Visboer Adrie de Ridder bijna halve eeuw op de Zierikzeese weekmarkt WAAROM Wil OF MES?E 11118 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Meer verantwoordelijkheden maakt beroep zwaarder, maar ook leuker' ZIERIKZEESCHE!-^ NIEUWSBODE Dorkas-actie Dat maak ik zelf wel uit Thema-bijeenkomsten over nieuwe Arbeidstijdenwet EUROPfliïll! dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 15 NOVEMBER 1 995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 18 PAGINA'S Adrie de Ridder feestelijk gehuldigd ZIERIKZEE - „Hiermee sla ik u tot ridder in de orde van de Koperen Garnaal, de Orde van de Bronzen Kabeljauw en de Orde van de Gouden Tong", aldus Jan Vermeule. Vervolgens speldde hij visboer Adrie de Ridder de bijbehorende on derscheiding in de vorm van een vergulde me daille met daarop twee vissen op. Zijn zeventig ste verjaardag en het feit dat de uit Arnemuiden afkomstige Adrie nu reeds 47 jaar zijn vis op Schouwen-Duiveland verkoopt vormden de reden van de plechtigheid. De viskraam van Adrie de Rid der, meestal recht tegenover de Rabobank aan het Haven plein, vormt inmiddels een vertrouwd beeld op de week markt van Zierikzee. Ter gele genheid van zijn verjaardag en ter gelegenheid van de plech tigheid was deze dag zijn kraam versierd met slingers en ballonnen, terwijl een groot oranje bord voor de kraam van de heuglijke gebeurtenissen melding maakte. Rond 11.00 uur 's morgens verzamelde zich een kring van mensen rond de kraam toen Jan Ver meule met luide stem als een ware standwerker begon met de huldiging. „Indien u geen zelfstandige was geweest, maar gewoon bij het bedrijfs leven had gewerkt, had u ge zien de lange staat van dienst al lang een stuk of drie onder scheidingen gekregen. Het is jammer, dat geen burgemees ter hieraan denkt. Vandaar dat wij u nu zelf op deze ludieke en eigen wijze onze waardering willen laten blijken", aldus Jan Vermeule. In zijn woorden roemde Ver meule verder de grote wer klust van Adrie en zijn enorme stratenkennis van Schouwen- Duiveland. „Als een der laat ste visboeren in Nederland be zorgt Adrie in plaatsen als Bruinisse, Oosterland, Nieu- werkerk, Ouwerkerk en Noordwelle nog steeds de vis aan huis, iets dat je nergens meer ziet. Mede hierdoor is Adrie een zeer bekend en graag gezien figuur op het eiland ge worden. Iedereen kent hem, en Adrie heeft altijd tijd voor een gezellig praatje. Inmiddels is hij op Schouwen-Duiveland bekender als in zijn woon plaats Arnemuiden." Aanvankelijk reisde de vis boer met een bakfiets vanuit Arnemuiden met de veerpont richting Schouwen-Duiveland. Pas na vele'jaren werd deze door een kleine vrachtwagen vervangen, die nog steeds in gebruik is. Vei'volgens werd Adrie met een houten kuipers hamer tot ridder geslagen en kreeg hij zijn onderscheiding opgespeld. Hobby Adrie, lachend: „Schitterend is dit. Voor het geld hoef ik het eigenlijk al lang niet meer te doen, op zich kan ik rondko men van een klein pensioen. Ik ben echter een gezelschapsdier en ik heb een groot plezier in mijn werk. Ik doe het werk dus nu eigenlijk meer voor de hob by, en ik hoop dat nog lang vol te houden." Activiteiten Namens de activiteitencom missie van de markt kreeg hij uit handen van mevrouw Kaashoek een bos bloemen uit gereikt. Deze commissie werd enige jaren geleden opgericht om op en rond de markt voor wat meer leven te zorgen. Ieder jaar worden diverse ac ties georganiseerd. Nagenoeg alle van de ongeveer dertig op de - weekmarkt aanwezig marktkooplieden (waaronder natuurlijk ook Adrie) betalen iedere maand een bijdrage aan de activiteitenpot. „Op dit mo ment loopt er een stempelac- tie, waarbij voor iedere vijf gulden door de deelnemende marktkooplieden op een kaart een stempel wordt gezet. Zijn er op de kaart twintig stempels gezet, dat kan deze worden in geleverd en dingt men door loting mee naar een door reis bureau Van Oeveren georgani Visboer Adrie de Ridder uit Arnemuiden ontving een vergulde medaille ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag en het feit dat hij al 47 jaar met zijn viskraam op de markt in.Zierikzee staat. (Foto: Marijke Folkertsma) seerde kerstdagtocht voor twee personen naar het Duitse plaatsje Essen. Er zullen 24 winnende loten zijn, zodat 48 mensen op reis kunnen. Verder zal er met de kerstdagen een soortgelijke actie worden ge houden, waarbij in plaats van een reis een kerstbrood of een tulband gewonnen kan wor den", legt mevrouw Kaashoek uit. „Deze acties blijken overi gens goed aan te slaan, want mensen vragen echt om de stempels", aldus mevrouw Kaashoek. Applicatiecursus ziekenverzorgenden ZIERIKZEE - Het Zeeuws Instituut Zorgoplei- dingen start op 17 januari 1996 een applicatie cursus voor ziekenverzorgenden in dé Corne- liastichting in Zierikzee. De cursus is bestemd voor mensen die voor 1986 met hun opleiding ziekenverzorgende begonnen zijn en opgeleid volgens de oude regeling. De cursus wordt afge sloten met een wettelijk erkend certificaat. „In 1986 begonnen de verande ringen binnen de inserviceop- leidingen al," vertelt Elly van Eijken. Zij is opleidingscoördi nator van de Corneliastich- ting. „Ook de opleiding Ziekenver zorgende ging mee in die ont wikkelingen. Volgens Europe se maatstaven waren de opleidingen te beperkt. De drie maanden school die aan het werken en leren vooraf gin gen werden verhoogd naar ze ven maanden. Dan ging de op leiding verder met werken en leren. Dat kreeg gestalte in de vorm van blokweken voor de theorie en werden er opdrach ten gegeven om vaardigheden in de praktijk op te doen." Maar daarnaast heeft het vak zich ook steeds verder ontwik keld. Elly: „Vroeger was de ziekenverzorgende veel taak- gerichter, handjes laten wap peren. Als je dat goed kon was je prima voor je vak. Nu komt er naast die praktijk steeds meer bij kijken, er worden an dere vaardigheden gevraagd. Een nieuw element is bijvoor beeld het planmatig en metho disch werken. De ziekenver zorgende krijgt meer verantwoordelijkheden en dat maakt het beroep zwaarder, maar ik denk ook leuker." Mentor Een belangrijke ontwikkeling is het mentorschap. Hierbij gaat het om het maken van zorgplannen en het contact met de familie. Elly: „Mentorschap betekent dat je de verantwoor ding hebt over een bepaalde bewoner. Je beslist mee over kledingaanschaf, uitjes en dat soort dingen. Verder worden er van de ziekenverzorgende steeds meer verpleegtechni- sche vaardigheden gevraagd zoals het geven van injecties en het geven van sondevoeding." Een heel belangrijk onderdeel van de cursus is Omgangskun de. Hier wordt onder meer ge leerd hoe men met psycho-ge-.* riatrische (dementerende) bewoners om moet gaan. An dere cursusonderdelen zijn ge- zondheidskunde, ziektekunde, sociale geschiedenis en ver pleegkunde. Voor de ziekenverzorgenden die in de Cornelia werken is de cursus niet verplicht. Elly: „Het is niet verplicht, maar het is natuurlijk wel zo dat je zonder dit certificaat minder kansen op promotie hebt. Voor degenen die momenteel niet werkzaam zijn is het wel een aanrader. Bij ons wordt er naar gestreefd om in de toe komst alleen nog maar zieken verzorgenden aan te nemen met het nieuwe certificaat. Als werkgever is dit de laatste bij drage die wij bieden. Daarna willen we dat iedereen geap- pliceerd is. Vandaar dat wij ziekenverzorgenden die mo menteel niet actief bezig zijn sterk aanraden om mee te doen." Ervaring- Ook mensen die in de substitu tie werken en in de verzor gingshuizen kunnen aan de cursus meedoen. Elly: „Het grote voordeel van deze mon delinge opleiding is dat je er varingen kunt uitwisselen en met een mix van cursisten te maken krijgt. Er zijn wel ande re mogelijkheden om het certi ficaat te behalen en een aantal mensen hebben dit ook ge daan, maar op deze manier is het veel interessanter. De cur sus bestaat uit dertig avonden van drie uur. Het is pittig, maar wel een buitenkans. Do centen van de ZIZ komen hier heen, dus men hoeft niet van het eiland af. Bovendien heeft dit instituut een ruime erva ring." De cursus start op 17 januari. Opgeven kan tot 13 december bij Elly van Eijken, oplei dingscoördinator van de Cor- neliastichting. Telefoon 0111- 412651. Binnen de Corneliastichting in Zierikzee zal ernaar worden gestreefd om uitsluitend ziekenverzor genden met een diploma nieuwe stijl, met applicatiecursus aan te nemen. (Foto: Marijke Folkerts ma) ZIERIKZEE - In november en december voert de afdeling Schouwen-Duiveland van Dor- kas-hulp Internationaal actie voor de christenen in China. Alle kerken op Schouwen-Dui veland worden benaderd voor het verspreiden van de specia le actiemap. Volgens Dorkas-hulp is er in China - ondanks dat de Com munistische partij daar vol gens de statuten voor is - geen vrijheid van godsdienst. In China wonen ongeveer 75 mil joen christenen, zes procent van de totale bevolking. Chris tenen die zonder toestemming van de overheid bidden in de beslotenheid van een woon huis worden regelmatig bij el kaar gedreven, geslagen, be boet en op andere manieren gestraft. Religieuze gevange nen worden gemarteld, soms tot de dood er op volgt. Deson danks groeit volgens Dorkas- hulp het aantal christenen in China dagelijks. Volgens hen is de regering van China bang dat de kerk en de geestelijken door het buitenland worden gebruikt om het communis tisch bewind te ondermijnen. Religieuze onderdrukking is volgens Dorkas één van de meest hardnekkige mensen rechtenproblemen in het huidi ge China. Aan de hand van de speciale actiemap wil Dorkas aandacht vragen voor de ver volgde christenen in China. In het kader van de actie worden voorbeeldbrieven aan de Chi nese autoriteiten verspreid. Wie meer wil weten over de ac tie kan bellen. MIDDELBURG - 'Dat maak ik zelf wel uit' is de titel van een theatervoorstelling van Theatergroep Jump. Een voor stelling waarbij het publiek zelf mee kan doen en de lotge vallen van een patiënt behan delt. Plaats: Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, om 19.30 uur. De theatervoorstelling is geor ganiseerd door Patiëntenver eniging Samen Beter en het Humanistisch Verbond, afde ling Zeeland. Het is de bedoe ling dat het publiek bezig is met het thema zelfbeschikking in de zorg. Dat betekent zelf bepalen wat er gebeurt, hoe en door wie men behandeld wordt, het recht op informatie en het recht op klagen. Advertentie on BRUINISSE BURGH ZIERIKZEE Deze week op de achterpagina j ZIERIKZEE - De nieuwe Arbeidstijdenwet is aanleiding: voor de FNV, district Zeeland, op di verse plaatsen informatiebijeenkomsten te or ganiseren. In Zierikzee vindt dit plaats op don derdag 14 december, om 20.00 uur in het MFC. De nieuwe Arbeidstijdenwet zal, als de Eerste Kamer hier mee akkoord gaat, in de loop van 1996 in werking treden. Deze wet zal dan alle bestaan de regelingen vervangen, voor zowel bedrijven als (semi)- overheid. De nieuwe ATW ver vangt niet alleen de oude uit 1919 stammende Arbeidswet, maar sluit tevens aan bij de Arbeidsomstandighedenwet. Tevens probeert de Arbeidstij denwet mogelijkheden voor werknemers te verruimen om werk en zorgtaken beter te kunnen combineren. Bovendien is er een onder scheid tussen standaardrege lingen en nader in te vullen re gelingen. Welke regeling van kracht is wordt bepaald door het al dan niet gelden van een CAO en de mate waarin in die CAO al bepalingen zijn opge nomen. In het algemeen geldt dat hoe meer er geregeld is, des te meer vrijheid bestaat er tot nadere afspraken. Behalve in Zierikzee worden er bijeenkomsten gehouden in Goes in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 op dinsdag 28 november. Ook op 7 december in Hotel Arneville, Buitenrust- straat 22 in Middelburg en op donderdag 14 december in De Halle, Rooseveltlaan la in Axel. Alle bijeenkomsten be ginnen om 20.00 uur. Advertentie Wij gunnen u als klant graag het allerbeste: wij drukken daarom zelf binnen luur uw foto's af op Kodak Royal Paper, het beste fotopapier voor de helderste, scherpste afdrukken: Wij willen u graag persoonlijke service geven, óók de volgende 75 jaar! Najaarsaktie: W Bij Ontwikkelen Afdrukken van een filmrolletje GRATIS: 10 wenskaarten gemaakt van uw leukste negatief én fantastische Kerst CD met bekende Christmas songs I UURFOTOSBIVICE KM Kodak FOTO EJ VERSCHOORE wi-£ 2^ tooo woo foto Voxoc&oo Goes, Grote Markt 7 Hulst.'s-Gravenhofplein 8 Tcrneuzen. Noordstraai Middelburg, Lange Geere 28 Vhssingen. Walstraat 109-1 I Zierikzee. Dam S Etten-Leur, Oude Bredaseweg 26 'Maximum I gratis CD per klant nvm makelaars van schouwen-duiveland... wekelijks op de achterpagina van deze krant Bijlage van dit blad SURPRISEKRANT Vanaf heden is EuropaTuin eventjes Droomland. I Een wereld van 1.001 kerstideeën. Tot gauw. EUROPATUIN RENESSE LAÖNE 20, 0111-461031 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon Dhr./mevr.. plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee L HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 0111-415951 FAX 416378

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1