WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA Goedbloed Auto's bezoekt Carrosseriefabriek Durisottii Ideeënbeurs voor groen en wonen dier in het vizier Cursusboek van Teleacserse ós te koop bij Bob Moomen Twee nieuwe titels verkrijgbaar bij Create-a-Book Nederland Cheeers-slijterijen Makker wil asiel verlaten Wedstrijd kleuren Nutsavond GreveSëngen Omloop Goeree- Overflakkee ingebonden stukken Rursdertong met roquefort en groene kruiden WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Franse fabriek bouwt voor Citroën transport op maat De ondernemers die vorige week een bezoek brachten aan Carrosseriefabriek Durisotti in Noord Frankrijk: (in willekeurige volgorde) de heer den Boer namens Goedbloed Auto's, een vertegen woordiger van Citroën Nederland en zeven genodigden: Citroën Garage Klink uit Sommelsdijk, van Lint Autoschade, Kort Autoschade, drukkerij Lakenman Ochtman uit Zierikzee, Dekkers Bloemen uit Den Haag, Taxi Lemsom uit Kerkwerve en installatiebedrijf Kristelijn uit Scharen- dijke. LILLE - Op initiatief van Citroëndealer Goed bloed Auto's uit Zierikzee bezochten een aantal ondernemers vorige week donderdag de Noord franse Carrosseriefabriek Durisotti. Zij maak ten de reis per luxe Citroën Jumper. In de fabriek van Durisotti wordt onder meer het carrosse rie van de Citroën transporter" de Polyvolume gebouwd. Af gaande op de reacties van de deelnemers mag gesteld wor den dat het produktieproces in de fabriek voor de bezoekers als buitengewoon interessant ervaren is. In het bijzonder kregen de autovakmensen een helder inzicht over hoe en wat er aan technieken komt kijken alvorens eens standaard fa- brieksauto is omgebouwd naar de specificaties van de op drachtgever. De ombouw van, over het algemeen transport bussen, vindt in de produktie- lijn hoofdzakelijk handmatig plaats. ,,We passen alle typen auto's, desnoods ook per stuk, aan de wensen van de markt aan" aldus de Chef de vente (verkoopleider) van Durisotti. Het meest opmerkelijke was het om te zien hoe men stan daard Citroën bussen door middel van, door Durisotti ontwikkelde, lichte carrosse rieconcepten voorziet van een gigantische laadruimte en ver volgens via een uitgekiend produktieproces, tot en met de spuiterij, aflevert als een com pleet nieuw type bedrijfswa gen. De schrik die de bezoekers op liepen bij het zien van het com pleet doorzagen of half demon teren van gloednieuwe auto's werd bij het bekijken van het eindprodukt: ,,transpoi*t op maat" volledig teniet gedaan. De gastheer, President-Direc teur Mr. Durisotti, een nazaat van een Italiaanse mijnwer kers-familie die een nieuwe toekomst in de carrosserie- bouw realiseerde op een voor malig mijnbouwterrein, heeft dankzij het vertrouwen van de Franse automobielindustrie, de Europese afnemersmarkt (onder meer Citroën Neder land) alle vertrouwen in de toe komst. Dit mede in verband met de, ook in Nederland, toe nemende vraag naar lichte transportmiddelen met een maximaal laadvermogen. Citroën Dealer Goedbloed Au to's heeft op deze wijze willen laten zien dat er voor de Neder landse markt nog veel te ver wachten is. Belangstellenden die de reis niet mee konden maken kunnen voor informa tie over, de door Durisotti ge bouwde, Citroën Jumper Poly volume in Zierikzee terecht bij Goedbloed Auto's en in Som melsdijk bij Garage Klink. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Van donder dag 23 t/m zondag 26 november 1995 vindt in de Brabanthallen in 's-Hertogenbosch de eerste editie van de beurs Ambiance plaats. Ambiance '95 is een ideeënbeurs voor groen en wonen waarin de natuur een belangrijke rol krijgt toe bedeeld. Natuur en groen zijn in de afge lopen jaren steeds belangrij ker geworden. Op de beurs Ambiance kan de bezoeker ideeën opdoen over wonen an no 1995. Bloemen, planten, versieringen en decoraties vor- jnen de rode draad in voor beeld-interieurs en exposities die op het programma staan. Op het beursgedeelte tonen zo'n 120 specialisten de laatste trends op het gebied van groen en wonen zoals antiek, badka mers, bloemen en planten, de coraties, keukens, schouwen, serres, sfeerverwarming, ver lichting, vloeren en wand- en plafondbekleding. Tijdens de beurs zijn onder meer de volgende activiteiten en exposities: 100 jaar roos, een expositie over de ontwikke ling van de roos, sfeervolle voorbeeldinterieurs, presenta tie van de verschillende soor ten varens en een lezingen-pro gramma met medewerking van tal van groen- en interi eurspecialisten. Verder een ex positie van bloemsier-kunst- werken door de Meesters van de Bloemsierkunst en Allée des Fleurs en het versieren van de langste guirlande (500 meter lang en 1000 kg zwaar). Een poging voor vermelding in het Guiness Book of Records. Ambiance '95 vindt van don derdag 23 t/m zondag 26 no vember plaats in de Brabant hallen in 's-Hertogenbosch en is op donderdag en vrijdag geo pend van 13.00 uur tot 22.00 uur. Zaterdag 25 en zondag 26 november is de beurs te bezoe ken van 10.00 uur tot 18.00 uur. f3 Dwergpoedel Makker is een makkelijk hondje. Rustig van aard, heel levenslustig en een tikkeltje eigenwijs. Momenteel zit dit twaalf jaar oude, gesteriliseerde teefje in het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Makker zou dit asiel dolgraag verla ten. Zij hoopt zich spoedig in de armen te kunnen sluiten van een vriendelijk baasje. Is er al een kat of hond in het gezin van zijn toekomstig baasje, geen probleem, Master kan er ivaarschijnlijk goed mee opschieten. Dit heel lieve hondje is het niet gewend om alleen thuis te blijven. Wie er een leuke makker in het gezin bij wil hebben, kan bellen: 0111-417013. Even langsgaan kan ook. Het dierenverblijf is maandag t/m zaterdag geopend van 09.00 tot 11.30 uur. Er verblijven 43 katten en drie honden. De kater Ze phyr is nog niet geplaatst. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De ING Bank in Zierikzee is zich ervan bewust dat Sinterklaas op zijn ver jaardag graag veel kinderteke ningen krijgt. Daarom houdt de bank een grote Sint Nicolaas kleurwed- strijd. Vanaf maandag 20 no vember kunnen kinderen van vier tot en met twaalf jaar in het bankgebouw aan de Lange Nobelstraat een kleurplaat af halen. De ingekleurde platen dienen uiterlijk woensdag 29 november om 16.00 uur bij de bank te worden ingeleverd. Een deskundige jury beoor deelt de kleurplaten. Voor de kleurplaten van kinderen van vier tot en met zeven jaar zijn vijf prijzen beschikbaar en dat geldt ook voor de kleurplaten van kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Op dinsdag 5 december worden de prijzen uitgereikt op het kantoor van de ING Bank. De winnaars worden hiervoor uitgenodigd. DREISCHOR - In het nieuwe dorpshuis in Dreischor wordt vrijdag 24 november de eerste nutsavond van dit seizoen ge houden. De bijeenkomst wordt inge vuld met een diapresentatie van de Grevelingen boven en onder water. Het onderwerp wordt toegelicht door me vrouw Leerschoon van het Grevelingen-informatiecen- trum aan de Brouwersdam die de Grevelingen boven water presenteert met onder meer de aspecten natuur en recreatie en de belangen van de eilandbe woners. Fotograaf en bioloog C. Schipper uit Middelburg geeft een beeld van de fascine rende natuur onder water. De nutsavond begint om 19.30 uur. OUDE-TONGE - Tijdens de slotavond van de Omloop Goe- ree-Overflakkee op 27 oktober is de datum voor de Omloop 1996 bekend gemaakt, te weten 6/7 september 1996. Gebleken is, dat deze datum minder geschikt is. Het stich tingsbestuur heeft de datum voor de Omloop 1996 thans de finitief vastgesteld op 23 en 24 augustus 1996. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de bnelschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Hoezo misverstanden? De Dierenbescherming schreef onlangs een artikel in een aan tal kranten getiteld Misver standen rondom de jacht. Op nieuw werden hele en halve onwaarheden onder het pu bliek verspreid. Omdat het houden van een welles-nietes discussie geen zin heeft, zetten we hier de feiten op een rijtje opdat de lezer zelf kan oorde len. Om te mogen jagen moet men eerst een wettelijk ver plicht jachtexamen afleggen. Vervolgens moet men kunnen aantonen dat men het Jacht- recht heeft gepacht op tenmin ste veertig hectare aaneenge sloten terrein. Dit om te voorkomen dat men overal mag jagen en dus geen binding met en verantwoordelijkheid heeft voor het wild. In de Jachtwet is de verplichting op genomen dat iedere jager moet zorgen voor een redelijke wild stand. Onder redelijk wordt verstaan een zodanige wild stand dat er geen of slechts weinig schade optreedt aan landbouwgewassen, de natuur en aan andere diersoorten. De Jachtwet is dus tevens een be- schermingswet. Jagers waren en zijn voortdu rend in hun veld en zien vaak als eersten veranderingen en verslechtering van het milieu. Jagers stonden aan de wieg van de Vereniging Naturmonu- menten en Vogelbescherming. De laatste jai'en verenigen ja gers zich steeds meer in Wild- beheereenheden (WBE's), zelf standige verenigingen van jachthouders die hun jachtvel den samenvoegen. Voor deze gebieden wordt een wildbe- heerplan gemaakt, waarin on der meer maatregelen staan die genomen zijn om de leefom standigheden van het wild te verbeteren. Indien in een be paald gebied wildschade dreigt op te treden, moeten grondgebruiker en jager alles doen wat in hun vermogen ligt om die te voorkomen of beper ken. Om de kwaliteit van de jagers te verhogen heeft de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) in de loop der jaren heel wat maatregelen genomen. De leden van de KNJV binden zich vrijwillig aan de zogenoemde weidelijk- heidsregels. Overtreding kan leiden tot royement. De leden van de WBE s onderschrijven het wildbeheerplan en hande len daarnaar. Overtredingen kunnen worden bestraft. Om dat met een royement alleen maar KNJ V-leden kunnen woi'den bestraft, heeft de KNJV een eigen Tuchtx-echt in het leven gex-oepen. Iedere Ne derlander kan een jager die niet netjes jaagt, aanklagen bij de Stichting Tuchtx-echt Jacht en Wildbeheer. Wildbeheer- eenheden en individuele leden kunnen jachtopzichters in dienst nemen. Wildbeheereen- heden spannen zich in om de leefomstandigheden van het wild te verbeteren. Zo werd 529 hectare aan braakliggende gronden wildvx-iendelijk inge zaaid; 175 ha ovex-hoekjes inge plant; 517 ha wildakker aange legd; 282 poelen hersteld of nieuw gegraven; 117 ha hout wal ondex-houden en 225 km oe ver, berm of perceelrand in be heer genomen. Mede dankzij de zorg van de jagei-s kan Ne derland zich verheugen op een zeer rijke wildstand. Dat is des te opmerkelijker als men weet dat het leefgebied voor het wild steeds vei-der wordt inge- pex-kt door de aanleg van we gen, huizen, fabx-ieksterreinen. Door hun inspanningen voor biotoopverbetering, schadebe- strijding en toezicht hebben ja gers, verenigd in de WBE's een toegevoegde waarde voor de natuur. De Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging denkt dat de mens op een ver standige manier gebx-uik mag maken van het wild uit de na tuur. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging ZIERIKZEE - Vanaf 6 januari 1996 zendt Teleac op zes achtereenvolgende zaterdagavonden (van 19.00 tot 19.30 uur op TV2) de serie fotogra feren uit. Aan de hand van veel voorbeelden, praktische adviezen en tips van beroepsfoto grafen wordt in deze serie getoond hoe men be tere foto's kan maken. By de serie verschijnt een cursusboek, waarin de verschillende onder werpen uit de TV-serie nog eens verder uitge diept en toegelicht worden. Het boek is te koop bij Foto Bob Noomen in Zierikzee, zelf ook een enthousiast pi-omotor van de fotogi-afie. Boek en TV- serie houden rekening met het feit dat het maken van foto's vandaag de dag een stuk een voudiger is dan vroeger. Moderne camera's maken het fotograferen steeds gemakke lijker: een druk op de knop en de camera doet de rest. Maar de persoon achter de camera bepaalt de onderwerpkeuze, compositie en het standpunt. Wie de cursus fotograferen volgt, zal met deze zaken be wuster omgaan en er beter en creatiever gebruik van leren maken, waardoor fotograferen nog leuker wordt. Televisie In zes afleveringen van een half uur laten bei'oepsfotogra- fen zien hoe zij in hun specia lisme te wex-k gaan. Mai'tin Kei's is aan het werk in Schot land, Joop van Tellingen foto grafeert de Nedei'landse jetset tijdens Steri-enslag. Verder volgt spoi-tfotogi-aaf Hans Heus de geweldige inspannin gen van een triathlonatleet en vat fotojournalist Bert Ver- hoeff het nieuws samen in een enkel beeld. Deze en nog zo'n vijftien andere bei'oepsfoto- grafen vertellen tijdens hun werk waarmee ze werken zoals ze werken. Ze geven daarbij veel handige tips en praktische adviezen waar iedereen die fotogi-afeert zijn voordeel mee kan doen. Een aantal van die adviezen wordt in de TV-programma's door amateurfotogi-afen nog verder uitgewei-kt en gede monstreerd. Tijdens het kij ken naar de TV-serie hoeft men geen aantekeningen te maken. In het bijbehorende cursus boek kan alles nog eens nagele zen worden. De tekst wordt bo vendien geïllustreerd met zo'n vierhonderd foto's. Speciaal voor Teleac ti-ok een groot aantal Nederlandse foto grafen op pad om die zaken te fotogi'afei'en die vaak als on derwerp gekozen worden. De uitleg over compositie, con trast, onderwerpkeuze en an- dere zaken zijn voor degenen die zich nog nooit hebben ver diept in fotogi'aferen, begrijpe lijk en direct toepasbaar. Wat voor soort camera op dit mo ment gebi'uikt woi'dt is niet van belang. Ook voor de aan schaf van een camera en film pjes staat informatie in een ex tra hoofdstuk in het boek. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - 'Mijn avon tuur op de boerderij' en 'In de hoofdrol...Do nald Duck' zijn de twee nieuwe titels die Cre- ate-a-Book heeft gelanceerd. Dit naar aanleiding van het feit dat in Europa meer dan één miljoen boeken zijn verkocht. In de boeken van Create-a-Book speelt de ontvanger van het boek zelf de hoofdrol. Create-a-Book komt uit Ame rika en is opgericht door Ka ren Hefty en haar man John. Het doel was het op de markt brengen van gepersonaliseer- de kinderboeken. De boeken werden ontwikkeld als hulp middel voor het onderwijs om jonge kinderen tot lezen aan te sporen. De populariteit van de boeken nam snel toe en de filosofie van de onderneming werd door velen in de VS gedeeld. Dit kwam tot uiting in het aan tal disti'ibuteui's, momenteel meer dan drieduizend. Sinds 1992 zijn de boeken ook in Europa verkrijgbaar en in Nederland worden deze ver spreid door veertig distribu teurs. Speciale De nieuwe titels worden als een speciale gelimiteerde uit gave uitgebracht. In het Do nald Duck-verhaal speelt het kind de gastpresentator in een spannend verhaal samen met Donald en vele andei'e wereld beroemde stripfiguren van Disney. 'Waar is de haan?', is het thema van het boek Mijn avontuur op de boerderij. Het kind speelt een detective, die meehelpt de haan te vinden die heel slim als een ander dier is vermomd. De twee nieuwe boeken zijn een aanvulling op het al zeer uitgebreide assortiment luxe cadeauboeken waarin de ont vanger zelf de hoofdrol speelt. Naast de geboox-te-, verjaar dag- en voetbalboeken is er een collectie van meer dan der- tig sprookjesachtige veiTialen en ook spannende avonturen beschikbaar. Voor volwassenen zijn er grap- pige verhalen over voetbal, vissen en golf. Er zijn ook spe ciale foto-albumboeken voor huwelijk en jubilea. Voor de kersttijd zijn twee verschillen de kerstboeken verki'ijgbaar. Informatie Alle Create-A-Book verhalen bevatten 36 pagina's, met de vooi'naam, achternaam, even tuele ï'oepn'aam, leeftijd, vrienden of vriendinnen en woonplaats van de hoofdrol speler in het boek. Verder wordt vermeld door wie en wanneer het boek cadeau ge daan is en ook andei-e wensen kunnen vervuld worden. Voor verdere informatie: tele foon 033-2473424 of fax 033- 2460470. U heeft nodig voor 4 personen: 1 rundertong (eventueel ger ookt) bouquet garni (ui, wortel, peterselie, foelie, tijm, pe perkorrels) 60 gram boter 1 stukje foelie 1 laui'ierblaadje 100 gram hazelnoten 100 gram roquefort 1 eetlepel verse petei"selie of 1 theelepel gedroogde peter selie 1 eetlepel verse dragon of 1 theelepel gedroogde dragon 1 eetlepel verse marjolein of 1 theelepel gedroogde marjo lein 2 deciliter room 2 kleine geraspte gekookte bieten peper zout Fruit het bouquet garni in de helft van de boter. Bak ver volgens hierin de tong even aan. Voeg het water de foe lie, het laui'iei'blaadje en het zout toe. De tong moet wel ruim onder water staan. Laat de tong ca. 2V2 uur trekken. Neem het vlees dan uit de pan en laat het afkoe len. Ontdoe de tong van het vel, snijd het vlees in plak ken en leg deze dakpansge wijs in een ovenschaal. Ver- wai'm de oven voor op 200°C of gasstand vier. Maak nu de saus. Smelt h iervoor de rest van de boter en bak hierin de kleingesneden hazelnoten. Voeg de in blokjes gesneden roquefort toe en laat deze op zacht vuur al roerende smel ten. Doe er dan nog. steeds goed roerend ca. een V2 liter bouillon van de tong bij. Neem laurier en foelie uit de saus en voeg de fijngesneden peterselie, di'agon en marjo lein er aan toe. Voeg naar smaak peper toe en roei van het vuur af de room erdoor. Schep de geraspte biet door de saus en giet de saus over de tong. Zet de schaal gedu rende twintig minuten in de Lekker met kroketaardap pelen en lofsalade. Tip: De rest van de tong kan de volgende dag als broodbeleg gegeten worden, of verwerkt worden in een roerbakge recht. De tong moet dan wel in de koude bouillon in de koelkast bewaard worden. Voedingswaarde per portie: Energie: d2980 kJ (710kcal) Eiwit: 31 gi-am Vet: 63 gram Koolhydraten: 5 gram In Nieuwerkerk en Sommelsdijk NIEUWERKERK/SOMMELSDIJK - De afge lopen weken zijn in Nederland 150 Cheeers-slij- terijen ontstaan. Onder meer aan de Deltas traat 16 in Nieuwerkerk en de Dorpsweg 42 in Sommelsdijk. De naam Cheeers, met drie e's, geeft volgens manager com merciële zaken van de nieuwe slijterijketen, Zwartepoorte aan dat de slijterijen een op vallende i-ol willen spelen. In de eerste plaats door scherpe prijzen, die kunnen worden ge realiseerd door gezamenlijke inkoop door een wijnpakhuis en twee slijteidjketens. Met na me de prijzen van de huismei*- ken kunnen op die manier laag worden gehouden. Daarnaast worden extra accenten gelegd door partyseiwice, culinaire tips en cadeaus voor de klan ten. 1 Naast lage prijzen willen de ondernemers van de Cheeers- slijterijen de klanten een te vreden en feestelijk gevoel meegeven. De slijters willen op die manier hun assortiment beter presenteren bij een breed publiek. Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Goedereede, Goejlereede, Goedereede-Havenhoofd. Ouddoip, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge. Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. Jannewekken 114301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Druktechniek Offsetrotatie Sluitingstijd advertentie Dinsdag 11.30 uur Advertentie-verkoop voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 0187 482554 Bezorging/Lezersservice 0111 -41731.4 tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur Redaktie Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11