5 Het omzetten van eeii ritme in een dansbeweging geeft heel fijn gevoeP NOS voelt niets voor aanvallende bijdrage aan regionale televisie m Bedrijfsleven Zeeland naar Zuid-Afrika DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 Joke Hillebregt geeft weer volksdanslessen Joke Hillebregt:Dansen is een uiting van gevoelens. Alles wat ik niet kwijt kan, dans ik er uit. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Dansen. Voor Joke Hillebregt uit Zierikzee is bewegen op het ritme van muziek een wezenlijk onderdeel van haar leven. „Als slechthorende leef je toch in een isolement. Alles wat ik niet met woor den kwijt kan, dans ik er uit." Nadat ze vanwege ziekte een jaar moest afhaken, is zij weer begonnen met het geven van volksdanslessen. Om en om is zij daarmee wekelijks op dinsdag actief in het Hervormd Vereni gingsgebouw in Scharendijke en het soosgebouw van Big S in Haamste de. Het liefste zou ze in januari ook beginnen met volksdanslessen in het Multifunctioneel Centrum (MFC-gebouw) in Zierikzee. Maar dat kan alleen wanneer zich voldoende nieuwe mensen aanmelden die willen volks dansen. In de periode dat Joke Hillebregt ziek was is het aan tal belangstellenden wat terug gelopen. „Delessen worden ge volgd door een vaste kern van mensen die al jaren dansen. Wanneer mensen eenmaal met volksdansen beginnen, bevalt het meestal zo goed dat ze er ook mee doorgaan. Maar de drempel om ermee te beginnen is hoog." Dat komt volgens de dansdo cente omdat volksdansen bij velen een wat oubollig en stof fig imago heeft. In tegenstel ling tot disco en stijldansen, die meer populair zijn. Maar dat is volgens Joke Hillebregt niet terecht. „Volksdansen kan topsport zijn. Volksdan- .sen is tevens de oorsprong van alle dansvormen. Dansstijlen als disco, stijldansen en ballet zijn er uit voort gekomen." Joke Hillebregt ontdekte volksdansen op zeventienjari ge leeftijd in een dansgroep voor slechthorende jongeren. Ze werd er zo door geboeid dat ze binnen een jaar zelf volks dansles gaf aan groepen slecht horenden in allerlei delen van het land. Via veel doorzet tingsvermogen lukte het haar toegelaten te worden op de Rotterdamse Dansacademie. Daar behaalde zij het diploma dansdocente. In 1976 kwam ze met haar echtgenoot in Zierik zee wonen en in het seizoen 1978/1979 presenteerde zij in het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat haar eerste volksdanslessen in deze regio. Het feit dat ze slechthorend is, vangt de dansdocente op met behulp van haar echtgenoot, die het ritme van de volks- dansmuziek meeklapt tot het helemaal in haar hoofd zit. Hoewel volksdansen topsport kan zijn, presenteert Joke Hil lebregt het in de eerste plaats als een recreatieve bezigheid, die de deelnemers een fijn geT voel geeft. „Ik probeer ze het prettige gevoel te laten erva ren dat ontstaat wanneer je muziek en ritme omzet in een dansbeweging." Daarbij geeft de dansdocente informatie over de achtergron den van de dansen die worden uitgevoerd. „Ik leg uit waar om bepaalde dansbewegingen strak zijn en waarom lucht sprongen worden gemaakt. Die bewegingen hebben alles Regionale televisie is mogelijk door middel van wat venster programmering genoem4 wordt. Dat houdt in dat op be paalde tijden het landelijk te levisienet ontkoppeld wordt en er zodoende ruimte is voor de uitzending van regionale programma's. Van de kosten daarvan wil de NOS de helft voor haar rekening nemen. Het resterende deel moet opge bracht worden door de provin cie. Brieven Het begint al een aardig pak papier te worden, de briefwis seling tussen Omroep Zeeland en gs van Zeeland enerzijds en de NOS anderzijds. De discus sie over regionale televisie spitst zich nu toe op de vraag wie het allemaal moet gaan be talen. De NOS vindt dat zij nu wel diep genoeg in de buidel heeft getast. De onenigheid tussen Omroep Zeeland/provincie Zeeland en de NOS is al enige tijd aan de gang. In september kwam bij Omroep Zeeland een brief bin nen van de NOS waaruit bleek dat Zeeland nog niet direct in aanmerking zou komen voor regionale televisie. Als argu ment werd aangevoerd dat er in Zeeland nog geen concrete (ondernemings)plannen klaar zouden liggen. Mevrouw N. Ginjaar-Maas, voorzitter van Omroep Zee land, reageerde met een brief' te maken met de aard van het land waar de volksdans van daan komt. In de landen rond de Middellandse Zee, in berg achtige landen zie je meer kleine pasjes en verticale arm bewegingen, terwijl in volks dansen uit vlakke landen meer wordt gesprongen." Daarbij speelt ook de soort kleder dracht een rol. „Hoe zwaai der die was hoe minder werd ge sprongen, omdat het moeilij ker was omhoog te komen." Door de achtergrondinforma tie die tijdens het dansen, tus sen neus en lippen door, aan de orde komt beschouwt de do cente het volksdansen onder meer als een manier om andere culturen te ontmoeten. Vanuit het enthousiasme dat Joke Hillebregt door haar wij ze van les geven overbracht ontstond Nehalennia, een de- monstratiegroep die er naar streeft op hoog niveau te volksdansen. De groep wordt geleid door Corrie Slabbe- koorn. Joke Hillebregt bleef les geven aan mensen die niet zoveel behoefte hebben aan de monstraties omdat ze in de eer ste plaats voor hun plezier volksdansen. In de loop van de jaren werd de gemiddelde leeftijd van de deelnemers steeds hoger. De dansdocente zocht uit dat dit onder meer komt doordat het aantal geboorten na 1970 daal de, terwijl de lichamelijke con ditie van ouderen steeds beter wordt. Hoewel ze blij is met de actieve ouderen, die zo enthousiast blijven volksdansen, is ze zich ervan bewust dat werving van nieuwe mensen gepast en no dig is. „Op dit moment zijn in Burgh-Haamstede en in Scha rendijke volksdansgroepen van tien personen. Dat is ei genlijk te weinig om op lange re termijn met de lessen door te kunnen gaan. Dat zou heel jammer zijn, zowel voor de mensen die in de volksdans groepen zitten als voor mij. Daarom hopen we dat veel mensen zich bij ons aansluiten. Het volksdansprogramma is geschikt voor mensen van alle leeftijden." Belangstellenden, kunnen op even weken (zoals deze week) op dinsdag vanaf 20.00 uur een kijkje nemen bij de volksdans lessen in Big S aan het Sluis- pad 50 in Haamstede, terwijl ze op de oneven weken (zoals volgende week) op dinsdag om 20.00 uur terecht kunnen in het Hervormd Verenigingsge bouw in Scharendijke. Men hoeft pas te beslissen na een maand gratis te hebben deelge nomen aan de volksdansles sen. op poten waarin zij haar verba zing en ergernis uitspreekt over de houding van de NOS. Ginjaar-Maas wijst de NOS er fijntjes op dat er wel degelijk een concreet ondernemings plan voor regionale televisie klaar ligt en dat ook de provin cie zich positief uitgesproken heeft over dat ondernemings plan. „Er is daarom geen enkele re den om Zeeland met betrek king tot de vensterprogram mering naar de achterbankjes te verwijzen. Integendeel. Zee land is in zijn voorbereidingen verder gevorderd dan enkele andere provincies", aldus Gin jaar-Maas. Ook gedeputeerde staten van Zeeland lieten zich niet onbetuigd. In een brief aan NOS-voorzitter Van der Louw betuigden gs hun in stemming met de visie van Ginjaar-Maas. Het probleem, zo blijkt uit de briefwisseling, ligt in de finan ciering. De NOS wil wel mee betalen aan de exploitatie van de regionale televisie, maar dan alleen als de omroepbij drage in Zeeland verhoogd wordt. De provincie komt slechts gedeeltelijk aan die eis tegemoet met het voorstel de omroepbijdrage in Zeeland met vier gulden te verhogen. Omroep Zeeland vindt die ver hoging onvoldoende en pleit in een brief voor een verhoging met een tientje. Van der Louw gaat daar in een brief aan gs ook op in. Hij noemt het teleur stellend dat de provincie Zee land zich zo terughoudend op stelt met betrekking tot een verhoging van de omroepbij drage. Van der Louw trekt de conclu- ZIERIKZEE Danspaar in finale Joyce de Haan en Björn Ren ters uit Zierikzee zijn bij de jaarlijkse danswedstrijd Dans '95 op 12 november in Slagha ren doorgedrongen tot de fina le. Het paar, dat al zeven jaar samen danst, eindigde op de tweede plaats. Door hun hoge klassering zijn ze nu ook ge promoveerd naar Latin 2. Voor de wedstrijd in hun klasse wa ren 63 inschrijvingen. Het danspaar volgt lessen bal lroom en Latijns-Amerikaanse dansen. Collecte De nationale collecte voor ver standelijk gehandicapten die in oktober is gehouden heeft op Schouwen-Duiveland in to taal 15.811,35 gulden opge- brqaacht. Dit bedrag is als volgt over de verschillende plaatsen verdeeld: Dreischor 425,55, Noordgouwe 715, Zon- nemaire 358,65, Brouwersha ven 300, Bruinisse 1.492,65, Ou- werkerk 570,05, Sirjansland 200, Nieuwerkerk 1.192,15, Oosterland 1.078,85, Scharen- dijke/Ellemeet 920,50, Kerk- werve 469,90, Noordwelle 193,50, Serooskerke 116,90, Re- nesse 1.344,45, Burgh-Haam stede 2.103,50 en Zierikzee 4.329,70 gulden. NCVB De afdeling Zierikzee van de Nederlande Christen Vrou wenbond houdt woensdag 15 november haar maandelijkse ledenvergadering in de zaal van de Christelijke Gerefor meerde kerk in de Zevengetij- straat. Gastspreker is R. Rein- houdt-Kaland. Zij houdt een lezing met als onderwerp Ethiek en gezondheidszorg. De aanvang van de vergadering is 19.45 uur. Mini-instuif CJV CJV Samen Verder houdt woensdag 15 november een Mi ni-instuif voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar in het CJV-gebouw de Driehoek. Tus sen 14.00 en 16.00 uur worden de kinderen bezig gehouden met onder meer spelletjes en knutselen. Themamiddag ANBO Veiligheid in huis is het onder werp van een themamiddag die donderdag 16 november wordt gehouden op initiatief van de afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Het onderwerp wordt met be hulp van dia's toegelicht door Tineke van Duren van de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde. De themamid- sie dat gs van Zeeland pleiten voor een aanvullende bijdrage van de landelijke omroep. „Bovenop het royale gebaar dat de NOS-onderhandelings- delegatie al eerder maakte en juist op het moment dat de in komsten van de publieke om roep door de fors toegenomen concurrentie sterk onder druk staan", aldus Van der Louw. Vergadering Het ondernemingsplan Regio nale televisie in Zeeland komt aan de orde tijdens de vergade ring van het algemeen bestuur van de Stichting Omroep Zee land op vrijdag 17 november in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De vergadering begint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Een handels delegatie uit Zeeland brengt deze week een bezoek aan Zuid-Afrika. Het doel van de handelsmissie is het aangaan van nieuwe handelscontacten, die vooral de twee Zeeuwse zeehavens Vlissingen en Ter- neuzen ten goede zullen ko men. De handelsdelegatie speelt in op de nieuwe zakelijke moge lijkheden die Zuid-Afrika te bieden heeft. Eén van de initia tiefnemers is de Stichting Vlis- singse Havenbelangen. Aan de missie nemen zes havengebon den bedrijven deel. Daarnaast bestaat de delegatie uit verte genwoordigers van de Provin cie Zeeland, de Havenschap pen Vlissingen en Terneuzen en de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zee land. De delegatie staat onder leiding van de Commissaris van de Koningin W. T. van Gel der. dag wordt gehouden in het AN- BO-gebouw aan de Paternos terstraat in Zierikzee en begint om 14.00 uur. Verkoop kaarsen Leden van het CJV Samen Ver der verkopen vrijdag 17 no vember vanaf 16.00 uur kaar sen in Zierikzee. De kaarsen zijn gemaakt door medewer kers van Dagverblijf Brug- zicht. De opbrengst van de ac tie is bestemd voor de aanschaf van nieuw clubmateriaal, acti viteiten voor de jeugd en het onderhoud van het CJV-ge bouw de Driehoek. Tussen 16.00 en 22.00 uur zijn de kaar sen ook te koop in de Driehoek aan het Kerkhof. Kennismaken met kunst De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft het plan om in februari 1996 een cursus Kennismaken met kunst op te starten. De cursus wordt geleid door Majke Em- melot-Koolen uit Scherpenis- se. Doel is om door samen over kunst te praten, inzicht te krij gen in verschillende kunststro mingen. Men kan zich aanmel den op vrijdag 17 november tussen 9.00 en 12.00 uur op tele foonnummer 0111-412093. Educatieve middag De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op maandag 20 november vanaf 14.00 uur een voorlichtings middag in de foyer van restau rant Mondragon. Er wordt voorichting gegeven over: ver antwoorde voeding, eigentijds huishouden, met een dia-pre sentatie en informatie naar aanleiding van gestelde vra gen. Voor 15 november kunnen leden een gratis toegangskaart reserveren op telefoonnummer 414270. Gasten zijn welkom, van hen wordt een kleine bij drage in de kosten gevraagd. Voorspeelavond in MFC Dik de Koning organiseert een voorspeelavond voor gitaar. Muzikanten spelen op die avond op hun gitaar voor be langstellenden. De mensen die optreden zijn op les bij Dik de Koning. Er wordt gespeeld door beginners en volhouders. Met elkaar brengen ze ver schillende soorten muziek ten gehore, van Renaissance tot Flamenco. Dit in allerlei bezet tingen, ook met zang. Doel van deze avond is om een stukje po diumervaring op te doen. De voorspeelavond wordt gehou den in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybert- straat 35 in Zierikzee, op zater dag 25 november van 19.00 tot 21.15 uur. Geloven en kunst Sociaal Kultureel Werk de Lichtboei geeft in samenwer king met de kunstenares Marja de Lange een lezing met als on derwerp 'Is geloven een kunst?'. De lezing is de laatste in het tweeluik over dit onder werp en is afzonderlijk bij te wonen, indien men de eerste lezing gemist heeft. Aan de hand van een aantal kunstwer ken gaat Marja de Lange op zoek naar de verwantschap tussen kunst en geloof. De le zing vindt plaats in het Multi functioneel Centrum aan de De Huybertstraat 35 in Zierikzee op donderdagavond 7 decem ber om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Collecte De landelijke collecte van de Nederlandse Brandwonden Stichting, die in de week van 29 oktober tot 4 november is gehouden, heeft in Brouwers haven 643,70 gulden opge bracht. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan ver betering van de behandeling van brandwondpatiënten, voorlichting, wetenschappe lijk onderzoek en het beheer van de Nationale Huidbank. KERKWERVE NCVB De Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt woens dag 15 november een bijeen komst in Dorpshuis 't Zuudèn- de. Tijdens deze bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, pre senteert Modehuis Marita in samenwering met Schoenmo de Van Oeveren uit Zierikzee een modeshow. NIEUWERKERK Verkoping Adullam De stichting Adullam Gehan dicaptenzorg houdt woensdag 15 november van 19.30 tot 21.00 uur een verkoping van linge rie, keukentextiel en nachtkle ding in de zaal van de Gerefor meerde Gemeente in Neder land aan de Stationstraat. Daarnaast zijn verschillende wenskaarten verkrijgbaar. BRUINISSE Bejaardensoos Woensdagmiddag ging de be jaardensoos van mevrouw P. IJzelenberg-Olree op stap on der het motto uit en thuis, lek ker dicht bij huis. In tien per sonenauto's vertrok het gezelschap 's middags om drie uur vanaf het Kerkplein naar restaurant De Grevelingen op de Grevelingendam. Een gezel lig uitstapje naar het restau rant is voor de Bruse ouderen de laatste jaren een vaste regel geworden. De sfeer was prima en tijdens de koffie met heer lijk gebak kwamen de tongen goed los. Onder het genot van een glaasje werden verschil lende gedichten voorgedragen. Over de kwaliteit van het di ner reageerde men vol lof. „Zo als altijd was dat eerste klas en werd er lekker gesmuld. Om zeven uur vertrokken we zeer voldaan en tevreden naar ons eigen Bru. We hebben het weer gehad", aldus een contenté me vrouw IJzelenberg. Discussie over regionale tv blijft zich voortslepen OOST-SOUBURG - De NOS voelt er niets voor om naast de eerder toege zegde financiële steun een aanvullende bijdrage beschikbaar te stellen om de start van regionale televisie in Zeeland mogelijk te maken. Dat schrijft de NOS in een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland. Luctor et Emergo Dijken bezweken vol onmacht door gierende winden opgejaagd eerst een sijpelen, dan storten. Onder het geweld van machten werden zij uiteengereten en nooit meer werd het ochtend. Sommigen overstegen door moed maar zij die hulploos weggespoeld was te laat en nooit meer. En grijpende reddende armen konden geen hulp meer bieden waren al verdronken in verdriet. Zelfs door tijd wordt niet vergeten afschuwelijke schreeuwen in de nacht opgestoken hand boven water uit. Zee, als ik je nu aanschouw geloof ik het niet en toch beeft het land nog altijd door. Peter Hagesteijn, Leidschendam Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5