Slufter op Neeltje Jans dreigt verloren te gaan door verzanding f UW KRANT VAN ~j SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H 3269 Provincie halveert haar financiële bijdrage aan Recreatiewerk Zeeland dé krant van schouwen - duiveland! 'Van dit Feyenoord kan iedereen winnen' Fotografie Marieke Mandemaker VROLIJKE, MODERNE EN ORIGINELE TROUWREPORTAGES voor elk budget! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, g3Q| Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ZZN Winterse buien 0 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele win terse buien, eerst nog met onweer. Min. temp. van +2 graden vlak aan zee tot -4 in het oosten van het land. Mid- dagtemp. ±5 graden. Noordwestelijke wind, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust krachtig, 6, later hard, 7. MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25878 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Emiel Dorst op spionage BRXJINISSE - Emiel Dorst was tezamen met zijn ploeggenoten van RBC zondagmiddag aan dachtig toeschouwer bij Feyenoord - Go Ahead Eagles (2-2). In de Rotterdamse Kuip be keek de Bruse aanvallende middenvelder de korrende be kertegenstander. Het duel tus sen de Roosendaalse club en de bekerhouder staat voor vol gende week woensdag, 29 no vember, op het programma. ,,Ik zeg niet dat we een goede kans maken, maar tegen dit Feyenoord is geen enkele club kansloos." Of Dorst de kans krijgt om aan de gehoopte zege een bijdrage te leveren is nog onzeker. ,,Ik hoop dat ik, zoals steeds de laatste weken, een basisplaats heb, maar de club heeft de laat ste weken een flink aantal nieuwe spelers gehaald." Dat het hier een uitwedstrijd betreft ziet Dorst niet als een nadeel. Iedereen is volgens de Bruenaar gemotiveerd. ,,Want het is toch fantastisch om een keer in de Kuip te mogen spe len." Schorsing Zaterdag stelde RBC teleur in de thuiswedstrijd tegen Eind hoven. Het bleef in Roosen daal toen 0-0. Daarmee kwam de thuisclub nog goed weg, want in de slotfase schoot Eindhoven nog een keer op de lat. Niels Lodewijk kwam niet in actie. Hij kreeg een plaats op de reservebank toebedeeld. Ronald van Oeveren miste het duel vanwege een schorsing. Het eilandelijke voetbal zat dit weekeinde in een dipje. Van de drie KNVB-ploegen die in actie kwamen, behaalde al leen Zierikzee een puntje. Bru se Boys ging onderuit bij kop loper SHO. Met een 3-0 nederlaag bleef de schade ech ter binnen de perken „Want de ze club was voor ons een maat je te groot", constateerde coach Theo Moerland. WIK hield weinig prettige her inneringen over aan een be zoek aan Terneuzen. Met een 4- 0 nederlaag werd de club weer huiswaarts gestuurd. Verlies was er ook voor de handballers van Delta Sport. In Ridderkerk liepen zij tegen Saturnus tegen de eerste ne derlaag van het seizoen op. Meer sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem I i een abonnement. i JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 I I en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: I Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: Natuurmonumenten: Door de mens aangelegd systeem heeft nooit optimale condities een beperkte subsidie van het provinciaal bestuur en een loonkostensubsidie van het ministerie voor de ene be roepskracht. Veranderingen Aan het eind van de tachtiger jaren wist het provinciaal door een aantal extra incidentele subsidies te voorkomen dat de Stichting Recreatiewerk Zee land moest stoppen. In 1990 kwam een andere beroeps kracht bij de stichting werken, waarna grote veranderingen plaatsvonden. De financiële bijdrage van het provinciaal bestuur werd structureel ver hoogd en geleidelijk aan groei de het aantal medewerkers in vaste dienst tot acht full-time krachten dit jaar. Naast het plaatsen van recre atiewerkers op campings, zette de stichting allerlei projecten op. Onder meer het criminali- teitsproject in Westerschou- wen, waarbij in de zomerperio de bijna dagelijks activiteiten werden georganiseerd in de kernen Renesse, Burgh-Haam- stede en op de stranden. De col lectie spelmaterialen, die de stichting naast eigen gebruik ook verhuurde, werd aanzien lijk uitgebreid. En men begon met projecten waarbij de na tuur en het milieu centraal stonden, onder meer Zeeland aan de kant. Commercieel Om dit alles in de komende ja ren te kunnen voortzetten wil de toekomstige Stichting Re creatiewerk Zuid meer com mercieel gaan werken, het aan tal activiteiten uitbreiden en de verhuur van spelmateriaal vergroten. Verder is het de be doeling om meer commercieel advieswerk te gaan doen. Onder leiding van de natuur kunt gij nooit dwalen KLOKKETOREN Ook de vloer van de klokketoren van de Neder lands Hervormde kerk in Bruinisse blijkt slecht. SINTERKLAAS Sint Nicolaas trotseert regen en hagel voor bezoek aan vier kernen op Schouwen-Duiveland. 7 KORFBAL All-Ready uit Zierikzee verspeelt ruime voorsprong in wedstrijd tegen Oranje Zwart. 8 HANDBAL Delta Sport verliest in Ridderkerk kansloos van Sa turnus met 30-23. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Bel voor meer informatie: 0111-401218 Bij geen gehoor: semafoon 06-57661971 - Fotostudio - Trouwreportages - Bedrijfsreportages Volgens Klatter is het slufter project op Neeltje Jans mis lukt omdat de zee meer zand aanvoert dan was voorzien en omdat het achterland van de slufter te klein is. „Om de sluf ter in stand te houden zou de gleuf waardoor het zeewater het gebied instroomt jaarlijks moeten worden uitgegraven." Een karwei dat volgens het CDA-raadslid ongeveer een half miljoen per keer kost. „Het zou natuurlijk waanzin zijn om dat geld daaraan uit te geven. Als waterbouwer sta ik kritisch ten aanzien van het in grijpen van de mens in de na tuur. Wanneer de natuurlijke condities voor een slufter ont breken moet men niet pröbe- ren er één te creëren." Klatter was voor zijn pensionering on der andere werkzaam als pro jectleiderbij de Oosterschelde- w erken. Districtsbeheerder Natuurmo numenten, De Groot is van me ning dat het zeewater nog wel af en toe de slufter instroomt. „Ik weet niet precies hoeveel keer per jaar, maar bij hoge waterstanden is dat nog steeds het geval." Het zand dat zich ophoopt in de stroomgeul is volgehs De Groot grotendeels afkomstig van de eerste lange duinenrij tussen de zee en de slufter. „Die duinenrij ver waait en het zand komt in de slufter terecht." Om dat ver der te voorkomen plaatste Na tuurmonumenten vorig jaar vierkante rijshouten schermen om de betreffende duinenrij. Rijkswaterstaat verricht re gelmatig zandmetingen in de slufter om na te gaan of de hoe veelheid zand in de stroomgeul nu minder aangroeit. De Groot wil de uitslag van die metin gen afwachten voor hij de conclusie trekt dat het slufter project zou zijn mislukt. Uit graven van de stroomgeul van de slufter is volgens hem niet snel aan de orde. Zeker niet wanneer het jaarlijks herhaald zou moeten worden om een goed resultaat te behouden. „Wij hebben de uitgangsposi ties geschapen waarbij een slufter zou kunnen ontstaan. De rest moet de natuur zelf doen. Het betreft een door de mens aangelegd systeem. Dat heeft nooit de optimale condi ties die door de natuur zelf worden geschapen." Recreatie-ondernemers moeten activiteiten grotendeels financieren' BURGH-HAAMSTEDE - De slufter in het duingebied aan de Noordzee zijde van Neeltje Jans dreigt verloren te gaan door verzanding. Volgens het Westerschouwse CDA-raadslid H. J. Klatter moet het slufterproject, dat in 1992 van start ging, als verloren worden beschouwd. Districtsbe heerder van Vereniging Natuurmonumenten G. de Groot reageerde wat voorzichtiger. „Wij wachten het resultaat af van de zandmetingen die Rijkswaterstaat in de slufter uitvoert." De Groot gaf wel toe dat de ontwikkelingen van de slufter niet helemaal verlopen zoals Natuurmonumenten had ge hoopt. „Het is waar dat de slufter een tijd lang niet is vol gestroomd met zeewater, maar het is niet zo dat dat helemaal niet meer gebeurt." Een sluf ter is een inham in het duinge bied bij de kust die minstens zeven a tien'keer per jaar door de zee wordt overspoeld en vervolgens weer leegloopt. Door het zoute milieu, dat op die manier ontstaat, kunnen zich in het laaggeleden duinge bied bijzondere plant- en dier soorten ontwikkelen. In Ne derland zijn slufters op Texel, in het Zeeuws-Vlaamse zwin- gebied en op Neeltje Jans. Bei de laatste slufters werden ge creëerd met hulp van de mens, door zogenaamde natuur- bouw. Tijdens de bespreking van de provinciale nota Kustbeheer in een commissievergadering, liet Klatter weten dat het pro vinciale enthousiasme voor na- tuurbouw wat betreft de sluf ter op Neeltje Jans betreft niet terecht is. „Ik wandel heel vaak in dat gebied en ik weet zeker dat het zeewater niet meer in de slufter komt. Hele maal in het begin was dat nog wel het geval. Maar ongeveer een half jaar nadat de slufter werd gecreëerd, was de mon ding al helemaal verzand." Ondanks de aangekondigde bezuiniging van het provinci aal bestuur en bezuinigingen van de landelijke overheid wil de SRZ haar financiële positie gezond houden. Daarom is de stichting inmiddels bezig met de voorbereidingen van een fu sie met Recreatiewerk Zuid oost Nederland (die actief is in Limburg en Noord-Brabant). Naar verwachting zal de nieu we gefuseerde organisatie op 1 januari 1996 een feit zijn. Ze krijgt de naam Recreatiewerk Zuid. Recreatiecriminaliteit De Zeeuwse gedeputeerde sta ten willen de nieuwe stichting Recreatiewerk Zuid financieel blijven steunen omdat de re creatiewerkzaamheden en -ac tiviteiten, zoals die de afgelo pen jaren werden gehouden een positieve invloed hebben op het terugdringen van de re- creatie-criminaliteit. „Ze ver beteren ook de kwaliteit van het toeristisch-recreatief pro- dukt." De Stichting Recreatiewerk Zeeland werd in 1980 opgericht vanuit de gedachte dat activi teiten voor recreanten, crimi neel gedrag kunnen voorko men. Jarenlang functioneerde de SRZ met een beroepskracht, die zich vooral bezig hield met het werven, trainen en op cam pings plaatsen van vrijwilli gers. Daar organiseerden ze ac tiviteiten voor kinderen, jongeren en volwassenen. Bij na tien jaar werd gewerkt met RENESSE - Gedeputeerde staten van Zeeland willen de jaarlijkse finan ciële bijdrage van het provinciebestuur aan de Stichting Recreatiewerk Zeeland (SRZ) halveren. In plaats van een jaarlijkse bijdrage van onge veer 50.000 gulden zou de SRZ vanaf 1996 nog maar 25.000 gulden per jaar krijgen. Voor 1995 willen gs, als overgangsregeling, 38.200 gulden bijdra gen. Gedeputeerde staten zijn van mening dat de werkzaamhe den en activiteiten van de SRZ grotendeels gefinancierd moe ten worden door bijdragen van recreatie-ondernemers. „In het verleden hebben wij meerdere keren gezegd dat de stichting meer self-supporting aan de dag moet leggen. Met andere woorden: minder afhankelijk moet worden van overheids subsidies." De Stichting Re creatiewerk Zeeland slaagde er inderdaad in om de afgelo pen jaren de eigen inkomsten fors te verhogen via bijdragen van recreatie-ondernemers. De Stichting Recreatiewerk plaatst in de zomerperiode recreatiewerkers op campings en zette in Wester schouwen een project op om de recreatie-criminaliteit te verminderen. (Archieffoto) In 1992 verrichtte de natuur zelf het laatste werk aan de slufter bij Neeltje Jans doordat de zee bij storm zelf een geul sloeg in de dui nen. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1