.en ng steeds vaker een alternatief voor sparen WEEKEND RECEPT Nieuwe waterschapsbelastingen roepen vragen en reacties op NIEUWSBODE EXTRA dier in het vizier Bifa wig een rustig gezin dat vee! met hem speelt Mooiste kaarsen tentoongesteld Geslaagden techniek Pottenbakken in Lichtboei Programma van Radio Flakkee krijgt een eervolle vermelding Vergadering van ANIB Doorgereden na ongeval Kaarsenversierwedstrijd bij Het Ambacht Waterschap Goeree-Overflakkee geeft toelichting Vleesfondue Praten over druggebruik WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Een nieuwe auto wordt tegenwoordig meestal niet meer vanuit de achterzak betaald. Lenen is heel gewoon geworden. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Nederland is altijd een land van spaar ders geweest. Jarenlang zijn we soms bezig om dubbeltjes op elkaar te stapelen, om uiteindelijk een droom te kunnen verwezenlijken. Zuinig heid wordt op die manier beloond. Jongeren kijken daar tegenwoordig iets anders tegenaan en hebben de tegenstelling tussen sparen en lenen opgeheven. Anno 1995 hanteren veel consumenten lenen als 'sparen ach teraf'. Voor een langverwachte aan koop is meestal een groot be drag nodig. Sparen voor een nieuwe keuken, andere vloer bedekking of het nieuwste ca ravan-type is daarom een kwestie van jaren. Wie minder geduldig is en eerder van de aanschaf wil genieten, ver vangt het sparen door lenen. Het maandelijkse spaarbedrag wordt dan gebruikt om de fi nanciering af te lossen. In te genstelling tot sparen wordt voorkomen dat de consument te maken krijgt met prijsver hogingen. Lenen is tegenwoordig een maatschappelijk geaccepteerd verschijnsel: geen zwaktebod van iemand die zich een aan koop eigenlijk niet kan veroor loven, maar een reële moge lijkheid om eerder een lang gekoesterde wens te realise ren. Onverwachte uitgaven hoeven daardoor geen rampzalige ge volgen meer te hebben en grote uitgaven die de begroting niet toelaten, kunnen probleem loos worden aangepast. Boven dien zijn de rentekosten van een lening aftrekbaar van het belastbaar inkomen. Afhanke lijk van de belastingschijf be taalt de fiscus dus tot zestig procent mee. Voordelen Verantwoord lenen begint met het kiezen voor een bepaalde kredietvorm, gebaseerd op de individuele financiële situatie. Rente, aflossing, looptijd en specifieke vrijheden verschil len per vorm. Bij de Rabobank is het bijvoorbeeld mogelijk om tijdelijk extra geld achter de hand te hebben door 'rood te staan' op de betaalrekening. De lokale Rabobank-adviseur kan ook de voordelen uitleg gen van een persoonlijke le ning (een bedrag ineens) of van een doorlopend krediet (meer armslag tot een bepaalde li miet). Voor de bezitters van een eigen huis zijn er nog meer interes sante leenvormen. Door het af geloste deel van de hypotheek opnieuw aan te spreken, kan tegen gunstige voorwaarden worden geleend. Ook kan de hypotheek aangepast worden aan de vaak gestegen waarde van het huis. Bij de Rabobank is uitgebreide informatie beschikbaar over extra financiële ruimte voor huiseigenaren. NIBUD Geld lenen is tegenwoordig een kwestie van een bon invul len of een 06-nummer bellen. Het wordt de consument erg makkelijk gemaakt om snel een lening af te sluiten. „Men sen doen er echter verstandig aan om kritisch alle mogelijk heden te bekijken en de vorm te kiezen die het beste bij hen past," vindt Christine Groene- wegen, budgetvoorlichter bij het NIBUD. Wie geld wil gaan lenen vraagt zich al snel af: hoever kan ik gaan? Groenewegen heeft een duidelijke stelregel bij het be palen of een huishouden de le ning ook weer kan afbetalen: ,,De vuistregel is: als je het kunt sparen, kun je het ook te rugbetalen. Daarmee wil ik he lemaal niet zeggen dat er niet moet worden geleend. Maar het is natuurlijk wel een feit dat sparen rente-inkomsten oplevert en dat lenen rente kost. Maar de ene lening is de andere niet. Dus kijk en verge lijk..." Het NIBUD, het Nationaal In stituut voor Budgetvoorlich ting waar Groenewegen werk zaam is, geeft geen specifieke aanwijzingen over welke fi nanciering altijd goed of slecht is. Christine: ,,Dat is van geval tot geval verschillend. Indivi duele omstandigheden hebben een grote invloed op de meest optimale leenvorm. Verstan dig lenen is dus altijd maat werk. Een gedegen kredietver strekker neemt overigens de tijd voor een goed leen-advies. Het is tenslotte ook in hun be lang dat een klant niet in de problemen komt. Het beste is om een aantal financierings mogelijkheden met elkaar te vergelijken en daar diepgaand advies over te vragen. Want ie dere vorm heeft bepaalde nadelen of pluspunten." VLISSINGEN - Aan het Zee land College in Vlissingen be haalden 41 leerling-monteurs het diploma leerlingwezen in stallatietechniek. Onder hen waren J. Quist en J. J. Verwest uit Zierikzee, D. H. Schuurman uit Dreischor en A. W. Meier uit Oudoi-p. Zij volg den een zogenaamde gemodu leerde opleiding, een opleiding die de meest actuele vertaling geeft van de beroepspraktijk. Op basis van enquêtes bij be drijven is nagegaan welke be- i'oepshandelingen de monteurs dagelijks moeten uitvoeren. Daar werd zowel het praktijk als theorieondex-deel van de opleiding op afgestemd. De lesstof wordt gepresenteerd in afgeronde delen waardoor de leerlingen gemakkelijker kun nen overstappen naar een an dere opleiding. Om een leer- lingwezen-opleiding te kunnen volgen sluiten leerlingen een leerovereenkomst af met een installatiebedrijf, waar zij de praktijk oefenen. ZIERIKZEE - Op initiatief van SKW De Lichtboei wordt een cursus pottenbakken op de draaischijf gehouden. Bij vol doende deelname gaat de cur sus zaterdag 13 januari van start. Tijdens zes lesochtenden leren de cursisten om te gaan met de draaischijf. Ook wordt hen bij gebracht hoe glazuur opbren gen in zijn werk gaat. Ervaring is niet nodig. De cursus wordt onder leiding van Chris Robbe- regt gehouden in de ruimte van De Lichtboei in het MFC aan de De Huijbertstraat in Zierik zee. De cursusochtenden zijn steeds op zatei-dagmorgen van 09.30 tót 11.30 uur. Wie meer wil weten "kan bellen: 0111- 412075. Bij RTV Festival '95 DIRKSLAND - Het televisieprogramma CT voor Goeree-Overflakkee van Radio Flakkee heeft tijdens het RTV Festival '95 een eervolle vtermelding gekregen. De hoofdprijzen gingen naar de Stadsomroep Amersfoort en Atos Zwijndrecht. In de jury van het jaarlijks te- rugkei-ende festival zitten Maartje van Weegen (voorzit ter), Fons van Westerloo, Roc ky Tuhuteru, Els Bovenlander, Jan Klumper, Yve de Vreeze en Onno Gorter. V olgens Maar tje van Weegen voldoet het ni veau van de 125 inzendingen aan hoge criteria: ,,De onder werpen zijn vaak meer dan al leen een nieuwtje en opvallend vaak van maatschappelijk be lang." De initiatiefnemer van het RTV Festival is de Stich ting Nederlands Fonds voor de Lokale Omroep. Met het festi val wil het fonds de kwaliteit van lokale omroepen verder bevorderen en omroepen de mogelijkheid geven om pi"o- gramma-ideeën uit te wisse len. Alle 375 lokale omroepen in Nederland konden tot 1 okto ber hun beste programma's in sturen voor het festival. Onder de 125 inzendingen waren 42 televisieprogramma's, 65 ra dioprogramma's, 10 inzendin gen voor tekst-tv, 5 voor tele tekst en drie inzendingen voor de innovatieprijs. De innova tieprijs is bestemd voor een omroep die er het best in slaagt om de betrokkenheid van het publiek bij de programma's te vergroten. Dit kan bijvoor beeld door gebruik te maken van nieuwe media. Zo zijn er al zeventig omroepen aangeslo ten op Internet of BBS. Dit jaar ging de innovatieprijs naar ONLM/Salto in Amster dam met de Digitale Stad/Nieuwseditie. Verder werden er zestien bij zondere prijzen, zoals onder meer de aanmoedigingsprijs, Jaar voor de Tolerantiepx-ijs en de Educatieprijs uitgereikt. De Stadsomroep Amersfoort kreeg voor de Videoclip Hoog land een hoofdprijs van 20.000 gulden. De clip gaat over de an nexatie van Hoogland door de stad Amersfoort. De tweede hoofdprijs, van 10.000 gulden, werd in de wacht gesleept door Atos in Zwijndrecht met het radioprogramma De appels zijn zuur, maai' bijt er door heen. Dit is een documentaire over de Tweede Wereldoorlog. M De Tervurense herder Bita is onlangs tien jaar geworden. Hij zou dit kroonjaar graag beloond zien in de vorm van een goed on derkomen bij een vriendelijk baasje. Momenteel zit-hij in het die renasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Bita wil graag geplaatst worden in een rustig gezin. Deze trouwe viervoeter kan absoluut niet overweg met kleine kinderen, ook katten ziet hij liever gaan dan komen. Er op uit trekken met zijn baas of bazin, Bita is er dol op. Hij vindt het prettig om een stevige wandeling te maken en achter balletjes te rennen. Kortom: veel in beweging zijn. De ze reu bruist van de energie. Bita wil veel aandacht van het baas je. Hij hoopt dan ook opgehaald te worden door iemand die in tensief met hem bezig kan zijn. Wie deze leuke hond de nodige aandacht wil geven, kan bellen met het asiel, telefoon 0111- 417013. Bita wacht met smart op uw komst! De poes Wilhelmina is nog niet geplaatst. In het dierenverblijf zitten 38 katten en vijf honden. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de ANIB, Bond van gehandicap ten en arbeidsongeschikten, houdt zaterdag 16 december haar jaarlijkse ledenvergade ring in de kantine van Werk voorzieningsschap de Zuid hoek. Aansluitend wordt een kerst viering gehouden. Aan deze viering wordt medewei'king verleend door Mario de goo chelaar en de zangeres Stien. De vergadei'ing begint om 10.30 uur. OUDE-TONGE - In Oude-Ton- ge reed de bestuurder van een personenauto, na betrokken te zijn geweest bij een ongeluk, door zonder zijn identiteit be kend gemaakt te hebben. Kort na deze melding reed de betreffende auto door een rood verkeerslicht. De bestuui'der was toen een ander dan degene die bij het ongeluk was betrok ken. Hij meldde zich de volgen de dag bij het politiebureau en werd bekeurd vanwege rijden zonder rijbewijs en rijden door rood. Kaarsenmakerij en Cadeauwinkel Het Ambacht uit Middelharnis bestaat een jaar. Ter gelegen heid hiervan werd een kaarsenversierwedstrijd uitgeschreven. Jong en oud, van 5 tot 75 jaar, deed een beroep op de creativiteit en de één na de ander leverde versierde kaarsen in. De kaarsen werden beplakt, beschilderd of op andere wijze versierd. De jury ondervond zoveel problemen met de be oordeling dat besloten werd om twee originaliteitsprijzen en een milieuprijs aan het pakket toe te voegen. Alle winnaars hebben inmiddels hun prijs mogen ontvangen uit handen van Jaap Reedijk van Galerie De Parterre en Suzan van'de Bosch van het International Art Centre. De resultaten van deze golf van creativiteit zijn nog tot half december te bewonderen in de Gemeenschapsbiblio theek in Middelharnis. MIDDELHARNIS - De aanslagen van het Waterschap Goeree-Overflak kee, die kortgeleden in de bus vielen, riepen veel reacties op. De mede werkers in het Waterschapshuis in Middelharnis werden overspoeld door telefoontjes en brieven waarin nadere toelichting werd gevraagd. Volgens het Watex-schap Goe- ree-Overflakkee niet vreemd omdat de afgelopen jaren veel is veranderd. Behalve het feit dat iedere volwassen burger via het nieuw ingestelde kies- recht invloed kreeg op de sa menstelling van het water schapsbestuur, veranderde ook het nodige op het gebied van waterschapsbelastingen. Zo kwamen er met ingang van 1995 16.500 nieuwe belasting plichtigen bij: de ingezetenen. Plus enkele tientallen eigena ren van huizen of grond, die voor het eerst onder het belas- tingi-egime van het waterschap vielen.«Zo worden nu ook de buitendijkse gronden belast en de recreatiewoningen in het duingebied op de kop van Goe- ree. Dit alles is het gevolg van uitbi'eiding van het belasting plichtig gebied van het water schap. Bij de samenvoeging van de ei- landelijke waterschappen in 1981 werd een gewenningsi'e- geling afgesproken voor de voormalige polder Goeree en de Kroningspolder met omlig gende polders. Dit om een be hoorlijk verschil in de belas tingtarieven geleidelijk te overbruggen. De gewennings- regeling zou tot 2005 duren, maar moest vanwege de nieu we Waterschapswet worden af gebroken. Daai'om bracht het waterschap alle toekomstige kortingen in één keer in min dering op de aanslag. Dat had tot gevolg dat de aanslag voor de mensen in de polder Goeree heel laag was en voor de bewo ners van de Kroningspolder zelfs negatief. Ook oude kortingsregelingen, onder meer in het Ouddorpse West-Nieuwland en het gebied Flakkee wei'den in één keer af gekocht. Vanaf 1995 betaalt ie dereen hetzelfde tarief. Vol gens het waterschap leidt dit niet tot extra inkomsten om dat de begroting 1995 vanwege investeringen 4,5 procent ho ger is dan het jaar daarvoor. Tot vorig jaar werden gebou wen aangeslagen aan de hand van hun waax-de, zoals die werd vastgesteld voor de gx-ondbelasting. Hoewel deze grondbelasting reeds lang ge leden verviel, schatten de wa terschappen de waarde van ge bouwen nog steeds op basis van een eeuw oude methode. Vanaf 1995 worden de water schapsbelastingen gebaseerd op de economische waarde. Het watei'schap maakt daarbij gebruik van de taxaties die de gemeenten om de vijf jaar la ten doen om de onroerende zaakbelastingen op te baseren. In deze economische waarde is ook de ondex-grond van een huis en de tuin begrepen, zodat daarvoor niet apart moet wor den betaald. Elk waterschap heeft zijn ei gen tarieven. Die zijn geba seerd op de taken, die per wa terschap heel vex-schillend kunnen zijn en de ligging van het gebied. Het Waterschap Goeree-Overflakkee verzorgt bijvoox-beeld naast haar hoofd taken (waterkering-, water kwaliteit- en kwantiteitsbe- heer) ook een zoetwatervoorziening voor de landbouw. Dit brengt extra kosten met zich mee. Verder is het aantal wegen in het polder gebied van invloed op de kos ten. Daarnaast is van belang hoeveel belastingplichtigen in een gebied wonen om samen de kosten van het waterschap op te brengen. In de commissie financiën, per soneel en organisatie van het waterschap werden gisteren de belastingtarieven voor vol gend jaar behandeld. Op 15 de cember beslist het water schapsbestuur over de tarieven die een stijging van twee procent omvatten. Dat houdt in dat (bij een positief bestuursbesluit) ingezetenen volgend jaar 111 gulden per huishouden moeten betalen (nu 109 gulden). Het tarief voor onbebouwde grond wordt 186 gulden per hectare (nu 182 gul den) en voor gebouwen 5,97 per 5000 gulden van de econo mische waarde (nu 5,85). Voor de ingezetenenomslag be staat een mogelijkheid van kwijtschelding, voor beide an- dei'e belastingen niet. De ver gadering waarbij het bestuur over de tax-iefsverhoging be slist kan door iedere belang stellende worden bijgewoond en begint om 14.00 uur. In het- Watei'schapshuis in Middel harnis. Vleesfondue is een. manier van creatief tafelen die bij velen erg populair is. Het biedt ook voor ieder wat wils. Of je nu met z'n tweeën bent of met een gx-oot gezel schap, het is gewoon heel ge zellig om te doen. En hebt u iets te vieren, vleesfondue geeft het een extra feestelijk tintje. Zonder al te veel voorberei dingen en rompslomp maakt u van uw avond of middag een leuk etentje. Wellicht een leuke suggestie voor de Sinterklaasavond Geschikte vleessoorten Varkensvlees: hamlapfes, haas, frican deau, oester, schnitzel, gehakt, lever Rundvlees/Paardevlees: biefstuk, bieflapje, rosbief, ossehaas, tartaar, gehakt Kalfsvlees: kalfslapje, schnitzel, oester, haas, gehakt, lever Lamsvlees: filet, lamslapjes van de bout, gehakt Het vlees wordt in blokjes van ca. 1V2 cm dik gesne den. Van gehakt of tartaar maakt u kleine balletjes van ongeveer dezelfde grootte. Bij Chinese fondue wordt het vlees in hete bouillon ge gaard. In dit geval wordt het vlees in dunne reepjes/lapjes gesneden. U kunt natuurlijk ook een kant-en-klare fondu eschotel bij uw slager bestél len. Lekker met stukjes paprika, uien, geblancheerde cham pignons, diverse soorten sla. en i-auwkost, stokbrood, ge pofte aardappels, kruiden boter en diverse (kant-en- klare) sausjes. Tenslotte nog wat berei- dingstips: -Gebruik bij voorkeur zon nebloem- of maïsolie - Bak niet te veel vlees tege lijk want dan koelt de olie te veel af - De temperatuur van de olie kunt u controleren door er een stukje brood in te doen; olie die dan bruist, is heet genoeg. Dit vermindert te vens de bak-lucht - Leg onbereid vlees nooit op het bord waarvan u eet - Kook gehaktballetjes en le ver even voor om spetterep te voorkomen - Zorg ervoor dat u varkens vlees helemaal gaar bakt De prijswinnaars van de Sinterklaaspuzzel uit de ZOC-krant van woensdag 15 november zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- M. P. van der Wel, Molendijk 63, Melissant De tweede prijs: Een waardebon van 15,- P. L. Roose, Schouwenbank 52, Zierikzee De derde prijs: Een waardebon van ƒ10,- Mevr. Van Huinder, De Lei 22, Brouwershaven De oplossing luidt: Hoor wie klopt daar kinderen. ZIERIKZEE - In het MFC- gebouw in Zierikzee wordt dinsdag 12 december een gespreksgroep gehouden voor ouders van druggebrui kers. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Belangstellenden die er aan willen deelnemen kunnen zich van tevoren tele fonisch melden via 0113- 371680. Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. Jannewekken 114301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Druktechniek Offsetrotatie Sluitingstijd advertentie Dinsdag 11.30 uur Advertentie-verkoop voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 0187 482554 Bezorging/Lezersservice 0111 -417314 tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur Redaktie Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15