Bi DIK] NU HET GOEDE CARINA E MET AIRCO f ®@8 ff 990,- GUIDEN EXTRA. n d Avis Autoverhuur opent twee vestigingen in Hoekse Waard Regiwa-project natuurreservaat Koudenhoek officieel afgesloten OPVOEDINGS PROBLEMEN Kerstviering Cursus uiterlijke verzorging f WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. ot en met vrijdag 1 december Zierikzee Wereldvrouwen in Nederland en Uganda. Openbare biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden van bibliotheek. Tot en met donderdag 7 december Zierikzee Foto-expositie Koninklijk be zoek aan Zeeland. Bibliotheek De Stolpe. Openingstijden tij dens de openingsuren biblio theek. Tot en met vrijdag 8 de cember Teja van Hoften. Vierschaar van het stadhuis. Tot en met 9 december Burgh-Haamstede Beelden van herkenning. Schilderijen van Leontien Hooij. Museum de Bewaer- schole. Van donderdag 7 december tot en met donderdag 28 december Bruinisse Foto-expositie Koninklijk be zoek aan Zeeland. Bibliotheek De Zaete. Openingstijden tij dens de openingsuren biblio theek. Tot en met 30 december Burgh-Haamstede Schilderijen Wilhelmus Anto- nie van der Salm. Galerie Borsboom. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zondag 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Exposi tiegang verpleeghuis Corne- liastichting. Tijdens opening stijden verpleeghuis. Oosterland Schilderijen Yvonne van Kra nenburg. De Blauwe Keet. Tij dens openingstijden restau rant. Tot en met donderdag 4 januari Dirksland Schilderijen van Co Schelle- vis. Vroonkade. Geopend van maandag t/m zaterdag van 10.00-16.00 uur. Eerste en Tweede Kerstdag en Oud- en Nieuwjaarsdag gesloten. Tot en met zaterdag 6 januari Renesse Expositie van kerststalletjes van Willy Caland. Openingstij den: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag 10 en 24 december van 11.00 tot 15.00 uur. Blikmuseum de Blikvanger, Capelweg. Tot 1 april Brouwershaven Op de Reede. Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam. De Vergulde Garnaal. Maan dag tot en met vrijdag 09.00- 12.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 29 november Oude-Tonge Sinterklaasmiddag voor oude ren. Infocentrum. SWOO. 14.00 Kinderbingo. Sportcomplex De Gooije. 13.00-15.00 uur. Donderdag 30 november Middelharnis Koor- en samenzangavond EO. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dirksland Sint Nicolaas bingo. Victoria- hal. 19.30 uur. Commissie algemene bestuurs zaken en financiën. Raadzaal. 19.00 uur. Vrijdag 1 december Sommelsdijk Band1 Goddes of Desire. Jail- house. 22.00 uur. Popconcert fanfare-orkest De Hoop. Haegse Huus. 19.30 uur. Oude-Tonge Bingo. Grutterswei. 20.00 uur. Zaterdag 2 december Middelharnis Triplum concert. Rooms ka tholieke kerk. 20.15 uur. Stellendam Jubileumconcert Christelijk Gemengd koor Soli Deo Glo ria. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dirksland Orgelrecital A. van de Hoeven. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Middelharnis Triplum concert. Jesu redemp- tor omnicum. Rooms-Katho- lieke kerk. 20.15 uur. Woensdag 6 december Ooltgensplaat Eerste steenlegging veertien woningen. Emma- en Wilhel- minastraat. 15.00 uur. Vrijdag 8 december Goedereede Kerstmarkt. Oostdam. 09.00 tot 16.00 uur. Middelharnis Demonstratie Creatief met perkamentpapier. Gemeen schapsbibliotheek. 10.00-12.00 SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 29 november Zierikzee Thema-avond levenseinde. Zaal Christelijke Gerefor meerde Kerk. 20.00 uur. Vergadering commissie be stuurszaken. Raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling. Raad zaal van het stadhuis. 16.30 uur. Algemene vergadering water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur. Brouwershaven Tentoonstelling CV Ketelver vanging en milieu. Tonnenma- gazijn. 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Oosterland Kerstversiering maken door NBvP. Oosterhof. 13.00-16.30 Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur Donderdag 30 november Zierikzee Start cursus houtsnijden. MFC, De Huybertstraat 35. 14.00-16.00 uur. Presentatie boek Zeeuwse her inneringen. Stadhuis. 16.30 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën en economische zaken. Stadhuis. 17.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 17.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.30 uur. Vergadering commissie be stuurszaken Duiveland. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën Duiveland. Gemeente huis. 16.30 uur. Verkoping zendingskrans Try- fisa. Verenigingsgebouw. 10.30-17.00 uur. Vrijdag 1 december Zierikzee Planten lindeboom door wet houder P. de Rijke. Park Kaas- kenswater. 15.00 uur. Brouwershaven Officiële heropening Tonnen- magazijn. 15.30 uur. v Feestavond ter gelegenheid opening Tonnenmagazijn. Ton- nenmagazijn. 19.30 uur. Dreischor Officiële opening zestien ser vicewoningen voor senioren. Mr. P. Moggestraat. 15.00 uur. Zaterdag 2 december Zierikzee Sint en Piet in Havenkwartier. 14.00-16.00 uur. Trekking lote rij. Ex Libris, Vïsstraat 11. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Open Huis werkatelier. Jon ker, Hogezoom 20. 16.00-21.00 uur. Dreischor Sinterklaasavond. Dorphuis. 19.00 uur. Maandag 4 december Noordwelle Sinterklaasviering, huis. 19.00 uur. Dorps- Dinsdag 5 december Ellemeet Sinterklaasviering. School plein. 09.00 uur. Scharendijke Intocht Sinterklaas. Haven. 08.45 uur. Woensdag 6 december Bruinisse Afsluitingsavond project Sri Lanka werkgroep Ontwikke lingssamenwerking. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Donderdag 7 december Zierikzee Lezing met als thema Is gelo ven een kunst? door kunstena res Marja de Lange. In het MFC, De Huybertstraat 35, Zierikzee. Clubhuis de Licht boei. 19.30 uur. Open huis Israël Produkten Centrum. Driekoningenlaan 23.13.30-17.00 uur. Vrijdag 8 december Zierikzee Open huis Israël Produkten Centrum. Driekoningenlaan 23.13.30-17.00 uur. Zaterdag 9 december Zierikzee Concert door Int. koor Adonai, Jeugdkoor Sjaloom, Limited, Dik de Koning, gitaar en ande ren. Gereformeerde Kerk. Hardrockdubbelconcert ist Avenue. Brogum. 22.00 uur. Hobbybeurs Gouden Handen. Sportzaal De Vanger. 10.00- 17.00 uur. Zondag 10 december Burgh-Haamstede Zangdienst 'Haamstede zingt'. Gereformeerde kerk, Platbos- laan. 19.00 uur. Dinsdag 12 december Zierikzee Gespreksgroep Ouders van Druggebruikers. MFC-ge- bouw. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Kerstfeest4 NVvH. Zaal Gere formeerde kerk. 17.30 uur. Ellemeet Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. Kerststukjes maken. Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 13 december Zierikzee NBvP Kerststukjes maken, Boerenweg 3. 9.00-11.30 uur. Vorige week werd het landinrichtingsproject Koudenhoek hij Ouddorp officieel afgesloten. (Foto: Joop van Houdt) GOEDEREEDE - Het landinrichtingsproject in ^atbcSTe?(debegeerte natuurreservaat De Koudenhoek is vorige van De Koudenhoek). week officieel afgesloten. In het gebied, een ou- de graslandpolder van negentig hectare groot vlakbij Ouddorp, werd een jaar lang gewerkt door verschillende ambtelijke instanties. De openingshandeling werd verricht door de heer S. Besuyen van Rijkswaterstaat. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Avis rent-a- car opent op vrijdag 1 december een agentschap in Oud-Beijerland en op maandag 1 januari in Numansdorp. De beide Avis-agentschappen fungeren onder de licentiehouder voor de Hoekse Waard, Autoverhuur Zuid West BV in Zierikzee. Dit verhuurbedrijf heeft momenteel vijf Avis-vestigingen in Zierikzee, Middelhar nis en Marina Port Zélande. Per 1 januari 1996 komen daar nog Avis-vestigingen bij in Goes, Middelburg en Vlissin- gen. Dat betekent dat vanuit acht vestigingen in zuidwest Nederland gewerkt wordt. Avis rent-a-car is één van de grootste internationale auto verhuurbedrijven ter wereld. In Nederland beschikt Avis over een netwerk van meer dan 70 autoverhuurstations. Het totale park van huurauto's bestaat uit meer dan 3000 een heden: personenwagens, be stelwagens en personenbus- sen. Het agentschap voor Oud- Beijerland is gevestigd aan de Karei Doormanstraat 65 en werkt onder de naam Avis Au toverhuur Oud-Beijerland (te lefoon: 0186-620846). Het agentschap in Numansdorp is gevestigd aan de Voorstraat 3 (door een interne verbouwing een maand later open) en werkt onder de naam Avis Au toverhuur Numansdorp (tele foon 0186-653835). Binnen Avis Autoverhuur Oud-Beijerland is de contact persoon voor Avis Marleen van der Stel en voor Numans dorp is dat Peter van Steen oven. Beiden hebben een inten sieve training gevolgd om alle kneepjes van het verhuurvak te leren. Autoverhuur Zuid West is met name gespeciali seerd in de verhuur van be drijfsauto's. Het park bestel wagens bestaat uit twintig bestelwagens en personenbus- sen. Alle bestelwagens zijn ge schikt voor klein rijbewijs en hebben volumes van 2,5 tot twintig kubieke meter. Vanuit een centraal computer systeem in Zierikzee worden alle huurauto's binnen de acht stations centraal geregis treerd. Alle agentschappen kunnen 24 uur per dag reserve ren binnen het park van ge noemde stations. Binnenkort wordt een gratis centraal 06- nummer in gebruik genomen waar alle reserveringen voor Zuidwest Nederland vastge legd kunnen worden. De agent schappen zijn onder gebracht bij Peugeot-dealer Autobedrijf Knoot. NIEUWERKERK - De Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren en de Samen Op Weg-ge- meente houden woensdag 13 december in Ons Dorpshuis een kerstviering voor ouderen. Ouderen die deel willen nemen aan deze viering kunnen zich tot 8 december aanmelden bij R. Kesteloo, tel. 0111-642754. Het gebied De Koudenhoek grenst aan de Rijksweg, de Jil- lesweg, de Zuiddijk en de Jon- kersdijk en is sinds 1984 in be heer bij Staatsbosbeheer. Deze richt het beheer in hoofdzaak op weidevogels. Daarnaast heeft het gebied een belangrij ke functie als rust- en foura- geergebied voor ganzen, een den en andere overwinterende watervogels. Het zuidelijke deel van het re servaat is, gezien de ligging grenzend aan de zoute Greve- lingen, belangrijk voor zout- minnende flora. Het gebied is in agrarisch gebruik waaraan door Staatsbosbeheer voor waarden verbonden zijn. Een belangrijk onderdeel van het Regiwa-project was de ver legging van de hoofdwater gang naar de grens van het ge bied. De nieuwe watergang langs de Jillesweg heeft na tuurvriendelijke oevers waar binnen enkele jaren een fraaie oevervegetatie kan ontstaan. Door de aankoop, van extra grond is de gehele Kouden hoek nu in beheer en onder houd bij Staatsbosbeheer. Daardoor kunnen zij nu zelf beslissen om bijvoorbeeld in de winter meer water vast te houden of minder noodzake lijk water van buiten het ge bied binnen te laten, waardoor de waterkwaliteit aanmerke lijk zal verbeteren. Ook de ontsluiting van De Koudenhoek is verbeterd. Het is nu mogelijk om vanaf de Zuiddijk naar een vogelobser vatiecentrum te wandelen. De aanwezige vogels kunnen nu beter, zonder ze te verstoren, worden geobserveerd. Tevens blijft het mogelijk om vanaf de omliggende wegen de vogels te bekijken. Het project Koudenhoek werd gerealiseerd door een intensie ve samenwerking tussen Rijkswaterstaat, het Water schap Goeree-Overflakkee, het Zuiveringsschap Holland se Eilanden en Waarden, de Provincie Zuid-Holland, ge meente Goedereede, het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij, de Dienst Landinrichting en Beheer BINNENLAND TOYOTA Vis wordt vaak te warm bewaard •s dat er Kostbare tijd gaat verloren met schrijven en verzenden gaat zo 'iW hel zoeken naar bestanden, het makkelijk dat over t' <«1 n»*i De Carina E wordt nu geleverd mei airco ter waarde van zo'n 4.000,-. U betaalt maar 990,-. Of u kiest uit een van de overige aantrekkelijke aan biedingen. Uw totale voordeel kan oplopen tot zo'n 5.000,-*. Natuurlijk wordt elke Carina E standaard geleverd met airbag, 3 jaar Totaalgarantie plus 3 jaar Toyota EuroCare, onze internationale hulp dienst. Bel gratis 06-0369 voor meer nformatie, of ga snel naar de Toyota- dealer en ontdek waarom we al jaren roepen: Toyota. De beste auto ter wereld. REEL ?®YOTA. ur: Louwman Parqui B.V., Sicurweg 8. 49-11 VR Raamsdonksvcer Prijzen incl. BTW, exel. koslcn rijklaar maken Afgebeeld Carina E GTSi een Carina E vanaf 37.650.- Wijzigingen voorbehouden. 'Aanbieding gcldi. mils gekoclu vanaf 1-9-1995 en geregistreerd voor 31-12-1995 Rubriek over het opvoeden van kinderen door Rini Stoutjesdijk en Ellen Dreijer. Zij zijn als orthopedagogen verbonden aan het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo, Vlasmarkt 8, 4461 CW in Goes. Telefoon 01100-50470. Dyslexie Een op de twintig kinderen is dyslectisch. Ondanks een normaal verstand wil het met de prestaties bij lezen en spellen niet zo vlotten. Dyslexie is een leerstoornis die het leven op school en thuis behoorlijk kan vergallen. Het is voor ouders belangrijk te weten wat dyslexie in houd en hoe zij dit bij hun kinderen kunnen onderkennen. Hieronder lichten wij het begrip dyslexie toe en wijzen op het belang van een goede diagnose bij een eventueler aan pak. Dyslexie is een leerstoornis die zich in variabele vormen en gradaties kan voordoen. Er is echter een aantal vaste kenmerken van deze specifieke lees- spellingstoornis die op dit moment vrij algemeen geldend te noemen zijn: a. er is een onverwacht groot verschil tussen verwachtin gen en prestaties op het gebied van lezen en spellen; b. er is sprake van tenminste een gemiddeld intelligentie niveau; c. het is een op zichzelfstaande handicap, verschillend van en niet te herleiden tot andere handicaps als: visuele-, of auditieve handicaps, motorische-, of emotionele stoor nissen of schoolproblemen. d. er is sprake van een dysharmonisch intelligentieprofiel, hetgeen betekent dat verwacht wordt dat dyslecti geza- melijk lager scoren op de verbale (talige) test dan de performale (handelende) tests; e. er is sprake van een familiale erfelijke component; Het aantal basisschoolleerlingen met leesproblemen, al of niet samengaand met andere problematiek, wordt geschat op 8 a 10 procent van de totale schoolpopulatie (Dumont). Het is hierbij van belang onderscheid te maken tussen kin deren met een specifieke leesstoornis (dyslexie) en kinde ren met leesmoeilijkheden. Het aantal kinderen met een specifieke leesstoornis, in de meeste gevallen gepaard gaand met spellingsproblemen (dysorthografie), wordt ge schat op vijf procent. In de dagelijkse praktijk op het Pedagogisch i rulp en Ad viesburo worden we op vei-schillende manieren met dys lexie geconfronteerd: Uitgesproken evidente problemen met de normale ver werving van de géschreven taal, waarbij het kernpro bleem centraal staat. In een aantal gevallen spelen hier bij ook secundaire problemen als faalangst, vermijdingsgedrag of andere gedragsproblematiek een rol; Kinderen bij wie de aanmeldingsvraag op het gebied van de gedragsproblemen ligt, maar waarbij dyslexie een van de verklarende factoren is in het ontstaan van leerproblemen en in het verlengde hiervan gedragspro blemen. Diagnostiek van de dyslexie De diagnostiek van de dyslexie kent, in zijn maximale om vang, zeven stappen en verloopt volgens een key-approach (Kievit, diagnostiek van de dyslexie), zoals hieronder wordt aangegeven: screening en anamnese intelligentieonderzoek or- thodidactisch onderzoek lezen/spellen neuropsycholo gist onderzoek neurologisch onderzoek behande lingsdiagnostiek. Een belangrijk moment van onderzoek is het intelligentie- onderzoek. Intelligentieonderzoek is om tenminste twee re denen van belang bij kinderen met lees- en spellingsproble men: Lees- en spellingsproblemen kunnen optreden bij alle ni veaus van intellectueel functioneren. Alleen in gevallen waarin sprake is van tenminste gemiddelde intelligentie spreken we van dyslexie. Dumont hanteert als onder grens een IQ van 90. Intelligentieonderzoek is uiteraard niet het enige criterium dat bepaalt of er sprake is van dyslexie. In de tweede plaats is intelligentieonderzoek van belang om een beeld te krijgen van de cognitieve mogelijkheden en problemen van het betreffende kind. De echte diagnose en behandeling van dyslectische kinde ren moet gebeuren door deskundigen. Dit zijn vooral or thopedagogen met als specialisatie leerstoornissen en re medial teachers die zonder academische opleiding zich als leraar speciaal hebben bekwaamd in het begeleiden van kinderen met leerstoornissen. Naast de diagnostiek van de dyslexie, is er de spacialist alles aan gelegen om een goed handelingsvoorstel te formu leren waarin een aanzet tot behandeling wordt gegeven. Hierbij richten de specialisten zich op de in Nederland toonaangevende modellen die, weliswaar van uit verschil lende invalshoeken, goede bruikbare handelingsalternatie ven bieden. Waaruit bestaat zo'n behandeling? Afhankelijk van de aard van de leerstoornis richt zo'n behandeling zich op: visuele training: taalgerichte trainingen om de informa tieverwerking beter te laten verlopen; auditieve training: taalgerichte training om de auditieve informatie-verwerking beter te laten verlopen; motorische training: fijne motoriek, links-rechtsonder- scheid e.d.; geheugentraining: het vermogen om nieuwe informatie va t te leggen in het geheugen wordt getraind; pedagogische steun: leren omgaan met faalangst; taaltraining: oefeningen ter vergroting van de woorden schat, woordvinding en programma's die zich richten op de zinsbouw. In de praktijk van behandelen worden bovenstaande as pecten door elkaar getraind. Dat heeft tot voordeel dat het kind ook wordt aangesproken op dat wat het goed kan. De stoornis wordt niet verholpen, toch kunnen de negatieve gevolgen ervan verkleind worden door nog sterker te maken wat al sterk was. Oosterschelde College GOES - Het Oosterschelde College gaat vanaf •heden haar afdeling Uiterlijke verzorging ook inzetten voor de bijscholing van mensen die in deze branche werkzaam zijn of willen worden. In een gloednieuwe brochure worden zeven cur sussen aangeboden, die komende winter en voorjaar zullen worden uitgevoerd. Het gaat om grime, visagie, manicuren en lang haar. In december start een cursus grime van vijf avonden en in januari nog eens een cursus van tien bijeenkomsten. Zo is er ook een basiscursus en een totaalcursus visagie. Op don derdag 18 januari start er een cursus manicuren. In tien avonden kan -men in een com binatie van theorie en praktijk voldoende kennis en be kwaamheid opdoen om aan het examen voor het officiële di ploma manicuren mee te doen. Twee avonden duurt de cursus lang haar met de mogelijkheid van deelname aan een vervolg cursus. Wie belangstelling heeft kan een brochure krijgen, waarin alle precieze gegevens zijn op genomen. De dagopleiding Ui terlijke verzorging houdt op 31 januari en 7 februari open da gen. Het telefoonnummer van het Oosterschelde College is 0113-231170. Ook worden alvast nog meer nieuwe cursussen aangekon digd waaronder body-pain- ting, sportmassage en speciale kniptechnieken. ,,Het Ooster schelde College volgt daarmee de ontwikkeling dat scholen voor beroepsonderwijs hun kennis en vakbekwaamheid ook beschikbaar gaan stellen aan anderen dan hun leerlin gen," zegt John van Anrooij, die de afdeling Uiterlijke ver zorging vertegehwoordigt. Bo vendien is er veel vraag naar bijscholing van personeel, om dat er een constante stroom is van nieuwe cosmetica-produk- ten, trends in haarverzorging en noem maar op. Mensen die in de praktijk staan, waaronder veel oud- leerlingen, en up-to-date wil len blijven of echt allround willen worden, hebben behoef te aan een goed en vertrouwd adres voor bijscholing. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 13