Alternatief poppenspel André Verhagen in SVSFC reis naar Israël GRATIS ADVERTENTIE Meestercellist Colsn Car geeft concert In Kloveniersdoelen Dsiformatóeavoinidl IMieuw tenue voor Zeelandia volleybal Migrantenweek In het teken van discriminatie 3 minuten van uw tijd Programma Radio Schouwen-Duiveland Kerstkaarten-actie PIT □-junioren VV Zierikzee Jubileumconcert slagwerkgroep Postzegelbeurs Voorlichting ARBO-wet Aanrijding WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Poppenspel is mogelijkheid om evangelie uit te dragen." (Foto: Marijke Fol- André Verhagen: kertsma) ZIERIKZEE - Minstens honderd vijftig kinde ren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar geno ten zaterdag van het poppenspel dat de Ermelo- se poppenspeler André Verhagen opvoerde in de zaal van het MFC-gebouw in Zierikzee. André Verhagen probeert met zijn poppenspel op speelse wijze iets van het evangelie op kinde ren over te brengen. André Verhagen begon met poppenspelen als hobby naast zijn toenmalige werk in de zwakzinnigenzorg. In de loop van de jaren bouwde hij het be stendige bestaan in loondienst steeds verder af om zich meer en op professionele wijze met het poppenspel te kunnen be zighouden. Van jongsaf aan werkte hij graag met kinderen en hun moeders, terwijl hij na zijn Bijbelschool naar moge lijkheden zocht om het evange lie uit te dragen. Inmiddels legt hij zich bijna helemaal op het poppenspel toe. Regelma tig en niet zonder succes pre senteert hij voorstellingen voor zowel kinderen als vol wassenen. ,,Ik ben met betrekking tot mijn kinderprogramma altijd op zoek naar dingen die kinde ren echt leuk vinden. Als lei draad voor mijn poppenspel kies ik één of meerdere bijbel se thema's, die dan tot verhaal worden uitgewerkt en waarbij ik vaak gebruik maak van ver gelijkingen. In mijn huidige voorstelling is het thema bij voorbeeld dat God je nooit al leen laat", aldus André Verha gen. In de voorstelling komt dit on der meer tot uitdrukking door dat Hendrik de Haas, op in structies van het liegbeest, een verkeerd soort olie in de Haze- bazenwagen doet. Wanneer de wagen daardoor in de soep loopt en Hendrik zich uit angst en schaamte verstopt in een eng, donker bos, gaat mijnheer Hazebaas het bos in om de haas te vergeven en uit het bos te redden. Wat kan er toch een hoop verkeerd gaan wanneer je voor zieke tante Pluis het ge nezende wortelsap moet halen. Maar eind goed, al goed. Hoewel het over bijbelse the ma's en zaken als goed en kwaad gaat is de voorstelling toch zeer luchtig en wordt niet steeds op de bijbelse thema tiek gewezen. Die zit in de voorstellingen verstopt, zodat geen sprake is van een soort zondagsschool. De voorstellin gen zijn daarom ook voor ie dereen interessant. De verhalen en thema's komen bij André spontaan naar boven en de uitwerking omvat ook de complete decorbouw en het maken van de poppen zelf. „Ie der jaar maak ik een heel nieuw programma. Alleen bij technische zaken als verlich ting en geluidstechniek laat ik mij helpen door anderen. De rest doe ik allemaal zelf. Dat geldt ook voor de liedjes, waarb'ij ik steeds een ander muziekinstrument als begelei ding kies", legt André uit. Voor het verhaal van de Haze- bazenwagen is een metersgrote en beweegbare houten wagen gemaakt, die tevens als pop penkast dient. De poppen zelf hebben een omvang van vele tientallen centimeter terwijl André bij het uitbeelden van het liegbeest voorzien van een masker op het podium staat, zodat een pop aanwezig lijkt ter grootte van een mens. Als mijnheer Hazebaas gaat hij met een zendmicrofoon de zaal in en loopt voorzien van baard en tropenhelm tussen de kin deren. „Voor de ontwikkeling van creatieve ideeën bestaan in Ne derland, afgezien van inciden tele cursussen, geen speciale opleidingen voor poppenspe lers. Je moet alles dus hele maal zelf doen en leren", legt Georganiseerd door Stichting Kamermuziek Zeeland MIDDELBURG - Meestercellist Colin Carr geeft op dinsdag 21 november een concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Hij brengt de ze avond drie suites voor cello-solo van J. S. Bach ten gehore. Het concert begint om 20.30 uur. De suites voor cello-solo zijn dé stukken op het gebied van cel- lo-muziek. Bach schreef ze in de periode dat hij kapelmees ter was aan het hof van Leo pold von Anhalt-Köthen. In het calvinistische klimaat dat daar heerste mocht geen kerk muziek uitgevoerd worden, zo dat Bach zich toelegde op het Meester-cellist Colin Carr geeft op dinsdag 21 november een con cert in de Kloveniersdoelen in Middelburg. (Foto: Henry Gros sman componeren van instrumenta le orkest- en kamermuziek. Sinds Pablo Casals deze prach tige cello-suites herontdekte, zijn ze door alle beroemde cel listen ter wereld gespeeld. Colin Carr heeft tijdens zijn carrière een bijzondere reputa tie opgebouwd en is inmiddels wereldberoemd. Hij heeft vele gezaghebbende prijzen gewon nen waaronder de eerste prijs in de Naumburg Competitie, de Piatiagorsky Memorial Award, de tweede prijs in de Internationale Rostopovich Cello Competitie en de eerste prijs in de Young Concert Ar tist's International Auditions. Kamermuziek Als solist met orkest trad Co lin Carr onder meer op met de symfonie-orkesten van Chica go, Vancouver en Washington, maar ook bij diverse Europese orkesten. Kort geleden werd de cellist geselecteerd als fina list voor een NAIRD Indië Award 1993 vanwege zijn op name van werken van cello-so^ lo van Zoltan Kodaly, Georg Crumb, Benjamin Britten en Gunter Schuller. Ook op het gebied van kamer muziek heeft Carr vele optre dens op zijn naam staan. Hij is regelmatig bezoeker van de Festivals van Bath, Edin burgh, Spolero en Marlboro. Verder heeft hij als lid van het Golup-Kaplan-Carr Trio gedu rende de afgelopen twaalf jaar een groot aantal tournees en opnames gemaakt. Colin Carr begon op zijn vijfde jaar met het spelen van cello. Drie jaar later ging hij naar de Yehudi Menuhin School waar hij studeerde met Maurice Gendron. Op 16-jarige leeftijd voerde hij samen met Menuhin het dubbelconcert van Brahms uit en heeft sindsdien vele ma len met hem samengespeeld. Sinds 1983 doceert Carr aan het New England Conservatory in de USA. Voor informatie over het concert: Stichting Kamer muziek Zeeland, telefoon 0118- 633595 (Johan Jacobs). André uit. Deze moderne aan pak van het poppenspel blijkt effect te hebben op de kinde ren, maar ook op aanwezige ouders. Aandachtig doet het hele publiek mee wanneer de poppen om aanwijzingen vra gen. Wanneer de Hazebazenwagen in beweging komt klinkt spon taan: 'hé, hij doet het echt', ter wijl de uitgebeelde emoties de gewenste angst, schrik, verba zing of vrolijkheid bij de kin deren oproepen. „Ja, wat dat betreft vormen kinderen een zeer dankbaar publiek. Wan neer ik een nieuw programma heb, kan ik ook altijd meteen zien of ik iets goed doe. Vinden kinderen het niet goed of niet leuk, dan merk je dat altijd meteen aan rumoer of ongeïn teresseerdheid. Dat betekent dat ik mijn programma me teen op dat onderdeel moet aanpassen", aldus de poppen speler. Tijdens, maar ook na de voor stelling, blijkt dat de kinderen van de voorstelling genoten hebben, want de poppenspeler wordt uitgenodigd om ook vol gend jaar een voorstelling te geven. Mensen, die geïnteres seerd zijn in een optreden van André Verhagen of die nadere informatie willen kunnen tele fonisch contact opnemen via 0341-558948. KAPELLE - Naar aanleiding van de tienjarige samenwer king tussen de slagwerkgroe pen van fanfare Euphonisa uit Goes en Ons Genoegen uit Ka- pelle vindt er zaterdag 18 no vember een slagwerkconcert plaats in het verenigingsge bouw in Kapelle. Aan het concert werken mee: Slagwerkgroep -de Vliegende Hollander uit Terneuzen, het Zeeuws slagwerkensemble van de muziekschool, beide on der leiding van J. Anthonisse en de jubilerende slagwerk groep van Euphonia/Ons Ge noegen onder leiding van Ronald de Roo. De beide slag werkgroepen genieten lande lijke bekendheid vanwege het hoge niveau. Euphonia/Ons Genoegen behaalde afgelopen maand nog een eerste prijs met het KNF-vaandel in de hoogste divisie tijdens een KNF podi umconcours en de Vliegende Hollander neemt in december deel aan een KNF-topcon- cours. Op het repertoire van beide verenigingen staan zo wel slagwerkconcertstukken als arrangementen van beken de populaire werken met melo dische slaginstrumenten. Het ensemble van de muziekschool heeft als doel, meer bekend heid te geven aan zowel de mo derne als klassieke slagwerk- muziek. Het concert vangt aan om 20.00 uur en de toegang is gratis. ZIERIKZEE - De postzegelver eniging Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 25 november een postzegelbeurs in het Scou ting- gebouw aan de Van Veen- laan in Zierikzee. Er zijn postzegels, mapjes en eerste dag-enveloppen. Ook is er een dubbeltjeshoek met ze gels die niet meer dan een dub beltje of een kwartje kosten. Belangstellenden kunnen er terecht van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De wettelij ke verplichtingen, de eigen werkwijze en het dienstenpak ket. Over deze zaken geeft Ar- bo-Consult bv uitleg tijdens drie voorlichtingsbijeenkom sten in het Arneville Hotel in Middelburg. Deze vinden plaats op dinsdag 14 en donder dag 16 november. Verder zullen de Arbo-advi- seurs vragen beantwoorden op het gebied van technische en organisatorische Arbo-zorg, bedrijfshulpverlening, be drijfsnoodplannen en ziekte verzuimbegeleiding. De voorlichtingsbijeenkom sten zijn gericht op managers en personeels- en veiligheids functionarissen van onderne mingen en organisaties. Be langstellenden kunnen zich öpgeven bij Arbo-Consult, te lefoon 070-3982590. De bijeen komsten duren van 13.30 tot 16.30 uur. Op dinsdag 14 no vember is er ook 's avonds een bijeenkomst, van 19.30 tot 22.30 uur. OOSTFLAKKEE - Op de N59 tussen de Schaapsweg en het Hellegatsplein reden twee per sonenauto's tegen elkaar. Het ongeluk gebeurde toen een automobiliste uit Achthuizen met haar auto in de berm naast de rijbaan terecht kwam. Zij stuurde zo heftig bij dat ze op de andere weghelft terecht kwam en daar tegen de linker- achterflank van een andere au to botste. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Kerk en Multiculturele Samenleving heeft deze week uitgeroepen tot Migrantenweek. Het thema voor deze landelijke actie is voor 1995: Geen discriminatie, maar communicatie. De afdeling Vluchtelingen werk van het AZC in Burgh- Haamstede besteedt ook aan dacht aan dit thema. Coretta de Bruin is medewerkster van Vluchtelingenwerk. Zij zegt: „Het thema is een mooie stelling, dat wel, maar tevens een zeer moeilijke opga ve voor menigeen. Letterlijk betekent communiceren: in verbinding staan. Maar om dit te bereiken moet men op zijn minst voor elkaar open willen staan. Discriminatie daarentegen sluit positieve communicatie totaal uit, want deze term houdt juist in dat er onder scheid wordt gemaakt, vaak op basis van argumenten die niets te betekenen hebben. Bo vendien berusten ze vaak nog op vooroordelen. Praktijk In de praktijk zijn het vooral leden van minderheidsgroepen die hier het slachtoffer van worden." Volgens Coretta kan communi catie deze mensen uit het isole ment halen: „Door communi ceren worden er bruggen geslagen die kunnen leiden tot een wederzijds begrip en re spect. Eenmaal op dat punt beland gaan communicatie en accepta tie hand in hand. In wezen staan we al met elkaar in ver binding, want ondanks onze verschillen zijn we toch aan el kaar gelijk? Voorzichtig Wat ons nog rest is de kunst om de communicatie in actieve vorm te gaan toepassen. In het boekje Jomanda Overwegin gen las ik de uitspraak: In de kinderjaren wordt de kiem ge legd voor de volwassene van morgen... Dat vind ik treffend voor hoe voorzichtig wij moe ten omgaan met vooroorde len." BRUINISSE - Op vrijdag 24 november wordt in het Hervormd verenigingsgebouw in Bruinisse een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over een vijftiendaagse reis door Israël. Volgens planning duurt de tocht van 15 tot en met 29 ok tober 1996. De plannen voor een vliegreis kwamen tot stand naar aanlei ding van een spreekbeurt door ds. G. H. Cohen Stuart eerder dit jaar. Vervolgens werd in samenwerking met de christe lijke reisorganisatie Beter-uit Reizen een reisplan uitgestip peld. Reisleider Tijdens de voorlichtingsavond zal ds. Cohen Stuart, die zelf veertien jaar in Jeruzalem heeft gewoond en tevens gedi plomeerd reisleider is, het pro gramma toelichten. De bedoe ling is om van Eilat naar Haifa en van Jericho tot Nathanya te reizen, wat betekent dat gedu rende vijftien dagen heel Is raël wordt bestreken. Acties Dit jaar werden in het mossel dorp diverse acties gehouden in het kader van Bruinisse feli citeert Jeruzalem. Dankzij deze acties kon een steentje worden bijgedragen aan de in richting van het jeugdopvang- centrum in de wijk Kiryat Hayovel in Jeruzalem. De bijjeenkomst begint om 20.00 uur. De maximum snelheid op de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse is omlaag van 100 naar 80 km/uur. Dat scheelt haast niets in reistijd, maar spaart mensenlevens. Maximaal 80 km/uur tussen Zierikzee en Bruinisse GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zien'kzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 09.00/10.00 Info (herh.). 16.00/17.00 Seniorenprogramma 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 20.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). Woensdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/11.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 15.00/16.00 Ontbijtkids (herh.) 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Non-stop hardrock. Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Bonzai (housemuziek) Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (informatieve ochtendshow). 12.00/14.00 Lunchprogramma. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Hitradio sensatie (jongerenprogramma). 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/15.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 15.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 19.00/21.00 De Silo-show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Music from Paradise (romantische muziek). OUWERKERK - Op initiatief van het Protestants Interker kelijk Thuisfront (PIT) is een actie gestart voor het verstu ren van kerstkaarten naar Blauwhelmen die tijdens de komende kerstdagen ver van huis - in een groot aantal crisis- en oorlogsgebieden - vredesta ken vervullen. Het PIT schenkt aandacht en morele steun aan de militairen door onder meer schrijfmap pen, zakbijbeltjes en kerstpak ketten. Wie zijn steentje bij wil dragen aan de actie kan dat doen door een normaal gefran keerde kerstkaart te sturen naar; VN-militair, p/a Stich ting PIT, Geestbrugweg 91, 2281 CH Rijswijk. Het PIT-bu- reau zorgt ervoor dat de kaar ten goed terecht komen. Wie meer wil weten kan bellen met mevrouw Van Maanen uit Ouwerkerk (0111-643268) De drie volleybalteams van Zeelandia uit Zierikzee, die in de recreatiecompetitie actief zijn, zijn door hun sponsor compleet in het nieuw gestoken. Het team Zeelandia I speelt in de A-poule, Zeelandia II in de C-poule en Zeelandia III in de D-poule. Alle teams komen nu uit in de nieuwe kleuren van Zeelandia, waarbij de hoofdkleur paars is. (Foto: Bob Noomen) De D-junioren van de VV Zierikzee werden door de familie Berrevoets van het Zierikzeese eethuis Kiek in de Pot uoorzien van een compleet nieuw tenue. Staand van links naar rechts zijn op de foto te zien mevrouw Berrevoets, Erik, Christian, Colin, Robby, Serge, Rutger en Kees. Zittend van links naar rechts: Pa trick, Dennis, Mertijn, Sebastian, Pascal, Mark en Jos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3