CDA en PvdA volhardend ie weerstand tegen woningbouw Bouw van vier windturbines bij Dreischor is begonnen 3 minuten heen en terug r\ Verkoop zomerwoningen in Renesse is uitgesteld Jongen bekent ontucht met gehandicapten Minder overzomerende ganzen en minder schade Dorkasactie voor China Brie gewonden bij explosie op tankschip 4 4 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 NR 25884 3 5Openheid gebied Eerste Weegje moet behouden blijven Kloet geeft de strijd voor een camping nog steeds niet op. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De fracties van de PvdA en CDA blijven bij hun standpunt dat er aan het Eerste Weegje in Zierikzee geen woningen gebouwd moeten worden. Zij verkondigden deze mening nogmaals tijdens de vergadering van de com missi e ruimtelijke ontwikkeling gisteren. De overige fracties sluiten woningbouw in het ge bied niet Uit Tot na uitspraak kantonrechter RENESSE/MIDDELBURG - „Verrassend, maar prima voor ons natuurlijk," zo reageert J. C. Klok van huurders vereniging Luctimer et Emergimes op het besluit van Stichting Renes se om de verkoop van 47 zomerwoningen op te schorten. De mogelijkheid tot woning bouw is in het nieuwe bestem mingsplan opgenomen door middel van een wijzigingsbe voegdheid van de gemeente raad. Deze maakt onder be paalde voorwaarden de bouw van zo'n dertig tot veertig wo ningen- mogelijk. Voor de PvdA en het CDA is dit echter onverkwikkelijk. ,,We willen de openheid van het gebied be houden. Dan moet je er geen woningen bouwen. Dan had je ook net zo goed iets anders kunnen doen met het gebied." Aldus PvdA-fractievoorzitter M. R. de Jong-van Loo. Zij doelde hiermee op de wens van de familie Kloet om in het gebied een camping aan te leg gen. De discussie hierover werd gisteren, mede door me vrouw G. Kloet, nogmaals ge voerd. Van belang was dit ech ter niet. Iets waarop J. J. Geleijnse (VVD) nadrukkelijk wees. „Dat is een gepasseerd station. Er ligt een raadsbe sluit tegen de aanleg van een camping. De VVD had een an dere mening, maar we moeten ons nu neerleggen bij de meer derheid van de raad." Con creet houdt dit in.dat ook de VVD de mogelijkheid tot wo ningbouw in het gebied open wil houden. Perspectieven Geleijnse was het niet eens met de opmerking van Kloet dat de gemeente geen perspectieven biedt. Volgens hen bekijkt Kloet de zaak te eenzijdig. „Ik heb voor uw camping gestre den en verloren. Dat verlies moet je dan nemen en vervol gens kijken welke andere mo gelijkheden er zijn. En die zijn er. Aldus Geleijnse. Hij wees in dit kader onder meer op de mogelijkheid voor Kloet om de grond te verkopen aan de ge meente. Zonder te verkopen kan Kloet volgens het bestemmingsplan ook andere kanten op met zijn grond. Het bestemmingsplan staat immers toe dat zestig procent van het gebied be bouwd mag worden. Dit kan bijvoorbeeld gerealiseerd wor den door kasssenbouw. Dit kan echter wel ten koste gaan van de huidige openheid van het gebied. Voor de PvdA noch voor het CDA is dit een pro bleem. „Kassenbouw heeft di rect te maken met de agrari sche bestemming. Daar kun je dus niet onderuit", aldus De Jong in een reactie. Inspraak Het voorontwerp van het be stemmingsplan Eerste Weegje is ongeschonden uit het voor overleg gekomen. Het- is slechts in beperkte mate aan gepast. Om niet geconfron teerd te worden met verrassin gen wilde het college echter eerst de mening horen van de commissieleden, voordat het plan de inspraakprocedure in gaat. In verband met de aan staande vakantieperiode start de inspraak in januari. De gemeente lijkt zich wat dat betreft niet op te laten jutten door de raadsvrouw van de fa milie Kloet, mr. H. A. M. La- mers. Deze heeft de commissie leden er door middel van een brief nogmaals op gewezen dat de gemeente zich jegens Kloet heeft verbonden het gebied een recreatieve bestemming te ge- dens van Dreischor en Zonne- maire van elektriciteit te voor ven. „Hoe langer uw gemeente deze toezegging jegens Kloet niet nakomt, hoe groter het be drag wordt, dat hij uit onrecht matige daad van uw gemeente heeft te vorderen", aldus La- mers in haar brief. Restauratie De commissieleden waren una niem positief in hun oordeel over de restauratie van het vakwerkhuisje aan het Vrij- poortje. Volgens een afspraak met de eigenaar betaalt deze 75.000 gulden mee aan de cas co-restauratie. De gemeente draagt ruim zestienduizend gulden bij. De rest, ruim 270.000 gulden, wordt door de Rijksdienst voor Monumen tenzorg op tafel gelegd. De eigenaar van het pand, mr. Nijland verkoos deze boven de variant waarbij de gemeente het pand eerst koopt voor het symbolische bedrag van één gulden en het vervolgens na restauratie voor 75.000 gulden weer verkoopt. Mede in ver band met het feit dat dan ze ventig procent subsidie kon worden verkregen (in plaats van de huidige zestig), zou er voor de gemeente slechts een bedrag van bijna achtduizend gulden resteren. Dit koopje werd de gemeente echter dooi de voorkeur van Nijland door de neus geboord. zien. Het nieuwe park is het ze vende van Zeeuwind in de pro vincie. Het wordt gebouwd op een strook grond van een kilo meter lang en tweehonderd meter breed aan de dijk langs het Grevelingenmeer. De nieuwe turbines hebben een rotordiameter van 29 me ter. De as draait op een hoogte van 35 meter. De onderlinge af stand van de molens bedraagt 175 meter. Zeeuwind koos voor de locatie in de buurt van Dreischor om dat daar vrijwel geen overlast wordt veroorzaakt voor om wonenden. De plek ligt even min op een vogeltrekroute. Volgens project-coördinator J. Springer van Zeeuwind is te voren ook overleg gevoerd met de Zeeuwse Milieu Federatie. Grootste Zeeuwind ontstond uit de Mi lieufederatie en is inmiddels uitgegroeid tot de grootste windturbinecoörperatie in Ne derland, zowel wat betreft het aantal leden als het te leveren vermogen. Met de uitbreiding in Drei schor meegerekend komt Zeeuwind op achttien windtur bines met een gezamenlijk ver mogen van om en nabij de vijf miljoen kilowatturen. Twee duizend huishoudens kunnen hiermee worden voorzien in hun enei-giebehoefte. De voorgenomen verkoop van de 47 Oostenrijkse huizen is al geruime tijd omstreden. Giste ren, voor aanvang van een kort geding in Middelburg, bleek de eigenares van de woningen - de Stichting Renesse - plotseling bereid de verkoop uit te stel len. De stichting wacht met verkopen tot de uitspraak van de kantonrechter in Zierikzee. Die zaak dient op 14 december. De verkoop is opgeschort tot begin februari. De Middelburgse rechtbank president toonde zich gisteren geïrriteerd over de plotselinge omslag van Stichting Renesse. De voorzitter van de stichting, de Westerschouwse wethouder C. W. Veerhoek was vanoch tend niet bereid de beleidswij ziging toe te lichten: „De zaak Zowel het aantal ganzen als de schadebedragen zijn in 1995 af genomen. Dat bleek tijdens een overleg tussen de genoem de partijen. In dit overleg zijn de acties van het afgelopen jaar besproken en zijn nieuwe afspraken gemaakt voor het komende jaar. In 1995 hebben de jagers, verenigd in de wild- beheereenheden, in de periode van 15 maart tot 31 augustus de aanwezige ganzen intensief be en verjaagd op de landbouw gronden. De terreinbeherende organisaties (Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbe heer) hebben van de in hun ter reinen broedende ganzen de ei eren geschud. Hierdoor zijn de broedresulta- ten afgenomen. Door de na tuurbeschermingsorganisaties zijn de ganzen geïnventari seerd. De resultaten van deze Dorkas roept 10 december, de dag van de mensenrechten, uit tot de 'dag voor de Chinese christenen'. Veel christenen in China wor den onderdrukt, duizenden van hen belanden in de gevan genis en hun huisgemeenten worden verboden. Dorkas Hulp Internationaal roept christenen op om op 10 decem ber te vasten en te bidden voor hun onderdrukte geloofsgeno ten in China. Bij Dorkas Hulp aan Vervolg den zijn 180 namen bekend van Chinese christenen die ver- VLISSINGEN (ANP) - Door een explosie op de Liberiaanse chemicaliëntanker Stolt Spur voor de kust van Westkapelle zijn dinsdag drie bemannings leden gewond geraakt. Een persluchtfles in de machi nekamer ontplofte toen be manningsleden die aan het vullen waren. De tanker heeft volgens een woordvoerder van is onder de rechter. Ik vind het niet kies om uitspraken te doen. Die hoort u volgende maand wel in Zierikzee." Iets mis De huurders van de zomerhui zen, die eerder al tevergeefs om uitstel van verkoop vroe gen, zijn blij verrast met de koerswijziging. Woordvoerder J. C. Klok: „We hopen dat deze lijn zich voortzet. Ik begin zo langzamerhand wel de indruk te krijgen dat er iets mis is met de communicatie tussen Stich ting Renesse en haar raads man. Die man kreeg vlak voor de zitting te horen dat de stich ting bereid was uitstel toe te staan." acties lieten zien dat het aantal ganzen het afgelopen jaar af nam. Afgesproken is de acties voort te zetten en op onderde len aan te passen. Zo zal onder meer het schudden van eieren vroeger plaatsvinden en wordt een nauwkeuriger inventarisa tie uitgevoerd. De komende ac ties worden eind volgend jaar geïnventariseerd. Grauwe ganzen komen in groten getale in de provincie Zeeland voor. In de winterpe riode worden de grootste aan tallen waargenomen, ongeveer 30.000. Het voedsel van de gan zen bestaat voor een belang rijk deel uit de wortelknollen van Zechies. Buiten natuurge bieden vormen oogstresten hun belangrijkste voedsel bron. Omstreeks februari ver trekken de ganzen naar de broedgebieden in noordelijker streken. volgd worden om hun geloof. De namen van deze christenen heeft Dorkas op een gebeds kaartje laten drukken, zodat ieder die dat wil gericht voor een Chinese christen kan bid den. De actie zal op dinsdag 19 de cember afgesloten worden met een stille tocht vanuit het Wes- terbroekpark naar de Chinese ambassade in Den Haag. Di recteur D. J. Groot van Dorkas zal daar een rapport overhan digen aan de Chinese ambassa deur. Informatie: telefoon 0228-592824. de scheepvaartdienst op de Westerschelde geen schade op gelopen. Evenmin was er een lekkage van de twaalf soorten chemicaliën aan boord. Het schip kon zijn weg naar Ant werpen vervolgen. De gewon den zijn per helikopter overge bracht naar een ziekenhuis in Brugge. Twee van hen zijn in de loop van dinsdag uit het zie kenhuis ontslagen. Verwachting t/m maandag 4 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuidoost 3 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht zuidoost 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -8 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 08.25, onder 16.31 Maan op 14.00, onder 02.09 Volle Maan: 7 december. (02.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag lag ons land on der een vrijwel gesloten wolkendek. Ook de komende dagen komt daar nog weinig verandering in. Vannacht is het bewolkt en daalt het kwik tot rond het vriespunt. Als het echter even opklaart kan het tot een paar graden vorst komen. De mistkansen zijn klein. Door de aanwezigheid van het wolkendek loopt het kwik mor gen overdag nauwelijks op, maar blijft het wel droog. In de middag wij zen veel thermometers 3 graden aan. Er waait boven land een matige zuidoostenwind, kracht 3 tot 4. In het noordelijk kustgebied is de wind vrij krachtig, 5. In het weekeinde over heerst de bewolking nog, maar tij dens nachtelijke opklaringen gaat het licht vriezen. Vanaf maandag stroomt mogelijk zeer koude en dro gere lucht over Nederland uit. 's Nachts vriest het op de meeste plaatsen matig en ook overdag blijft de temperatuur onder het vriespunt. MIDDELHARNIS (ANP) - Een 17-jarige inwoner van Middel- harnis heeft bekend met vier verstandelijk gehandicapte mannen in de leeftijd van 33 tot 41 jaar ontucht te hebben gepleegd. De politie heeft de jongeman aangehouden nadat een moe der van een van de bewoners van het tehuis Zuid-Wester in Middelharnis aangifte had ge daan van ontucht met haar zoon. Zij houdt er rekening mee dat de verdachte nog meer zaken opbiecht. Na de aangifte leidde het spoor naar de inwoner van Middel harnis. De jongen ging regel matig naar het tehuis en bena derde daar mannen. In 1989 kwam het tehuis, toen nog Hernessseroord geheten, ook al in opspraak. Drie bewoners deden toen aangifte van on tucht. Daarvoor zijn uiteinde lijk twee personeelsleden ver oordeeld. ZIERIKZEESCHEifl NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Project wordt begin volgend jaar opgeleverd DREISCHOR - Wat later dan gepland, maar deze maand is dan toch be gonnen met de bouw van vier windmolens aan de Zuid Lange weg in Dreischor. Het meest recente project van de Coöperatieve Windenergie vereniging Zeeuwind kan naar verwachting begin volgend jaar in ge bruik worden genomen. Het parkje van de vier turbi- op van twee miljoen kilowatt nes levert een totaalproduktie uur, genoeg om de 650 huishou- Aan de Zuid Lange weg in Dreischor is begonnen met de bouw van vier nieuwe windmolens van Zeeuwind. (Foto: Marijke Folkertsma) 4 Advertentie De maximum snelheid op de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse is omlaag van 100 naar 80 km/uur. Dat scheelt haast niets in reistijd, maar spaart mensenlevens. Maximaal 80 km/uur tussen Zierikzee en Bruinisse MIDDELBURG - Het aantal overzomerende ganzen in Zeeuwsch-Vlaanderen is het afgelo pen jaar afgenomen. De samenwerking tussen jagers, natuurbeschermers, terreinbeherende organisaties en de provincie om de schade door de ganzen te beperken begint volgens het pro vinciale bestuur vruchten af te werpen. ANDIJK - Dorkas Hulp aan Vervolgden is be gin november gestart met een grote hulpactie voor de christenen in China. Het doel van deze actie is om zo veel mogelijk christenen in Ne derland in beweging te krijgen voor medechris tenen in China, die vaak onder moeilijke om standigheden leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3