Onderzoek naar positie arme gezinnen met hoge stookkosten Zandsuppletie onder water lijkt succesvol Driekwart tegen aow-premie over aanvullend pensioen Geschokte familie Van der Valk in hoger beroep Boerenprotest in Den Bosch loopt uit de hand De eerste NAVO-troepen in Sarajevo Timmer weg' als topman bij Philips ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rechter legt lange straffen op DEN HAAG (ANP) - Twintig maanden de gevange nis in. Het vonnis van de rechtbank in Den Haag kwam maandag hard aan bij de horecafamilie Van der Valk. De opgelegde straffen waren aanzienlijk hoger dan de officier van justitie had geëist. Nog tijdens het voorlezen van de uitspraak liepen Aries zoons Ben en Lucas veront waardigd de rechtszaal uit. Ook advocaat mr. L. Spigt kon zijn boosheid niet verbergen. Dat is ook niet verwonderlijk aangezien de rechtbank het verweer van het legertje verde digers op de belangrijkste pun ten volkomen onderuit had ge haald. Een half uur familieberaad was nodig om te beslissen dat alle'zeven veroordeelden in ho ger beroep gaan. „Dit vonnis schiet zijn doel voorbij", zei Spigt. „De strafmaat haalt juist dat naar boven in de fami lie waar zij juist afstand van wil nemen. Dit is geen stimu lans voor de verandering die de familie binnen het concern in gang heeft gezet. Er is flinke wrevel ontstaan", verduide lijkte hij. De straffen zijn aanzienlijk ho ger uitgevallen dan de eis. De rechtbank veroordeelde top man Arie van der Valk tot 2,5 jaar cel, waarvan tien maan den .voorwaardelijk, en een boete van 500.000 gulden. Zijn zoons Ben van Motel restaurant Akersloot en Lucas van wegrestaurant Burgerveen en Motel Haarlemmermeer en neef Gert-Jan van Motel Tiel kregen dezelfde straffen opge legd. Betalen zij de boete niet, dan moeten zij een jaar langer in de cel doorbrengen. Schikking Later verklaarde familie- woordvoerder Martin van der Valk dat de strafoplegging ge volgen heeft voor de bedrijfs voering noch de herstructe- ring. De familie is zeer teleur gesteld omdat de rechtbank voorbijgaat aan de positieve veranderingen voor de toe komst. Zo liet de rechtbank de schikking met de fiscus van 213 miljoen gulden nauwelijks meewegen voor matiging van de straf. Kamerleden met eieren bekogeld DEN BOSCH (ANP) - Op de tumultueus verlopen boerendemonstratie maandagavond in de Brabant hallen in Den Bosch tegen het voorgenomen mestbe leid, hebben de aanwezige Tweede-Kamerleden van de regeringspartijen aan het slot onder politiebege leiding moeten vertrekken. Bij het verlaten van de bijeen komst, waarbij circa 12.000 Brabantse en Limburgse boe ren aanwezig waren, werden de Kamerleden bekogeld. De poli tie had moeite om een handvol actievoerders die de Kamerle den te lijf wilden gaan, op af stand te houden. De Kamerle den waren tijdens de bijeen komst al bekogeld met eieren en ze moesten korte tijd de ma nifestatie verlaten. De boeren gingen om ongeveer half elf naar huis, wat tot een kleine verkeerschaos rond Den Bosch leidde. De boeren waren behalve met bussen en perso nenauto's ook met circa 150 tractoren naar de Brabanthal len gekomen. De manifestatie was de vierde en laatste die de boerenorgani- satie LTO Nederland en het boerenactiecomité Wij zijn het zat hadden georganiseerd, voordat de Tweede Kamer zich volgende week buigt over de mestplannen van de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu). Vuurwerk Tijdens de manifestatie werd de politici Blaauw (VVD), Huys (PvdA), Ter Veer (D66) en Esselink (CDA) het spreken vrijwel onmogelijk gemaakt door de boeren met huh vuur werk, rookbommen en vooral claxons. De manifestatie lever de geen nieuwe gezichtspunten op. Terschelling groeit voorspoedig TERSCHELLING (ANP) - De noordelijke kustlijn van Terschelling is de afgelopen twee jaar vijftien tot dertig meter zeewaarts verschoven. Een nieuwe methode van kustversterking lijkt dan ook succes vol, zo stelt Rijkswaterstaat. Onderwatersuppletie is het to verwoord. In plaats van de ge bruikelijke zandopspuitingen op het strand, is twee jaar gele den 600 meter voor de kust twee miljoen kubieke meter zand gestort. Het zand op de onderwateroever voorkomt dat de kust verder afkalft. Rijkswaterstaat ging er aan vankelijk van uit dat het enke le jaren zou duren eer de kust lijn zich naar het noorden zou verplaatsen. Naar nu blijkt, werkt de nieuwe methode snel ler. Twee jaar geleden was de noordkust van Terschelling toe aan zandsuppletie. De veilig heid was niet in het geding maar het strand werd steeds smaller. Zandopspuitingen zijn vrij duur en behoeven elke vijf jaar een herhaling. Op Ter schelling ging men het eens an ders proberen. Een deel van het vlak voor de kust gedumpte zand spoelt on der invloed van de getij stro men en golfverwerking aan op het strand en maakt dat daar door breder. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 december 03.05 164 08.50 -123 15.20 166 21.05 -126 7 december 03.35 166 09.25 -128 15.55 170 21.35 -123 ROOMPOT BUITEN 6 december 01.20 167 07.35 -123 13.35 166 19.50 -128 7 december 02.00 168 08.10 -131 14.15 172 20.25 -126 BRUINISSE 6 december 03.25 173 08.55 -132 15.45 174 21.10 -136 7 december 04.05 174 09.25 -138 16.25 177 21.45 -134 WEMELDINGE 6 december 03.10 171 08.50 -129 15.30 172 21.05 -132 7 december 03.50 172 09.30 -135 16.05 175 21.40 -130 Springtij: 9 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 In de knel door invoering ecotax DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt nader onder zoek in naar de omvang en positie van gezinnen met lage inkomens en een hoog energieverbruik die door de ecotax met ingang van 1 januari in de knel ko men. Minister De Boer van milieubeheer heeft dit dinsdagochtend toegezegd in de Eerste Kamer. PvdA-senator K. Zijlstra had maandag om extra maatrege len gevraagd. De PvdA dreigde anders tegen het wetsvoorstel inzake de ecotax te stemmen. De regering maakte dinsdag duidelijk dat als het onderzoek daartoe aanleiding geeft, zij aan twee maatregelen denkt. Die zijn beide gericht op het te rugdringen van het energiever bruik van deze groep huishou dens, ten einde de energienota te verlagen. Allereerst kan het E-team (energiebesparingsteam) wor den ingeschakeld. Verder denkt het kabinet aan „flanke rende maatregelen op het ter rein van de volkshuisvesting". Daarmee wordt vermoedelijk een tijdelijke herleving van de isolatiesubsidie voor woningen bedoeld. Minister Wijers van economi sche zaken gaat hierover in dringend praten met de koepel van de Nederlandse energiebe drijven, EnergieNed. Die had eind vorig jaar een pot van 54 miljoen gulden over van de MAP-heffing die al op de ener gienota rust. De MAP-regeling is bedoeld om direct energie besparende maatregelen te treffen. Geld hoeft dus geen probleem te zijn. De VVD kreeg vooralsnog niet de toezegging Waarom maan dag was gevraagd. De liberalen wilden een harde toezegging dat Nederland het bij deze energiebelasting laat. Uitslui tend in internationaal verband mag de heffing verder omhoog. Minister de Boer zei dat het ka binet niet over zijn graf wil heenregeren. Wat er na 1998, wanneer er een nieuw kabinet aantreedt, moet gebeuren is een zaak van dan. Wel ontvangt de minister in januari 1996 de ministers van milieubeheer van de landen van de Europese Unie voor overleg over afstem ming van energiebelasting plannen die in inmiddels maar liefst zeven EU-landen worden besproken. Minister Wijers benadrukte in zijn antwoord aan de Eerste Kamer dat de Nederlandse con currentiepositie op de wereld markt bij dit.soort heffingen voortdurend in het oog wordt gehouden en niet mag worden veronachtzaamd. Verschuiving Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) viel hem hierin bij. Een verdere verschuiving van belasting op arbeid naar belas ting op milieuvervuilende za ken brengt al gauw de grenzen van de mogelijkheden in zicht. De regering streeft ernaar de lasten op arbeid substantieel te verlagen. Omvangrijke milieu heffingen zijn dan nodig om de inkomsten op peil te houden. Maar als die heffingen te hoog worden, dan loopt de Neder landse exportpositie gevaar, al dus Vermeend. Heffing In het schriftelijke voortraject van het débat over de ecotax hebben zowel VVD als PvdA zich zeer kritisch uitgelaten over het voorstel voor een hef fing op elektriciteit van 2,95 cent per kWh (3,5 cent incl. btw) en een heffing op aardgas die in drie jaar oploopt tot 9,53 cent per kubieke meter (11,2 cent incl. btw). De eerste 800 kubieke nieter aardgas is van de heffing vrij gesteld. Aardgas is belast tot maximaal 170.000 kubieke me ter per jaar, elektriciteit tot maximaal 50.000 kWh per jaar. De bedoeling hiervan is de bur ger aan te sporen zuiniger om te springen met energie opdat het C02-effect - opwarming van de aarde door verbranding van fossiele brandstof - ver mindert. Alle fracties, inclu sief D66 en het CDA vinden dat besparingseffect maar minnet jes. Andere bezwaren zijn dat de grootverbruikers en energie verslinders zijn vrijgesteld. Ook de grove, te algemene ma nier waarop de heffing wordt teruggegeven in de belastingen wekt kritiek. Dat gebeurt via een verlaging van de heffing in de eerste be lastingschijf met per saldo 0,4 procent en een verhoging van de ouderenaftrek met honderd gulden. Kleinere zelfstandigen krijgen soelaas via verhoging van de zelfstandigenaftrek. Het CDA heeft ernstige bezwa ren tegen het wetsvoorstel. De PvdA gaat er voorshand vanuit dat er een groep van ze ker 100.000 burgers is die op of onder het minimumloon zit, die er in 1996 70 gulden op ach teruitgaat en vanaf 1998 en daarna 200 gulden per jaar. Het kabinet komt op 40.000 van die huishoudens die er 50 tot 150 gulden op achteruitgaan. BRUGGEN (AFP/DPA/RTR) - De eerste soldaten van de door de NAVO geleide multinatio nale vredesmacht, die uitein delijk 60.000 manschappen moet omvatten, zijn maandag in Bosnië en Kroatië aangeko men. Het gaat om de grootste NAVO- operatie tot nu toe en de eerste keer dat er grondtroepen van de organisatie worden ingezet buiten het grondgebied van een van de lidstaten. In de loop van de middag land den twee C-130 Hercules toestellen van de Britse Royal Air Force in Sarajevo. EINDHOVEN (ANP) - Cor Boonstra, nu nog vice- president van Philips, zal Jan Timmer per 1 oktober van het volgend jaar opvolgen als top man van het Eindhovense con cern. De raad van commissarissen zal de algemene aandeelhou dersvergadering op 25 maart van het volgend jaar vragen daarmee akkoord te gaan. Tim mer zal vervolgens toetreden tot de raad van commissaris sen. Het voorstel komt totaal onver wacht. Timmer zei nog afgelo pen donderdag, tijdens het op maken van de tussentijdse ba lans van zijn reorganisatiepro gramma Centurion, dat zijn vertrek „momenteel absoluut niet aan de orde is". Timmer werd topman van Philips in ju li 1990. Opinie-onderzoek van ouderenorganisatie DEN HAAG (ANP) - Bijna drie kwart van de Nederlandse bevolking is tegen het heffen van een aow-premie over het aanvullende pensioen van 65-plussers. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO in opdracht van de katholieke ouderenorganisatie Unie KBO. De resultaten van de enquête onder 650 Nederlanders wer den maandag gepresenteerd op een conferentie van de grootste ouderenorganisatie (230.000 leden) in Den Haag. In totaal is 72 procent tegen stander van het idee van een aow-heffing over het,aanvul lend pensioen. Inkomen blijkt bij dat oordeel nauwe lijks een rol te spelen. Van degenen met een bruto jaar inkomen onder de 51.000 gul den is 73 procent tegen. Van de mensen met een inkomen boven dat bedrag is 71 pro cent tegen. Elf procent is voorstander, 16 procent heeft geen mening. Het idee om ook over het aanvullende pensioen aow- premie te heffen, is. onder deel van een pakket maatre gelen dat de PvdA anderhalve week geleden presenteerde om de aow be taalbaar te houden. Ouderen met een aanvullend pensioen van 500 gulden of meer per maand zouden vanaf 2004 een jaarlijks oplopende pre mie moeten betalen over het aanvullende pensioen. Uit eindelijk betalen ouderen met aanvullend pensioen in 2015 hetzelfde percentage als werkenden, 17,7 procent. D66 steunt het plan, VVD en CDA zijn tegen. PvdA-kamerlid Van Zijl schrikt niet van de NIPO- uitkomsten. Uit onderzoek dat in opdracht van de PvdA is verricht, bleek ook dat een meerderheid van de bevol king de gedachte van pre mie-heffing op het aanvul lend pensioen in eerste instantie afwijst. Bij door vragen blijkt volgens Van Zijl dat een meerderheid er toch voorstander van is om ouderen met een goed aan vullend pensioen ook aow- premie te laten betalen. Over de mogelijkheid om, zoals nu, niet alleen over de eerste belastingschijf (inko mens tot ongeveer 51.000 gul den per jaar), maar ook over de tweede (tot 86.000 gulden) aow-premie te heffen, zijn de meningen verdeeld. Voor stander is 41 procent, tegen is 36 procent. Onder de hoge re inkomens zijn meer tegen standers dan voorstanders: 44 tegen 35 procent. De PvdA heeft dat idee onderzocht, maar concludeerde dat het niet haalbaar is. De percen tages zouden zeer hoog uit vallen. Achtergesteld Uit het onderzoek blijkt ver der dat de meeste Nederlan ders vinden dat ouderen worden achtergesteld in in komen en bij het vervullen van een rol in de samenle ving. Een ruime meerder heid vindt dat er geen ach terstelling is op het gebied van de gezondheidszorg en huisvesting. Voorzitter Van Amelsvoort van de Unie KBO, oud- staatssecretaris van finan ciën, overhandigde maan dag aan premier Kok een bundel voorstellen voor het ouderenbeleid op lange ter mijn. Ze zijn de neerslag van een serie bijeenkomsten die de Unie KBO de afgelopen tijd heeft belegd. Fabeltje In een reactie verzekerde Kok dat het kabinet zich zal blijven inzetten voor de ver betering van de positie van ouderen. „Ik wil het fabeltje uit de wereld helpen dat er niet naar ouderen wordt ge luisterd." Kok liet blijken niet tegen de heffing van een aow-premie op het aanvul lende pensioen van rijkere bejaarden te zijn. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' ik win misschien niet deze Toer; meer ik \4oede busmess doen, that's [orsure' door Willy Vandersteen 0p dat noneriTsluipt lEtlAnD ROtlD DE WA6EM VAM 11ARCEL 6RAMDCrU... Dinsdag 5 december Ellemeet Sinterklaasviering. School plein. 09.00 uur. Scharendijke Intocht Sinterklaas. Haven. 08.45 uur. Woensdag 6 december Zierikzee Vergadering algemeen bestuur De Zuidhoek. Bestuurskamer. 15.30 uur. Dreischor Bijeenkomst Agrarisch Schou- wen-Duiveland in dorpshuis aan Mr. Pieter Moggestraat. 19.30 uur. Bruinisse Afsluitingsavond project Sri Lanka werkgroep Ontwikke lingssamenwerking. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Donderdag 7 december Zierikzee Lezing met als thema Is gelo ven een kunst? door kunstena res Marja de Lange. In het MFC, De Huybertstraat 35, Zierikzee. Clubhuis de Licht boei. 19.30 uur. Open huis Israël Produkten Centrum. Driekoningenlaan 23.13.30-17.00 uur. Vrijdag 8 december Zierikzee Open huis Israël Produkten Centrum. Driekoningenlaan 23. 13.30-17.00 uur. Musical met Jasparina de Jong. Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Gere formeerde Gemeente. 19.45 uur. Bruinisse Eerste uitvoering majorettes Vivace in het dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 9 december Zierikzee Oprichtingsvergadering PvdA Schouwen-Duiveland. MFC- gebouw. 10.00 uur. Concert door Int. koor Adonai, Jeugdkoor Sjaloom, Limited, Dik de Koning, gitaar en ande ren. Gereformeerde Kerk. Hardrockdubbelconcert ist Avenue. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Kindershow. Jongerencen trum Big S. 10.00 uur. Lego-wedstrijd. Geschenken huis. Vanaf 13.30 uur. Decembermarkt. Dorpshuis. 13.00-17.00 uur. Hobbybeurs Gouden Handen. Sportzaal De Vanger. 10.00- 17.00 uur. Zondag 10 december Zierikzee Prijsklaverjassen in Sportcafé Onderdak, Groeneweegje 7. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Zangdienst 'Haamstede zingt'. Gereformeerde kerk, Platbos- laan. 19.00 uur. Brouwershaven Jazzmiddag met Charlestown Jazzband, 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 11 december Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 12 december Zierikzee Gespreksgroep Ouders van Druggebruikers. MFC-ge- ,bouw. 19.30 uur. Contactmiddag PCOB. Servi- cewoningencomplex De Veste. 14.15 uur. Burgh-Haamstede Kerstfeest4 NVvH. Zaal Gere formeerde kerk. 17.30 uur. Ellemeet Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.p. Kerststukjes maken. Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 13 december Zierikzee NBvP Kerststukjes maken, Boerenweg 3. 9.00-11.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 'sLands- kamer. 10.00 uur. Informatie-avond borstvoe ding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2