werd een telefonische enquête gehouden in de regio. De oprichtingsvergadering op 9 december in het MFC-ge- bouw begint om 10.00 uur en heeft een feestelijk tintje. Op het programma staat onder meer een quiz en talkshow on der leiding van Ben de Reu, een optreden van Guus Kozijn en een inleiding door lid Euro pees parlement Frits Castri- cum. Voor kinderen worden aparte activiteiten georgani seerd. De lijst van nieuwe bestuursle den omvat, naast kandidaat voorzitter Tineke Bergwerf, de volgende kandidaten: Arjan van de Berge uit Ouwerkerk, Marnix van Stralen uit Scha- rendijke, Paul den Hartog uit Burgh-Haamstede, Han Ak- kersdijk uit Zierikzee, Nellie van Oeveren-Pairoux uit Nieu- werkerk, Erna Overbosch-de Reyger uit Brouwershaven, Gerard Bosman uit Ooster- land, Jan Kempen uit Bruinis se en Linda Sies uit Burgh- Haamstede. II. Geluk: 'Blij dat gemeenten nu zelf kunnen beslissen' ELLEMEET - H. Geluk, voorzitter van de Ver eniging van Kampeerboeren kring Schouwen- Duiveland (Vekabo) is tevreden met de nieuwe Wet op de openluchtrecreatie (Wor). In de nieu we wet is kleinschalig kamperen niet langer ge koppeld aan het agrarisch bedrijf. De Wor is per 1 november 1995 van kracht geworden en- ver vangt de Kampeerwet uit 1984. De Wor is een raamwet, waar binnen gemeenten een groot deel van het kampeerbeleid zelf kunnen bepalen. H. Geluk: „Ik ben blij dat de gemeente nu zelf kan beslissen, over wie een mini-camping kan begin nen en wie niet. Als de agrari sche gebondenheid gehand haafd was, was al direct het probleem opgedoken, wie zich precies boer mag noemen. Een volledig bedrijf moet op mini maal 150 SBE's uitkomen óf dertig hectare grond in bezit hebben. Dat heeft als conse quentie dat een kleine boer niet aan de bak zou komen." Daarnaast ontstaat er volgens Geluk een juridisch probleem als iemand zijn boerderij aan de kant doet. „Als de mini- camping door andere burgers aangevochten wordt, moet zo iemand op grond van de anti discriminatiewet zijn mini- camping weg doen", aldus Ge luk. De gemeenten op Schouwen- Duiveland stellen een onder zoek in, hoe in de toekomst vorm gegeven moet worden aan het kampeerbeleid. De Vekabo is voorstander van het systeem met zonering; het aan wijzen van gebieden waar wel of geen uitbreiding toegestaan is. „Ik kan me voorstellen dat uitbreiden of het in werking stellen van een camping in een dorpskern niet gewenst is en we zijn het er nu over eens, dat we uit de natuurgebieden weg moeten blijven," aldus Geluk. Door middel van quotering kan voorkomen worden dat in een bepaalde regio een te groot aantal mini-campings komt. Volgens Geluk mag er per be stemmingsplan niet meer groei in zitten dan twintig eenheden. „Quotering is een lastig pro bleem om aan te pakken. De vraag in het kustgebied is nu eenmaal groter dan elders, maar een keer moet er paal en perk aan de groei gesteld wor den. Wij vinden dat het kustge bied nu verzadigd is." Doelgroep De voorzitter van de Vekabo kring Schouwen-Duiveland toont zich tevreden over de sa menwerking met de Recron: „De onderlinge communicatie is goed, hebmeestë is bespreek baar. We hebben echter wel een verschillende doelgroep. Ik denk dat in alle overwegin gen mee genomen moet wor den, dat de mensen die voor de boerencampings kiezen geen zin hebben om op een grote camping te gaan zitten. Je kan maar moeilijk van je klanten eisen, dat ze eerst de grote cam pings opvullen en dat de rest dan naar de kleine campings komt. Wat dat betreft zal er be grip moeten zijn voor eikaars standpunten." Omdat de provinciale over heid uniforme regels hanteert en daartoe toestemming' gaf, mogen alle kampeerboeren al vanaf 1994 het hele seizoen tien en in het hoogseizoen vijftien eenheden plaatsen. Tot het hoogseizoen wordt ook gere kend de voorjaarsvakantie, Hemelvaart en Pnksteren. De ze regeling blijft binnen de nieuwe wetgeving gehand haafd. Het liefst zag voorzitter Ge luk, dat Pasen ook tot het hoogseizoen gerekend zou wor den en daarbij nog de tien da gen na Pinksteren. „Ons stre ven is om vijftien eenheden voor het hele seizoen erdoor te krijgen. Het is heel vervelend tegen jë vaste klanten te moe ten zeggen, dan ben je wel wel kom en in die en die tijd niet." Oude traditie in ere hersteld Tijdens de eerste verkoopochtend verwisselden zo'n 35 jonge dennen van eigenaar. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Een oude traditie is in ere hersteld. En met succes. Van de honderd ge kapte jonge dennen uit de Boswachterij Wester- schouwen werden er op de eerste verkoopoch tend zaterdag 35 verkocht door Staats bosbeheer. Geen slecht resultaat volgens object beheerder, zeg maar boswachter, L. van der Weele. Met de verkoop van jonge den- nebomen uit de boswachterij is volgens Van der Weele een ou de traditie in ere hersteld. „Zo'n veertien, vijftien jaar geleden werd het ook gedaan", aldus Van der Weele. „Maar op gegeven moment is dat dood gebloed". Brandvertragend Het kappen van de jonge den nen heeft niets te maken met het uitdunnen van het bos, be nadrukt Van der Weele. Hij legt uit dat destijds bij de aan leg van de boswachterij een aantal brandvertragende loof houtsingels zijn gemaakt. Loofhout vliegt minder snel in brand dan dennehout en op die manier kunnen door op be paalde plaatsen dergelijke loofhoutsingels aan te leggen bosbranden vertraagd worden en wellicht zelfs tot staan wor den gebracht. De oudste bomen in de bos wachterij zijn inmiddels onge veer 70 jaar oud en hier en daar zaaien de dennen zichzelf uit. Ook in de brandvertragende loofhoutsingels en dat is nou juist niet de bedoeling. Daar om laat Staatsbosbeheer deze jonge dennebömen omzagen. Voor industriële doeleinden is het hout nog te jong en norma liter laat men het gekapte hout gewoon liggen. Na verloop van tijd verteert het hout en levert op die ma nier weer voedingsstoffen aan de loofhoutsingel. Dit jaar ech ter kwam het idee weer opbor relen om net als vroeger de ge kapte jonge dennen als kerstbomen te verkopen. De opbrengst van de verkoop is - mits er voldoende belangstel ling voor de bomen bestaat - voldoende om de kosten te dekken van de aannemer die de bomen kapt en vervoert. Van der Weele zelf zet al sinds jaar en dag geen spar maar een den in zijn huiskamer in de kersttijd. Op de tekst van het overbekende 'Oh denneboom' is niets aan te merken, maar er wordt wel vaak de verkeerde boom toegezongen. De gemid delde 'kerstboom' is een spar en geen den. Waarom deson danks de spar zo populair is als kerstboom weet Van der Weele niet precies. „Maar ik denk dat het te maken heeft met de vorm. Een spar is veel voller dan een den". Een den, zo legt Van der Weele uit, ziet er heel anders uit dan een spar. Een spar groeit snel ler en dus staan de groeikran- sen dichter bij elkaar. Een den groeit niet zo hard en derhalve staan de groeikransen wat ver der van elkaar dan bij een spar. Bovendien is een den wat grover van vorm dan een spar. De naalden van een spar zijn kort en staan dicht op elkaar. De naalden van een den zijn veel langer en staan minder dicht op elkaar. Daarom oogt een spar 'voller' dan een den. Sterker Het grote voordeel van een den boven een spar is dat een den veel langer meegaat. Vooral een spar zonder kluit zorgt voor veel rommel in huis. De naalden vallen op gegeven mo ment uit en dat is volgens Van der Weele bij een den nauwe lijks het geval. Een nadeel van een den is weer dat deze door zijn groeiwijze - de takken staan wat wijder - meer ruimte in beslag neemt dan een spar. Als objectbeheerder is het ook de taak van Van der Weele om erop toe te zien dat er niet ille gaal dennen worden gekapt uit de boswachterij. Incidenteel komt het wel voor dat hij mensen op de bon moet slingeren vanwege het onge oorloofd omzagen van een den neboom, maar vaa'k komt het niet voor. Overmorgen, woensdag 6 de cember, is er weer een koopochtend in de boswachte rij. Mensen die een originele kerst boom zoeken, kunnen tussen 09.00 en 12.00 uur terecht bij het kantoor van Staatsbosbe heer vlakbij de ingang van de Boswachterij Westerschouwen aan de Kraaijensteinweg 140. Het is nog niet bekend of Staatsbosbeheer volgend jaar weer jonge dennen gaat verko pen als kerstboom. BURGH-HAAMSTEDE - Actief Terreinbeheer Schouwen-Duiveland zal zich weer inzetten voor een project met betrekking tot het land schapsbeheer. Deze keer wordt de aandacht ge richt op een elzemeet aan de Hoge Zoom, tussen Renesse en Burgh-Haamstede. Langs de Hoge Zoom waren vroeger veel elzemeten te vin den. Veel van deze elzemeten zijn omgevormd tot weilan den, boomgaarden en cam pings. Hier en daar zijn restan ten te vinden. Zo ook op één van de weilanden van de ge broeders Beije in Burgh- Haamstede. Nadat het schrikdraad rondom de elzemeet is verwijderd, kunnen de' uitgegroeide elzen weer worden teruggezet op de oude stobbe. Deze oude stob ben zijn begroeid met allerlei interessante planten en mos sen waaronder opvallend veel hulststruiken. Het afkomend takhout van de elzemeet moet worden afge voerd naar een perceel in de buurt, waar er een takkenril van kan worden gemaakt. Na DEN HAAG - De vuurwerk kliklijn die de politie Haaglan den half november opengestel de loopt momenteel, na een stormachtige start, nog niet zo als het moet. DEN HAAG - PvdA en VVD vinden dat de omroepbijdrage niet omhoog mag om de positie van lokale omroepen te ver sterken. Beide regeringspartij en vinden dat het wenselijk is dat er een lokale opslag komt voor de plaatselijke omroep. afloop wordt het schrikdraad weer aan de palen bevestigd. De Jeugd Natuur- en Vogel wacht zal de werkgroep Actief Terreinbeheer op die dag assi steren. De heer Beije, eigenaar van de elzemeet, zorgt voor koffie en erwtensoep voor de vrijwilli gers. De vrijwilligers moeten wel zelf hun boterhammen meenemen. De Werkgroep Actief Terrein beheer is een onderdeel van de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland draagt de projecten aan. Ook kan er op eigen initiatief ge handeld worden. Verzamelpunt: De boerderij van de familie Beije, kruising Armhoekseweg/Hoge Zoom, op zaterdag 9 december om 9.00 uur. DEN HAAG - Minister Borst vindt het een goed idee om mensen die minder verdienen dan 30.000 gulden per jaar te ontzien bij de invoering van een eigen bijdrage in de ge zondheidszorg. Het idee was geopperd door haar D66- partijgenoot in de Tweede Ka mer Van Boxtel. Ook wil Borst er door bevriezing van de zie kenfondsgrens voor zorgen dat minder mensen op de zieken fondsverzekering zijn aange wezen. nen en voetpaden in de wijk nauwelijks onderhouden en staat er veel te veel onkruid in de vorm van brandnetels en bramen. Het commentaar is niet mals: „Volgens mij is er geen beleid. Er wordt maar wat aan gerotzooid". Ook over de verkeerssituatie in de wijk zijn de ondervraag de wijkbewoners niet bijster tevreden. Zesenzestig procent van de ondervraagden vindt dat er sprake is van een slechte verkeerssituatie. Volgens de geënquêteerden zijn er te wei nig parkeervoorzieningen en wordt er op bepaalde straten te hard gereden. Verder klagen de bewoners van de wijk over overlast van toeristen. Volgens hen zou er sprake zijn van luidruchtige dronkaards die vernielingen aanrichten, wordt er met au to's door de wijk gescheurd en maken veel toeristen zich schuldig aan urineren op de openbare weg. „Ze zijn te gast in Renesse, maar doen alsof Renesse van hen is", vat een van de ondervraagden samen. Men zegt ook veel te maken te krijgen met agressie van de kant van toeristen. „Er wordt gewoon gezopen en geürineerd op straat en als je er wat van zegt kun je een zeer bedreigend antwoord terug krijgen". Het optreden van de politie in der gelijke gevallen is volgens de wijkbewoners onvoldoende. „Er is veel te weinig politie en als ze er zijn treden ze niet hard genoeg op". De brief staat op de lijst van ingekomen stukken, behoren de bij de agenda van de ge meenteraadsvergadering op maandag 11 december. Voorge steld wordt b en w te machti gen de kwestie verder af te handelen. Hoofd dienst ge meentewerken, W. van Meer- ten zegt het stuk in kwestie niet te kennen en wil niet re ageren voordat hij kennis heeft kunnen nemen van de in houd. Hetzelfde geldt voor wethouder ir. C. W. Veerhoek. Wijkbewoners Renesse niet tevreden over groenonderhoud Enquête Het echtpaar heeft onder buurtbewoners een enquête ge houden en de uitkomst daar van heeft heel wat aan het licht gebracht. In de ogen van de wijkbewo ners deugt er niet veel yan het beleid van de gemeente Wes terschouwen en laat ook de houding van de politie te wen sen over. Met name het ver trouwen in de gemeente Wes terschouwen is bij veel van de geënquêteerden tot het nul punt gedaald. Het ecologisch groenbeheer - waarbij zo min mogelijk ge bruik wordt gemaakt van mi lieubelastende middelen - is al vaker op onbegrip gestuit en ook in de Renesser buitenwijk is men geen fan van deze ma nier van werken. De Vlinder tuin in de Van Kloosterweg is velen blijkens de enquête een doorn in het oog. Eenenzeven tig procent van de ondervraag den vindt dat het gemeentelijk groen' slecht onderhouden - - - wordt. Volgens een aantal bewoners van Hoogenboomlaan, Capelweg en Zeeasterweg zit er veel te veel In de ogen van veel bewoners onkruid in de plantsoenen. (Foto: Joop van Houdt) van de wijk worden plantsoe- RENESSE - Een aantal bewoners van de Capelweg', Zeeasterweg en Hoogenboomlaan is niet tevreden met de manier waarop de gemeente Westerschouwen omgaat met het gemeentelijk groen. ,,Het ecologisch beleid lijkt een excuus om de zaak te verwaarlozen. Er wordt niets on derhouden en het onkruid woekert overal", aldus één van de omwonen den. Het echtpaar Flohil woont nu bijna drie jaar aan de Hoogen boomlaan in Renesse en bij hen is de onvrede over het ge meentelijk beleid alleen maar gegroeid. En dan gaat het hen niet alleen om het onderhoud aan het groen, maar ook om overlast van toeristen en de in hun visie rommelige verkeers situatie in Hoogenboomlaan, Capelweg en Van Klooster- weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5