Pater Moeskroen in Brogum Deel Ellewoutsdijk moet dieper worden afgegraven Beroving DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 NR 25879 7 Gevolg lekkende naftaleiding ELLEWOUTSDIJK (ANP) - De zaterdag uit een transportleiding in Ellewoutsdijk weggelekte nafta is dieper in de polderbodem doorgedrongen dan tot nu toe was aangenomen. Dat heeft onderzoek van bodemmonsters bij Dow Benelux in Terneuzen maandag aangetoond. SCHOUWEN-DUIVELAND Schrijfavonden De groep Schouwen-Duive- land van Amnesty Internation al houdt deze maand weer een aantal schrijfavonden voor mensen die gevangen worden gehouden vanwege hun gods dienstige of politieke overtui ging. Mensen die het naleven van de mensenrechten belang rijk vinden kunnen aan de schrijfavonden deelnemen. Daarbij worden aan de hand van voorbeeldbrieven autori teiten benaderd in landen waar de mensenrechten niet worden nageleefd. Deze maand wordt geschreven voor gevangenen in Myanmar, Tu nesië en Laos. In de agenda op pagina twee van deze krant zijn de adressen en tijden ver meld waar de schrijfavonden worden gehouden. ZIERIKZEE Danswedstrijd Bij een internationale vierlan- den danswedstrijd in het Bel gische Charleroi behaalden dansparen uit Zierikzee goede resultaten. Wim en Wijnanda Scheffers werden tweede in de finale van de eerste klasse ballroomdansen. Bram Wil- kens en A. D. van Dijke eindig den in de hoofdklasse ball roomdansen op de zesde plaats. Aan de wedstrijd deden 145 dansparen uit Duitsland, Frankrijk, België en Neder land mee. Vragen over ethiek 'Ethiek en gezondheidszorg, wikken en wegen' was het the ma van de ledenvergadering van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB). Het onder werp werd behandeld door gastspreekster Renhoudt-Kal- land uit Westkapelle. Zij be lichtte het wikken en wegen dat ontstaat doordat de medi- sche wetenschap zich steeds verder ontwikkelt. „Heiligt het doel altijd de middelen. Waar liggen de prioriteiten. Waarop moeten keuzes worden gebaseerd?" De bijeenkomst werd geleid door presidente Quist-den Boer en met dankge bed besloten door mevrouw Van Loo-de Vin. Duivententoonstelling Postduivenvereniging Zierick houdt zaterdag 25 november haar jaarlijkse tentoonstelling in het clubgebouw aan par keerterrein Mosselboomgaard. Daar zijn tussen 15.00 en 22.00 uur zo'n tweehonderd duiven te zien. Om 21.00 uur wordt de trekking gehouden van de gro te verloting. CJV-disco In de grote zaal van gebouw de Driehoek aan het Kerkhof houdt CJV Samen Verder za terdag 25 november een disco avond voor jongens en meisjes van zes tot en met veertien jaar. De disco begint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. Toe gang kan verkregen worden via de deur aan het plein van de Driehoek. Kerstpakketten Ook dit jaar bestaat de moge lijkheid om via de organisatie Perfect kerstpakketten te la ten bezorgen bij mensen in Po len en de Oekraïne. De pakket ten kunnen donderdag 30 november of donderdag 7 de cember tussen 18.00 en 20.00 uur worden ingèleverd bij C. van Steijn, Zijpestraat 7 in Zie rikzee. Nadere informatie over de actie via 0111-413291. Open huis In het pand Driekoningenlaan 23 in Zierikzee wordt donder dag 7 en vrijdag 8 december open huis gehouden van het Is raël Produkten Centrum. In het centrum worden produk ten aangeboden die gemaakt zijn in kibboetzim en bedrij ven waar veel immigranten werken. Het open huis is van 13.30 tot 17.00 uur. PJZ naar casino Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) wordt zaterdag 9 decem ber vanuit Zierikzee een dag tocht gehouden naar het Hol land Casino in Rotterdam. Daar wordt men ontvangen en rondgeleid door een croupier, die de verschillende spelen uit legt. Daarna kunnen de deelne mers hun geluk beproeven. Be langstellenden van achttien jaar en ouder die aan de dag tocht willen deelnemen kun nen voor nadere informatie of opgave telefonisch contact op nemen via 0111-412335. BURGH-HAAMSTEDE Wetten De algemene en bijzondere bij stand en de nieuwe Wet Voor zieningen Gehandicapten ston den centraal tijdens de bijeenkomst van de afdeling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen (NVvH). Het onder werp werd toegelicht door F. Babijn van de Intergemeente lijke Sociale Dienst (ISD) Schouwen-Duiveland. Echte armoede, zoals in de Derde We reldlanden lijkt in de Westerse samenleving verdwenen, maar toch komen steeds meer men sen 'onder de armoedegrens'. Onder meer door verlaging van uitkeringen en huursubsi die. De Algemene Bijstands Wet (ABW) garandeert iedere burger een minimuminkomen. Daarnaast bestaat incidenteel recht op bijzondere bijstand, ook voor mensen die AOW ont vangen. Bijvoorbeeld een fi nanciële bijdrage voor thuis zorg. Volgens Babijn maakt niet iedereen daarvan gebruik. Gehandicapten kunnen een be roep doen op de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG), onder meer voor aanpassing van de woning tot maximaal 45.000 gulden. De bijdrage is afhankelijk van het eigen in komen. Teletaxi is een nieuwe vervoersvoorziening voor mensen van zestig jaar en ou der, die ook op Schouwen-Dui veland beschikbaar is. RENESSE Concert Postharmonie In het dorpshuis in Renesse is zondag 26 november een con cert waaraan de Nijmeegse Postharmonie onder leiding van Ruud Bohmer meewerkt en de maÜetband van de Nij meegse Postharmonie onder leiding van Leen Blok. Het concert wordt gehóuden samen met het fanfareorkest uit Re- nesse, Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom. De Postharmonie ontstond in 1906 toen een aantal postbeambten uit Nijmegen samen een mu ziekgezelschap oprichtten. De Nijmeegse Postharmonie ver tegenwoordigt de PTT met concerten en marsoptredens, onder meer bij de Nijmeegse Vierdaagse. Dq malletband dankt zijn naam aan de mal lets, twee stokken waarmee melodische instrumenten wor den bespeeld tijdens concer ten, marsen en shows. Het con cert in het dorpshuis in Renesse begint om 14.30 uur. IJsvereniging In café Het Wapen vSn Zeeland in Renesse is donderdag 23 no vember een algemene leden vergadering van de IJsvereni ging Renesse. Op de agenda staat onder meer het financieel verslag, het verslag van de kascommissie en de begroting 1995/1996 en een bestuursver kiezing. De vergadering begint om 20.00 uur. Phantom of the opera Belangstellenden die naar de voorstelling Phantom of the opera in het.' Circustheater in Scheveningen willen of de ten toonstelling van schilderijen van Vermeer willen bezoeken die vanaf 1 maart is te zien in het Mauritshuis in Den Haag, kunnen voor kaarten terecht bij de VVV Schouwse Kust. Door uitbreiding van de com putersoftware van het reeds bestaande theaterbespreekbu reau in de VVV-kantoren in Renesse en Burgh-Haamstede werd dit mogelijk. De VVV- kantoren Schouwse Kust zijn van maandag tot en met zater dag geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Bijeenkomst NBvP De bijeenkomst van dé afde ling Noordwelle van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen in Renesse werd druk bezocht. Tijdens deze bijeen komst hield mevrouw M. Scha lij uit Oost Voorne een boeien de lezing over tuinstijlen. Met behulp van dia's liet zij de ont wikkeling van de verschillen de stijlen zien vanaf de Middel eeuwen tot heden. Van ongeveer een derde van de 1500 vierkante meter verontrei nigde grond moet nog een laag van 10 tot 20 centimeter extra worden afgegraven. Afgelopen weekeinde was van het veront reinigde gebied al een laag van 20 centimeter verwijderd. Naar verwachting begint deze week een transportbedrijf met het afvoeren van de inmiddels afgegraven grond naar een vestiging van de Heidemij voor biologische reiniging. Gisteren moest nog een transportver gunningen worden afgegeven en een door de wegbeheerders op te stellen voorkeursroute. Transport van de afgegraven grond neemt vijf tot zeven da gen in beslag. Nadat de verontreinigde stuk ken weiland verder zijn afge graven, onderzoekt Dow Bene lux in lérneuzen wederom of de resterende grond schoon is. Een extern laboratorium voert overigens nog een tweede con trole uit op de grond die Dow als schoon bestempelt. Maandag werd op de betreffen de plaats in Ellewoutsdijk nog volop gevlerkt en onderzoek verricht. De slootkanten moe ten nog worden afgegraven, evenals de grond rond het meetstation op de plaats waar het lek ontstond. Deskundigen ELLEMEET Kerststukjes maken Li het dorpshuis van Ellemeet houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle dinsdag 12 de cember een bijeenkomst tij dens welke belangstellenden kerststukjes kunnen maken onder leiding van mevrouw M. Onrust. Opgave bij het bestuur van de afdeling. BROUWERSHAVEN Liggeldregeling Met ingang van 1 april wordt een liggeldregeling van kracht voor schepen die gebruik ma ken van de openbare aanleg plaatsen in het Grevelingen- meer. Het gaat om een besluit van de beheerder van het ge bied, het Natuur- en recreatie schap de Grevelingen. De lig geldregeling is gebaseerd op het profijtbeginsel, alleen wa tersporters die gebruik maken van de aanlegplaatsen betalërl ervoor. De regeling is inge voerd omdat het Grevelingen- schap sinds kort ook parkeer- geld int voor het gebruik van een aantal grote parkeervoor zieningen rondom de Grevelin gen. Het schap vindt het rede lijk om ook de gebruikers van de aanlegplaatsen in het Gre- velingenmeer te laten meebe talen aan het functioneren en in stand houden van de voor zieningen op de Grevelingen. Het liggeld wordt geïnd in de periode van 1 april tot en met 31 oktober. KERKWERVE Modeshow De afdeling Kerkwërve van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) kwam in, dorpshuis 't Zuudènde bijeen voor een ledenvergadering. Na de opening door presidente Huigens-Stoel met gezang, ge bed, schriftlezing en meditatie werd de avond ingevuld met een modeshow. Modehuis Ma- rita en Schoenmode Van Oeve- ren uit Zierikzee presenteer den een keur van kleding en schoenen waarvan de stijl va rieerde van sportief tot chic. Als mannequins fungeerden vier leden van de NCVB-afde ling. De kleding werd aange kondigd door ladyspeaker Vleghels van modehuis Mari- ta. De belangstelling voor de modeshow was groot. NIEUWERKERK Kerstviering De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen en de Sa men Op Weg-gemeente houden woensdag 13 december in Ons Dorpshuis een kerstviering voor ouderen. Ouderen die deel willen nemen aan deze viering kunnen zich tot 8 de cember aanmelden bij R. Kes- teloo, telefoon: 0111-642754. BRUINISSE Ringdag De Hervormde Vrouwengroe pen op Schouwen-Duiveland hielden op 14 november een Ringdag in Bruinisse. De pre sidente mevrouw Schot-de Regt sprak een welkomst woord en hield daarna een overdenking naar aanleiding ter plaatse denken dat werk zaamheden als gevolg van de nafta-lekkage nog zeker tot volgende week voortduren. Het onderzoek naar de oorzaak van de lekkage in de transport leiding tussen de Total Raffina derij in Vlissingen en Dow in Terneuzen is waarschijnlijk over enkele dagen afgerond. Een woordvoerder van Total verzekerde maandag dat'een kleine lekkage in augustus in de leiding bij Ellewoutsdijk niets te .maken heeft met het lek van zaterdag. Mensen op een nabijgelegen camping klaagden toen over een sterke benzinelucht. Volgens de Total- woordvoerder zat het lek in augustus op een andere plaats in de leiding. NIJMEGEN - De Nijmeegse po litie heeft de afgelopen weken in totaal zes jongeren uit die stad tussen de veertien en acht tien jaar aangehouden, die zij ervan verdenkt kinderen te hebben bedreigd, mishandeld en beroofd. In totaal heeft de groep volgens de politie 61 za ken op haar kerfstok. van de bijbeltekst Genesis 28 vers 15. Vervolgens werd er een lezing gehouden door een verpleegster uit het Diacones- senhuis in Amerongen over het thema Zending diaconessen in Nederland. NCVB-jubileum Donderdagavond stonden de NCVB-leden in Bruinisse op feestelijke wijze stil bij het 35- jarig bestaan van de plaatselij ke afdeling. Mevrouw M. Knop-Jansen opende de bijeen komst in het Hervormd vereni gingsgebouw met schriftle zing, meditatie en gebed. Daarna werd genoten van een uitgebreid koud buffet. Secre taresse M. van Beveren las het jaarverslag op rijm. Verder gaf mevrouw W. Corstanje van de gewestelijke afdeling acte de présence met een korte toe spraak. Zij wenste de Bruse af deling alle goeds toe voor de toekomst. In 1960 werd in het vissersdorp gestart met 29 leden. Vandaag de dag is hel ledenbestand op gelopen tot 71 leden. Alle veer tien dames die van af het eer ste uur lid zijn kregen een 'corsage opgespeld. Na de pau ze presenteerde lady-speaker mevrouw L. Roukema een wervelende modeshow. Ook het optreden van 'brandweer- vrouw Ada' zorgde voor veel hilariteit in de zaal. Over de aardigheden en eigenaardighe den van Bruse vrouwen wist mevrouw J. van den Berge veel te vertellen, terwijl mevrouw H. IJzelenberg met een zoek tocht naar het goede van de we reld en de mensen, in haar ver haal alles in het werk stelde om de juiste bril te vinden. Met het overhandigen van een bos bloemen en een enveloppe werd afscheid genomen van bestuurslid M. van Beveren. Na zes jaar het secretariaat te hebben behartigd droeg zij de boeken over aan F. F. van Lan ge. In de ontstane vacature werd H. Zwart in het bestuur verwelkomd. Tensotte kreeg mevrouw R. de Koning-Castel een bloemetjje voor de muzi kale begeleiding in het afgelo pen jaar. Ook de predidente mevrouw Knop, werd in het zonnetje gezet. Met het zingen van het lied 'Lied van de vrou wen' en het gedicht 'Wees ons een Vader' werd de feestelijke avond afgesloten. Afsluitingsavond In het gemeentehuis in Brui nisse wordt dondersdag 7 december een bijeenkomst ge houden waarmee de Werk groep Ontwikkelingssamen werking haar project voor het kinderhuis Anandapura in Sri Lanka afsluit. Tijdens de af sluitingsavond vertellen Wim en Dineke Mulders-Kik uit Sir- jansland over hun werkzaam heden in dit kinderhuis. Het kinderhuis werd door de werk groep financieel gesteund ge durende de jaren 1993, 1994 en 1995. Op die manier konden verschillende voorzieningen in het kinderhuis worden verbe terd. Vanaf 1996 steunt de werkgroep het project 'straat kinderen Brazilië'. De afslui tingsbijeenkomst in het ge meentehuis begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. In podium voor muziek en theater Brogum in Zierikzee is zaterdag 25 november een concert van de band Pater Moeskroen. De band werd in 1985 opgericht door een aantal Brabanders die in Amersfoort een opleiding muziektherapeut volgden en heimwee hadden naar de bourgondische le vensstijl in Brabant. Alle teksten en muziek xuorden door de bandleden zelf geschreven. Het reper toire omvat een mengelmoes van stijlen vermengd met theatrale acts. In het voorprogramma van het concert treedt het duo El Capsonez op dat op een heel eigen wijze het Nederlandse levenslied in terpreteert. Het concert begint om 22.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7