'Celestijnse Belofte goede leidraad om mensen bewuster te maken van zichzelf' 't Hoedje van de Ruyter brengt voorstelling 'Muis en Leeuw' Koffieconcert in de Muziekschool Goes Actie 'Rij alcoholvrij' Veilig Verkeer Nederland Officiële opening woningen Armoede in Zeeland Gs willen toezicht bij zwembad Presentatie van het boek Zeeland in de prehistorie i DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995 NR 25876 5 M. Danhieux begint werkgroep om thema s boek Celestijnse Belofte uit te werken Natuurgeneeskundige M. Danhieux: ,,Toen ik het hoek Celestijnse Belofte las, dacht ik eindelijk wordt op een eenvoudige, begrijpe lijke wijze geformuleerd wat ik gevoelsmatig al wist." (Foto: Marijke Folkertsma) ZONNEMAIRE - In de Verenigde Staten zijn reeds vele tienduizenden exemplaren verkocht en ook in Nederland vliegt het boek de Celestijnse Belofte van de Amerikaanse psychotherapeut James Redfield de win kels uit. Natuurgeneeskundige M. Danhieux uit Zonnemaire ziet dat als een signaal dat mensen op zoek zijn naar meer spiritualiteit. „Het tijd perk waarin het rationale denken overheerste is voorbij. Er ontstaat een behoefte om het eigen gevoel, de intuïtie te ontwikkelen." Zelf is Danhi eux daarmee al vele jaren bezig. Bij het lezen van de Celestijnse Belofte kreeg zij het gevoel dat ze een werkgroep moest oprichten om met geïnte resseerde mensen de thema's van het hoek uit te werken. Publiekscampagne Alcohol VLISSINGEN - Dit jaar zal Veilig Verkeer Ne derland (VVN) als participant hinnen het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland de publiekscampagne 'Alcohol en Verkeer. Fris is anders' organiseren. ,,Ik heb het boek verslonden. Ik had daarbij het gevoel dat eindelijk op een eenvoudige, begrijpelijke wijze wordt ge formuleerd wat ik gevoelsma tig altijd al wist. Boeken waar in levenswijsheden worden verwoord zijn meestal droge stof. In de Celestijnse Belofte zijn negen levenswijsheden verwerkt in de vorm van een spannende roman. Het is geen literair boek, maar wel heel leesbaar. Mensen die er voor open staan begrijpen de diepe re inzichten die er in zijn ver werkt. Anderen lezen het meer als een roman, maar ook bij hen blijft wel iets hangen van de inzichten. Het is zonder meer een boek dat mensen aan het denken zet." In de Celestijnse Belofte om schrijft Redfield een zoektocht naar een oud document, dat af komstig is uit de oerwouden van Peru. Een document waar in negen levensinzichten staan. Tijdens de zoektocht wordt de hoofdpersoon gecon fronteerd met deze inzichten. Bij de tweewekelijkse bijeen komsten van de werkgroep wil Danhieux de negen levensin de coöperatieve vereniging- Buitenplaats Schouwen afge wezen. Zij blijven bij het standpunt dat een professione le badmeester toezicht moet houden bij het zwembad van het recreatiepark. zichten die in de Celestijnse Belofte aan de orde komen uit werken via gesprekken, psy chologische, lichamelijke en enei'gie-oefeningen. Het eerste inzicht omvat het 'schijnbare toeval' in het le ven. De wijze waarop mensen aan hun baan kwamen, een partner vonden of een huis. Danhieux is ervan overtuigd dat ieders leven in grote lijnen is voorbestemd. Dat mensen alleen uitmaken hoe ze daar naar toe groeien. De rusteloos heid waaraan talloze mensen tegenwoordig ten prooi zijn is volgens haar het teken dat de mensheid op de drempel staat van een collectieve ommekeer in het bewustzijn. Wie daaraan wil meewerken moet oog krij gen voor het 'schijnbare toe val'. Geschiedenis Het tweede inzicht omvat het ontwaken van de spirituali teit. Om te begrijpen dat de mensheid aan de vooravond van een geestelijke omwente ling staat moet men inzicht krijgen in de geschiedenis van het bewustzijn. In de Middel eeuwen was de kerk heel be langrijk, in de Renaissance zet te de wetenschap zich in om de waarheid over het leven te ont dekken, terwijl de afgelopen tijd in het teken stond van de jacht op materieel comfort. Die tijd raakt volgens Danhi eux ten einde. ,,De mensheid slaat een spirituele weg in. Men gaat geloven in 'iets ho gers' dat ons onzichtbaar leidt en individu en planeet zal ver lossen." Energie staat centraal bij het derde inzicht. Mensen moeten vertrouwd raken met het idee dat het hele universum een in teractief energie-systeem is, dat reageert op hun gedachten en verwachtingen. „Wanneer een moeder haar hand op een pijnlijke plek op het lichaam van haar kind legt, is de pijn over. Dat komt omdat die moe der van haar kind houdt. Daar door wordt energie overge bracht", geeft Danhieux als voorbeeld. Door middel van oefeningen wil zij met de deel nemers aan de werkgroep het energieveld in en alle wezens en dingen leren gadeslaan, eruit putten en er bewust in vloed op uitoefenen. Energie-concurrentie De strijd om de macht is het thema van het vierde inzicht. Aan alle conflicten ligt onbe wuste energie-concurrentie ten grondslag. Door anderen te overheersen of manipuleren halen sommige mensen de ex tra energie binnen die ze nodig hebben. „Dominante mensen vreten energie van anderen. Dat kan zich uiten in een dood moe gevoel, het gevoel plotse ling helemaal 'plat' te zijn wanneer je met een dominant persoon in contact bent", aldus Danhieux. Mensen moeten zich bewust worden van dat mecha nisme. Alleen daardoor kan het al worden verminderd. Do minante mensen kunnen leren om hun energie niet bij ande ren te halen, maar uit de na tuurlijke bron. De mystieke ervaring van de goddelijke energie biedt vol gens de natuurgeneeskundige de sleutel om een conflict te overwinnen. Dat is het vijfde levensinzicht. „Ga de natuur in en stel je open voor haar schoonheid. Dan ervaar je de kosmische energie. Om het mystieke element toe te laten en je eigen energie op te laden is een gevoel van liefde voor de natuur nodig. Een gevoel dat zich kan ontwikkelen vanuit oog voor de schoonheid van de natuur." Kinderjaren Het zesde inzicht heeft te ma ken met ontwikkelingsstoor nissen die ontstonden in de kinderjaren. Die stoornissen kunnen het vermogen tot mys tieke ervaringen blokkeren. „Door de dominantie van de ouders ontwikkelen kinderen een bepaald gedrag om zich te handhaven in die omgeving. Dit gedrag, dat in het boek wordt omschreven als een 'be- heersingsdrama', herhalen mensen ook op latere leeftijd tot ze zich ervan bewust wor den. Wanneer mensen zich hebben bevrijd van ontwikkelings stoornissen kunnen ze zich con centreren op hun fundamente le levensvragen. Het zevende inzicht gaat over de ontwikke ling van de intuïtie en het be grijpen van dag- en nachtdro- men als 'boodschappers'. Samen met de schijnbaar toe vallige gebeurtenissen leiden zij een mens naar een persoon lijke transformatie. Oogcontact Het achtste inzicht gaat over het contact met andere men sen. Volgens de Celestijnse Be lofte heeft elk mens een bood schap voor de ander. Op basis van een nieuwe 'interpersone- le ethiek' worden mensen aan gespoord anderen die hun pad kruisen te helpen. „Praat met mensen met wie je spontaan oogcontact hebt. Vermijd rela-. ties van afhankelijkheid. Wees beschikbaar en maak je mede mensen bewust van hun eigen beheersingsdrama." Volgens Danhieux is het ook van het grootste belang dat kinderen minstens één volwassene heb ben die voor hen open staat en hen veel aandacht geeft." Het negende inzicht gaat over de toename van het spirituele in de mens, de nieuwe manier van leven. „We ontwikkelen ons naar een hoger energie niveau zoals je dat ook bij het boeddhisme ziet." Danhieux heeft op basis daarvan een po sitieve toekomstverwachting. „Je ziet nu reeds dat mensen veel bewuster omgaan met het milieu en meer gaan nadenken over de toekomst van de aarde. Enkele jaren geleden zou nooit zo massaal geprotesteerd zijn tegen de kernproeven op Mu- ruroa. Mensen gaan ook meer nadenken over zichzelf. Alle maal signalen dat we aan het begin staan van een nieuwe tijd." Januari De werkgroep over de levens- inzichten die in de Celestijnse Belofte worden beschreven, gaat bij voldoende belangstel ling in januari van start. Dan hieux wil reeds in december een kennismakingsbijeen komst organiseren. De bijeen komsten van de werkgroep zijn om de veertien dagen in haar woning aan de Dijk van Bommenede in Zonnemaire. Belangstellenden kunnen voor meer informatie of aanmel ding telefonisch contact opne men via 0111-402081. DREISCHOR - Aan de Mr. P. Moggestraat in Dreischor is vrijdag 1 december de officiële ingebruikname van de zestien servicewoningen voor ouderen die daar werden gebouwd. De woningen werden gebouwd op initiatief van de woning bouwvereniging Beter Wonen. Ze maken deel uit van een com plex waartoe ook het nieuwe dorpshuis en peuterspeelzaal de Drie Schorren behoren. De officiële opening is om 15.00 uur. MIDDELBURG - 'De terug keer van armoede in Zeeland'. Dat is de titel van het derde en laatste deel van een onderzoek dat werd verricht door de bege leidingsgroep Arme kant van Zeeland. Op vrijdag 24 november pre senteert de begeleidingsgroep de resultaten van het onder zoek in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. De begelei dingsgroep geeft daarbij een korte schets van de positie van armen in Zeeland, zoals zich die de afgelopen twee jaar ont wikkelde. In aansluiting op de presentatie wordt in vier ge spreksgroepen gepraat over mogelijkheden om de situatie te verbeteren. De presentatie begint om 13.30 uur. De publiekscampagne zal van af 15 december t/m 31 januari 1996 worden gehouden. Doel is het aantal slachtoffers tenge volge van alcohol in het ver keer terug te brengen. Onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid wijst uit dat vanaf 1992 het rijden onder invloed weer toeneemt. Het uitgebrachte rapport 'Rij den onder invloed in de Pro vincie Zeeland, najaar 1994' maakt vooral duidelijk dat het een mannenprobleem is. In het kader van dit onderzoek 'heeft de politie in het najaar van 1993 hiervoor metingen verricht. Deze metingen geven aan dat ouderen beslist niet verstandiger omgaan met alco hol in het verkeer. Van de leef tijdsgroep 18-34 jaar rijdt on geveer één op de twintig gecontroleerden onder in vloed. Voor de leeftijdsgroep 35-49 jaar levert dit zelfs een verdubbeling ten opzichte van de eerste leeftijdsgroep op, on geveer één op de tien gecontro leerden rijdt onder invloed. De leeftijdsgroep van 50 jaar of hoger levert zelfs een verdub beling van de tweede groep op, ongeveer één op de vijf gecon troleerden rijdt onder invloed. Volgens de SWOV wordt jaar lijks 10 procent van de doden en gewonden slachtoffer van het gebruik van alcohol in het verkeer, het werkelijk aantal ligt echter zeker twee keer zo hoog dan officieel wordt gere gistreerd. Bij de huidige ongevallencij- fers - ruim 1300 doden en 50.000 gewonden - gaat het landelijk om ruim 250 doden en 10.000 gewonden door gebruik van al- Zeeland in de prehistorie is het derde boekje dat uitkomt als onderdeel van het thema re creatie en cultuurhistorie van het provinciaal beleidsplan Recreatie en toerisme in even wicht, dat in december 1992 van kracht is geworden. Eer der verschenen Karolingische burchten in Zeeland, geschre ven door provinciaal archeo loog dr R. M. van Heeringen en M. P. de Bruin en Hoog van de toren over kerken in Zeeland, geschreven door M. P. de Bruin. Uitgangspunt was pu- blikaties te verzorgen met een aspect uit de Zeeuwse cultuur historie als onderwerp. De cri teria zijn: wetenschappelijk onderbouwd met een relatieve nieuwswaarde en voor een groot publiek toegankelijk. Bij elkaar vormen de uitgaven een overzicht van (een deel van) de geschiedenis van Zee land. Zeeland in de prehistorie be handelt een onderbelicht on- Roger Verschuren (1968) stu deerde zang aan het conserva torium van Maastricht bij Bol- diszar Këonch en later bij Gemma Visser van de Hoge school Maastricht, afdeling Theater. Roger werkte met verscheidene dirigenten en pianisten, waaronder Jean An- toniettie en volgde masterclas- ses, onder andere bij Robert Holl. Zijn zangstudie volgt hij bij Bernard Kruysen en Marius van Altena aan het Brabants Conservatorium. Hij verleen de reeds zijn medewerking aan verschillende operaprodukties onder meer Dottore in La Tra- viata (Verdi) en Aeneas in Dido and Aenes (Purcell). Barbara Smeulers begon op achtjarige leeftijd met piano spelen. Eerst volgde zij lessen cohol. „Een dergelijk groot aantal is naar onze mening on acceptabel, elk slachtoffer is er één te veel", vindt VVN. Jongeren Naast de projecten gericht op uitgaande jongeren, 'het Alco hol Verkeers Project', en op be zoekers van sportkantines, 'Doe sportief, rij alcoholvrij' wil VVN met deze campagne vooral het brede Zeeuwse pu bliek bereiken. Alcohol is maatschappelijk zo algemeen geaccepteerd dat ie dereen doordrongen moet zijn van het vele leed dat het in het verkeer veroorzaakt. De politie zal in het kader van het Gericht Verkeers Toezicht naast de gebruikelijke contro les in die periode extra contro les uitvoeren bij de af- en aan- voerwegen van de Zeeuwse industriegebieden. Het VVN-promotieteam zal daarbij de automobilisten voorlichten over de gevaren bij alcohol in het verkeer en hen belonen voor goed gedrag. Bij het 'weghappen van de week' (het happy hour) neemt voor veel werknemers het ge vaar om onder invloed te rij den sterk toe. Het gezamenlij ke doel, binnen het GVT, is het voorkomen van blijvende ka ters. De start van de campagne zal in samenwerking met de poli tie van de GVT-regio Walche ren, plaats vinden op 15 decem ber 1995. Bedrijven, die materialen wil len bestellen in verband met de campagne kunnen contact opnemen met Veilig Verkeer Nederland, regio Zeeland. Te lefoon 0118-487225. derdeel van de Zeeuwse ge schiedenis, nota bene met de grootste tijdspanne. Wie altijd heeft gedacht dat Zeeland geen prehistorie heeft gekend, komt bij het lezen van dit boekje voor verrassingen te staan. Van haaietanden van veertig miljoen jaar oud tot de komst van de Romeinen, waarmee de prehistorie, althans in Neder land, eindigt, wordt de lezer meegenomen op een boeiende tocht door de geschiedenis van de Zeeuwse ondergrond. Het boekje valt globaal in twee de len uiteen. Allereerst wordt de ondergrond van Zeeland, voor zover bekend, toegelicht, waarna de vondsten uit de ver schillende tijdperken de revue passeren. Aan de hand van de vondsten wordt een poging on dernomen het verhaal erachter te reconstrueren en Zeeland te plaatsen in het groter geheel van de Nederlandse en West- europese beschavingen. aan de Toonkunstmuziek school in Dordrecht, later stu deerde zij bij verschillende do centen in Amsterdam. Aan het Brabants Conservatorium volgde zij lessen bij Jacques de Tiège en Jozef de Beenhouwer. In mei 1995 studeerde zij hier af met lof. Momenteel vervolgt zij haar studie aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium in Antwerpen. Barbara geldt als een natuurtalent. Regelmatig trad zij tijdens haar studie op als soliste (onder meer in Goes) en als liedbegeleidster. Aanvang Het concert vindt plaats in de concertzaal van de Muziek school, v. d. Spiegelstraat 4 in Goes. De aanvang is om 12.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Ge deputeerde staten van Zeeland hebben het bezwaarschrift van Buitenplaats Schouwen is een complex van recreatiebunga lows dat aan de Hogeweg tus sen Burgh en Westenschouwen ligt. Ten behoeve van de men sen die in de woningen verblij ven is bij het complex een zwembad gerealiseerd. De coö peratieve vereniging, die eige naar van het complex is, maak te dit voorjaar bezwaar tegen het wettelijke voorschrift dat een badmeester zou moeten worden aangesteld om toezicht te houden bij gebruik van het zwembad. De vereniging voer de hierbij aan dat het om een privé-zwembad gaat. Maar ge deputeerde staten merken het zwembad aan als semi-open- baar omdat een aantal bunga lows wordt verhuurd, zodat steeds andere mensen van het zwembad gebruik kunnen ma ken. Op basis daarvan valt het zwembad onder de Wet Hygië ne en Veiligheid Zwemgele- genheden. De vereniging zegt niet voldoende geld te hebben om een professionele badmees ter aan te stellen. Zij heeft zes weken de tijd om in beroep te gaan tegen de beslissing van gs- Sinterklaasvoorstelling in Middelburg Ook dit jaar brengt theater 't Hondje van de Ruyter weer een nieuwe Sinterklaasvoorstelling met de populaire figuren Muis en Leeuw. Het paar heeft inmiddels al meer dan 200 voorstellingen gespeeld in zowel Nederland als België. De voorstelling vindt plaat op zondag 19 november in het Minitheater, Verwerijstraat 53 in Middelburg. Aanvang 14.00 en 16.00 uur. Ook dit jaar heeft Sint het erg druk. Het pakhuis staat vol met cadeautjes, waar de Pieten hun han den vol aan hebben. Muis en Leeuw zijn erg nieuwsgierig naar wat er in het pakhuis van Sinter klaas gebeurt. Vorig jaar hebben ze de verkeerde cadeautjes gekregen en dat willen ze dit jaar voor komen. Muis besluit in te breken in het pakhuis om zelf zijn cadeautjes uit te zoeken. Leeuw gaat met hem mee, maar wel met knikkende knieën. Zouden ze nu echt denken dat Sinterklaas zijn pak huis zomaar onbewaakt achterlaat? Het belooft weer een spannende, vrolijke en muzikale voor stelling te worden, waarbij Zwarte Piet ook dit jaar niet ontbreekt. De voorstelling ivordt gespeeld door Peter Adriaanse, Eric Holm en Oscar Postema. Informatie op telefoonnummer 0118-635517. MIDDELBURG - In de filmzaal van het Provin ciehuis in Middelburg vindt donderdag 7 de cember vanaf 14.00 uur de presentatie plaats van het boekje Zeeland in de prehistorie. Het is geschreven door drs J. Jongepier, prehistori- cus. GOES - Het eerste koffieconcert van dit seizoen is zondag 19 november in Goes. De organisatie is in handen van de Culturele Raad Goes. De uitvoering wordt verzorgd door Roger Verschu ren, bas-bariton en Barbara Smeulers, piano.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5