Plan bedrijventerrein ie Kerkwerve is van de baan Sociaal-medische teams registreren groter aantal problemen bij meisjes 20ste kroniek Stad en Lande Bruiloft van Figaro Workshops schilderen en tekenen ZVU houdt manifestatie Defensie Met stopwatch VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 NR 25877 MORIAANSHOOFD - Beeldend kunstenaar Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede geeft in de maanden december, januari en fe bruari drie workshops tekenen en .schilderen voor de gevorderde amateur-tekenaar en -schil der. De workshops die Van de We tering houdt zijn: portretteke nen, modeltekenen en schilde ren met olieverf. Iedere workshop bestaat uit drie och tenden van twee uur. Er wordt les gegeven in een atelier in een boerderij bij Moriaans- hoofd. Tijdens de cursusoch tenden wordt gewerkt aan een groot aantal studies met ver schillende materialen en tech nieken. De workshops zijn met name bedoeld voor de ama teur-tekenaar en -schilders die al meerdere cursussen hebben gevolgd of al een aantal jaren ervaring hebben. Het maximaal aantal deelne mers per workshop is tien. Voor meer informatie en opga ve kan men zich wenden tot Kees van de Wetering (011- 654212) UTRECHT - Een bedalarm voor psychogeriatrische pa tiënten heeft dr. H. Vermeulen vrijdag in Utrecht de Hattinga Verschure prijs voor sociale ge neeskunde opgeleverd. Het alarm maakt minder snel vrij heidsbeperkende maatregelen voor dementerende patiënten nodig. LELYSTAD - De politie in Le lystad is donderdag opgetre den tegen de handel in hard drugs in het centrum van de stad. Zij heeft dertien mensen aangehouden. Oosterscheldegebied koploper in aantal verwijzingen MIDDELBURG - Bij verwijzing naar een deskundige bij psycho-sociale problemen zijn ongeveer meer dan de helft meer meisjes dan jongens betrokken. Bovendien blijkt de problematiek onder VBO-leerlingen groter te zijn dan onder AVO-leerlingen, de leerlingen van het overige voortgezet onderwijs. Maatschappelijk werkers zijn bij dit onderzoek vooral geschrokken van alcoholpro blemen die zich bijvoorbeeld al voor doen bij meisjes in de leeftijd van veertien, vijftien jaar. Het samenwerkingsverband van de afdeling Gezondheids zorg Voorlichting en Opvoe ding van de GGD-Zeeland ging in 1992 van start met het pro ject sociaal-medische teams. De regio rondom de Ooster- schelde komt, vergeleken met de rest van Zeeland, met 63 verwijzingen als koploper uit de bus. Daarbij moet in aan merking worden genomen, dat rondom de Oosterschelde ook de meeste scholen zijn met een sociaal-medisch team. De sociaal-medische teams trekken de conclusie uit een rapport waarin de evaluatie over het schooljaar 1994 en 1995 is neergelegd. Als hierbij bedacht wordt dat de deskun digheid op gebied van signale ring door de scholen nog verbe terd moet worden en het project nog in een aanloopfase is, dan gaat het om een aan zienlijke groep jongeren met psycho-sociale problemen, al dus het rapport van de GGD- Zeeland. Daarbij moet in aan merking worden genomen, dat er ook nog een groep jongeren op andere plaatsen aanklopt met problemen. In het totaal zijn er 775 contacten geregis treerd. Daarvan 578 in het VBO en 197 in het AVO. Cobi Vrij, hoofd van de afde ling GVO van de GGD toont zich zeer tevreden over het werk dat verzet is op Schou- wen-Duiveland. Vooral de rec tor van de Regionale Scholen gemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee, de heer R. Soesman en het maatschap pelijk werk in Zierikzee, met name de heren T. de Waal en J. van der Veer, hebben zich inge spannen om vaart in het pro ject te krijgen. Van alle leeftijdscategorieën van meisjes zowel als jongens is er in de meeste gevallen sprake van een combinatie van problemen en vaak van proble men met opvoeders. Andere problemen zijn er op het ge bied van het gedrag, in de rela tie met leeftijdgenoten, sexu- eel geweld, problemen met drank- en druggebruik, even tueel ook van de ouders. De problematiek onder leerlin gen van het Voorbereidend Be roepsonderwijs vraagt duide lijk meer aandacht. In de praktijk blijkt dat er veel tijd aan deze leerlingen besteed moet worden, eer de hulpverle ner inzicht kan krijgen in wat er nu eigenlijk aan de hand is. Scholen, die meededen aan het project konden hier onder be paalde voorwaarden aan mee doen. Een van de voorwaarden daarbij was, dat het klimaat op een school zodanig in stand gehouden wordt of verbeterd, dat een leerling die problemen heeft daar met een leraar over kan praten. Het persoonlijk welzijn van de leerling, staat daarbij voorop. Allerlei activi teiten zowel binnen als buiten de school op gebied van ge zondheidsbevordering moeten worden gestimuleerd. In totaal zijn er in Zeeland 775 contacten (VBO 578 en AVO 197) met probleemgevallen ge registreerd. De deelnemende scholen op Schouwen-Duive- land waren de Regionale Scho lengemeenschap. Professor Zeeman en de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland. Provincie wil bedrijvigheid bundelen op één terrein De gemeenteraad van Middenschouiven stemde in met een voorbereidingskrediet voor de reconstructie van de haven Kloosternol in Scharendijke. (Foto: Joop van Houdt) SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Middenschouwen ziet voorlo pig geen kans om een bedrijventerrein bij Kerkwerve te realiseren. De provincie heeft in een eerste reactie laten weten niet achter een vestiging van een bedrijventerrein bij de kern van Kerkwerve te staan. Mede daar door is dit plan weer van de baan, zo besloot de gemeenteraad in de ver gadering van donderdagavond. De provincie beziet de inrich ting van bedrijventerreinen in een'ruimer kader, namelijk ge heel Schouwen-Duiveland. Het provinciebestuur acht het wenselijk dat in de toekomst niet iedere kern over een be drijventerrein beschikt. Het ruimtelijk belang wordt boven het economische belang ge steld. - .C. W. Boot van het CDA vindt, dat het standpunt van de pro vincie in geval van het bedrij venterrein niet gevolgd hoeft te worden. Hij wil koste wat kost het bedrijventerrein ver dedigen. ,,A1 onze kernen heb ben bedrijvigheid gekend, maar als de bedrijven gaan groeien worden ze naar de peri ferie verwezen en even later verlaten ze de gemeente. Laten we nu de zaak maar eens omke ren en eerst een bedrijventer rein creëren en zien wat er dan gebeurt. We hebben in Scha rendijke al goede ervaringen daarmee. Als er een terrein is, komen de ondernemers van zelf." J. L. F. Bolleman van de SGP/RPF onderschreef dit standpunt volledig. G. A. M. Cobussen van de PvdA vond dat er al genoeg gemeenschaps geld in de plannen gestoken is en het daarom beter zou zijn het advies van de provincie te volgen. J. M. van Langeraad (WD) betreurde het advies van de provincie zeer: „Als be drijven wegtrekken is dat de dood in de pot, dan lopen alle ontwikkelingen achteruit. On dernemers die in Kerkwerve wonen, hebben geen zin om dan maar opeens naar Scha rendijke te vertrekken." Hendrikse Vragen over de plannen van vrachtwagenonderneming Hendrikse die naar elders zou willen vertrekken werden door loco-burgemeester L. C. Hart geruststellend beant woord. Volgens hem over weegt het bedrijf een nieuwe aanvraag in te dienen voor een plan in afgeslankte vorm. De wethouder (loco-burgemees ter) hoopt dat deze aanvraag gehonoreerd kan worden. Ondanks het verweer van ver schillende raadsleden besloot de raad af te zien van een ver dere procedure om te komen tot een bestemmingsplan be drijventerrein Kerkwerve. De raad stelt zich tevreden met het voorstel van het college van b en w de grond later wel licht te gebruiken voor uitbrei ding van woningbouw. Kloosternol Het college vroeg de raad in te stemmen met het beschikbaar stellen van een voorberei dingskrediet. Dit voor het uit werken van plannen ten be hoeve van de reconstructie van de haven Kloosternol, het Ba ken tussen de Elkerzeeseweg en de haven Kloosternol, de Platteweg, de aanleg van een buitendijks fietspad en het doortrekken van de Klooster- nolstraat naar het Baken in Scharendijke. G. A. M. Cobus sen (PvdA) had nogal wat moeite met de totaalkosten van 1,7 miljoen en het reeds ge reserveerde bedrag van 1,1 miljoen. Volgens zijn berekeningen valt er dan een gat van 6 ton. Wet houder W. G. Renden legde uit dat soms wel eens meer met plannen geschoven moet wor den, als de reserve niet toerei kend blijkt. Hij bleef op het standpunt staan, dat in één keer bestek ken laten maken voor verschil lende bouwprojecten voordeel kan opleveren. De kosten voor het voorbereidingskrediet be dragen ƒ85.422,50, inclusief bijbehorende tekeningen en kostenramingen. Wethouder Hart betoogde dat de plannen later allemaal nog een keer op tafel komen en dat de finan ciën dan nog eens aan de orde komen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit viert deze dagen haar 50-jarig bestaan. In dit kader wordt op zaterdag 18 november een slotmanifestatie gehouden in de Stadsschouw burg in Middelburg. Vanaf 17.00 uur is er een ont vangst voor de gasten. Om 17.30 uur wordt de slotmani festatie geopend door de Com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland, drs W. T. van Gelder. Om zes uur wordt er een pianorecital gegeven door Marcel Worms. Rond kwart voor zeven is er een re ceptie en een internationaal gevarieerd buffet, om 20.30 uur gevolgd door een cabaret uitvoering door Els Austmann. De sluiting is van 21.30 tot 21.40 uur. Degenen die de slotmanifesta tie bij willen? wonen dienen dit uiterlijk 17 november om 13.00 uur door te geven aan het ZVU- bureau, telefoon 0118-634800 of fax 0118-626789. DEN HAAG - Staatssecretaris Meijling (defensie)-heeft don derdag met de meeste militaire bonden een akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden voor defensiepersoneel. De overeenkomst loopt van april '95 tot maart '97. Als reactie op het artikel op de voorpagina van de Zierikzee- sche Nieuwsbode van dinsdag 14 november 1995: Centrum Renesse op de shovel" over het besluit en de uitvoering van herinrichting kern en dorp, en later Burgh en Haamstede wel licht. Als tevreden inwoner van Haamstede is het een goede zaak,-meen ik, dat de gemeente vooruit kijkt en werkt, als het gaat over de infrastructuur van onze dorpskern. Citaat uit ZN 14 november: ,,De ludieke actie bracht aan het licht dat die tijd wel heel kort is nl. nog geen twintig mi nuten". Als bewoner van de Appel- meet te Haamstede, heb ik ook zo'n stopwatch, voor de herbe strating yan de hele wijk. Deze tikt in januari 1996 al twee jaar, de gemeente had de ze herbestrating, die normaal na het voltooien van een woon wijk, zoals ivel gebeurd is in de 's-Gravenmeet in Burgh (wie woont daar?), na uitstel ge pland voor september 1995. Maar de kans dat dit no£ dit jaar zal gebeuren is volgens mijn ingelichte bronnen, nihil. Dit omdat er nog zoveel werk is op het moment met herin richtingen enz. Dus voor ons nog een winter in de rotzooi? Misschien kan de shovel even een weekje bij ons langs ko men, voor een fraaiere, veilige re (geen stoep nu) en gezellige re wijk. Leen Boot Burgh-Haamstede Toten met vrijdag 1 december Zierikzee Wereldvrouwen in Nederland en Uganda. Openbare bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingstijden van bibliotheek. Van donderdag 16 november tot en met donderdag 7 december Zierikzee Foto-expositie Koninklijk bezoek aan Zee land. Biblitheek De Stolpe. Openingstijden tijdens de openingsuren bibliotheek. Van 18 november tot en met 9 december Burgh-Haamstede Beelden van herkenning. Schilderijen van Leontien Hooij. Museum de Bewaerschole. Van woensdag 22 november tot en met vrijdag 8 december Zierikzee Teja van Hoften. Vierschaar van het stad huis. Tot en met donderdag 7 december Zierikzee Foto-expositie Koninklijk bezoek aan Zee land. Biblitheek De Stolpe. Openingstijden tijdens de openingsuren bibliotheek. Van donderdag 7 december tot en met donderdag 28 december Bruinisse Foto-expositie Koninklijk bezoek aan Zee land. Biblitheek De Zaete. Openingstijden tijdens de openingsuren bibliotheek. Van donderdag 7 december tot en met zaterdag 6 januari Renesse Expositie van kerststalletjes van Willy Ca- land. Openingstijden: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en zondag 10 en 24 decem ber van 11.00 tot 15.00 uur. Blikmuseum de Blikvanger, Capelweg. Tot en met zondag 31 december Oosterland Schilderijen Yvonne van Kranenburg. De Blauwe Keet. Tijdens openingstijden restau rant. 0 De Commissie Jaarboek van de Vereniging Stad en Lande presenteerde gistermiddag in het Zie- rikzeese stadhuis de 20ste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin. Het jaarboek is deze keer gewijd aan het thema 'Monumenten', ee,?i onderwerp dat nauw aansluit bij de doelstel ling van de vereniging. Het eerste exemplaar werd aangeboden aan burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs, voorzitter van de begeleidingscommissie Monumenten Selectie Project Zeeland. ,,Het bezit ten van monumenten is een uitdaging, maar ook een grote zorg. Monumentenzorg is ons aller zorg. De Vereniging Stad en Lande is een belangrijke rol toebedeeld, zij laat haar wakend oog steeds gaan over het welzijn van de stad en het land. Dankzij de vereniging zijn er heel wat restauraties tot stand gebracht,aldus Asselbergs. (Foto: Marijke Folkertsma) In de Concertzaal in Zierikzee wordt vrijdag 24 november de mini-opera De kleine bruiloft van Figaro opgevoerd. Het betreft een voorstelling onder auspiciën van de Werkgroep Uit op Schou wen-Duiveland. De mini-opera wordt uitgevoerd door De Kleine Opera, een gezelschap met jonge conservatorium-vocalisten dat opera brengt voor een onervaren en vaak jong publiek. De opera gaat over Susanna en Figaro, die verliefd zijn op elkaar en op het punt staan te trouwen. Zij worden geconfronteerd met intriges, onvermoede familierelaties en liefdesgevoelens, die verwarren de situaties opleveren. Een van de vocalisten voert het publiek mee door deze 'blijde' opera van Mozart, waarin bijna alle muzi kale hoogtepunten uit dit meesterwerk, aria's en duetten, zijn opgenomen. De voorstelling begint om 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7