Minder zones op strand Lezing van regiopolitie ledenvergadering ANBO Zierikzees Comité Kinderpostzegels zit zeer verlegen om jonge aanwas Berging van de gekapseisde Zeeuwse baggeraar begonnen Overlevenden baggerschip zaten als ratten in de val 1 --'t-r/V DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995 NR 25876 7 Wethouders Westerschouwen komen met aangepast voorstel iüiii- Sommige badgasten willen een schoner strand. Dan zal ook de onbezoldigde reinigingsdienst een tandje bij moeten zetten. (Foto: Ma rijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De stranden van Westerschouwen niet indelen in zes verschillende zones, maar in vier of vijf. En verder een groter deel van de kustlijn aanwijzen als 'natuurstrand'. Met dit aangepast voorstel verwachten de wethouders C. W. Veerhoek en G. J. W. van der Salm vol doende politieke steun te halen voor hun omstreden Strandnota. De Strandnota is al een jaar onderwerp van discussie in de Westerschouwse politiek. In dit, voor Nederland unieke plan wordt het 17 kilometer lange strand onderverdeeld in de categorieën: activiteiten- strand, luxe strand, natuur strand, gezinsstrand met veel voorzieningen, gezinsstrand met minder comfort en naakt strand. Bedoeling van het plan is hin der van badgasten onderling te vermijden: rustzoekers heb ben geen last van sporters en gezinnen niet van vliegeraars. De indeling van het strand heeft geen dwingend karakter en wordt in de toekomst met borden op de duinovergangen aangegeven. Met een grovere differentiatie - dus minder zones - denkt Veerhoek tegemoet te komen aan de wens van vooral het CDA. „Fractievoorzitter A. J. Padmos liet blijken dat ik op zijn steun kan rekenen als het plan die kant op gaat," zei Veerhoek gistermiddag in een toelichting. De steun van coali tiegenoot PvdA verwacht Veerhoek te winnen met het aanwijzen van meer natuur- stranden dan in de oorspronke lijke nota. De sociaal-democra ten hebben in het verleden meermaals laten blijken be zorgd te zijn over een mogelij ke groei van de recreatie in kwetsbare gebieden. VVD-wethouder Veerhoek en zijn PvdA-collega Van der Salm hebben gisterochtend be sloten de raad dit gewijzigde voorstel te doen. Veerhoek: ,,Ik wil nu een besluit. Ik loop er al zo lang mee. Ik heb er geen tijd meer voor. Dit is onze finale zet." De Strandnota kwam dinsdag avond opnieuw ter sprake toen Veerhoek aan de raadscommis sie ruimtelijke ordening de de ze zomer gehouden stranden- quête presenteerde. Op de vraag of het strand moet wor den verdeeld in zones geeft de enquête geen duidelijk ant woord. Bijna de helft (47 pro cent) van de ondervraagden vindt het een goed idee, iets meer dan de helft (51 procent) lijkt het een minder goed plan. Meest gehoorde argumenten pro zijn: 'voor elk wat wils' en 'meerdere keuzemogelijkhe den'. De belangrijkste beden kingen luiden: 'houden zoals het is' en 'geen hokjesgeest'. Veerhoek geeft de voorkeur aan een positieve interpretatie van de cijfers. De 51 procent negatieve beoordelingen zijn in de enquête onderverdeeld in 'matig plan' (23 procent) en in een groep van 28 procent die het plan als '(heel) slecht' beti telt. Veerhoek vermoedt dat er onder die afkeurders een hele boel mensen zijn die „Simpel weg al op het goede strand zit ten" en derhalve niets te wen sen hebben. Behalve over een oordeel over de Strandnota werden de bad gasten deze zomer ook ge vraagd een algemeen oordeel te geven over het strand. Twin tig procent van de ondervraag den beoordeelt het strand als 'zeer goed' en bijna driekwart vindt het goed. Vijf procent vindt het Westerschouwse strand maar matig en slechts één procent is slecht tot zeer slecht te spreken over zon, zee en zand. Meer horeca Ruim een derde van de zonzoe- kers vindt dat het nog wel wat beter kan op het strand. De roep om meer horeca op het strand klinkt op uit 76 dorstige kelen. Verder, vinden 69 van de 785 ondervraagden dat er meer douches moeten komen, vra gen 61 personen om meer toi letten en vinden 31 bezoekers dat er beter moet worden schoongemaakt. Twintig bad gasten vroegen om meer afval bakken. Verkoop Kinderpostzegels van start ZIERIKZEE - Het Comité Kinderpostzegels in Zierikzee zit dringend verlegen om jonge aan was. Op dit moment is de jongste vrijwilliger 69 jaar en ligt de gemiddelde leeftijd ruim bo ven de zeventig. ,,Je begrijpt dus wel waarom we graag wat jonge mensen erbij willen heb ben", aldus mevrouw H. van der Hark. Ze zei dit gistermorgen bij de start van de verkoop van de Kinderpostzegels in het Albert Heijn-fi- liaal in Zierikzee. Ieder jaar zetten zo'n dertig vrijwilligers, meest vrouwen, zich in voor het goede doel. Voor de hoeveelste keer dat dit jaar het geval is weten ze zelf niet. Het moet in ieder geval zo tegen de veertigste keer aanlo pen. Een van de dames is vanaf het eerste jaar betrokken bij de verkoop van Kinderpostze gels. Zij weet nog dat het van uit de UW is begonnen. Ook nu nog bevinden zich veel UVV-sters onder de vrijwilli gers. Uit de woorden van mevrouw Van der Hark blijkt dat de op roep van minister De Boer om geen kerstkaarten te stux'en niet in goede aarde is gevallen. „Wij zitten hier nota bene da gelijks om zo veel mogelijk geld in te zamelen voor het goe de doel met de verkoop van Kinderpostzegels en -kaarten. Als die niet meer gekocht wor den krijgen de kinderen waar we het voor doen straks ook Maartje Bongers en Jeroen van den Brand kregen van de vrijwilligers van het Comité Kinderpost zegels de eerste velletjes uitgereikt. (Foto: Marijke Folkertsma) niets meer. Ik ben daar behoor lijk kwaad om", aldus een van de vrijwilligers. Het goede doel waar een deel van de opbrengst van de post zegels naar toe gaat in niet con creet omschreven. Het heeft in ieder geval met kinderen te maken. Zo ging er van de op brengst van vorig jaar een deel naar Speel-o-theek Leentje buur in Zierikzee en vorig weekend kreeg de Stichting Thuredrith in Renesse een gift van het comité. Fantasie Het thema van de Kinderpost zegels van dit jaar is Kind en fantasie. De postzegels zijn dan ook ontworpen door leer lingen van de basisschool. En het was ook om deze reden dat Maartje Bongers en Jeroen van den Brand van de Willibror- dusschool in Zierikzee de eer ste zegels in ontvangst moch ten nemen. Een aantal weken geleden zijn ook zij langs de deur geweest om zo veel mogelijk postzegels en kaarten te verkopen. Bij Je roen lukte dat zeer goed. Hij haalde dertien bestellingen op van de maximaal veertien. Maartje had minder succes ge had, maar toch nog altijd ne gen bestellingen binnen ge haald. Zoals ook vorig jaar staat de stand van het comité weer op gesteld bij de ingang van het Albert Heijn-filiaal aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee. De eerste verkoopperiode duurt tot en met 24 november. De tweede van 4 tot en met 28. december. De Kinderpostze gels en wenskaarten zijn ook verkrijgbaar op het postkan toor. BROUWERSHAVEN - De algemene ledenvergadering van de afdeling Brouwershaven van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) werd afgelopen woensdag weer zeer goed door de leden bezocht. De afdeling Brouwershaven staat volgens het bestuur bin nen de regio Zeeland van de ANBO bekend als een actieve afdeling. Dat bleek duidelijk uit de grote opkomst op de al gemene ledenvergadering in de zaal van de Bostonkerk in Brouwershaven. Ook een groot aantal leden uit Zonnemaire, Noordgouwe en Dreischor bezochten de verga dering. De vergadering werd geopend door voorzitter J. P. Wijntjes uit Dreischor. Volgens de voor zitter is en blijft de ANBO ac tief in en rond de gemeente. Men strijdt er voor beter ver voer voor ouderen, houdt iede re veertien dagen een koers- balcompetitie en is actief in hèt wekelijks zwem- en trim uur in Nieuwerkerk. Voor het behoud van het zwembad in Nieuwerkerk zal de ANBO zich weer inzetten. Wijntjes memoreerde in zijn openingswoord ook het werk dat zijn vereniging in stilte doet: bezoek aan zieken en een zamen. Bovendien wordt er hulp geboden en voorlichting gegeven bij ingewikkelde za ken als belastingen, bijstand en huursubsidie. De voorzitter vond, dat daar best eens wat aandacht aan besteed mag worden. ANBO-Brouwershaven zet zich ook in als het gaat om een plaats voor ouderen in de dorpsraden. Juist om op ge meentelijk niveau hun belan gen te behartigen en .leeftijds discriminatie te bestrijden. Onder de vleugels van Welzijn Ouderen participeert men ook in het wekelijks radio-pro gramma voor ouderen op Ra dio Schouwen-Duiveland. Ie dere maandag van 16.00 tot 17.00 uur, FM 107.1, 87.5 op de kabel. Voorlichting Onder de titel 'Met één pistool op jacht naar zes overvallers' gaf brigadier E. J. Capelle- Mandemaker van de regiopoli tie, tijdens deze bijeenkomst voorlichting over veiligheid in en rondom de woning. Op een boeiende wijze schetste zij de beperkingen en problemen die zich voor kunnen doen. Over de ontwikkeling van Schou wen-Duiveland als een rustig stukje platteland en over de stad Zierikzee, die zich als tiende plaatst op de landelijke lijst van het drugsgebruik, vol gens brigadier Capelle. De bri gadier vertelde over het 's nachts in vrije tijd posten om auto-krakers op heterdaad te betrappen. Daarbij blijkt dan soms, dat de krakers over de zelfde communicatie-appara- tuur beschikken als de politie. Brigadier Capelle vertelde verder over de bende autokra kers in Bruinisse en het on overzichtelijk parkeerterrein daar. Ook over de zes profes sionele gangsters die onlangs tijdens een overval in Ooster- land een kleuter een machine pistool tegen het hoofd zetten. Over de collega, die met zijn motor en slechts gewapend met een pistool, hen achterna ging met een vaart van meer dan 200 kilometer per uur. Dan de pech dat 's zondags de brug bij Bruinisse in de herfsttijd niet bediend wordt. De brug kon niet opgehaald worden waardoor de daders toch nog konden ontsnappen. De voorzitter dankte brigadier Capelle-Mandemaker voor haar boeiende uiteenzetting en sloot de vergadering. OOSTENDE - Een bergingsploeg van 15 techni ci is woensdagavond begonnen met de berging van de Zeeuwse zandzuiger Spauwer, die dins dagochtend op bijna 15 km uit de kust van het Belgische Oostende kapseisde en grotendeels zonk. Daarbij kwam de schipper, de 29-jarige G. C. de Herder uit Yerseke, om het leven. Belgi sche marineduikers konden vier ingesloten opvarenden na bijria 10 uur uit het schip be vrijden. De berging wordt ver richt door een samenwerkings verband van Wijsmuller uit IJmuiden, Multraship uit Ter- neuzen en Scaldis uit Antwer pen. Dat heeft woordvoerster E. Muller van Multraship mee gedeeld. Duikers hebben woensdag de eerste zogeheten voorlopers onder de 83 meter lange en 1.763 ton zware Spau wer door gehaald. Aan deze dunne staaldraden worden polsdikke kantelstroppen on der het schip door getrokken. De drie bergingsmaatschappij en hopen dat de drijvende bok Norma het gekapseisde vaar tuig donderdag of vrijdag met die kantelstroppen rechtop kan draaien. Zeebrugge Daarna pomt het bergings team de Spauwer leeg, maakt hem drijvend, stabiliseert de zandzuiger en brengt hem naar een haven. Eigenaar Spauwer Dredging uit Yerseke laat het schip waarschijnlijk naar Zee- brugge slepen. De Spauwer rust met haar masten op de zee bodem en ligt in circa 13 meter diep water. De bergers hopen de zandzui ger rond het weekeinde een ha ven te kunnen binnenslepen. Technische tegenslagen en slecht weer kunnen de berging echter aanzienlijk vertragen. De combinatie van de drie ber gingsbedrijven zet naast de drijvende bok drie sleepboten en een bergingsvaartuig in. Onderzoek Het overleg met de Belgische autoriteiten over het bergings plan heeft woensdag geen en kel licht geworpen op de toe dracht van het ongeval, aldus de woordvoerster. Na de berging van de Spauwer stellen de Belgische en Neder landse scheepvaartautoritei ten een diepgaand onderzoek naar het kapseizen in. Daarbij kan met name de stand van de bedieningsorganen op de brug van het schip belangrijke aan wijzingen opleveren over de toedracht. Tien uur in luchtbel van de Spauwer ZWIJNDRECHT (ANP) ,,Het schip sloeg binnen vijf tot tien seconden om zodat we niet nieer naar buiten konden. Door de enorme druk van het water kregen we de buitendeur niet meer open. We zaten als ratten in de val. Om het stijgende wa ter voor te blijven moesten we steeds dieper het sclüp in, dus eigenlijk omhoog", zegt Stefan Hollebrandze uit Zwijndrecht-, Met zijn 21 jaar was hij de jongste van de vijfkoppige bemanning van het Zeeuwse baggerschip Spauwer, dat dinsdag kap seisde. Het schip bleef op zijn kop drijven en werd na acht uur opgemerkt door een passe rend schip. Vier beman ningsleden waren nog in le ven dankzij een luchtbel die zich in de kiel had gevormd. De vijfde opvarende, de ka pitein, bevond zich in stuurhut bovendeks en kon van daaruit niet in een ande re ruimte komen. Zijn li chaam werd in de stuurhut aangetroffen. „Wij beseften al snel dat hij niet weg kon komen en dat hij verdronken moest zijn", zegt Holle brandze, die al vier jaar met de Spauwer voer. Een dag na het ongeval vaart hij alweer op het schip van zijn ouders om zijn hachelij ke avontuur te verweiiten. „Wij waren in verschillende woonruimtes, onder meer bovendeks, toen het gebeur de. We troffen elkaar al snel toen we op weg waren naar andere ruimtes. Het was pik donker, totdat iemand een lichtje van een zwemvest aandeed. We zijn op zoek ge gaan naar de overlevings- pakken en hebben levens middelen en water gepakt. Na twee uur hadden we alles compleet en zaten we in d^ onderruimte, bij de pompen en de kachels." Hoewel het viertal eerst niet wist of het schip aan de op pervlakte bleef drijven of helemaal was gezonken, was er toch geen sprake van pa niek. „We waren wel bang maar stelden elkaar gerust. Het was echt fantastisch teamwork." de Luchtkasten i Toen de vier mannen gol ven tegen de wand hoorden klotsen, begrepen ze dat het schip bleef drijven op de luchtkasten. „We waren wel bang dat het schip elders lek was of alsnog zou openscheu ren door de masten. Die voel den we door de deining van de zee hard op de zeebodem prikken." De mannen had den berekend dat ze over re delijk wat zuurstof konden beschikken in het 82 meter lange schip. Verder hadden ze nog persluchtmaskers ge vonden. „We wisten dat ze ons zouden gaan zoeken. Rond 08.30 in de ochtend, ruim acht uur nadat het schip was gekapseisd, hoor den we een schip. Niet veel later hoorden we. een heli kopter, maar die ging al snel weer weg. Later kwamen er nog meer helikopters en red dingsschepen. „We, trokken de aandacht door met een ha mer op de wand te kloppen. Toen we signalen terug hoor den, waren we zo opge lucht." Koude zeewater Later kwamen duikers het schip binnen. „Doordat de lucht- en waterdruk gelijk was, konden zij gewoon via deuren die onder water zaten binnenkomen. Om mee te kunnen hebben we onze overlevingspakken uitge trokken en zijn op de ruggen van de duikers naar buiten gebracht. Daarbij hebben we door het koude zeewater lichte onderkoelingsver- schijnselen opgelopen." Toch konden de vier al na een paar uur het ziekenhuis verlaten. HARDINXVELD-GIESSEN- DAM (ANP) - De kersverse bur gemeester van Hardinxveld- Giessendam A. Noordergraaf (SGP) weigert Sint Nicolaas te verwelkomen. „Als overheids dienaar heb ik daar niets mee van doen", aldus de SGP'er. DEN HAAG - Een bewoonster van de Haagse Kokos- nootstraat heeft woensdag avond tot haar schrik een kogel in haar woonkamer gevonden. Even daarvoor had ze een har de knal gehoord, waarop ze naar de woonkamer liep. EINDHOVEN - De Eindhoven- se politie heeft woensdagavond kort na een overval op het Hol land Casino in Eindhoven de verdachte aangehouden. Het betrof een 33-jarige inwoner van Budel. Bij zijn aanhouding had hij de buit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7