Zierikzee is na geruime tijd wederom kunstwerk rijker 'Mijn kind mag alleen n« begeleiding naar school Mijn kind mag alleen nog onder begeleiding naar school fietsen' ANBO viert tien jaar Paternoster Politie Zeeland legt werk tijdelijk neer Aanrijding Auto in de sloot Zeelandbrug zierikzeescheh nieuwsbodeH 4 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1998 NR 25880 3 Enquête over gevaar scliool-fietsroutes Westhoek Veel kinderen vinden de kruising Julianastraat/Bernhardstaat in Haamstede een gevaarlijk punt. Ook de Hogezoom tussen Renesse en Haamstede wordt vaak genoemd. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - „Ik vind dat de auto's niet normaal rijden maar RACEN over de Bernhardstaat en over de Burghseweg". De kinderen die meegedaan hebben aan de en quête van de Fietsersbond ENFB en VVN ma ken van hun hart geen moordkuil en ook hun ouders hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om hun zorgen over de veiligheid van de route die hun kind(eren) af moet(en) leggen op papier te zetten. Maandag werkonderbreking in Zierikzee ZIERKZEE - De politie in Zierikzee legt maan dag 27 november het werk neer tussen 10.00 en 11.00 uur. Dit naar aanleiding van het mislukte overleg tussen minister Dijkstal en de geza menlijke politiebonden dinsdag. De aanzet tot de enquête werd gegeven door de ouderraad van OBS De Kirreweie in Burgh-Haamstede. In een brief aan het college van burgemees ter en wethouders werd aan dacht gevraagd voor veilige loop- en fietsroutes naar en van dé school. Het college re ageerde daarop met de vraag om precies aan te geven waar de gevaarlijke punten zijn. Enquête J. Midavaine, lid van de ouder raad, tevens voorzitter van de afdeling Zeeland van de Fiet sersbond ENFB en voorzitter van de afdeling Schouwen van Veilig Verkeer Nederland, zet te daarop samen met VVN-col- lega M. Pieterman een enquête op en stuurde de vragenlijst naar alle basisscholen in de ge meente Westerschouwen. Mid avaine heeft 139 ingevulde enquêteformulieren terug ge kregen. De antwoorden laten aan duidelijkheid niets te wen sen over. In Renesse springen twee za ken er duidelijk uit: de fiets- oversteek op de Stoofweg bij de entree van het dorp en de ro tonde bij de kruising Hoge- zoom-Vroonweg. Beide punten worden door de geënquêteer den gevaarlijk genoemd. De rotonde is volgens hen verwar rend en daardoor gevaarlijk. Fietsers die vanaf de Vroon- weg links de Hogezoom het dorp in willen moeten de ro tonde driekwart rond. Verkeer op de rotonde heeft voorrang op verkeer dat de ro tonde nadert, maar in de prak tijk blijkt dat lang niet alle au tomobilisten zich deze regel ter harte nemen. „En daarom mij den veel fietsers de rotonde. Ze snijden de bocht gewoon af", aldus Midavaine. Herhaaldelijk wordt de Hoge zoom genoemd als weg waar te hard gereden wordt. Om de snelheid van de auto's terug te dringen én meer veiligheid voor de fietser te creëren wordt de suggestie gedaan om verkeersdrempels te realise ren en éénrichtingsverkeer in te stellen. Liefst zou men ook nog een fietspad op de weg ge realiseerd zien. In Burgh-Haamstede wordt opvallend vaak de kruising Bernhardstraat/Julianastaat genoemd als gevaarlijk punt. In de Bernhardstaat wordt volgens de geënquêteerden vaak te hard gereden. Ook Weeldeweg en Leliëndaleweg worden herhaaldelijk ge noemd als wegen waar de auto mobilist het gaspedaal te ver indrukt. Geen fietspaden Een alom gehoorde klacht is dat het in Westerschouwen ontbreekt aan veilige fietspa den. Slechts op enkele punten hebben fietsers een eigen pad tot hun beschikking en soms moet men dat pad dan nog de len met voetgangers. De ver keerslichten bij de kruising Serooskerkseweg geven fiet sers niet de gewenste veilig heid. Niet alleen staat het licht voor de fietsers volgens hen te kort op groen, maar komt daar nog iets bij. ,,'s Zomers rijden er gewoon mensen door rood licht. Je kan niet snel genoeg oversteken", aldus een van de kinderen. Kinderen die in Noordwelle naar school gaan moeten de Stoofweg oversteken. Een ge vaarlijk punt. In Serooskerke wordt de verkeerssituatie op de Nieuwe Prunjeweg als ge vaarlijk omschreven. Volgens de geënquêteerden wordt de weg veel gebruikt als sluiprou te voor het ontwijken van de verkeerslichten en wordt er te hard gereden. De suggestie wordt gedaan om de weg te versmallen met plan- tebakken om zo de snelheid van het gemotoriseerd verkeer terug te dringen. Ook komt uit de antwoorden van de geën quêteerden duidelijk naar vo ren dat op verschillende plaat sen het uitzicht belemmerd wordt door te hoge planten groei. De uitkomsten van de enquête werden woensdagmorgen aan geboden aan het gemeentebe stuur van Westerschouwen. Midavaine zint in zijn hoeda nigheid van ENFB- en VVN- voorzitter ook op andere ma nieren om het verkeer veiliger te maken voor kinderen. Hij constateert dat er jaarlijks 100 kinderen in de leeftijd tot 14 jaar in het verkeer overlijden. „Mijn vraag is dan: is het in een welzijnsdemocratie als Ne derland acceptabel dat weke lijks twee kinderen de dood vinden in het verkeer", aldus Midavaine. Fietsvlaggetjes en fietshelmen zijn in zijn ogen lapmiddelen die slechts bijdra gen aan een verharding in het verkeer. Hij ziet meer in ver andering van de mentaliteit van de weggebruikers. Twee keer vijf Midavaine denkt dat een 'spi raal-doorbrekende oplossing' gevonden kan worden in wat hij noemt het twee keer vijf concept. Het komt er kort ge zegd op neer dat meer tijd uit getrokken wordt voor het zich verplaatsen in het verkeer. Automobilisten zouden in de visie van Midavaine voor kor te ritten - bijvoorbeeld op Schouwen-Duiveland - vijf mi nuten extra uit moeten trek ken. „Het zal in de praktijk resulte ren in een rustiger, meer verantwoord, rijgedrag ten op zichte van de mede-weggebrui kers". Ook zouden mensen zich vol gens Midavaine elke keer als zij in de auto stappen af moe ten vragen of de autorit werke lijk noodzakelijk is of dat het ook op de fiets kan. En als de auto dan toch gebruikt wordt, zo redeneert Midavaine, doe het dan zo efficiënt mogelijk. Voorkom dat je twee keer de zelfde kant uit moet omdat je er op de terugweg achter kwam dat er toch nog iets ver geten was. Dus combineer bijvoorbeeld het ophalen van post bij het postkantoor met de aankoop van een doosje schroeven bij de doe-het-zelver. „Het kan kostenbesparend werken, de meerwaarde van de autorit verhogen, tijdbesparend weiv ken, het is minder belastend voor het milieu, het vermin dert de stress en komt de ver keersveiligheid ten goede". Het was Van Hoften zelf die sa men met Asselbergs en de le den van de adviescommissie voor cultuur het zwarte zeil wegtrok, waaronder het kunstwerk schuil ging. Het zeil was ter gelegenheid van de officiële onthulling over het kunstwerk gespannen. Voorbijgangers hebben al een week kennis kunnen maken met het beeld, dat het eiland Schouwen-Duiveland voor stelt met op de plaats waar Zie rikzee ligt een witte bol. Loven Uit de reacties die Asselbergs en Van Hoften ter ore zijn ge komen blijkt dat door de speci aal ingestelde commissie, een goede keuze is gemaakt. Vrij wel iedereen is lovend over het beeld, hetgeen zeker te maken zal hebben met de herkenbaar heid ervan. Gezien het feit dat het al weer geruime tijd geleden is dat er in Zierikzee een beeld onthuld is, werd het volgens Assel- De werkonderbreking in Zie rikzee is een van de acties die de regiopolitie Zeeland volgen de week voert. Zij neemt hier mee de actiefakkel over van de politieregio Zuid-Holland Zuid. Dit gebeurt vrijdag avond omstreeks acht uur op een druk kruispunt tussen Zee land en Zuid-Holland. De ac ties hebben voorlopig een pu blieksvriendelijk karakter. Er wordt tijdens de onderbreking wel gereageerd op meldingen waarbij de inzet van de politie onvermijdelijk is. De overlast wordt beperkt gehouden. De provinciale acties monden uit in een regionale actie op donderdag 30 november ergens op Zeeuws-Vlaanderen. Waar dit precies zal zijn wil een woordvoerder van het regio naal actriecentrum niet kwijt. „We moeten alle acties vooraf aanmelden bij het landelijk ac tiecentrum. Pas wanneer deze akkoord gaan met de actie kunnen we er mededelingen over doen", aldus de woord voerder. Tijdens deze actiedag wordt in ieder geval een petitie over- Behalve door ouderen werd de bijeenkomst bijgewoond door burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs en wethouder P. de Rijke. ANBO-voorzitter L. J. Anceaux begroette hen als 'bu ren die altijd bereid zijn de ANBO bij te staan met raad en daad'. De tien jaar geleden, door het gemeentebestuur ge nomen, beslissing om het pand in de Paternosterstraat be schikbaar te stellen aan de AN BO omschreef hij als een 'ideale oplossing'. „Het gebouw ligt vlak bij het centrum. Mede daardoor wer den de koffie-ochtenden een groot succes." Dat is volgens de ANBO-voorzitter heel be langrijk omdat de kans op ver eenzaming van ouderen toe neemt doordat de overheid hen stimuleert meer zelfstandig te zijn. „Gezellig samenzijn en el kaar met raad en daad bijstaan kan dit voorkomen." Oud-ANBO-voorzitter H. As- bergs hoog tijd dat zoiets het geval was. Het startsein voor de uiteinde lijke totstandkoming van het beeld van Van Hoften werd in 1992 gegeven door een gift van een plaatselijke bank. Een an dere bank volgde enige tijd la ter. De rest van de 42.000 gul den die het beeld heeft gekost wérd bijeengebracht door de provincie en de gemeente Zie rikzee. Inspiratiebron Sinds gisteren is in de Vier schaar een expositie te zien van het werk van Van Hoften. In dit statige onderkomen gaf kunstcriticus Nico Out giste ren een toelichting op het werk van Van Hoften. Dit werk kent als belangrijkste inspiratie bron de natuur. En waar vroe ger de mens nog aanwezig was in haar werk, is deze nu geheel uit haar werk verdwenen. Dat is overigens ook ten dele het geval met de natuur. Deze is tegenwoordig nog slechts in abstracte vorm te herkennen in het werk van Van Hoften. De twee beeldgroepen in de Vierschaar getuigen daarvan. „Zij heeft zich losgemaakt van de noodzaak op zich herkenba re objecten te maken. Dit heeft haar oneindig veel mogelijkhe den gegeven. De vormen herin neren ons nog slechts aan iets dat we kennen, maar door Teja vervormd zijn. Onze fantasie wordt hierdoor in gang gezet", aldus Out. De expositie van Van Hoften in de Vierschaar loopt tot en met 8 december. Ze is geopend van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur. handigd aan een vertegen woordiger van het regionaal college. In deze petitie wordt nogmaals benadrukt dat ook de politie Zeeland de nieuwe arbeidsvoorwaarden niet ziet zitten. Volgens de bonden dreigt een verlies van veertien politiemensjaren in Zeeland. Het gevolg hiervan is dat er op nieuw keuzes gemaakt moeten worden wat wel en niet gedaan kan worden. Het conflict spitst zicht toe op het principiële punt van de fi nanciële vergoeding voor de ongemakken. Dijkstal wil veertig procent van die onge- makkentoeslag variabel ma ken. De rest wil hij gebruiken om het variabele deel van de inconveniëntievergoeding op te hogen. De bonden willen vijftig procent van de toeslag inbouwen in het salaris. De overige vijftig procent zouden zij zelf financieren uit de sala risgroei. Inmiddels heeft de bewinds man „een deskundig buiten staander", prof.dr. W. Albeda, ingeschakeld. ma memoreerde de oprich tingsproblemen waarbij wel eens vooruit werd gelopen op ambtelijke beslissingen. De beheerster van de Paternoster werd vanwege haar grote inzet benoemd tot 'moeder van de Paternoster', compleet met oorkonde. Burgemeester Asselbergs feli citeerde de ANBO tijdens een toespraak waarin hij wees 'op het respect dat de plaatselijke overheid moet hebben voor een bevolkingsgroep die in het verleden een steentje bijdroeg aan de welvaart en het welzijn van de gemeente. In het kader van de maande lijkse themamiddag besteedde een medewerkster van de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde aandacht aan de kleine gevaren in en rondom het huis, die vooral voor oude ren nare gevolgen kunnen heb ben. Zij toonde daarbij dia's. KERKWERVE - De auto van een 80-jarige man uit Scharen- dijke raakte woensdagavond beschadigd bij een aanrijding op de Heuvelsweg bij Kerk- werve. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De man uit Scharendijke reed over de Heuvelsweg in de rich ting van Kerkwerve. Voor hem reed een 19-jarige Kerkwerve- naar. De man uit Kerkwerve remde af voor de afslag naar de Brasweg. De achter hem rij dende 80-jarige zou dat volgens de politie te laat hebben opge merkt. Hij kon zijn voertuig niet tijdig meer tot stilstand brengen en week uit. Bij die manoeuvre belandde de man met zijn auto in de sloot naast de Brasweg. De auto raakte daarbij zo zwaar beschadigd dat deze moest worden wegge sleept. ZONNEMAIRE - De auto van een 48-jarige inwoonster van Nieuwerkerk raakte woens dagavond geheel vernield bij een ongeluk. De Nieuwerkerk- se bleef ongedeerd. De vrouw reed over de Blooise- dijk, komende uit richting Brouwershaven. Zij wilde rechtsaf de dijk af in de rich ting van de Boogaardweg. De automobiliste werd naar eigen zeggen verblind door een te genligger en reed rechtsaf een uitrit van een perceel bouw land op. De auto kantelde van het dijktalud naar beneden en kwam uiteindelijk in de sloot tot stilstand. Verwachting t/m maandag 27 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 nov. Zon op 08.15, onder 16.37 Maan op 09.54, onder 18.47 Eerste Kwartier: 29 nov. (07.29) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Mist en nevel zijn door toe name van de wind en de aanvoer van relatief droge lucht voorlopig van de baan. Oorzaak hiervan is een lage drukgebied boven de Britse Eilan den dat geleidelijk dichter in de buurt van ons land komt. Vannacht is het dan ook overwegend bewolkt en daalt het kwik maar weinig. De mini ma liggen rond 7 graden. Morgen overdag verandert er niet veel. Ruimte voor de zon is er nauwelijks en de kans op neerslag blijft vrij klein. In de middag wijzen vee) thermome ters 9 graden aan; normaal voor de ze tijd van het jaar zijn maxima van 7 graden. Er waait boven land een ma tige wind uit zuid tot zuidwest, wind kracht 3 tot 4. Aan de kust en op het IJsselmeer is de wind nu en dan krachtig, 6. In het weekeinde blijven wolken de overhand houden en zijn zonnige momenten schaars. De middagtemperatuur ligt dan rond 9 graden; vanaf maandag wordt het minder zacht en nemen de neerslag kansen toe. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van donderdag 23 op vrijdag 24 november tussen 23.30 en 0.30 uur afgesloten voor het autoverkeer. De dwarskrachtdeuvel die aanvankelijk in de nacht van afgelopen maandag op dinsdag zou worden aangebracht, wordt dan geplaatst. Tijdens de werkzaamheden aan het be gin van de week bleek dat de deuvel niet helemaal pas was. Dat euvel wordt nu verholpen, zodat de plaatsing donderdag nacht haar beslag kan krijgen. Bij het afstellen van de dwars krachtdeuvel - die als een soort schokbreker zit tussen de voe gen van twee betonelementen van de brug - kan geen verkeer worden toegestaan. Belasting van het wegdek zou de afstel ling te veel beïnvloeden. De stremming wordt op de toelei- dende wegen en bij de brug op borden gemeld. Verwezen wordt naar de alternatieve route over de weg over de Stormvloedkering in de Oos terschelde. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L, van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17VZ% B.T.W. Parel aan de Oosterschelde officieel onthuld ZIERIKZEE - Het abstracte begrip, Parel aan de Oosterschelde, uit het logo van de gemeente Zie rikzee is sinds gisteren officieel werkelijkheid geworden. Soortgelijke woorden gebruikte burge meester J. J. P. M. Asselbergs gisteren bij de onthulling van het kunstwerk van Teja van Hoften op het plein voor de Nieuwe Kerk. Gelijktijdig met deze onthulling werd ook een tentoonstelling van Van Hoften geopend in de Vierschaar van het stadhuis. Veertien geweien herinneren een vrucht die zij omringen aan haar eigen oorsprong. (Foto: Joop van Houdt) Koffie-ochtenden voorkomen eenzaamheid ZIERIKZEE - Tijdens de wekelijkse koffie-och- tend in haar gebouw Paternoster, besteedde de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) op feestelijke wijze aan dacht aan het feit dat men precies tien jaar gele den de beschikking kreeg over dit pand in de Paternosterstraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3