"Altijd kijken naar kleuren in het ijs" Opium 3 zonder problemen op wal gezet in Zierikzee GOED KOOP Controle op snelheid Inbraken in auto's Zakkenrollers actief in Zierikzee Geldkistje gestolen Stapel riet in brand gestoken Aanrijding Haamstede Etalageruit ingeslagen Tanken zonder te betalen Grond Oprit Zonnemaire vervuild Zonwering voor de Oosterbureht Snoeien Duiveland Digitale snelweg door de cultuur MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 NR 25882 3 ROTTERDAM (ANP) - Mumtaz Jafri heeft de eerste prijs ge wonnen op het 30e Cameretten- cabaretfestival. Hij won ook nog de twee andere prijzen die op de finale-avond worden toe gekend: de publiekprijs en de persoonlijkheidsprijs. ZIERIKZEE - Zondag heeft de politie op de Serooskerkseweg bij Serooskerke op snelheid ge controleerd en op de Weg naar de Val bij Zierikzee. Van 13.30 uur tot 14.45 uur werd gecontroleerd op de Ser ooskerkseweg. Het aantal ge controleerde voertuigen be droeg 756, waarvan er 35 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 125 kilometer per uur. Van 15.00 uur tot 16.00 uur con troleerde de politie op de Weg naar de Val. Het aantal gecon troleerde voertuigen bedroeg daar 395, waarvan er 36 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid was 123 kilometer per ZIERIKZEE - In Zierikzee is afgelopen weekend in vier au to's ingebroken. Gestolen wer den auto-radio's, een autotele foon en kleine geldbedragen. Drie van de vier auto's stonden op het parkeerterrein aan de Gasthuisboomgaard. Die wer den zaterdag tussen 11.30 uur en 14.30 uur leeggehaald. Een 34-jarige inwoner van Renesse, een 32-jarige inwoner van Den Haag en een 31-jarige inwoner van Steenbergen, deden aan gifte. In de nacht van vrijdag op za terdag vond een auto-inbraak plaats op de Middenbank. Be nadeelde is een 37-jarige inwo ner van Zierikzee. ZIERIKZEE - Zaterdag zijn in Zierikzee twee mensen hun portemonnee kwijtgeraakt aan zakkenrollers. Rond 16.00 uur werd op de Dam een portemonnee met daarin een klein geldbedrag gerold uit de handtas van een 43-jarige inwoonster van Noordgouwe. Kort voordat zij de portemonnee miste, liep een vrouw tegen haar aan van rond de dertig jaar, met zwart haar in een paardestaart en onge veer 1,65 meter lang. Volgens de politie hoorde hier bij ook 'nog een tweede vrouw met ongeveer hetzelfde signa lement, en een wat oudere man met een donker uiterlijk, ka lend met een halflange zwart leren jas aan. De politie vraagt eventuele getuigen contact op te nemen. Verder werd rond 11.00 uur een portemonnee met 160 gulden gerold van een 70-jarige vrouw uit Zonnemaire, terwijl zij aan het winkelen was in een aan de Poststraat gelegen winkel. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is uit een bedrijf in Zierikzee een geld kistje gestolen. Een 45-jarige inwoner van Zie rikzee wiens bedrijf is geves tigd aan het Haringvlietplein, deed aangifte. ZIERIKZEE - Rond 3.00 uur in de nacht van vrijdag op zater dag moest de brandweer in Zie rikzee uitrukken om een stapel riet te blussen, die in brand was gestoken. Het riet lag aan de Houwers- weg. Getuigen zagen twee jon gens wegrennen richting Zuid- wellebrug, die eerder het riet aan hadden gestoken. BURGH-HAAMSTEDE - In de Noordstraat in Haamstede heeft vrijdag een aanrijding plaatsgevonden, waarbij al leen materiële schade ont stond. Eeen 19-jarige inwoner van Haamstede reed na gestopt te zijn voor de kruising met de Ring, achteruit en raakte hier bij de stilstaande auto van een 28-jarige inwoonster van Haamstede. Beide auto's lie pen schade op. Reddingsbrigade geeft training ijsongevallen Zwart landbouwplastic deed tijdens de demonstratie dienst als 'ijslaag'. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Kinderen moeten niet alleen de schrik van hun leven krijgen als zè zelf door het ijs zakken of een schaatsmaatje dat overkomt, maar ze horen ook te weten wat ze moeten doen, mocht het ooit gebeuren. Vanuit die gedachte organiseerde de Reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland vrijdagavond in zwembad Onder dak in Zierikzee een training en demonstratie, rond ijsongevallen. ,,Het is de bedoeling dat kinde ren vertrouwd raken' met het ijs en leren wat ze moeten doen als er iets fout gaat", legt voor zitter van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland, Dick Meeles uit. De reddingsbri gade, die 275 leden telt, belegt om de paar jaar een dergelijke trainingsavond. Dit naast on der meer hun taak als 'bewa kers' en redders aan het strand en het geven van cursussen zwemmend redden. Kinderen vanaf zes jaar kon den vrijdagavond hun kunsten vertonen als het ging om be proevingen op en onder het ijs. Ijs in de vorm van zwart land bouwplastic weliswaar, dat een gedeelte van zeven bij tien meter van het zwemwater af dekte, maar beslist 'echt' ge noeg overkwam. „Doordat het zo donker is onder het plastic, vinden veel kinderen het best eng om mee te doen", zegt Meer les. Wie niet durfde, werd in elk geval niet gedwongen om mee te doen, maar kon zich vermaken met waterspelen die de reddingsbrigade in ander zwemwater had klaargezet. In het landbouwplastic waren drie gaten gemaakt. Na uitleg en een demonstratie was het aan de kinderen om die gaten al zwemmend in het zwarte water, zo snel mogelijk op te sporen en het hoofd erdoor bo ven water te steken. Onder het plastic waren énkele duikers aanwezig om ervoor te zorgen dat mocht een kind in paniek raken, er geen ongelukken ge beurden. Als je door het ijs zakt, moet je goed kijken naar de kleuren van het ijs boven je, want die verraden waar de gaten zitten, luidde het advies van de voor zitter. Ligt er sneeuw op het ijs, dan let je op een lichte plek boven je, is het ijs helder dan moet een donkere plek uit komst bieden. Instructie was er ook over wat te doen als een schaatsmaatje door het ijs zou zakken. „Dan moet je er nooit zomaar achter aan springen. Doe altijd een touw om, anders loop je kans zelf ook de weg onder het ijs kwijt te raken", benadrukte de voorzitter. Om duidelijk te maken hoe je het beste een vriendje of vriendinnetje kunt redden, gaf de reddingsbri gade ook hiervan een demon stratie door iemand aan een lijn, een pop op te laten zoeken onder het ijs. Ligt het gat v.er van de kant, dan' kan een touw ook uit komst bieden. De^reddingsbri- gade liet zien hoe een slacht offer gemakkelijk uit het water te halen is door een touw over de breedte van bijvoor beeld een gracht of kanaal ge spannen te houden, vlak boven een gat. Degene die door het is gezakt, kan dan het touw pak ken, waarna een van de twee partijen aan de kant, het touw loslaat en het slachtoffer over het ijs aan de kant gesleept kan worden. Broos Verder legde Meeles uit dat het gevaarlijk is om allemaal tege lijk naar de plek des onheils te spoeden: „De randen rond een gat zijn broos. En met zoveel mensen bij elkaar, is de kans groot dat het ijs verder af breekt en er nog meer mensen in het water terecht komen." Meeles vindt het geven van trainingen bij ijsongevallen erg belangrijk. „Veel ouders vragen er ook om. Kinderen gaan namelijk vaak zonder hen uit schaatsen. Alleen of met vriendjes. Omdat het de laatste winters weinig heeft gevroren, is er weinig ge schaatst. Je hebt nu soms dus te maken met kinderen die het ijs en de gevaren nog helemaal niet kennen. Met het oog op de komende winter is het daarom goed zo'n training en demon stratie te geven", aldus de voorzitter. ZIERIKZEE - Zonder problemen arriveerde het groot transport vrijdagmiddag in de haven van Zierikzee. Het zeventien meter lange, vijf meter brede en 23 ton zware jacht Opium 3, werd van uit Breskens naar Zierikzee vervoerd ter repa ratie. Twee maanden geleden liep het schip bij de tewaterlating zware schade op. De nieuwe ei genaar laat het schip in Zierikzee repareren. Hoe groot de schade precies is kon Cor Burcksen, van Water sportservice Burcksen, niet zeggen. „Tonnen in ieder geval. Bij el kaar levert het ons zo'n ander half tot twee jaar werk op;" De schade ontstond toen in Bres kens de kraan waaraan het schip hing, wegzakte. Het schip kwam vervolgens via de kademuur in de haven terecht, waar het naar de bo dem zonk. Behalve de zichtbare schade aan de romp van het schip, is er met name schade aangericht aan het interieur, de navigatie- apparatuur en de bedrading. „Het schip is voorzien van de modernste elektronica. Omdat het een tijdje in het water heeft gelegen, moet dit allemaal ver vangen worden", aldus Burck sen. De boot is inmiddels van eige naar verwisseld. De oude eige naar kon niet wachten op de re paratie. Het was zijn bedoeling om met de luxe zeil boot, waarvan de nieuwprijs Zoals de h.ele reis verliep ook de passage onder de brug in de Zierikzeese haven probleemloos. (Foto: Marijke Folkertsma) om en nabij de 2,5 miljoen be draagt, naar de Carribeans te varen. Daarvoor heeft hij na het ongeluk een andere boot aangeschaft. Grijper Om tien uur 's morgens ver trok het transport vanuit Bres kens naar Zierikzee. De boot was niet de enige vracht van de ponton. Gelijktijdig werd een veertig-tons grijper, bestemd voor de Zierikzeese Machinefa briek Nemag, vervoerd. Geza menlijk leverde het een vracht op van ruim zestig ton. Mede door de goede weersom standigheden verliep de reis voorspoedig. Ook het overzet ten van de boot vanaf de pon ton op een vrachtwagen ver liep vlekkeloos. Met een 130-tons kraan werd de Opium 3 van het juk gelicht. Vervol gens haalde een kleinere kraan het juk van de ponton en plaatste dit op de vrachtwagen zodat ook de boot hierop gezet kon worden. Stapvoets ging het vervolgens naar de werf op het industrieterrein. BURGH-HAAMSTEDE - Vrij dagmorgen rond 5.00 uur is in Haamstede een etalageruit in geslagen. Vervolgens werden CD's uit de etalage gestolen. Een 48-jarige winkelier uit Haamstede deed aangifte van de diefstal. SEROOSKERKE - De politie Oosterscheldebekken heeft donderdag twee mannen uit het Duitse Krefeld aangehou den nadat deze na het tanken, zonder te betalen, waren weg gereden. De twee verdachten, 25 en 29 jaar oud, waren na het tanken bij het benzinestation tussen Serooskerke en Burgh-Haam- stede hard weggereden. De ge waarschuwde politie kwam de auto tegen en zette de achter volging in. De beide inzitten den konden worden aangehou den op een doodlopende weg. Onderzoek wees uit dat de au to waarin beide verdachten re den vorige week gestolen was in Duitsland. ZONNEMAIRE - Een voorlo pig bodemonderzoek heeft uit gewezen dat de grond van de Oprit in Zonnemaire is ver vuild. De aard en omvang van de vervuiling zijn nog onduide lijk. Woningbouwvereniging Beter Wonen, die op die locatie tot vervangende nieuwbouw zal overgaan, heeft inmiddels op dracht gegeven voor nader on derzoek. De resultaten zijn naar verwachting over drie tot vier weken bekend. NIEUWERKERK - De gemeen te Duiveland is van plan een bedrag van ruim 16.000 gulden uit te trekken voor zonwering voor obs de Oosterburcht in Oosterland. Onder meer dit voorstel komt aan de orde tijdens een verga dering van de commissie finan ciën van de gemeente Duive land op donderdag 30 november. De commissie buigt zich ver der onder meer over de vast stelling van de aangiftebiljet ten honden-, parkeer- en toeristenbelasting en het voor stel voor verlening van een eenmalige subsidie voor 1996 aan de afdeling Ouwerkerk van de ANBO. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis van Nieuwekerk en begint om 16.30 uur. NIEUWERKERK - De commis sie bestuurszaken van de ge meente Duiveland bespreekt tijdens een vergadering op donderdag 30 november onder meer het snoei- en rooiplan 1995/1996. Verder komen aan de orde het onderzoek naar kamperen bij de boer en de bijzondere ver koopwaarden voor het bedrij venterrein in Nieuwerkerk. Ook gaat de commissie in op de reactie die het bezwaar van de gemeente tegen de nieuwe 80- kilometerregelir\g op de Rijks weg N59 heeft opgeleverd. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. GOUDSE BAKKERTJE STROOP- WAFELS pakje 8 stuks Aanbieding geldig van a. 27 november t/m wo. 29 november 1995. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 1 december WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht z.oost 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht oost4 ZON- EN MAANSTANDEN 28-nov. Zon op 08.21, onder 16.33 Maan op 12.43, onder 34.44 Eerste Kwartier: 29 nov. (07.29) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is rustig aan het weer- front in Nederland en het blijft voor lopig ook rustig. Toch treedt er in de loop van de week een gevoelige weersverandering op. Vannacht en morgen overdag is daar nog niets van te merken. Net als vandaag drij ven wolkenvelden over het land. Hier en daar kan het uit de bewolking even regenen of motregenen. Ook schijnt af en toe de zon, vooral in de westelijke helft van het land. De tem peratuur ligt morgenmiddag rond 8 graden en er waait een meest mati ge wind uit het zuidoosten. Het weer van woensdag lijkt veel op dat van morgen. Donderdag begint de om slag in het weer echter gestalte te krijgen. De wind gaat meer uit de oosthoek waaien en de aanvoer van koude lucht komt op gang. In de nacht duikt detemperatuur onder het vriespunt en ook overdag is het met een stevige oostenwind koud. MIDDELBURG - Op initiatief van de sector cultuur van de Stichting VMC Zeeland wordt donderdag 14 december een studiemiddag gehouden. De vraag wat de rol is of kan zijn van de digitale snelweg door de Zeeuwse culturele wereld staat centraal. De communicatie met behulp van elektronische media grijpt steeds verder om zich heen. Ge sprekken over (en op)Internet zijn niet van de lucht en CD- ROM's met allerhande infor matie komen binnen het be reik van iedereen. Tijdens de studiemiddag draait het om de vraag of deze ontwikkelingen ook een nieuw verspreidings gebied opleveren voor kunst en cultuur. De eerste virtuele galerieën op het Internet zijn al geopend. De studiemiddag wordt gehou den in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Mid delburg en begint om 13.00 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODEl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr,, van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inievertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door óns geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvrat\c. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ,1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3