GRATIS ADVERTENTIE 'Met gebrek aan Sinterklaassfeer minachten ondernemers kinderen' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Afhaken Duiveland mag geen reden zijn om van onderzoek af te zien' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Géén actie Zuinig stoken Veerboot Auto alsnog beschadigd bij takelen Zierikzee draagt zestien mille bij aan restauratie BOTERLETTERS BESTELLEN L dé krant van schouwen - duiveland! -^SE£BUO?^ ^ODELBO^- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25883 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij iakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 J. Lindhout kapittelt collega's Ze zijn er nog wel, de Sinterklaasetalages. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - J. Lindhout van Speelgoedhuis de Speelboom in Zierikzee vindt het schandalig dat maar weinig ondernemers de moeite nemen hun winkel en etalage in te richten voor de Sin terklaas. „Ze minachten de kinderen. De hele Sinterklaassfeer wordt kapot gemaakt",aldus Lindhout. Over de Sinterklaasinkopen is hij beter te spreken. Deze zijn zoals bij de meeste ondernemers goed. Bij de speelgoedzaak van Lindhout beperkt de verkoop zich hoofdzakelijk tot Sinter klaas. En dat is maar goed ook, is Lindhout van oordeel. „Wat veel ondernemers doen vind ik schandalig. Ze minachten de kinderen. Deze willen wel een Sinterklaasfeest. Kijk maar naar de belangstelling voor de intocht. En ook afgelopen weekend was het heel druk bij de Zwarte-Pietenoptocht in Poortambacht." Lindhout maakt zich sterk voor het behoud van de tradi tie, dat Sinterklaas in zijn ogen nog steeds is in Neder land. ,,En dat is geen commer cieel praatje. Want of ik het nu eind november verkoop of eind december. Dat maakt niet uit. Er is echter al heel veel tra ditie om zeep geholpen. Het zou heel treurig zijn wanneer dit ook met het Sinterklaas feest gebeurt." Volgens hem zijn veel ondernemers daar mee bezig. Hij mist bij velen de Sinterklaassfeer. Om maar niet te spreken van de verlich ting in het centrum van Zierik zee. „Een chaotische en rom melige toestand", is de kwalificatie van Lindhout. Lindhout staat niet alleen in zijn streven het Sinterklaas feest in ere te houden. Ook A. Deurloo van de HEMA houdt de kerstartikelen zo veel mo gelijk op de achtergrond. Op dit mo'ment beperkt de collec tie zich tot een klein assorti ment dat vorig jaar onver kocht bleef. „We houden Sinterklaas en Kerstmis met opzet zo veel mogelijk geschei den. Pas op 4 december begin nen we met onze kersttoon bank." Hetzelfde is het geval bij het Geschenkenhui:; Scharendij- ke. De benedenverdieping staat in het teken van Sinter klaas. De tweede etage is al klaar voor de Kerst, maar daar wordt op dit moment nog niet op gewezen. „Het is een leuk kinderfeest. Alleen daarom al vind ik het heel belangrijk dat deze traditie behouden blijft", aldus bedrijfsleider J. Ver- duijn. Tevreden Over het algemeen zijn de on dernemers zeer tevreden over het koopgedrag van de consu ment. Deurloo heeft in zijn winkel een „uitmuntende week achter de rug." Wat be treft de omzet zit hij een stuk hoger dan vorig jaar. Met name het wintertextiel verkoopt goed. Bij de Speelboom wordt ook meer verkocht dan vorig jaar. „Maar het is dit jaar een hele vreemde verkoop. De ene dag weten we niet wat ons overkomt en de dag daarna is het vervolgens weer heel rus tig", aldus Lindhout. De eerste week verkocht voor al het nieuwe Van Dale-spel ontzettend goed. Op dit mo ment zijn de nieuwe aardap pelrooier van Siku en de Baby bom in trek. Daarnaast zijn in de speelgoedbranche de cre atieve artikelen zeer gewild, volgens M. Huyer van Inter- toys. Daarentegen valt de ver koop van Barbiepoppen haar zeer tegen. Verschuiving Sommige ondernemers bemer ken iets van een verschuiving in het koopgedrag van de men sen in het voordeel van de Kerstman. Met name bij de verkoop van CD's is dit heel goed na te gaan. „Er worden ie der jaar weer vroeger kerst- CD's gekocht. En ook het aan tal CD's dat in kerstpapier verpakt moeten worden neemt toe", aldus Vincent Loos van Delta Discs in Zierikzee.. Marco van Oeveren van boek handel De Vries is van mening dat de groei er wat betreft de Sinterklaas een beetje uit is. Dit komt echter ten goede aan de kerstinkopen. Mede omdat er voor Kerstmis duurdere ca- deau's worden gekocht is er in ieder geval geen sprake van een daling van de omzet. De balans kan echter pas worden opgemaakt wanneer Sinter klaas en Kerstmis achter de rug zijn. Bij Goudzwaard Geschenken huis in Haamstede is dezelfde ontwikkeling te zien. „We pro beren de aandacht wel in de richting van Sinterklaas te houden, maar we kunnen de mensen toch niet helemaal stu ren. Bij ons is er duidelijk een trend merkbaar van een ver schuiving in het voordeel van Kerst", aldus H. J. Goud zwaard. Van Gastel pleit voor doorgang onderzoek kleinschalig kamperen ZIERIKZEE - Zierikzee wil koste wat het kost een onderzoek naar de mogelijkheden van zone ring en quotering van het kleinschalig kampe ren op Schouwen-Duiveland. De raad stelde gis teren unaniem bijna elfduizend gulden ter beschikking voor dit onderzoek. De totale kos ten ervan worden geschat op bijna 44.000 gul den. vincie betaalt minimaal tien duizend gulden mee aan het onderzoek. „Ik heb geen signa len van de provincie dat ze niet door zullen gaan als er één ge meente afhaakt. Ik ga er van s uit dat als we met vijf gemeen ten doorgaan, de provincie ook doorgaat. Dat is ook wat wij willen", aldus Van Gastel. In verband met de inwerking treding van de Wet op de open luchtrecreatie (Wet RO) en de herindeling moet er een eens luidend beleid geformuleerd worden ten aanzien van klein schalig kamperen. Koppeling van recreatieve ontwikkelin gen aan bepaalde maxima (quotering) en gebieden waar dit al dan niet gewenst is (zone ring) is een van de mogelijkhe den om dergelijke ontwikke lingen t sturen. Een andere, die tot dusver gehanteerd werd, is sturen door de koppeling van kleinschalig kamperen aan het agrarisch bedrijf. Wat de ge volgen hiervan zijn is reeds door een ambtelijke werk groep onderzocht. Vorige week nog hebben de college van burgemeesters en wethouders van de vijf overige gemeenten het dagelijks be stuur van Duiveland nog „het vuur na aan de schenen ge- L. J. van Gastel: „Oo/c zonder Duiveland dooorgaan. Het mogelijk afhaken van de gemeente Duiveland is voor de gemeente Zierikzee geen reden het geplande onderzoek te an nuleren. Wethouder L. J. van Gastel antwoordde dit giste ren op vragen van de VVD- fractievoorzitter J. J. Geleijn- se. Deze wilde weten of de provincie mogelijk afziet van een bijdrage aan het onder zoek, wanneer Duiveland be sluit niet mee te doen. De pro- J. Th. van der Veer: ,,Op ver keerde basis getoetst." legd" om ook mee te betalen aan het onderzoek naar de zo nering en quotering, volgens Van Gastel. „Met betrekking tot de herindeling vinden wij het niet netjes als Duiveland niet mee zal doen. Met die boodschap zijn ze naar huis ge gaan." De Veste Voor de bewonerscommisie van De Veste, het woningcom plex voor ouderen aan de Man huisstraat, gloort er sinds gis teren weer een sprankje hoop op subsidie. Het college wees in eerste instantie een verzoek hiertoe af, omdat het complex niet valt onder de werking van de Wet op de bejaardenoorden (WBO). Volgens J. Th. van der Veer (D66) had het college en de ad viescommissie welzijn een ver keerde basis gehanteerd bij het afwijzen van de subsidie. Volgens hem moet de subsidie aanvraag vergeleken worden met eenzelfde verzoek van de bewonerscommissie van de aanleunwoningen van Zorg centrum de Wieken. Deze com missie verzocht in december 1994 om een verhoging van de subsidie naar aanleiding van een exploitatietekort. De raad honoreerde dit verzoek met maximaal 795 gulden. Met bo vendien de aantekening dat ook de subsidie voor de bewo nerscommissie van de aanleun woningen van Zorgcentrum Borrendamme verhoogd dien de te worden. Volgens Van der Veer moet in het kader van het gelijkheids beginsel het subsidieverzoek van De veste op dezelfde ma nier getoetst worden als het verzoek van De Wieken. Het college was het met zijn ziens wijze eens en nam het voorstel terug. ZIERIKZEE - De NV Delta Nutsbedrijven (Deltan) werkt dit jaar niet mee aan de actie Zuinig Stoken. Deltan stopte met de actie van wege de kosten. De kaarten die vorige jaren werden uitge deeld blijven uit. Op deze kaarten konden de meterstan den bijgehouden worden. Veel mensen ergeren zich aan het besluit van Deltan. MIDDELBURG - De Konink lijke Scheldegroep in Vlissin- gen mag voor 63.172.000 gulden de nieuwe dubbeldeks veer boot gaan bouwen voor de PSD. Gedeputeerde Staten hebben dat vanmorgen, dinsdag, be slist. De offerte van de Schel degroep was volgens het pro vinciebestuur de meest voordelige. Voor de aanschaf van de boot wordt een totaal bedrag van 71.800.00 gulden uitgetrokken. RENESSE - Op de Roelands- weg bij Renesse raakte maan dagmiddag een 27-jarige vrouw met haar auto in de sloot. Het voertuig werd daar bij nauwelijks beschadigd. Dat was wel het geval toen het sleepoog aan de achterzijde van de auto afbrak bij het uit de sloot takelen. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.45 uur toen de Zie- rikzeese over de Roelandsweg reed, komende vanuit de rich ting Renesse. In een bocht naar links raakte zij met de auto in de rechterberm van de weg. Zij voerde zo'n forse stuurcorrec- tie uit dat het voertuig in een slip raakte, 180 graden draaide en achterstevoren in de sloot aan de linkerzijde van de weg belandde. De auto werd daar bij nauwelijks beschadigd en ook de bestuurster kwam met de schrik vrij. Het ging alsnog mis toen bij het takelen het sleepoog van de auto afbrak. Op het moment dat het voer tuig boven de sloot hing schoot het terug naar beneden en raakte daarbij het talud Het goede groeit traag in schaduw van geringschatting. Frederik van Eeden Bewolkt, ook zon HET WEER Vannacht kans op een mistbank en min. temp. ±3 graden, in het noord oosten plaatselijk vorst aan de grond. Overdag perioden met zon maar ook enkele wolkenvelden en droog. Mid- dagtemp. van 5 tot 8 graden. Zuid oostenwind, matig, rond kracht 3. 2 DETAILHANDEL Detailhandel loopt jaarlijks 14 miljard mis door kopen 'buiten de winkel'. O 3 VISHOEK Brouwershaven investeert 360.000 gulden in herinrichting vishoek jachthaven. 5 WATERZUIVERING Kritische geluiden waterschapsbond over concur rentie in waterzuivering. 9 VOETBAL Dames SKNWK eindigen seizoen in mineur met nederlaag tegen Nieuwland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee betaalt ruim zestien duizend gulden mee aan de ca scorestauratie van het vak werkhuisje in het Vrijpoortje. Door eigenaar mr. G. Nijland wordt 75.000 gulden op tafel gelegd. Aldus luidt een voor stel van het dagelijks bestuur. Het grootste deel an de in to taal 365.000 gulden kostende restauratie wordt betaald door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Deze dienst verstrekt een bijdrage van bij na 274.000 gulden. Begin van dit jaar bereikte de gemeente een overeenkomst met Nijland over de restaura tie van het enige vakwerkhuis dat Zeeland nog rijk is. Het be treft een casco-restauratie.De inrichting van het pand wordt geheel overgelaten aan de wensen van Nijland. Met die restrictie dat het pand geen horecabestemming mag krij gen. Hierover voerden Nijland en de gemeente tien jaar een juridische strijd. Deze werd uiteindelijk in het nadeel van Nijland beslist door de Raad van State. Wanneer met de restauratie begonnen wordt, ervan uit gaande dat de raad instemt met de verdeling van de kos ten is op dit moment nog niet zeker. Ook over de toekomsti ge bestemming van het pand bestaat nog onduidelijkheid. Nijland liet eerder weten dat dit geheel overgelaten wordt een de huurder die zich aan meldt voor het pand. Advertentie Versbakkerij Verwijs Uw echte warme bakker 0111-412224 BELLEN DAGELIJKS VERS BROOD EN BANKET HARINGVUETPLEIN 6 4301XG ZIERIKZEE TEL. 0111-412224 -üÖA->,r MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. a 51,00 af 48,50 a 192,50 a 182,50 JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. □jaarabonnement □jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ffl Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1