Af Ondernemers Westerschouwen vrije hand in Winkeltijdenwet Koninklijke onderscheiding systeem-operator Van Steijn KERSTKAART 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE Verkoop Welfare In Verzorgingshuis Borren- damme wordt dinsdag 14 no vember de jaarlijkse verkoop gehouden voor de Welfare van het Rode Kruis. Naa§t ver schillende soorten handwerk, waaronder warme kindertrui en, die te koop worden aange boden kunnen er spelletjes worden gedaan. De aanvang is 14.00 uur. zvu De Zeeuwse Volksuniversiteit in Zierikzee geeft dinsdag 14 en donderdag 16 november de cursus Creatieve ideeën met de videocamera. In twee avonden worden ideeën aangedragen en geleerd hoe problemen opge lost kunnen worden. De cursus wordt gegeven in de RSG Pro fessor Zeeman aan het Hat- fieldpark. Op beide dagen van 19.00 tot 21.00 uur. Voor infor matie en aanmelding kan men zich wenden tot het ZVU-bu- reau in Middelburg (telefoon: 0118-634800). BURGH-HAAMSTEDE Lezing ZVU De beeldend kunstenaar Elly Mes geeft vandaag, maandag 13 november van 14.00 tot 16.00 uur, een lezing over kunst in Dorpshuis de Schutse. De on derwerpen die aan de orde ko men zijn: kunst in het alge meen, moderne kunst en waar zij zelf de inspiratie voor haar werk uit put. BROUWERSHAVEN Bingo In de recreatiezaal-van Woon zorgcentrum Poortershof wordt woensdag 15 november een bingo gehouden. De aan vang is 14.00 uur. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Het Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland houdt woensdag 15 november een vergadering in de zaal van de Nederlandse Hervormde kerk. De vergadering begint om 19.45 uur. Ds. A. Beider, predi kant in Nieuwe-Tonge, houdt een lezing met als onderwerp spiritualiteit. Na deze lezing bestaat er de mogelijkheid tol discussie. BRUINISSE NCVB Op donderdag 16 november hoopt de NCVB-afdeling in Bruinisse een jaarvergadering te houden. Tijdens deze bijeen komst zal het 35-jarig bestaan van deze afdeling op feestelij ke wijze worden herdacht. De leden nemen het avondpro gramma voor hun rekening. De bedoeling is om met een ge zamenlijke maaltijd te begin nen. Aanvang 18.00 uur in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. In memoriam L. van den Ouden Donderdagavond 9 november overleed plotseling in zijn wo ning te Bruinisse de heer L. van den Ouden. De mede-op richter van verzorgingshuis In 't Opper bereikte de leeftijd van 82 jaar. In zijn leven was Van den Ouden een periode van 35 jaar (1955-1990) diaken bij de Gereformeerde Gemeen te in Nederland. Als afgevaar- digde van deze kerkelijke ge meente vertegenwoordigde hij dit kerkverband in de Stich ting Protestantse bejaarden zorg Duiveland in de functie van vice-voorzitter. Vanaf de voorbereidingen in 1965 tot aan zijn overlijden was hij zeer nauw betrokken bij de exploi tatie van het verzorgingshuis in Bruinisse. Namens het dage lijks bestuur van de stichting maakte hij sinds 1979 deel uit van de toewijzingscommissie voor zorgwoningen,eigendom van Christelijke Woningbouw vereniging Schouwen- Duive land. De begrafenis zal morgen, dinsdag, plaatsvinden op de al gemene begraafplaats aan de Molenweg. Het dagelijks bestuur van Wes- terschouwen is het niet eens mét het CDA met betrekking tot de realiseerbaarheid van alle projecten die in de begro ting voor 1996 zijn opgenomen. Het college heeft de planning van deze projecten in verband met de gemeentelijke herinde ling en de aanleg van het trans ferium aangepast. Volgend jaar wil het 6,4 miljoen inves teren in het mobiliteitsplan. Het CDA twijfelt er in zijn al gemene beschouwingen aan of de herinrichting van wegen, de aanleg van het transferium en de herinrichtingen van de ker nen Renesse, Burgh en Haam stede op korte termijn haal baar zijn. Het college is het ermee eens dat dit een opeen hoping van uit te voeren wer ken in 1996 tot gevolg heeft. Maar dit is ,,geen onwillekeu rige doch zeer rationele bena dering." B en w vinden het bo vendien ten opzichte van de inwoners noodzakelijk de wer ken volgend jaar uit te voeren. Dan zijn zij tenminste resul taat van de vele jaren planvor ming die eraan vooraf zijn ge gaan. Aldus luidt het argu ment van het college. Het college zet zijn inspannin gen om instemming te krijgen bij gedeputeerde staten voor uitvoering van het bestem mingsplan Onder de Toren door: Volgens b en w zijn er goede redenen de provinciale beleidsnotitie voor een geza menlijk locatiebeleid niet af te wachten. Op een dergelijk ge zamenlijk beleid hebben gs aangedrongen. De gemeente Westerschouwen, en met name de kern Haamstede, zit echter dringend verlegen om bouw grond. Volgens het college kunnen in het gebied ook seni orenwoningen worden ge bouwd. Ook het bouwen van goedkope huurwoningen is mogelijk, maar daarvoor moet dan wel een gemeentelijke bij drage worden geleverd in de vorm van een verlaging van de grondprijs. Aldus het college. Wat betreft de politiesterkte in de gemeente meldde deze krant vrijdag al dat het college verwacht meer faciliteiten te krijgen volgend jaar. Volgens de voorzitter van het districts college van de politie, drs. D. J. van der Zaag, is deze verwach ting voorbarig. ,,We zijn voor alsnog niet van plan de sterkte (van de politie, red.) op te ho gen". Aldus de reactie van Van der Zaag. Ondernemers in Westerschouwen krijgen de vrije hand van het gemeentebestuur bij het.bepalen van de openingstijden. (Archieffoto) BURGH-HAAMSTEDE - Het gemeentebestuur van Westerschouwen initieert geen beleid met betrekking tot de openingstijden van winkels. Het is een zaak van de ondernemers de moge lijkheden die de nieuwe Winkeltijdenwet geeft te benutten. Het beleid van het gemeentebe stuur is gebaseerd op een „zeer terughoudende opstelling in deze." Dat schrijft het in de beant woording op de algemene beschouwingen van de raadsfracties. Volgens het college van burge meester en wethouders zullen de ondernemers de mogelijk heden die de nieuwe wet biedt, optimaal benutten. Dit mede gelet op de plaatselijke om standigheden. Het college zelf wil zich hierin niet te veel in mengen. Wel is het de bedoe ling dat overleg gevoerd gaat worden met zowel de belan genverenigingen als de indivi duele ondernemers. Verder geeft de gemeente voorlichting en toelichting op de nieuwe wetgeving. Volgens het ontwerp van de Winkeltijdenwet mogen win kels van 6.00 tot 22.00 uur open zijn. Bovendien is de opening op zondag onbeperkt. Het is aan de ondernemers zelf om te bepalen of zij gebruik willen maken van de verruiming van de openingstijden. Pp dit mo ment worden deze geregeld door de Winkelsluitingswet. In verband met het toeristisch karakter van Westerschouwen kan de gemeente door middel van een verordening de ope ningstijden verruimen. De verwachting is dat de nieu we wet in de loop van 1996 van kracht wordt. Wanneer dit nog voor het zomerseizoen is, wil het college dat de ondernemers in de gemeente op één lijn zit ten. Dit om onduidelijkheid in de richting van het winkelend publiek, inwoners en toeris ten, te voorkomen. Het is dus zaak om snel met elkaar rond de tafel te gaan zitten. Terughoudende opstelling gemeentebestuur Bij viering veertigjarig dienstverband ZIERIKZEE - Systeem-operator Joop van Steijn van Koninklijke Zeelandia kreeg' vrij dagmiddag de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt van burgemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee. Van Steijn vierde vrijdag zijn veertigjarig dienstverband bij Zeelandia. maatschappelijk gebied heeft u zich niet onbetuigd gelaten", aldus Asselbergs. Hij wees in dit kader op de betrokkenheid van Van Steijn bij ASV Brou wershaven, waarvan hij ere lid is, de hulp aan Polen, en het Leger des Heils, voor welke in stelling Van Steijn al jaren de financiële zaken beheert. Voorafgaand aan de receptie die hij aangeboden kreeg voor zijn jubileum zei Van Steijn niet te weten of ook hij de gou den manchetknopen zou krij gen die vroeger uitgereikt wer den bij een veertigjarig jubileum. Dat een oud-collega van hem deze eer te beurt viel was al lang geleden. Boven dien: wie draagt er tegenwoor dig nog manchetknopen? Dat hij door de burgemeester onderscheiden zou worden had hij helemaal niet verwacht. Deze onderscheiding, in de woorden van Asselbergs „een schitterende bekroning van uw carrière", was volgens As selbergs echter meer dan te recht. ,,U heeft veertig jaar lang uw functie tot volle tevre denheid van uw superieuren uitgeoefend. Woorden als nauwgezetheid en grote plichtsbetrachting voert u hoog in het vaandgl. En ook op Passie Ook Zeelandia-directeur P. Schotte wees op de rol van Van Steijn in het maatschappelijk leven. Met name zijn passie voor het voetbal was Schotte opgevallen. Deze passie ging zelfs zo ver dat hij en zijn vrouw Cora, de eerste dochter Vivian de voorletters A. S. V. B. gaven. Dat was echter nog niet genoeg, want de tweede dochter kreeg de naam Sasja, naar de legendarische keeper Lev Jasjin. Van Steijn ontmoette zijn vrouw overigens bij Zeelan dia. Dat was twee jaar nadat hij op 1 november 1955 in dienst getreden was en op de debiteurenafdeling van het Zierikzeese bedrijf terecht kwam. Van Steijn weet zich die eerste jaren nog goed te herinneren. Met name de jaren dat er voor het eerst gewerkt werd met computers. Deze computers vervingen de pons machines, waarmee Van Steijn in het begin werkte. „Die ma chines werkten allemaal me chanisch. Kun je je voorstellen wat een herrie dat was. Het ho ren en zien verging je." In die tijd heeft hij naar eigen zeggen miljoenen ponskaarten door zijn handen laten gaan. „Soms stonden we een hele dag te sor teren. En als je dan een foutje had gemaakt kon je opnieuw beginnen. Je kreeg er gewoon eelt van op je handen." Gezien dez-e arbeid zou men verwachten dat de computer, een Univac, die in 1967 intrede deed bij Zeelandia als een ge schenk uit de hemel be schouwd zou worden door Van Steijn. Niets is echter minder waar. „De programmatuur er van liep van geen kanten. Er waren continu storingen en wanneer er een monteur moest Joop van Steijn kreeg de konVnklijke onderscheiding uitgereikt van burgemeester Asselbergs. (Fo to: Marijke Folkertsma) komen uit Amsterdam was de ze een halve dag onderweg. Het spul stond soms een hele dag stil. Dat gaf een enorme frustratie bij de mensen. We liepen op den duur zes weken achter met de administratie. Om dat in te halen weken we uit naar Maastricht. Maar dat kostte je wel dag en nacht werk." Hoe vooruitstrevend de Uni vac ook was. De vergelijking met de computers van tegen woordig gaat in het geheel niet op. „De Univac werd water ge koeld. Het water circuleerde echter niet in een gesloten sys teem, maar liep gewoon in de tuin van de buren. Je wist niet wat je zag", aldus Van Steijn. Gigabytes In dertig jaar is er dan ook heel wat veranderd. Waar Van Steijn en zijn collega's vroeger de beschikking hadden over acht kilobytes geheugen, wordt tegenwoordig met twaalf gigabytes gewerkt. Van Steijn voert als systeem-opera tor het beheer over alle compu ters en terminals van Zeelan dia in het hele land. En dat is geen sinecure want er zijn in totaal zo'n 120 gebruikers, waaronder ongeveer veertig personal computers van verte genwoordigers. Nu hij de veertig jaar heeft vol gemaakt komt daar echter bin nenkort een einde aan. Het ju bileum was een.van de redenen om vorig jaar, toen hij zestig werd, niet in de VUT te gaan. „Daarnaast ben ik het nog he lemaal niet beu. Ik ga nog elke dag fluitend naar het werk." Met ingang van 1 januari komt er echter een einde aan zijn loopbaan bij Zeelandia. „Mijn vrouw en ik zijn op dit moment nog allebei heel gezond. Daar moeten we nog een aantal ja ren van profiteren en lekker met zijn tweeën de natuur in gaan. Dat doen we tenminste heel graag." Ondanks zijn besluit zegt hij Zeelandia echter niet helemaal vaarwel, verklapte Schotte. Van Steijn heeft immers aan geboden om eens een oogje in het zeil te houden wanneer ze 's avonds in moeilijkheden ko men. „Typisch Joop", aldus Schotte. Mevrouw De Boer is minister van milieu. En milieu-ministers praten nooit zo ingewikkeld. Zij hebben altijd grappige ideetjes die ik als simpele kiezer ook snap. Haar ministerie moet het goede voorbeeld geven door dit jaar geen kerstkaarten te sturen. Achteraf blijkt dat bijna alle ministeries het gebruik allang af geschaft hebben,, maar dat zullen we maar niet tegen haar zeggen. Opvallend is dat mi nisteries die als geen andere instanties een jaar lang de grootste papiermassa's uitbra ken juist bifeen simpele kaart aan het milieu gaan denken. Maargoed, als alle burgers ook stoppen met het rondpompen van papier, dan kunnen we heel wat bomen in het bos laten staan. En in de periode dat wij ons ver eend rond miljoenen afgezaagde bomen scharen is dat een mooie kerstgedachte. Maar ik ben het er niet mee eens. De kerst kaarten moeten blijven. Het verzorgen van de kerstkaarten is een van de huwelijkse voor waarden waaronder ik getrouwd ben. Elk jaar kleef ik ze persoonlijk aan elkaar vast en ge durende drie weken behang ik de huiskamer deur met kerststallen en ballen en diepzinnig heden die juist in de decembermaand bij mensen plegen op te borrelen. Soms hoor ik dan 's nachts een vervaarlijk geluid en blijkt de hele boel naar beneden te zijn gekletterd door een veel te zware 'engel met sjerpjes'. De kerstkaart is de laatste band die mensen nog aan elkaar bindt. Elk jaar krijg ik nog steeds de vroomste wensen van mensen aan wie ik een jaar lang geen seconde gedacht heb. Ik stuur daarna een nog vromere tekst terug en zo blijft het een leven lang doorgaan. Begin januari roepen de lieve wensen voor de vrede agressie bij me op en transporteer ik ze naar de zolder die reeds tot de nok toe met vergane kerstglorie is gevuld. Een keer heb ik ze geselecteerd en al mn kaarten op tafel ge legd. De kerstmannen en de kaarten uit een pakje van acht voor een gulden met meestal een 'denneboom met sneeuw' moesten het afleggen tegen de hele dure die 'zonde zijn om weg te gooien'. Het dieptepunt in mijn leven is wel de keer dat ik in zwaar overspan nen toestand bij een temperatuur van 30 gra den een hele doos genadeloos heb wegge- mieterd in de rolemmer. Natuurlijk heeft minister De Boer gelijk. Het is allemaal uit de hand gelopen. Zelf maak ik elk jaar mee dat met name meisjes in een tussen uur op school met elkaar naar de HEMA lopen en daar de allergoedkoopste misbaksels zoals 'kerstman met champagneborrels' in slaan. Als ze in de klas komen schrijven ze slechts 'Marja' op de achterzijde waarna ze de kaart in de hand nemen en richting Marja lanceren. Marja antwoordt door op een kaart 'Els' te schrijven en een rendier met aange schoten kerstman gaat retour. Als ze op het laatst geen naam weer weten dan roepen ze 'die is voor u meneer!' en voor ik het weet moet ik een enorme snoekduik maken om m'n kerstbal uit de lucht te plukken. Is er dan geen mogelijkheid om zowel de in termenselijke warmte te bewaren, de PTT te steunen en het milieu te ontzien? Natuurlijk is die er en het getuigt niet van al te veel intelli gentie dat Margreet de Boer niet op deze een voudige gedachte komt. We moeten bij de kerstkaarten een ommekeer in het denken bewerkstelligen. Koopt men bij De Vries een onbeschreven sneeuwpop met wortel en bezem, dan is de sneeuwpop slechts pril en maagdelijk (voor zover mogelijk bij een sneeuwpop). Waarde krijgt de kaart pas als hij van een afzender is voorzien. Dan heeft de kaart één mens het goede gewenst. Maar ei genlijk stelt het nog niets voor. Het gaat een beetje beginnen als de kaart een jaar later ook anderen het goede gewenst heeft en ook zij door de sneeuwpop met bezem nieuwe inspi ratie hebben ontvangen. Hoe meer mensen de kaart onder ogen krijgen, des te meer waarde zal hij krijgen. Het wachten is slechts op die ondernemer die kaarten ontwerpt waarbij naast de 'kamelen met ster' minstens vijfentwintig namen kunnen worden ge plaatst. Jaar op jaar zal de lijst van afzenders langer en boeiender worden. Geen kerstkaart wordt meer weggegooid, maar ieder jaar op nieuw wordt hij voorzichtig uit de verzameling getild, voorzien van een nieuwe afzender en gestuurd naar de meest innige kennissen die trots de kaart ophangen en wijzen op het feit dat ze nu een exemplaar van al zestien afzen ders hebben gekregen. We moeten maar alles op één kaart zetten. Is dat geen wonder schone kerstgedachte, Margreet?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6