Schouwen-Duiveland krijgt 25 nieuwe rijksmonumenten I Kunstwerk Van Hoften op Kerkplein geplaatst UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Vrouw overvallen in tuin van woning ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 5 7 9 Jonge jagers aangehouden r~ Klok houdt mensen uit slaap dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE i| NIEUWSBODE i DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25876 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Aanwijzing met name nadelig voor agrariërs De houten loods aan de Vissersdijk in Zierikzee is een van de 25 eilandelijke objecten of complexen die een plaats krijgen op de Rijks monumentenlijst. (Archieffoto) ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is 25 rijks monumenten rijker. Onlangs ging staatssecre taris Nuis van onderwijs, cultuur en weten schappen over tot de aanwijzing van achttien objecten en zeven complexen van zogenaamde jonge bouwkunst van 1850 tot 1945. Deze zijn toegevoegd aan het Register van Beschermde rijksmonumenten in de provincie Zeeland. binnenhuisadvies majijke berrevoets ontwerpen en adviezen realisatie complete inrichtingen en kleinschalige bouw nieuwe haven 139 4301 dl zierikzee telefoon 0111-417299 06 5324 20 75 telefax 0111-414123 Daden, niet stenen zijn de ware gedenktekenen der groten. Motley Winterse buien H HET WEER Overwegend veel bewolking en winterse buien, mogelijk met onweer. Min. temp. ongeveer 3, middagtemp. ongeveer 5 graden. Wind uit noord west tot noord, matig, rond kracht 4, aan de kust krachtig tot hard, 6 of 7. POLITIE-ACTIE De Zeeuwse politie gaat actie voeren voor een be tere cao. o CELEST1JNSE BELOFTE M. Danhieux begint werkgroep om de levensin zichten uit boek Celestijnse Belofte te bespreken MINDERZONES Het Westerschouwse strand wordt in minder zones verdeeld dan aanvankelijk was gepland. BILJARTEN Ruud de Bruin bracht de titel driebanden eerste klas op zijn naam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Een 44-jarige vrouw is gistermid dag overvallen in de tuin van haar woning aan de Sint Joostmeet in Zierikzee. De nieuwe monumenten op Schouwen-Duiveland bevin den zich in Zierikzee, Brou wershaven, Duiveland en Wes- terschouwen. In Bruinisse is geen enkel monument voorge dragen. Middenschouwen is bij de eerste ronde buiten be schouwing gelaten. In deze ge meente kwamen de De Muralt- muren in aanmerking om als monument bestempeld te wor den. Door de gemeentelijke plannen van de aanleg van een fietspad heeft de aanwijzing vertraging opgelopen. Inmid dels heeft de gemeenteraad in gestemd met het aanwijzen van de muurtjes als rijksmo nument. Om een plaatsje te krijgen op de lijst van beschermde rijks monumenten wordt een ge bouw of complex getoetst op de cultuur-historische, de ar chitectuur-historische en de ensemble waarde. Daarnaast wordt getoetst op gaafheid en herkenbaarheid en zeldzaam heid. Bunkers In Zierikzee zijn vier objecten en twee complexen van jonge bouwkunst aangewezen als jong monument. De objecten zijn Oude Haven 3 en 5, Vis sersdijk 2 en Wandeling 6. Als m'ohümentale corfiplexen gaan voortaan Sas 4 en 6 en de Wan deling 7, 8 en 9 (Parklust) door het leven. Als monumentaal object zijn in Westerschouwen aange merkt: Burghseweg 47, Duin wegje 20 en Kraaijesteinweg 140. Daarnaast zijn ook twee bunkers in de duinen van Haamstede aangewezen als rijksmonument. Als com plexen zijn aan de lijst rijks monumenten toegevoegd: Kerkstraat 3 en 5 en.Duinweg- je 1, 2, 3 en 5, Bremweg 2 en 10 en Oude Moolweg 5. In Duiveland zijn alleen objec ten aangewezen als rijksmonu- Toen ze het beeld eenmaal op zijn plaats zag staan was ze we derom verbaasd over de afme tingen ervan. ,,Het verandert iedere keer weer van grootte. Ik heb het vorige week nog ge zien toen het in de fabriek op blokken stond. Toen was het enorm kolossaal. Nu valt het best een beetje tegen." Over het uiteindelijke resul taat van het kunstwerk is ze zeer tevreden. ,,Ik vind het in werkelijkheid mooier dan het schaalmodel." Maar het meest lijkt haar toch het samenspel tussen kunstwerk en omge ving te bekoren. En dat is niet verwonderlijk, want als een maal de grote vrachtwagens weg zijn is snel duidelijk dat het beeld op het Kerkplein pri ma tot zijn recht komt. Kiezels Zowel wat betreft het gebruik te materiaal als de kleur en de vorm gaat het beeld goed sa men met de Nieuwe Kerk en het Kerkplein. Op dit plein lig gen nu nog kiezels. De bedoe ling is om het te bestraten. „Dat hoeven ze voor mij niet te doen. Ik vind het prachtig zo. Het heeft nu een beetje een Franse uitstraling." Ze heeft echter de toezegging gekregen dat de gemeente in overleg treedt met haar over de herin richting van het plein. Dit naar aanleiding van het feit dat ze bezwaar heeft gemaakt tegen ment. Het gaat om: Hoge Kerk straat 13 in Nieuwerkerk, Rijksweg 16 in Oosterland en Lageweg 15 in Sirjansland. Brouwershaven heeft de mees te nieuwe monumenten: zeven objecten en drie complexen. De objecten zijn: Provinciale- straatweg 7 in Brouwers haven, Daniël Ockersestraat 6 en Molenweg 3 in Dreischor, Heereweg 10 (Begraafplaats) en Zuidbosweg 1-3 (Meestoof) in Noordgouwe en de Donkere- weg 88 in Schuddebeurs. De complexen zijn: Langeweg 1 in Dreischor en Donkereweg 27, 29 en 33 en Heesterlustweg 1 in Schuddebeurs. Subsidies Het nadeel voor de eigenaars van de nieuwe monumenten is dat zij gehouden zijn aan de Monumentenwet. Dat houdt in dat zonder vergunning van burgemeester en wethouders er geen veranderingen aan het gebouw mogen worden toege bracht. Voordeel is dat de eige naars in aanmerking komen voor subsidies. Al is wat dit betreft de situatie niet hoopge vend, volgens Jan van de Voor de van de afdeling welzijn en economie van de Provincie Zeeland. „Van de tachtig miljoen in Ne derland is er op dit moment vijf miljoen beschikbaar voor Zeeland. Op een totaal van ruim 3.100 monumenten is dat zeer weinig." Daarnaast zijn de kosten van onderhoud fiscaal aftrekbaar. Als het bezit tenminste privé- eigendom is. Boerderijen zijn echter meest al zakelijk bezit. Hiervoor geldden reeds fiscale aftrek mogelijkheden. Gezien de be perkingen die de eigenaren nu krijgen door de plaatsing van hun bezit op de monumenten lijst, verwacht Van de Voorde van deze kant dan ook de mees te problemen. Voor Schouwen-Duiveland geldt dit bijvoorbeeld voor Brouwershaven. Uit deze ge meente zijn drie boerderijen als rijksmonument aange merkt'. het metselen van een muurtje om de contouren van de basi liek uit de twaalfde eeuw zichtbaar te maken. Het beeld zelf is gemaakt van zwart granito beton. Dat is een mengsel van beton met zwart pigment en zwart marmer. Van hetzelfde materiaal wer den vroeger aanrechten ge maakt. Het heeft een gepolijst oppervlak en ruwe kanten. In deze kanten zijn goed de ver schillende soorten schelpen te zien die Van Hoften in het kunstwerk heeft verwerkt. Schittering Op de plaats waar Zierikzee ligt is op het beeld een bol ge plaatst; refererend naar het motto van de gemeente: Zie rikzee, parel aan de Ooster schelde. De bol is van wit gra nito beton. Er zijn bovendien stukgeslagen parelmoeren knoopjes in verwerkt, die voor een bijzondere schittering zor gen. Als was het een echte pa rel. Het kunstwerk wordt 22 no vember omstreeks 16.30 uur onthuld. Tijdens een bijeen komst in de Vierschaar geeft kunstcriticus Nico Out een korte toelichting. Tegelijker tijd start een expositie in de Vierschaar van het stadhuis van het werk van Teja van Hoften. Deze expositie bestaat uit twee groepen beelden. Zij tonen een geheel andere kant van de kunst van Van Hoften. De beelden zijn grillig en voor meerdere uitleg vatbaar. „Het is juist het fijne van kunst dat dit kan. Het hoeft niet altijd zo letterlijk te zijn als het beeld op het Kerkplein. Dat is echter een opdracht geweest' voor een openbare ruimte. Wil je dat het beeld overkomt, dan moet dat ook direct voor iedereen duide lijk zijn." De vrouw was omstreeks 16.00 uur op weg naar de bank om geld te storten. Dit geld, 1.500 gulden, zat in een envelop in haar jas. Op het moment dat zij de poort van de tuin open deed, aan de achterkant van de wo ning, werd ze neergeslagen. Ze werd een uur later in bewuste loze toestand door haar man BRUINISSE - Twee jongens uit Bruinisse, veertien en vijf tien jaar oud, zijn dinsdag avond aangehouden in hun woonplaats, omdat ze aan het jagen waren. De twee jongens werden omst reeks 20.30 uur door de politie aangetroffen op de Jachtha venweg. Ze waren in het bezit van een lamp en een wind buks. Hiermee wilden ze ko nijntjes schieten, verklaarden ze. De politie nam buks, kogel tjes en lamp in beslag en maak te proces-verbaal op. gevonden. Deze kwam thuis van zijn werk. De vrouw is waarschijnlijk met een hard voorwerp op haar hoofd geraakt. Zij weet 'zich' niets van het gebeurde te her inneren. Er is een dokter inge schakeld. Deze constateerde vooralsnog geen inwendige be schadigingen. ZIERIKZEE - De kerkklok van de Gasthuiskerk in Zierik zee heeft woensdagnacht om wonenden een half uur uit de slaap gehouden. Tussen twaalf uur 's nachts en half één klepperde de klok on ophoudelijk. Na tien minuten had een van de omwonenden er blijkbaar genoeg van en belde de politie. Pas na een half uur was het probleem verholpen. Oorzaak: een technische sto ring. n Parel aan de Oosterschelde wordt 22 november onthuld ZIERIKZEE - Een week voordat het werkelijk onthuld wordt is gisteren het kunstwerk van Teja van Hoften op het Kerkplein in Zierikzee ge plaatst. Het beeld stelt Schouwen-Duiveland voor, met op de plaats waar Zierikzee ligt een parel. In verband met het gewicht van het werk, onge veer 7.500 kilo, kwam er een grote kraan aan te pas om het op de juiste plaats te zetten. Met groot materieel werd het beeld naar Zierikzee vervoerd en op zijn plaats gezet. (Foto: Marijke Folkertsma) t L Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, J3Q Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1