dichters Eenrichtingsverkeer Stabiele prijzen mosselen 'Onbegrijpelijk dat gezegd wordt dat burgers er beter van worden' Recordvangst soft drugs DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 BURGH-HAAMSTEDE Haamstede zingt In de Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede wordt zondag 10 december een zangdienst gehouden met de ti tel 'Haamstede zingt'. De bij eenkomst staat in het teken van de adventtijd voor kerst mis. Er wordt aan meegewerkt door het mannenkoor De West hoekzangers onder leiding van Elvira Vis. Wim Boer bespeelt het orgel. De zang en muziek wordt afgewisseld door schriftlezingen en gebed dat wordt verzorgd door liturg Leen Jan Lingen. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte 'Geef 's voor diabe tes' bracht in de kern Brou wershaven 750,10 op. Met de opbrengst van de collecte fi nanciert het Diabetes Fonds Nederland wetenschappelijk onderzoek naar diabetes melli- tus, ook wel suikerziekte ge noemd. NOORDGOUWE Con Amore De leden van de muziekvereni ging Con Amore hebben nieu we uniformen. De kleding werd aangeschaft omdat het niet meer mogelijk bleek om nabestellingen te doen van het oude uniform. Tijdens de in tocht van Sinterklaas werd de nieuwe out-fit gepresenteerd. De aanschaf van de nieuwe kleding betekende een flinke financiële aderlating voor de kleine muziekvereniging. Daarom werd enthousiast ge reageerd op het symbolische geldbedrag dat mevrouw Van de Kasteele Verkaart overhan digde aan de voorzitter van de muziekvereniging D. P. Kor- stanje. Het betrof de opbrengst van videobanden waarop Con Amore is te zien in de periode 1952-1960. De eerste exempla ren werden door mevrouw van de Kasteele verkocht tijdens de Boerenlanddag en inmid dels hebben heel wat dorpelin gen de videoband aangeschaft. BRUINISSE Verkoping zendingskrans Op donderdag 30 november zal door de leden van zendings krans Tryfosa in Bruinisse een jaarlijkse verkoping worden gehouden. Aangeboden wordt onder meer een sortering hand werken en sokken, ouderwetse oliebollen en babbelaars, mooie bloemen, fraaie droog bloemen, een gevarieerd assor timent speelgoed, boeken, aar dewerk en ambachtelijke bereide boerenkaas. De ver schillende kaassoorten zijn af komstig uit de keuken van kaasboerderij De Stolpe in •Nieuwerkerk. Koffie en thee staan klaar en ook aan de kin deren is gedacht. De verkoping is in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat duurt van 10.30 uur tot 17.00 uur. Helpt Elkander Dinsdag 28 november komen de dames van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander in Bruinisse samen voor de viering van de jaarlijk se Sint Nicolaasavond. Het programma belooft in tegen stelling tot voorgaande jaren geen pakjesavond, maar een heel andere invulling met di verse verrassingen. De bijeen komst begint om half acht. Gasten zijn welkom. Tijdsbeeld Het nieuws op TV, in tijdschrift of in krant n getuigt steeds van een neergang, alle dagen. Men vraagt zich af: waar is de mens beland, m met alle wijjsheid, vinding, maar ook plagen? De lering, eens gevormd, verbrandt, de zwarte snippers vlieden op de winden. Moet men nu vragen: is alle lief onthand, en moeten wij opnieuw beschaving vinden? 'Het hopen op een betere tijd verzandt, toch wil men alle goede betrachten. Waarom werd toch dit pogen steeds onthand, om veler leed voor immer te verzachten? Wie houdt daar nog een eigen erf aan kant, belijdt het goede zonder luide klachten? P. C. Noorddijk, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naór de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I 430.0 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Minder aanvoer BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 13 tot en met 18 november werden 56 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 23.702 ton netto. Dat is ruim 4.600 ton minder dan in de voorgaande week. Op één na verdwenen al deze partijen in kopershanden. De gemiddelde prijs bedroeg 108,27 per ton, ongeveer vijf gulden per honderd kilo min der dan een week eerder. De verzending was volgens op gave van het Mosselkantoor: België 7.200 ton, Frankrijk 3.643 ton, diverse landen 2.396 ton en de binnenlandse handel was goed voor 2.521 ton. De aanvoer in Yersëke startte op maandag met de komst van vier vaartuigen. Het viertal BRU 24 (Hoogerheide - Elen- baas), YE 110, ZZ 9 (SL Schot BV) en YE 157 was die dag goed voor 1.906 brutotonnen. Van de laatstgenoemde aan voerder verdwenen 460 ton met een stukstal van 134 en een vleesgewicht van 18,4 kilo op genomen in het fonds. Goud schelp, Hollestelle en Delta Mossel ontfermden zich over de overige partijen. Een dag later verschenen drie vaartuigen met vier verschil lende ladingen. Prins Dinge- manse drukte het hoogst af voor 420 ton uit de Meep, aan geboden door de BRU 39 (Fa H. en S. Jumelet). Bij een stukstal van 174 noteerden de ze schelpdieren een vleesge wicht van 29,9 kilo. Uit het Slaak en het westelijk deel van de Oosterschelde voer de YE 89 met twee kleinere partijen. Triton toonde de meeste belangstelling voor een vrachtje met een stukstal van1 203 en een vleesgewicht van 21,3 kilo. Hollestelle schreef een dag la ter het hoogst in voor 1.391 ton nen van de YE 3. De stukstal len van beide partijen waren hoog, 239 en 253, het vleesge wicht bedroeg 26,5 kilo. In een tweede veilronde op woensdag gingen nog 17 verschillende partijen onder de hamer, op één na alle afkomstig uit de Waddenzee. De grotere aan voerders die dag waren de kot ters: BRU 8 (Fa J en C Padmos, 1.618 ton), ZZ 5 (Fa Praet, 1.247 ton) en ZZ 10 (BW Schot BV, 994 ton). De ZZ 4 viste 707 bru- toton met stukstallen rond de 130 en een vleesgewicht van circa 34 kilo. Zeelands Roem en Steketee waardeerden deze partijen met de hoogste prij zen. Op donderdag 16 novem ber verwerkte het veilingper- soneel in totaal 14.447 bruto tonnen. Grote vrachten, be staande uit meer dan 1.000 ton, werden aangeboden door de vaartuigen: YE 116 (1.516 ton), YE 182 (1.137 ton), YE 57 (1.242 ton), YE 20 (1.055 ton), YE 30 (1.414 ton), YE 73 (1.411 ton), YE 87 (1.227 ton), YE 50 (1.301 ton) en YE 62 (1.609 ton) Het gros van de stukstallen schom melde tussen 140 en 180. Op vrijdag werden tenslotte zeven ladingen verhandeld, waaronder twee uit Zeeland. Uit de Meep arriveerde de YE 69 met 635 brutotonnen. Een klusje hiervan bevatte bij een stukstal van 85 een vlees gewicht van 31,3 kilo. Een tweede lading van deze kwe ker kookte bij een stukstal van 122 een vleesgewicht van 33,4 kilo. Barbé betaalde in week 46 de hoogste prijs van 269,99 gulden per ton aan een kweker uit Yerseke. Watersehapsbond kritisch over concurrentie in waterzuivering BERGEN OP ZOOM - Nauwe lijks een uur nadat in het pro gramma Opsporing Verzocht aandacht werd gevraagd voor de roofoverval waarbij een jon ge vrouw uit Bergen op Zoom en haar drie kinderen bijna door brand om het leven waren gekomen, waren bij de politie van het district Bergen op Zoom al dertig tips binnen. ROTTERDAM (ANP) - De poli tie in de regio Rotterdam- Rijnmond heeft vrijdag 24 no vember op de Maasvlakte een container uit Panama in be slag genomen waarin 27.500 ki lo marihuana werd vervoerd. De partij soft drugs heeft vol gens de politie een handels waarde van 97 miljoen gulden. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst gaat het om de grootste partij marihuana die ooit in Nederland is onder schept. In verband met de soft drugsvangst heeft de recherche van het. district Rotterdam- West twee arrestaties verricht. Het gaat om een 26-jarige man uit Hekelingen (bij Spijkenis- se) en een 52-jarige man uit Schiedam. Huiszoeking bij de verdachten leverde volgens de politie ad ministratieve bewijzen voor de soft-drugshandel op. Ook is twintigduizend gulden in bë- slag genomen. De verdachten worden vandaag, dinsdag, voorgeleid aan de officier van justitie. drijven en burgers voor de fi nanciële consequenties op draaien", aldus Gosselaar. „Onbegrijpelijk dat sommigen zeggen dat de burgers er beter van worden'. Gosselaar bleek zich ook zeer te storen aan opmerkingen als zouden de waterschappen dooi de toegenomen concurrentie nu wel kostenbewuster zouden worden. „Waterschappen die nen te allen tijde kostenbe wust te zijn. Ze zijn dat ook, met besturen die in dat opzicht een traditie hoog hebben te houden". Gosselaar noemde het een goe de zaak dat het geschetste pro bleem ook in de Tweede Ka mer is aangekaart. „Het is ook een goede zaak dat de Unie van Waterschappen hiervoor een werkgroep heeft ingesteld met daarin ook een Zeeuwse verte genwoordiger". CD A-Kamerlid P. J. Biesheu vel plaatste in een inleiding voor de Zeeuwse Watersehaps bond eveneens zijn vraagte kens bij de wenselijkheid van een toename van de concurren tie in de waterzuivering. In zijn visie wordt door het afha ken van klanten van de be staande RWZI's niet alleen een niet benutte overcapaciteit veroorzaakt, maar wordt oèk de doelmatige werking van de zuiveringsinstallatie ver stoord. „Problemen treden ze ker op als sprake is van het af haken van relatief grote stromen", aldus Biesheuvel. Tarieven Volgens Biesheuvel worden bedrijven vaak tot afhaken ge stimuleerd door het aanbod van derden om tegen lagere ta rieven het water te zuiveren. „Een sprekend voorbeeld daarvan is Yerseke waar Del tan (die ook water wil gaan zuiveren, red.) enkele schelp- dierverwerkende bedrijven daartoe reeds heeft uitgeno digd", aldus Biesheuvel. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat het voor de Deltan op zich een vrij logische stap is om zich op het terrein van de waterzuivering te gaan begeven. Biesheuvel liet zich niet verleiden tot politieke uit spraken over de wenselijkheid van uitbreiding van de activi teiten van nutsbedrijven. „Wel kan ik u zeggen dat - al zou ik hier tegen zijn - de huidi ge wetgeving deze bedrijven hierin niet hindert. Belangrij ker dan de formele lijn vind ik echter de vraag of de burgers met deze ontwikkeling hun voordeel hebben. Met andere woorden, weegt de winst voor de nutssector op tegen het ver lies van de burger". Biesheu vel liet die vraag onbeant woord, maar liet wel doorschemeren dat hij in dit geval niet zo bar veel voordeel voor de burgers ziet. FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Watersehaps bond zijn kritische noten gekraakt over de con currentie in de waterzuivering. Volgens voorzit ter W. A. Gosselaar wordt de burger er niet beter van als anderen dan de waterschappen zich gaan bezighouden met de zuivering van ri oolwater. De toenemende concurrentie in de waterzuivering zal de ge moederen volgens Gosselaar ook in 1996 bezig houden. „Er is niet zo veel aan de hand als het gaat om bijvoorbeeld nieu we bedrijven die zelf gaan zui veren of laten zuiveren", aldus Gosselaar. Anders wordt het volgens hem wanneer be drijven verdwijnen van een be staande rioolwaterzuiverings installatie (RWZI). Gosselaar stelt dat als een be drijf dat tot nu toe qua water zuivering een beroep doet op de diensten van een RWZI naar een andere waterzuiveraar stapt, dat niet zonder gevolgen is. De capaciteit van de riool waterzuiveringsinstallatie, zo betoogde hij, is berekend op een bepaald gebied met een be paald aantal klanten en door de waterschappen wordt ook geïnvesteerd om de capaciteit- op peil te houden. Als de klantenkring kleiner wordt ontstaat derhalve een zekere overcapaciteit bij de RWZI. „Als het bedrijf ver trekt blijven de investerings- lasten en moeten de overige be- De Zeeuwse Watersehapsbond is bang voor kapitaalvernietiging als derden - net als de water schappen - rioolwater gaan zuiveren en 'klanten' wegtrekken bij de bestaande rioolwaterzuive raars. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5