Sint durft niet vasi het dak, Piet maakt sierlijke smak Plan voor aanleg transferium valt goed bij inwoners Renesse Fietsersbond vindt WOV nadelig voor fietsers Interliner stopt bij transferium Kerstmarkt/ kunstmarkt in dorpshuis Schilderijen Tanni Koens in PZZ Kerststukjes maken Wijkavond binnenstad DINSDAG 5 DECEMBER 1995 NR 25887 3 Aandacht gevraagd voor fietsroutes De locatie waar het transferium moet komen. Het parkeerterrein moet plaats gaati bieden aan ongeveer 900 auto's. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - „Ik ben hier heel blij mee. Ik denk dat mensen beseffen dat we deze plannen door moeten zetten". Wethouder ir. C. W. "Veerhoek toonde zich gisteren na afloop van de hoorzit ting in het dorpshuis in Renesse over het plan voor de aanleg van een transferium net buiten Renesse zeer tevreden. Tijdens de hoorzitting werd aandacht gevraagd voor fietsroutes in het centrum, maar voor het overige kwam er geen kritiek op het plan. Jan Midavaine bij Ontbijttelevisie BURGH-HAAMSTEDE - De fietsersbond ENFB maakt zich ernstige zorgen over de in vloed van de geplande Westerschelde Oever Verbinding (WOV) op de kwaliteit van de fiets- verbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren en Zuid-Beveland. In het plan voor de herinrich ting van het Zoomgebied, dat aansluit op het transferium, zijn voöralsnog geen fietsrou tes opgenomen. Vanuit de zaal kwam de opmerking dat dit toch een beetje vreemd is aan gezien, het doel van het mobili teitsscenario toch isde auto mobiliteit in de kern Renesse terug te dringen. ,,En de fiets is toch een milieuvriendelijk ver voermiddel", aldus de spre ker. ,,Er valt te praten over fietsroutes", reageerde hoofd dienst gemeentewerken, W. van Meerten. „Maar ik weet niet of het voor voetgangers zo aantrekkelijk is als er op het voetpad ook fietsers mogen". Ondanks de vorst en de harde wind slaagde de bejaarde heili ge er in een groot aantal plaat sen op Schouwen-Duiveland te bezoeken. Op vele scholen, in verzorgingshuizen en andere Van Meerten vertelde in het kort wat een transferium is en waar het voor bedoeld is. Het transferium is een - heel be langrijk - onderdeel van het mobiliteitsscenario. Het trans ferium dat net buiten Renesse aangelegd moet worden is een parkeerplaats die plaats moet gaan bieden aan 900 auto's. Hét idee erachter is dat recre anten Renesse naderen via de eerder al aangelegde Rand weg. Nu is de afslag richting Renes- se-West nog geen toonbeeld van verkeersveiligheid. Om dat te verbeteren komt er op de kruising Stoofweg/Rand- instellingen liet hij zijn gezicht zien en deelde cadeautjes uit. Sommige bezoeken kwamen onaangekondigd en verliepen niet helemaal van een leien dakje. weg/Helleweg een rotonde, volgens Van Meerten één van de meest veilige soort kruisin gen. Om de automobilist de lust te ontnemen om net als vroeger gewoon rechtdoor de Stoof weg uit te rijden naar Re nesse wordt deze weg ver smald en daardoor minder aantrekkelijk gemaakt. Vlakbij De Dreef komt het transferium, een parkeerter rein dat verdeeld wordt in drie compartimenten en omzoomd met groen. Vanaf het transferi um kan de bezoeker van Renes se op verschillende manier naar het centrum van het dorp of naar het strand. Het is debe- doeling dat er naast de Shuttle busjes een Cabrio-bus gaat rij den, maar ook wordt gedacht aan het inzetten van (paarde)- trams. „Het vervoer moet een attractie op zich zijn", aldus Van Meerten. Op het transferium komen ver schillende faciliteiten. Wat er in ieder geval komt is een fors aantal toiletten én douches. Daarnaast behoort ook een geldwisselautomaat tot de mo gelijkheden en zou het wense lijk zijn als er ook een kop kof- Zo reageerden de bezoekers van dagverblijf Brugzicht met verbaast gejoel en gegil toen ze vanuit het raam in de aula plotseling Sinterklaas en Zwarte Piet op het dak van het fie genuttigd kan worden. Ook is het de bedoeling dat op het transferium een fiets en/of bol derkar gehuurd kan worden. Wellicht dat de Zeeland-card - een magneetkaart die voor be paalde betalingen gebruikt kan worden - ook gebrüikt kan worden voor de huur van een fiets of een bolderkar. Parke ren op het transferium wordt gratis of héél goedkoop en het zelfde geldt voor het openbaar vervoer waar de bezoeker van Renesse vanaf het transferium gebruik van kan maken. Aanbesteden Veerhoek zei te verwachten dat - als de financiën helemaal rond zijn en er verder geen kink meer in de kabel komt - het werk in mei 1996 aanbe steed kan worden. „Het zal niet lukken om het transferium voor de zomer van 1996 helemaal klaar te krijgen, maar wel zo ver dat er fysieke mogelijkheden zijn om daar te parkeren", antwoordde Veer hoek op vragen uit de - goedge vulde - zaal. dagverblijf ontdekten. De goedheiligman en Zwarte Piet waren vergeten hoe ze daar be landden, maar wisten ook niet hoe ze er af moesten komen. Toen diverse goede raadgevin gen geen resultaat hadden, moest de Zierikzeese brand weer uitrukken om Sint en Piet uit hun benarde en koude positie te bevrijden. Zij stelden zich, samen met de bezoekers van Brugzicht, te gen de gevel op met een vang net. Na luide aanmoedigingen sprong de dakpiet daar met een sierlijke boog in. Maar Sin terklaas was bang dat zijn kle ding te veel zou wapperen, zijn staf achter de dakgoot zou blij ven steken en zijn mijter af zou waaien bij zo'n sprong. Hij werd door de brandweer lieden uiteindelijk via een lad der naar beneden geloodst. Het gezelschap kon toen bijkomen in de warme aula, waar ze zich met veel plezier bezig hielden met de verstandelijk gehandi capten. Dat de benen van Sinterklaas ondanks zijn leeftijd nog niet helemaal stram zijn, bewees hij aan de leerlingen van de school voor bijzonder onder wijs Beatrixschool. Sinter klaas ontving de leerlingen van de afdeling ZMLK (Zeer Moeilijk Lerende Kinderen) in dansschool Kramer in Zierik- zee. Daar gingen jong en oud uit hun bol met dansactivitei- ten. Sinterklaas was zo en thousiast dat hij later op de dag zijn gage beschikbaar stel de voor aanpassing van het schoolplein van de Beatrix school en het groen daai-om heen. In Scharendijke arriveerden Tijdens de uitzending van Ont bijttelevisie zette voorzitter van de afdeling Zeeland van de ENFB, Jan Midavaine uit Burgh-Haamstede het stand punt van de fietsersbond uit een. De ENFB heeft minister Jorritsma per brief verzocht om bij het afsluiten van een convenant met de provincie Zeeland sluitende afspraken te maken over het op peil houden van de fietsbereikbaarheid in Zeeland. Volgens Midavaine wordt de kwaliteit van de fietsverbin- dingen aanzienlijk slechter door de aanleg van de Wester- scheldetunnel. „Het fietsver- keer kan geen gebruik maken van de geplande tunnelverbin ding, terwijl de tunnel gedeel telijk moet worden gefinan cierd uit besparingen op de bestaande veerverbindingen, die wel door fietsers kunnen worden gebruikt." Volgens de WOV-plannen wordt het veer Vlissingen- Breskens vervangen door een fiets/voetveer en vervalt de verbinding Kruiningen-Perk- polder. Jaarlijks maken 700.000 fietsers en voetgangers RENESSE - Als alles volgens de planning ver loopt komt er bij het transferium - een nóg aan te leggen groot par keerterrein aan de rand van Renesse - een halte voor de Interliner. Dat maakte W. van Meerten, hoofd dienst gemeentewerken van de gemeente Westerschou- wen, gisteravond be kend tijdens een hoorzit ting in het dorpshuis in Renesse over de plannen voor de aanleg van het transferium. „Dan kun je heel comfortabel in een bus met airconditio ning van Rotterdam naar Renesse", aldus Van Meerten. De Interliner stopt nu al leen bij het ZWN-station inZierikzee. Sinterklaas en zijn Pieten per boot in de jachthaven. Na be groet te zijn door loco-burge meester L. C. Hart stapte het gezelschap in een 'Sinterklaso- jeep' voor een rondrit door het dorp. Zij werden begeleid door een geluidswagen en tientallen kinderen en hun ouders, die de vrieskou trotseerden. Het gezelschap ging even langs bij de peuterspeelzaal en be zocht daarna de Helchersee- school, waar volgens traditie werd gestrooid door de boven ramen van de schoollokalen, die daar bijzonder geschikt voor zijn. In basisschool de Zonnewijzer in Zonnemaire kwam Sinter klaas met een bijzondere mis sie. Hij had een cheque van 750 gulden bij zich, die de school verdiende met de wedstrijd Kind en Veiligheid van het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). Het ROVZ selecteerde de tekening van een tienjarige leerlinge van de school, Pieternel Tiele- man, om te gebruiken voor haar verkeerskalender. Pieternel tekende een weg met bomen met daarbij een bord waaruit blijkt dat automobi listen regelmatig moeten rus ten om te voorkomen dat zij te gen een boom rijden. Zij kreeg van Sinterklaas een oorkonde voor haar tekening. De geldcheque die voor de school aan de prijs is verbonden wordt gebruikt voor school spullen. In Dreischor werd het Sinter klaasfeest voor het eerst ge vierd in het nieuwe dorpshuis. Dat gebeurde met een kinder feest dat 's avonds werd gehou den. Nadat een aantal kinde ren voor de microfoon vertelde wat Sinterklaas voor hen bete kende, arriveerde de goedhei ligman met zijn knechten. Zij werden begroet door de Brouwse wethouder G. J. van de Velde-de Wilde. Sinterklaas en zijn Pieten besteedden daar na persoonlijk aandacht aan de ongeveer tweehonderd kin deren die het feest bijwoon den. De muziekvereniging Crescen do zorgde voor toepasselijke muziek. gebruik van de veerdienst Vlissingen-Breskens, terwijl bij Kruiningen-Perkpolder on geveer 150.000 fietsers en voet gangers over de Westerschelde gaan. De fietsersbond vreest dat het fiets- en voetveer minder vaak de Westerschelde zal overste ken dan de huidige veerboot Vlissingen-Breskens en dat de' boot bij slecht weer vaker uit de vaart zal worden genomen. Midavaine wijst er verder op dat zich onder de gebruikers van het huidige veer Kruinin- gen- Perkpolder dagelijks hon derden scholieren bevinden. Zij kunnen straks hun bestem ming niet meer per fiets berei ken, omdat een omweg via Antwerpen geen reëel alterna tief is. Volgens de ENFB is mi nister Jorritsma direct verant woordelijk voor de kwaliteit van de fietsbereikbaarheid in Zeeland. „De rijksoverheid heeft het bevorderen van het fietsverkeer als alternatief voor de auto in haar doelstel lingen opgenomen. In de huidi ge plannen voor de WOV wor den Zeeuwse fietsers de dupe van de infrastructuur voor het autoverkeer." DREISCHOR - In het nieuwe dorpshuis in Dreischor wordt vrijdag 15 december een kerst markt en kunstmarkt gehou den. het gaat om een initiatief van de Ondernemersvereni ging Dreischor. Aan het evenement doen een aantal ondernemers uit het dorp mee. Zij laten een veel heid aan kerst-artikelen zien en bieden die uiteraard ook te koop aan. Verder kunnen hob byisten tijdens de kerstmarkt de produkten tonen die zij ma ken en die te koop aanbieden. De ondernemersvereniging noemt daarbij mensen die pop pen maken, schilderijen ver vaardigen, boetseren als hob by hebben of aan modelbouw doen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via telefoonnum mer 0111-401758. De onderne mersvereniging zorgt voor een sfeervolle kerstversiering en verlichting van de grote zaal van het dorpshuis, waar de kerstmarkt wordt gehouden. Ook buiten voor het dorpshuis worden kerstbomen geplaatst en verlichting opgehangen. Bij voldoende belangstelling wil de ondernemersvereniging het evenement de komende jaren herhalen. De kerstmarkt/ kunstmarkt is van 14.00 tot 21.00 uur. GOES - Gedurende de maand december is in het gebouw van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) bij Goes een expositie van schilderijen van Tanni Koens. Koens maakte haar schilderij en in de periode 1985 tot 1995. Onder invloed van een Am sterdamse kunstenaar ontwik kelde haar techniek zich van tamelijk naïef werk naar een hoger niveau. In de beginperio de van haar schilderscarrière gebruikte Koens vaak het the ma moederen als uitgangspunt voor haar schilderijen. Later voerde het thema communica tie de boventoon. De expositie is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de PZZ. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle wordt woensdag 20 december een Beestenboel middag gehouden waarbij het maken van kerststukjes cen traal staat. Het evenement is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Eerst mogen zij in het na bij gelegen bos allerlei afge waaide en uitgebloeide na- tuurprodukten zoeken. Die worden vervolgens verwerkt in een kerststukjes. De Bees tenboelmiddag is van 14.00 tot 16.00 uur. Kinderen die er aan willen deelnemen kunnen wor den aangemeld via telefoon nummer 0118-582620. Verwachting t/m zaterdag 9 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp.-7 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht oost 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht z.oost 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp.-4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.28 Maan op 16.33, onder 07.33 7 dec. Zon op 08.33, onder 16.27 Maan op 17.17, onder 08.27 Volle Maan: 7 december. (02.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is koud in ons land. De afgelopen dag kwam de tempera tuur niet boven het vriespunt uit. En vannacht vriest het op de meeste plaatsen matig; de minimumtempe ratuur komt uit op ongeveer -6 gra den. Morgen overdag blijft het kwik al weer steken bij -2 graden. De kou de lucht stroomt naar onze omge ving met een oostenwind die boven land matig is en aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. In de ooste lijke stroming drijven ook wolkenvel den mee; de zon krijgt morgen over dag nauwelijks kans zich te laten zien. Mogelijk valt er uit de bewol king nog een vlokje sneeuw maar op de meeste plaatsen blijft het droog. Boven Scandinavië ligt een krachtig hogedrukgebied, met drukwaarden rond 1050 hPa, terwijl lagedrukge bieden zich ophouden in het zuiden van Europa. Tussen deze weersyste men in, staat een straffe oostelijke stroming. Na woensdag komt er ver andering in deze situatie. Van het zuidwesten uit nadert dan een sto ring zodat de kans op sneeuw gelei delijk toeneemt. ZIERIKZEE - In de openbare basisschool Binnen de Veste aan de Raamstraat in Zierik- zee worden dinsdag 12 decem ber de resultaten van de wij- kenquête besproken door inwoners van de binnenstad en raadsleden. Tijdens de avond gaan de aan wezigen in groepjes in discus sie met de raadsleden. Dit ge beurt aan de hand van enkele stellingen. Deze zijn geformuleerd naar aanleiding van de resultaten van de enquête. Daarnaast kunnen de aanwezigen ook specifieke vragen stellen over hun wijk. Eerder werden enquêtes ge houden in de wijken Malta en Poortambacht. ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. In Zierikzee moest de brandweer er aan te pas komen om Sinterklaas en Zwarte Piet van het dak van het dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten Brugzicht te helpen. (Foto: Joop van Houdt) Sinterklaasvieringen op Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND - Op de ochtend voor zijn verjaardag heeft Sinterklaas op Schouwen-Duiveland een aantal hachelijke en bijzondere situaties meegemaakt. In Zierikzee moest de brandweer er aan te pas ko men om Sinterklaas en Zwarte Piet van het dak te halen van het dagver blijf voor verstandelijk gehandicapten Brugzicht. In Scharendijke maakte de goedheiligman een rondrit in een 'Sinterklasojeep' en in Zon nemaire reikte hij op basisschool de Zonnewijzer de prijs uit van de pro vinciale wedstrijd Kind en Veiligheid Van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3