Asselbergs ontvangt eerste Zierikzeese herinneringen Jasperina de J©ng met musical in Zierikzee Boeken lenen wordt in toekomst duurder Donkere wolken boven Broiawse Poortershof Acht Schouwse kunstenaars op wieterexpo Kunstkring 5 Bibliotheek verhoogt de contributie ZIERIKZEE - De contributie van de openbare bibliotheek wordt met in gang'van het nieuwe jaar verhoogd met 2,50 per abonnement. De verho ging heeft onder meer te maken met de invoering van de nieuwe media bij de bibliotheken op Schouwen-Duiveland. VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 NR 25885 Oud-onderwijzer doet verleden herleven Burgemeester Asselbergs neemt het eerste boek in ontvangst van de dochter van de auteur, mevrouw H. A. Koster-Bakker. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Burgemeester J. J. P. M. Assel bergs nam gisteren het eerste exemplaar in ont vangst van het boek 'Zierikzeese herinnerin gen. Wat of t'r in vroeger tied zó a 't êêle jaer deu gebeurde.' Het boek is, geheel in Zierikzees dialect, geschreven door de oud-onderwijzer W. P. L. Bakker. Bakker was veertig jaar onderwij zer van de christelijke school aan 't Vrije en 26 jaar leraar natuur- en scheikunde en plantkun de aan de Landbouwhuishoudschool. Al direct op de eerste pagina van het boek wordt de toon ge zet. In geuren en kleuren doet Bakker uit de doeken hoe van een oude sleutel, een spijker en luciferkoppen-een 'kenon' kan worden gemaakt. Op oude jaarsdag maakte zowat iedere jongere van Zierikzee een der gelijk kanon en het klappen was dan ook niet van de lucht. Gevaarlijk was dit spelletje echter wel. Als er te veel luci ferkoppen afgeschraapt wer den in de steel van de sleutel, „dan sprong zö'n dieng wè us uut mekaore in dat deugde nie." De viering van de jaarwisse ling vormde voor Bakker het startpunt van een groot aantal herinneringen die hij aan Zie rikzee heeft overgehouden. Hij zette deze herinneringen in Arnhem, waar hij bij zijn doch ter en schoonzoon de laatste ja ren van zijn leven-doorbracht, Uit op Schouwen-Duivelandpresenttert 'Lang leve de opera ZIERIKZEE - De bekende cabaretière Jasperina de Jong komt naar Zierikzee met de musical 'Lang leve de opera' van tekstschrijver Ivo de tVijs en componist Joop Stokkermans. De musical wordt op vrijdag 8 december gespeéld in de Concertzaal in Zierikzee. Jasperina vroeg Lieuwe Visser voor de mannelijke hoofdrol, omdat hij als operazanger een oprechte liefde koestert voor de lichte muze. Ze werkten al eerder samen, onder meer in het lied 'Stroei Voei' op een CD met liedjes van Annie M. G. Schmidt. Er ontstond een bijzondere com binatie: Jasperina de Jorg, musical vedette met een r.jk cabaretverleden en Lietwe Visser, naast operazanger /ok een getalenteerd acteur. L'de- wijk de Boer heeft de iegie over de musical. 'Lang leve de opera' is geen opera, maar een musical Een gezongen verhaal over eei ope- op papier. En op een manier die stoppen met lezen moeilijk maakt. Bakker dcet voorkomen of je als lezer zelf getuige bent van alle gebeurtenissen. Dat zal vooral deJuderen aanspreken, maar zeker ook de jongeren. Zij krijfen door lezing een goed beeld van hoe het er in Zierikzee aan toe ging, zo'n vijftig tot negentig jaar gele den. Kunstbutter Tal van gebruiken en feesten en anlere bijzondere en ludie ke gebeurtenissen uit het be gin vm deze eeuw passeren de revu:. Behalve de feestdagen die cok wij nu nog kennen zul len net name bij de mensen die het ook allemaal zo beleefd hebien de herinneringen weer naa" boven komen. Zoals het etei van 'kunstbutter'. „Je wet nie wa ze d'r aollemae in razanger en een recensente. De operazanger meent dat hij door een slechte kritiek zijn verdere carrière wel vergeten kan. Hij probeert wraak te ne men op de vrouw, die de recen sie heeft geschreven, maar tij dens een doorwaakte nacht in een operatheater ontdekken beiden dat kunst belangrijker is dan menselijk gekissebis. Bovendien is liefde misschien wel belangrijker dan artistie ke meningsverschillen. De landelijke première heeft plaats gevonden op 30 novem ber 1995 in de Stadsschouw burg in Haarlem. De speelpe riode is tot medio april 1996. Jasperina de Jopg was te zien in cabaretprogramma's, to neelstukken, musicals en films als De Stunt, De Engel van Amsterdam, Fien bij gebrek aan bewijs, De gekkin van de gracht, Victoria, Tour de Chant en Morgenster. HALSTEREN (ANP) - Burge meester P. van Veggel van Hal steren heeft de politie ge vraagd een onderzoek in te stellen naar een lek binnen het gemeentehuis. Enkele weken geleden rees het vermoeden dat vertrouwelijke informatie uit de vergadering van burgemeester en wethou ders naar een regionale krant werd doorgesluisd. Dat kon toen nog niet worden bewezen, maar nu zijn die bewijzen er wel. De burgemeester kreeg don- douwde, ze zégge van ondevet oak."' Of het spelen met een top. „Zö ma anêêns kwam d'r êêne mee vö d'n dag, mit een top, meschien opgedukkeld uut een kiste mit ouwe rom mel, oud speelegoed of me schien oak uut de kiste mit ka- chel'out, ma in èllek geval, of 't zö afgesprooke was." Het is eigenlijk te veel om op te noemen hetgeen Bakker in zijn boek naar boven haalt. Dat is des te opmerkelijker omdat de oud-onderwijzer al les uit zijn geheugen put. Het is dan ook maar het beste de schrijver van het boek zelf het laatste woord te geven: „Wat een spul, wat een spul! D'r is toch wè een beetje veranderd ee?" W. P. L. Bakker: Zierikzeese herinneringen. Wat of t'r in vroeger tied zö a 't êêle jaer deu gebeurde (redactie: van J. van Loo). De Koperen Tuin, Goes. ISBN 90.72138.47.3. Prijs f49,90. Lieuwe Visser trad op in Ne derland, Duitsland, België, Engeland en de VS in opera's van Mozart, Britten, Verdi Monteverdi, Loevendie en in de De naam van de maan, een opera van Annie M. G. Schmidt en Flip van Duyn. Vorig seizoen zong hij de titel rol in de opera Noach van Guus Janssen. Hij is hoofdvakleraar Zang aan het Maastrichts Con servatorium. Zijn lichte werk omvat onder meer de getoon zette verzen van Maarten Toonders Markies de Cante- cler. De musical 'Lang leve de ope ra' wordt op vrijdag 8 decem ber om 20.00 uur gespeeld in de Concertzaal in de Paarden straat in Zierikzee. De kaarten voor deze voorstelling zijn, vanaf acht dagen voor de voor stelling, verkrijgbaar bij de VVV in Zierikzee. derdag van een journalist tele fonisch de vraag voorgelegd of hij daadwerkelijk de politie zou inschakelen als bleek dat vertrouwelijke informatie naar buiten was gebracht. Dat had hij immers gelezen in de notulen die hij voor zich had liggen. „Mijn antwoord was natuurljk ja", vertelt een nog duidelijk verbolgen burge meester. „En ik heb meteen de daad bij het woord gevoegd, want uit het feit dat hij de no tulen heeft, blijkt dat er weer gelekt is." Plaatselijk directeur van Zie rikzee, Jozien Wagenvoort, vertelt dat er binnenkort een nieuwe aanpak plaats zal vin den in het beleid ten overstaan van de bibiotheken op Schou wen-Duiveland. Er zal van te voren meer onderzoek worden verricht, zodat er naar aanlei ding van de onderzoeken in de toekomst meer beleidsmatig gewerkt worden. „Eerder gingen we uit van sub sidies, naar aanleiding daar van keken we hoeveel geld we uit konden geven, nu gaan we eerst onderzoeken of er nieuwe mogelijkheden zijn en hoe we die nieuwe dingen binnen ons budget in kunnen passen," al dus Wagenvoort. De contributies voor volwasse nen gaan van 27,50 naar 30,- De contributie voor 18- tot 21- jarigen, CJP-pas houders en 65- plussers van 17,50 naar 20,-. Tot 18 jaar blijft het abonnement gratis. „Gelukkig hoeven we voor de jongste le: den nog geen contributie te heffen," aldus directeur Wa genvoort, „in andere delen van het land is dit al wel het geval, Viereneenhalf jaar geleden ging De Poortershof van start. Als experiment voor de duur van tien jaar. De ge meente Brouwershaven on dersteunt het project jaar lijks met 50.000 gulden. De provincie draagt - afhanke lijk van het aantal zorg- geïndexeerde bewoners - maximaal 225.000 gulden per jaar bij. Nu nog althans, maar 'als het aan de provin cie ligt komt daar verande ring in. Minder Het aan De Poortershof ge zamenlijk door gemeente en provincie ter beschikking gestelde budget is altijd vrij besteedbaar geweest, maar dat wil de provincie anders gaan regelen. Wat er precies gaat veranderen is aan een leek bijna niet uit te leggen, maar het komt er in ieder ge- Dit jaar is gekozen voor een verfrissend uitgangspunt. De veertien exposerende leden hebben gezamenlijk voor nog negen gast-exposanten ge zorgd. Dat maakt van de expo sitie een zeer afwisselende. Ge toond worden onder meer schilderijen, beelden grafiek, gemengde technieken, teke ningen, objecten, foto's en ke ramiek. Tessa Braat uit Zierikzee maakt al sinds 1957 keramiek. In haar werk heeft zij zich toe gelegd op het spel van vloeien de glazuren. Dagelijks expo seert de Zierikzeese kunste nares samen met haar echtge noot Ad Braat - die ook mee doet aan de expositie - in het burgerweeshuis in Zierikzee. Ad Braat is al 51 jaar actief als beeldhouwer. Hij presenteert op de winterexpositie in Mid- omdat men daar niet meer uit de kosten komt." Zo'n dertig procent van de be volking van Schouwen-Duive land is lid van de bibliotheek. In Bruinisse zijn er zo'n 1100 mensen lid, in Burgh-Haam- stede 1300, in Zierikzee 4800 en dan zijn er nog 2000 leden van de Bibliobus. Aan subsidies ontvangt de openbare bibliotheek 8 ton van de gemeenten op het eiland en één ton aan contributies en boetegeld. „We moeten uitpro beren, wat bij onze leden het best aanslaat," vertelt me vrouw Wagenvoort. „Vanaf ja nuari 1997 komt er in de biblio theek van Vlissingen een proef met een ander contributie-sys teem, dat als het goed uitpakt in alle Zeeuwse bibliotheken doorgevoerd zal worden. Men zal dan overgaan naar een leen- vergoeding. Dan zal er van ie dereen een bijdrage worden ge vraagd op basis van de hoeveelheid geleende boeken. Het zal dan niet langer moge lijk zijn op het pasje van ie mand anders te lenen." De nieuwe media hebben zich val op neer dat er een stuk minder geld beschikbaar is. Te weinig volgens Tanja Speyer. Volgens haar bestaat er een heel eenvoudige succesfor mule voor een woonzorgcen trum: organisatie x finan ciën x zorgvisie x inzet en enthousiasme. „Dingen als organisatie en zorgvisie kun je zelf beïnvloeden, en dat geldt ook voor inzet en en thousiasme van personeel en bewoners", aldus Speyer. Organisatie, zorgvisie en in zet en enthousiasme zijn vol gens de scheidend zorgcoör- dinator in De Poortershof dik in orde. „De financiën dreigen nu de zwakke scha kel van de keten te worden. Als de provincie de plannen doorzet betekent dat dat er te weinig geld overblijft voor een goede exploitatie". De financiële tegenvallers delburg vier beelden: Lezende clown, Botanicus, Politicus en Verkeerd gevallen. Kunstena res Hans Cool uit Kerkwerve presenteert schilderijen. Miems van Citters uit Burgh- Haamstede ziet zichzelf als handwerksvrouw. Voor haar lopen de disciplines schilde ren, etsen en beeldhouwen naadloos in elkaar over. Zij werkt zowel naturalistisch als bijna abstract. Saskia Eggink uit Nieuwer- kerk is al vijftien jaar actief als graficus en beeldend kunstenaar. Haar atelier is in Zierikzee gevestigd. Jan Jong- schaap uit Zierikzee heront dekte het schilderen drie jaar geleden. Het kernbegrip voor hem is 'vrijheid'. Margreet Leijdekker - even eens uit Zierikzee - behoort tot de jongere garde. Zij presen- ook binnen de bibliotheken aangediend. CD-rom In Zierikzee is er sinds kort een proef met CD-i en CD-rom, maar er is nog niets uitleen baar van dat materiaal. Infor matie van de CD-rom kan uit geprint worden. Het betreft nu nog maar alleen informatie van de schijfjes van de serie 'Literom', die recensies van Nederlandstalige schrijvers bevatten. Vroeger werden de recensies verkregen door mid del van kranteknipsels, daar om is de CD-rom een grote aan winst volgens Wagenvoort: „Er raakten ook nogal eens wat van die knipsels kwijt." Het wordt uiteraard een nogal kostbare zaak om het materi aal, dat bij de nieuwe media behoort aan te schaffen. Het bestuur zal nu steeds een keus moeten maken wat voorrang heeft, de aanschaf van nieuwe boeken of het materiaal voor de CD-i en CD-rom. „Er veran dert dus nogal het een en ander in de toekomst," aldus me vrouw Wagenvoort. kunnen volgens Speyer niet afgewenteld worden op de bewoners en al evenmin op de bezoekers van evenemen ten in De Poortershof. „Dan zou je de drempel hoger gaan maken en dat is nou juist niet de bedoeling", aldus Speyer. Zij deed tijdens haar afscheid gisteren, donder dag, in De Poortershof - waarbij een vertegenwoor diger van de provincie aan wezig was - een beroep op de provincie om de plannen niet door te zetten. „U heeft nu de sfeer kunnen proeven. Woonzorgcentrum De Poortershof is iets waar we trots op kunnen zijn", al dus Speyer. Ze deed een klemmend beroep op de pro vincie om van de zwakke schakel financiën binnen de formule van het woonzorg centrum een sterke schakel te maken. „Ik wil dat de pro vincie erkent dat een woon zorgcentrum een op zichzelf staande voorziening is". Een voorziening die volgens Speyer in de toekomst alleen maar een grotere rol binnen de ouderenhuisvesting zal gaan spelen. „De ouderen huisvesting is enorm in be weging. Je ziet dat er heel veel verandert in bejaarden centra en verzorgingshui zen". teert tijdens de winterexposi tie twee series in gemengde techniek in zwart-wit. Fransje van der Swan uit Dreischor gaf jarenlang tekenles, maar wil nu vooral zelf schilderen. Zij is geobsedeerd door het Schouw- se landschap en schildert voor al landschappen en zeegezich ten. Leen van Duivendijk uit Mid delburg was onlangs in het nieuws met zijn project in een nieuwbouwwijk in Vlissingen. Beeldhouwster Hansje den Hollander uit Den Haag toont werken in steen en brons. Renée Mink uit Kortgene pre senteert zich met aquarellen op rijstpapier, een gouache en een beeld. Gerda Rutters uit Middelburg boetseert veel in klei. Zij komt met drie geboetseerde portret ten in brons en aluminiumce- ment. Rijnhard Schregardus uit Middelburg werd vooral bekend als materieschilder. Hij toont tien kleine werkjes over Middelburg. Rien van Zeist uit Weert toont op de ex positie twee grote zwart-wit naakten. De tentoonstelling is vanaf za terdag 23 december dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot zon dag 7 januari 1996. Lieuwe Visser en Jasperina de Jon< schitteren in de musical 'Lang leve de opera'. De musical koitt op 8 december in de Con certzaal in Zierikzee. (Foto: Leo van^elzen) MIDDELBURG - Schouwen-Duiveland is goed vertegenwoordigd tijdens de winterexpositie van de Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal in Middelburg. Op deze expositie tonen tweeën twintig kunstenaars - waaronder acht van Schouwen-Duivelandse bodem - hun werk. De tentoonstelling gaat zaterdag 23 december van start. Bezuinigingsplannen provincie BROUWERSHAVEN - Er hangen donkere wolken boven woonzorgcentrum De Poor tershof in Brouwershaven. Als de (bezuini gingsplannen van de provincie doorgaan, dan betekent dat volgens scheidend zorg- eoördinator Tanja Speyer dat het Brouwse woonzorgcentrum in grote financiële moei lijkheden komt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5