Plan voor omlegging van N59 tussen Zierikzee en Renesse GRATIS ADVERTENTIE iïllLJOENEN VOORPLAN TURELUUR^ [RAAR GEVAARWKE WEGZ'zk KMI TA AR ONVERANDERD) op alle afdefagen Seuke prijsjes UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Bestrijding mishandeling vrouwen achter geraakt' 1 ZIERIKZEESCHE ff. NIEUWSBODE 8 Nieuwe commissie voor Groene Ruimte Onderzoek naar ruimte voor molens r 32tg 3 5 6 9 dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESC1HE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten irï de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 Hhi Zierikzee Tel. 0111-416551 DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25879 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rapport Werkgroep Wegenstructuur Schouwen-Duiveland Ongezouten kritiek op de besteding van provinciegelden, maar het lijkt er nu op dat toch geluisterd wordt naar deze actievoerder. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Nu loopt de N59 tussen Zierikzee en Renesse nog' vlak langs het Prunjegebied, maar dat gaat in de toekomst veranderen. Eén van de meest opmerkelijke suggesties van de Werkgroep Wegenstructuur Schouwen-Duiveland is om de N59 tussen Zierikzee en Renesse een ge heel ander tracé te geven. Gedacht wordt aan de route Lange Blokweg, Heuvelsweg en Delingsdijk. Dat staat in de nog niet-open baar gemaakte nota wegen structuur Schouwen-Duive land, waarover morgen, woensdag, wordt vergaderd door de vereniging van Burge meesters, Wethouders en Se cretarissen (B, W en S). In het plan wordt een lang ge koesterde wens van de Zeeuw se Milieu Federatie (ZMF) ver vuld, en wel veel sneller als ze had durven dromen. In de laat ste jaren is al meer dan tien miljoen gulden geïnvesteerd in realisering van Plan Tureluur. Langs de zuidkust van Schou wen is al ruim 300 hectare grond aangekocht in het kader van dat plan, en er moet nog heel wat grond aangekocht worden. In totaal gaat het om zo'n 800 hectare. Natuurgebied Het is de bedoeling dat een flink deel van de zuidkust van Schouwen-Duiveland wordt omgevormd tot een zout/brak moerasgebied. Voor het Prun jegebied, langs de N59, houdt Plan Tureluur in dat de grond waterstand - die ten behoeve van de boeren verlaagd was - verhoogd moet worden. Het merendeel van de projecten uit Plan Tureluur is opgenomen in de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan. Inmiddels zijn de laatste res tanten van de werkhaven Schelphoek bij natuurgebied Schelphoek bij Serooskerke opgeruimd. De omstreden trailerhelling wordt wegge haald en de dijk wordt weer in oude staat h.*steld. Als de werkzaamheden zijn afgerond trekt Rijkswaterstaat zich te rug uit het gebied en wordt het beheer overgedragen aan het waterschap en Staatsbosbe heer. Aan de zuidzijde van de N59 is al heel wat werk verzet in de Wevers- en Flaauwersinlaag, maar ook voor de noordzijde van de weg staan natuuront wikkelingsprojecten in het Prunjegebied op stapel. Dat zou betekenen dat het toekom stige natuurgebied doorsneden zou worden door een - vooral in de zomermaanden - druk bere den rijksweg. Geen goede zaak volgens de ZMF. De milieufederatie ziet de doorsnijding van het gebied door de weg als een bron van verstoring. Bovendien, zo wordt aangevoerd, wordt het natuurgebied op die manier versnipperd. Destijds ging Th. Kramer van de ZMF er vanuit dat de wens voor omlegging van de weg verre toekomstmu ziek zou zijn. Hij toont zich zeer content met het nieuws dat de wens voor omlegging van de N59 is over genomen door de Werkgroep Wegenstructuur Schouwen- Duiveland. „Soms word je ei gen pessimisme door de werke lijkheid achterhaald", aldus Kramer. „Blijkbaar wordt het probleem erkend". Tracé L. Adriaanse van wegbeheer- der Rijkswaterstaat stelt dat een nieuw tracé voor de N59 tussen Zierikzee en Renesse meerdere doelen kan dienen. „Natuurlijk kost het veel geld, maar je kunt de weg ook niet laten zoals hij nu is en aanpas sen van de bestaande weg kost ook een hoop geld. De weg is nu niet veilig, en als hij dwars door een natuurgebied zou lo pen moet je toch minstens ge luidswallen aanleggen". Een nieuw tracé voor de N59 heeft Adriaanse nog niet voor handen. Wel geeft hij aan dat de gedachten in de richting gaan van de route Lange Blok weg, Heuvelsweg en Delings dijk. „Men wil zoveel mogelijk gebruik maken van bestaande wegen", aldus Adriaanse. Ir. P. Ton, die namens Rijkswa terstaat zitting had in de werk groep, stelt dat het verder aan de politiek is om te bepalen of het inderdaad wenselijk en no dig is om de N59 om te leggen. „Maar wellicht komt hier een vervolg op"v Vanuit de werkgroep wil men nog niets kwijt over de inhoud van het rapport, hangende de behandeling ervan morgen door de Vereniging van B, W en S. Wel kwam het rapport ter sprake tijdens een vergadering vorige week van de commissie openbare werken van de ge meente Westerschouwen. Tot een discussie over het onder werp kwam hgt toen, op aan dringen van wethouder Veer- hoek, niet. Provincie krijgt er nieuwe taken hij MIDDELBURG - Er komt een nieuwe provin ciale commissie bij en er verdwijnt een aantal 'oude' commissies. De nieuwe commissie heeft de naam Commissie Groene Ruimte meegekre gen en vervangt onder meer de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL) en het Breed Overleg Landinrichting. In het kader van de Decentrali satie Impuls vanuit het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij krijgt de provincie er een fors aantal ta ken bij. Het gaat daarbij voor al om het gebied van landin richting, natuur en landschap. De nieuwe commissie moet - in goed overleg met betrokken maatschappelijke groeperin gen - de nieuwe provinciale ta ken nader gaan invullen. Verantwoordelijkheid De rijksoverheid wil de pro vincies meer verantwoorde lijkheden geven en in het ka der van die decentralisatie is die grotere eigen verantwoor delijkheid nader omschreven. Het rijk wil echter wel de vin ger aan de pols houden en heeft daarvoor het Landelijk Over legplatform (LOP) in het leven geroepen. In de visie van het rijk is het ook wenselijk om op provinci aal niveau een dergelijk over legorgaan te hebben en dat wordt de Provinciale Commi- sie voor de Groene Ruimte. De ze commissie moet zich onder meer bezig gaan houden met landinrichting, grondverwer ving en agrarisch natuurbe heer. Een deel van deze taken werd tot nu toe uitgevoerd door het Breed Overleg Land inrichting. Het gaat in de nieuwe commis sie volgens de provincie uit drukkelijk niet om het voorbe reiden en uitzetten van beleid, maar om de praktische uitwer king van dat beleid. In bepaal de situaties kan de nieuwe commissie ook belast worden met de concrete uitvoering van plannen. Voorstellen „Het ligt voor de hand voor stellen en maatregelen vanuit het natuurbeleid in ruimere zin in de commissie aan de orde te stellen", aldus de provincie. „Dit in elk geval wanneer de plannen, voorstellen en maat regelen betrekking hebben op inrichting en/of beheer van gronden. Ook als er grond aangekocht moet worden buigt de nieuwe commissie zich daarover. Blijf van m 'n Lijf Zeeland: ZIERIKZEE - Het belang van bestrijding van vrouwenmishandeling' is volgens Blijf van m'n Lijf Zeeland op de achtergrond geraakt. Dat schrijft Blijf van m'n Lijf Zeeland in haar jaar verslag 1993/94. „Aan de ene kant is de erken ning van vrouwenmishande ling en de noodzaak van Blijf van m'n Lijfhuizen een feit. Aan de andere kant is vrou wenmishandeling als onder deel van onze maatschappij een geaccepteerd gegeven", al dus het jaarverslag. De stich ting vierde in 1993 haar vijf tienjarig bestaan met gemengde gevoelens. Bezuinigingen Van meet af aan heeft de stich ting zich verzet tegen de decen tralisatie. Tot dusverre heeft dat echter geen resultaat opge leverd. Wel heeft de stichting succes geboekt in haar strijd tegen bezuinigingen. Zowel voor 1993 als voor 1994 werden de aangekondigde bezuinigin gen afgeblazen. „Dit is het gevolg van gezamenlijke in spanningen van de maatschap pelijke opvangvoorzieningen waar de Tweede Kamer gehoor aan geeft". Een structureel knelpunt is volgens de stichting het ont breken van voldoende herhuis- vestingsmogelijkheden voor bewoonsters. Tijdens het Be vrijdingsfestival Vlissingen voerde de stichting een handte keningenactie, gericht op ma kelaars. „Zij hebben wel dege lijk huurwoningen in hun be stand, maar sluiten onze bewoonstersgroep uit", aldus de stichting. De makelaars dachten er ech ter anders over. „Ons is te ver staan gegeven dat we op wo ningtoewijzing vanuit hun hoek niet hoeven te rekenen", aldus de stichting in het jaar verslag. „Hiervan hebben wij melding gedaan bij het minis terie van volkshuisvesting". De stichting concludeert dat het een goede zaak is dat vrou wen en kinderen die mishan deld worden een veilig onder dak geboden kan worden. „Zodat een nieuwe toekomst tot de mogelijkheden behoort. Aan de andere kant wordt het door het steeds bureaucrati- scher wordende Nederland moeilijker voor vrouwen en hun kinderen om een nieuwe toekomst op te bouwen". In 1994 kreeg de stichting 309 verzoeken om opname in het Blijf van m'n Lijf-huis. In to taal werden 198 mensen opge nomen in het huis. Vrouwen verbleven er 3397 dagen en kinderen in totaal 4170. Eenen zestig procent van de opge nomen bewoonsters had de Nederlandse nationaliteit. X Verder zochten vrouwen af komstig uit onder meer Ma rokko, Polen, Suriname, Tai wan en Turkije hun toevlucht in het Blijf van m'n Lijf-huis. Het merendeel van de vrou wen die in het Blijf van m'n Lijf-huis belandde was tussen de 31 en 40 jaar (37,9 procent) terwijl ook de groep vrouwen van 21 tot 30 jaar goed verte genwoordigd is (36,9 procent). Ruim 48 procent van de vrou wen verbleef korter dan een week in het Blijf van m'n Lijf huis. Het overgrote deel van de vrouwen (84,5 procent) zocht haar toevlucht in het huis we gens mishandeling. Verder zochten vrouwen die te maken hadden met aanran ding en verkrachting hun toe vlucht tot de Blijf van m'n Lijf-huizen. In het rijtje van problemen verder dreiging met geweld, gedwongen pros titutie en problemen met zo wel de partner als buren, vrienden en bekenden. Bijna 23 procent van de men sen die in het Blijf van m'n Lijf-huis woonden zochten daarna hun toevlucht bij vrienden, familie of kennis sen. Ruim 17 procent keerde te rug naar dezelfde woonsituatie als voor de opname in het Blijf van m'n Lijf-huis. Nog eens 10,3 procent keerde wel terug naar dezelfde woonsituatie, maar dan zonder partner. Meer dan 12 procent ging na het ver blijf in het Blijf van m'n Lijf huis zelfstandig wonen zonder partner. Waar een wil is daar is een weg. Spreekwoord Bewolkt HET WEER Overwegend bewolkt en mogelijk wat regen of motregen. Min.temp. van 5 graden vlak aan zee tot iets onder het vriespunt in het oosten van het land. Max. temp. ongeveer 9 graden. Zui denwind, matig kracht 3 tot 4. In de loop van de middag zuidwest. 'i VEILIGHEID Team woninginbraken moet gevoel van veiligheid onder burgers verhogen. O MUSEUM Overdekt én openluchtmuseum voor historische Zeeuwse scheepvaart. ZIEN Nieuw Zeeland ZIEN-systeem is een stuk simpeler en veelzijdiger. VOLLEYBAL Volleyballers WEA/MEVO'80 komen te kort in sleutelduel tegen Tonegido. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. MIDDELBURG - Ruimte voor molens. Dat is de titel van een nieuwe uitgave van de Vereni ging tot behoud van molens in Nederland. Vandaag, dinsdag, kregen gedeputeerden drs. G. L. C. M. de Kok en J. G. van Zwieten een exemplaar van het nieuwe boek uit handen van verenigingsvoorzitter J. W. P. Cornelissen. De uitgave Ruimte voor mo lens is het resultaat van een on derzoek van de vereniging naar de inrichting van de om geving van molens in Neder land. In de visie van de vereni ging heeft de overheid een verantwoordelijkheid bij de instandhouding van monu menten. ,Maar het gaat niet alleen om de instandhouding op zich. Een molen heeft ruimte nodig om tot z'n recht te komen", aldus de provincie Zeeland in een persbericht over de nieuwe uit gave. In het boek komt uitvoerig aan de. orde aan welke voorwaar den de omgeving van een mo len moet voldoen. Advertentie 1 fa DAM 15-19 ZIERIKZEE TEL. 0111 -412816 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode telefoon plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, OS) Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee L K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1