Detailhandel mist jaarlijks omzet van veertien miljard Reclamespots zijn steeds grover en ook agressiever Stakingen aangekondigd in het openbaar vervoer Voetbalkoorts zorgt voor toename ziektemeldingen Van de weg Opgeheven Tunnelbuis Heinenoord Vlissingse directeur van Hoechst W "rf'msn J agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrees voor meer concurrentie DEN HAAG (ANP) - De vakbonden voor ambtena ren en de vervoersbonden dreigen met acties vrijdag bij het stads- en streekvervoer. Ze protesteren tegen de voorstellen van de commissie-Brokx voor meer concurrentie, die volgende week maandag in de Tweede Kamer ter sprake komen. De FNV-bonden AbvaKabo en de Vervoersbond FNV hebben hun leden bij het stads- en streekvervoer opgeroepen vrij dag het werk neer te leggen. Het is nog niet duidelijk of het om een staking van 24 uur gaat of om een kortere werkonder breking. De Vervoersbond CNV doet ook mee aan de acties in het streekvervoer. De CNV-leden in het stadsvervoer, aangèslo- ten bij de ambtenarenbond CFO, besluiten vandaag zeer waarschijnlijk dat ze meedoen. Het topkader van de AbvaKa bo heeft zich al akkoord ver klaard met stakingsacties. De voorstellen van Brokx hou den in dat het openbaar ver voer per regio wordt aan besteed. Een vervoersconcessie kan ook worden gegeven aan bedrijven die zich tot nu toe niet met streekvervoer hebben beziggehouden. De bonden willen voorkomen dat de nakende concurrentie leidt tot slechtere arbeidsvoor waarden. Ze willen dat minis ter Jorritsma (Verkeer en Wa terstaat) de adviezen van de commissie-Laan overneemt. Deze commissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers, stelde twee weken geleden voor dat nieuwkomers op de ver voersmarkt verplicht worden om het personeel en de arbeids voorwaarden van de oude be drijven over te nemen. Afgelopen vrijdag had Jor ritsma de kamer al laten weten de adviezen van de commissie- Laan niet geheel over te willen nemen. Volgens haar is er niet direct een centrale regeling nodig, maar moeten de oude en de nieuwe concessiehouders sa men met de bonden overleggen over de personeelsproblemen. De bonden zijn daar furieus over. ,,Het is maar zeer de vraag of een nieuwe concessie houder bereid is het oude per soneel over te nemen. Ook is de kans groot dat alleen de jonge re werknemers worden overge nomen en de ouderen aan de kant worden gezet.", zo schrij ven AbvaKabo en de Vervoers bond FNV in een persbericht. Afkeuring De VSN Groep, die vrijwel al het streekvervoer in Neder land verzorgt, zegt in een eer ste reactie eventuele acties af te keuren. Bij het streekvervoer werken ruim 15.000 mensen. De stads vervoerbedrijven hebben bijna 14.000 mensen in dienst. Spoedcontroles van ArboNed DEN HAAG (ANP) - Werknemers in het westen en midden van Nederland hebben zich dinsdag in sterk verhoogde mate ziek gemeld. Werkgevers, die ver moeden dat het personeel niet met koorts in bed ligt maar op de bank naar Ajax-Gremio zit te kijken, hebben de grootste arbodienst ArboNed om een groot aantal spoedcontroles gevraagd. Dat heeft, een woordvoerder vande commerciële verzuim- controleur vandaag, dinsdag, meegedeeld. „Er is een duidelijke trend waarneembaar van een ver hoogd aantal ziekmeldingen", aldus de woordvoerder van Ar boNed. Hij tekent daarbij aan dat in het zuiden, oosten en noorden van het land veel min der van de voetbalgekte te merken is. Voetballiefhebbers die Ajax- Gremio voor geen goud willen missen en die zich niet onte recht ziek willen melden, moe ten hun voorraad snipperda gen aanspreken. Uit een telefo nische rondgang dinsdag langs enkele grote bedrijven en in stellingen blijkt dat er nauwe lijks regelingen zijn getroffen voor voetbalminnend Neder land. Het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen heeft in de kantine van het Zoe- termeerse hoofdkantoor een groot televisieschgrm opgehan gen. „Er is dus weinig reden voor de ambtenaren om thuis te blijven", aldus een voor lichtster. In het hoofdkantoor van de vakcentrale FNV in Amsterdam is .dezelfde rege ling getroffen. FNV-voorzitter en voetballiefhebber J. Steke lenburg laat de wedstrijd ech ter schieten wegens verblijf in het buitenland. Het plaatsen van videoscher men is echter een hoge uitzon dering. Scholen Zelfs de gemeenteambtenaren in Ajax-stad Amsterdam moe ten de strijd om de wereldbe ker missen. Volgens een woord voerster is er niets te merken van een hausse in het opnemen van vrije dagen. Wel geven en kele Amsterdamse scholen hun leerlingen vrijaf. Bij de hoofd sponsor van Ajax, ABN Amro, is weinig te merken van de voetbalgekte. De ministeries van sociale za ken en van verkeer en water staat melden dat er dinsdag niet meer snipperdagen dan normaal zijn opgenomen. Ook het aantal ziekmeldingen wijkt niet af. AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft een 76- jarige automobilist van de weg gehaald die in een onverzeker de auto reed. Al zeventien keer eerder kwam hij met de politie in aanraking wegens verkeers overtredingen. Hij moet aan boetes nog 2475 gulden betalen. ROTTERDAM - De Nationale Commissie tegen het Alcoho lisme en andere verslavingen (NCA) heft zichzelf op 31 de cember op. De commissie heeft hiertoe besloten omdat ze te weinig geld heeft en omdat de overheid zich actiever bezig houdt met voorlichting. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand ZIERIKZEE 29 november 08.15 146 02.00 -110 21:00 162 14.30 -151 30 november 09.15 138 03.00 -105 22.05 153 15.40 -147 ROOMPOT BUITEN 29 november 06.55 145 00.40 -107 19.35 160 13.10 -146 30 november 08.00 134 01.40 -100 20.45 150 14.20 -139 BRUINISSE 29 november 08.40 158 01.55 -119 21.10 176 14.30 -158 30 november 09.30 151 03.00 -114 22.05 166 15.30 -153 WEMELDINGE 29 november 08.30 154 02.00 -116 21.05 171 14.35 -155 30 november 09.25 146 03.00 -III 22.05 162 15.35 -151 Door boerderijverkoop, party's en vliegende winkels DEN HAAG (ANP) - Veertien miljard gulden loopt de reguliere detailhandel jaarlijks mis doordat con sumenten „buiten de winkel om kopen". Dat zegt het Hoofdbedrijfschap Detailhandel (HBD) van daag, dinsdag, op grond van onderzoek. Per inwoner gaat het om zo'n duizend gulden per jaar. Het gaat om boerderij- en kwe kerijverkopen (boter, kaas, eie ren, groenten), verkopen af- fabriek, verkopen via perso- neelswinkels, op beurzen, in tax-free shops, in ziekenhuis- en gevangeniswinkels, op vei lingen, de werkplek en sport velden, verkoop aan particulie ren via groothandels, automa- tenverkoop, party-verkoop en telefonische verkopen. De meeste hiervan zijn redelijk ingeburgerd, maar dat houdt volgens het HBD niet in dat ook wordt voldaan aan de wet telijke eisen die gesteld zijn aan de detailhandelsverkoop. Met name de „zaaltjes-ver koop" en verkopen via „vlie gende winkels" kunnen vol gens de reguliere detailhandel de toets der kritiek beslist niet doorstaan. Van de overheid hoeft de winkelier niet veel te verwachten als het gaat om be perkingen aan deze „nevenac tiviteiten", want die is een warm pleitbezorger van de vrijere marktwerking. Het HBD verwacht een toene mende omvang van het „bui tengewone winkelen", dat door steeds meer mensen als een „spannend avontuur" wordt gezien. Verder zal naar ver wachting de versoepeling van de vestigingswetgeving niet al leen tot aanscherping van de concurrentie binnen de detail handel leiden, maar ook steeds meer bedrijven van buiten de detailhandel aantrekken. Graantje mee Bedrijven uit vrijwel alle niet- detailhandelssectoren pikken een graantje mee uit de detail- handelsruif. De risico's zijn be perkt en het voortbestaan van de betreffende bedrijven is er vrijwel nooit afhankelijk van. Het gaat om artikelen die wei nig verkoopinspanning vergen en een goede extra winstbij- drage leveren. Prominente marktpartijen bij de niet-institutionele detail handel zijn de agrarische sec tor (500 miljoen gulden), de in dustrie (een miljard), de groot handel (1,5 miljard), maar vooral de zelfbedieningsgroot handel met maar liefst vier miljard gulden aan detailhan delsverkopen. Meeste last Het zijn vooral winkels gespe cialiseerd in de verkoop van ac cijnsgoederen (alcoholhouden de dranken, tabakswaren), parfums, doe-het-zelf artike len, elektrotechnische .artike len, sieraden en sportartikelen die de meeste last hebben van verkoop aan particulieren bui ten de winkel om. Bij deze artikelengroepen wordt minstens 10 procent van de totale detailhandelsverkoop gerealiseerd door niet-detail- handelsbedrijven. Bij kleding, woninginrichting, kantoorartikelen en computers ligt dit tussen de 5 en 10 pro cent. Doodtij: 1 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BINNENMAAS (ANP) De voorbereidingen voor de bouw van de eerste geboorde tunnel buis in Nederland beginnen deze week. De burgemeesters van Baren- drecht en Binnenmaas geven vrijdag het startsein voor de werkzaamheden voor de uit breiding van de Heinenoord- tunnel onder de Oude Maas. Het eigenlijke boorwerk staat pas voor 1997 op het program ma, aldus ing. J. Admiraal, projectmanager tweede Heine- noordtunnel van Rijkswater staat directie Zuid-Holland. De nieuwe tunnelbuis komt ge heel ten goede aan het lang zaam verkeer. Nu nog maakt dat gebruik van de westelijke tunnelbuis, zodat er voor het autoverkeer op de A29 in zuide lijke richting maar twee rijstroken beschikbaar zijn. De oostelijke tunnelbuis bestaat sinds enkele jaren uit drie rijstroken. Die uitbreiding werd mogelijk door de weste lijke tunnelbuis te bestemmen voor fietsers en tractoren uit beide richtingen. AMSTERDAM (ANP) - Direc teur B. van Nederveen van Hoechst Holland zal per 1 april 1996 aftreden. Nederveen werkt sinds 1982 bij het bedrijf, sinds maart 1984 als voorzitter van de raad van bestuur. Hij maakt gebruik van de mogelijkheid vervroegd uit te treden. M. Knuttel volgt Nederveen op. Knuttel werkt sinds 1987 bij Hoechst, sinds een jaar als directeur van de vestiging in Vlissingen. Hoechst Holland is bezig met een herstructurering, die onder meer leidt tot het concentreren van de bedrijfsactiviteiten in Vlissingen en het verzelfstan digen van de bedrijfsonderde len in Weert. De verkoopactiviteiten in Am sterdam komen al eerder op ei gen benen of zijn in Benelux- verband geïntegreerd. Liever één boze kijker dan twee zonder emotie AMSTERDAM (ANP) - Reclame wordt agressiever. Die stijl komt uit Engeland overwaaien. Neem de werving voor de sie raden van Great Frog. Een meisje steekt de middelvinger omhoog naar de camera. „If you don't like our jewelry: fuck off." („Als je niet van onze sieraden houdt: rot op!") Re clame-deskundige Jan Kuitenbrouwer sig naleert die trend in zijn boekje Leuk wérk(t). De ontwikkeling is strijdig met de uitgangspunten van het jubilerende reclamebu reau Lowe, Kuiper en Schouten, waarvoor Kuiten brouwer het boekje schreef. De reclame voor de groen ten van Hak, de Duyvis met Gerard Cox eil*de auto die gromt tegen zijn baas Theo zijn enkele van dat bureau. Wat de reclameboodschap pen van het bureau gemeen hebben, is humor. „Als re clamemaker kom je zo maar ongevraagd iemands huiska mer binnen, dus dan mag van je worden verwacht dat je je een beetje vriendelijk en beschaafd gedraagt", heeft de oprichter van de fir ma, Frank Lowe, ooit ge- Bart Kuiper en Jack Schou ten hebben zich zes jaar gele den bij hem aangesloten. Zij zijn het niet eens met de tekstschrijver die ooit be- weerde'dat mensen niets van een clown kopen. Zij koeste ren het inzicht dat humor en reclame bondgenoten zijn. In reclamekringen bestaat grote kritiek op de grove re clame omdat die de bedrijf stak in in diskrediet zou brengen. Toch, meent Kui tenbrouwer, waardeert een bepaalde doelgroep, meest jongeren, deze reclame we gens de directheid en eerlijk heid ervan. Gezien de feestelijke stem ming waarin het bureau zijn jubileum heeft gevierd, lijkt het er zich ook niet al te veel zorgen over te maken. Dat geldt ook voor de veel be sproken irritatie door televi siereclame. De Nederlandse televisie laat thans tien keer zo veel reclameboodschap pen zien als in 1985. Acht jaar geleden ergerde 'e'en op de vier kijkers zich in het al gemeen aan de reclame, nu zijn dat er drie van de vier. Always Wat Kuitenbrouwer betreft, bereikt de ergernis van de kijker haar hoogtepunt in de reclame voor het maandver band van Always. „Die meisjes! Zouden ze echt zijn? Ze hebben iets science-fic- tionachtigs, alsof ze ge kweekt zijn in een laborato rium door een waanzinnige wetenschapper die geobse deerd is door maar een ding: het vinden van de perfecte trut. Om zijn geldverslin dende onderzoek te financie ren leent hij ze af en toe uit aan Always, voor het ge bruik in reclameboodschap pen. Daarom kunnen deze modellen ook zo zorgeloos over menstruatie praten: ze hebben geen idee wat het is. Op de plaats waar dat bij echte vrouwen gebeurt, zit bij hen een roestvrij ritsje." De jubilerende reclamema kers zitten niet zo met die er- geni's. Een beetje irritatie vinden ze wel leuk: beter één geamuseerde en één geïrri teerde kijker dan twee die helemaal niks voelen. De club van reclamemakers laat een heuse commissie het pro bleem bestuderen. Een ad vies is er al „Maak reclame leuker om naar te kijken. Treiter je produkt niet de markt in, maar verleidt de consument tot koop." De kunst is niet het wiel op nieuw uit te vinden, maar er een leuke draai aan te geven. Jack Wouters, de commer- ciëele man van het jubileren de bureau, ontkent dat het bedrijf veel cabaretiers in dienst heeft. Het gaat er zelfs knap serieus aan toe. „Anders dan bij sommige andere bureaus gaan wij voor lange campagnes. Hu mor blijkt het beste middel om te verleiden Vooralsnog lijkt het bureau daar aardig in te slagen. „De reclamebestedingen verto nen een gezonde groei", con stateert de directie. De groeten Een van de eerste en trouw ste klanten van het bureau is conservenfabrikant Hak, waarvoor het in tien jaar 17 spotjes maakte. Door die re clame is Hak meer dan een potje op de plank. Kuiten brouwer merkt op dat bij het hoofdkantoor van de fabri kant in Giessen vakantief oto's binnenkomen van trou we klanten. Poserend met het potje doen zij de makers van de conserven „Hartelijk de groeten". Suske en Wiske ''HET KOSTBARE KADER'' door Willy Vandersteen Beste kijkersuw reporter Pol flmpers'Pverslaet ac exploten oen dere kreunende en beukende duenjirbeiders ven de wef! Jewel/ Uit drijft deze stieten om hun spieren tot bet uiterste te mortelen Attn de kent sufferd /j -pne 5u5H£ en wnre meun oesremriDt sree. [Is hel de huk ven de onwezenlijke~W7) Dinsdag 28 november Zierikzee Koopochtend voor mensen die moeilijk ter been zijn. Cen trum. 09.30-11.30 uur. Diabetes Vereniging afd. Schouwen-Duiveland, najaars ledenvergadering en informa tie-avond. Verenigingsgebouw Het Havenkwartier. 19.45 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. DAS-REC gebouw, Jannevvekken. 17.00-20.30 uur. The West Side Story door vio list Jaap van Zweden en The Amsterdam Saxophone Quar tet. ConcertzaaL. 20.00 uur. Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken. Commis siekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Sint Nicolaasmiddag NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Vergadering VVV Schouwse Kust. Hotel De Zeeuwse Stro men. 19.30 uur. Brouwershaven Tentoonstelling CV Ketelver vanging en milieu. Tonnenma- gazijn. 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Geref. kerk (de Hoeksteen). 19.00-20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend ten huize van de fam. Murphy. Dr. Wortman- straat 33. 10.00-11.30 uur. Woensdag 29 november Zierikzee Thema-avond levenseinde. Zaal Christelijke Gerefor meerde Kerk. 20.00 uur. Vergadering commissie be stuurszaken. Raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling. Raad zaal van het stadhuis. 16.30 Algemene vergadering water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur. Brouwershaven Tentoonstelling CV Ketelver vanging en milieu. Tonnenma- gazijn. 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Oosterland Kerstversiering maken door NBvP. Oosterhof. 13.00-16.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur Donderdag 30 november Zierikzee Start cursus houtsnijden. MFC, De Huybertstraat 35. 14.00-16.00 uur. Presentatie boek Zeeuwse her inneringen. Stadhuis. 16.30 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.30 uur. Vergadering commissie be stuurszaken Duiveland. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën Duiveland. Gemeente huis. 16.30 uur. Vrijdag 1 december Dreischor Officiële opening zestien ser vicewoningen voor senioren. Mr. P. Moggestraat. 15.00 uur. Zaterdag 2 december Zierikzee Sint en Piet in Havenkwartier. 14.00-16.00 uur. Trekking lote rij. Ex Libris, Visstraat 11. 15.00 uur. Dreischor Sinterklaasavond. Dorphuis. 19.00 uur. Maandag 4 december Noordwelle Sinterklaasviering. Dorps huis. 19.00 uur. Dinsdag 5 december Ellemeet Sinterklaasviering. School plein. 09.00 uur. Scharendijke Intocht Sinterklaas. Haven. 08.45 uur. Woensdag 6 december Bruinisse Afsluitingsavond project Sri Lanka werkgroep Ontwikke lingssamenwerking. Gemeen tehuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2